Co uvidíme na CeBITu? (část první)

aktualizováno 
CeBIT návštěvníkům představí nové, stejně jako již známé výrobky; dnes se chceme věnovat dvou představitelům z řady notebooků (Samsung NV 5000, Toshiba Satellite 2800-500), jednomu z řady WebPadů (Symplon) a PDA přístroji (Mitac CAT).

Samsung NV 5000 

Nový notebooky NV 5000 od firmy Samsung je určen především náročnějším zákazníkům - tomu odpovídají jak jeho vnější rysy - hmotnost (1,35 kg) a tloušťka pouhých 1,98 cm - tak i vnitřní multimediální vybavení, které obsahuje například přehrávač MP3, nebo mobilní video- konferenční systém. Krátce k technickému vybavení: 500 MHz Intel Mobile Pentium III/ celeronový procesor (nebo alternativně Pentium III 700 MHz), nejméně 64 MB paměť (maximum 320 MB) a S3 Savage IX grafický čip (AGP2X , 3D Hardware-akcelerace) s 8 MB Video paměti. Dle přání zákazníka pak je přístroj k dispozici buď 10 GB nebo 20 GB. Dále je poskytována možnost využití druhé Lithium-ionové baterie, což pak uživateli poskytuje možnost práce v délce trvání až 5,5 hodiny.

Toshiba Satellite 2800-500 

Firmě Toshiba se zase jednou podařilo docílit světového prvenství - tentokrát s novým notebookem Satellite 2800-500, který představuje první přenosný PC se zabudovaným "Nvidia Geforce2 Go" grafickým čipem. Samozřejmostí je 20 GB, zabudovaný Smartmedia-Reader, stejně jako I-link přípojka (IEEE1394) - to vše za cenu  7.300 DM.  Notebook pracuje s 800 Megahertz  Mobile-Pentium-III čipem se zabudovanou Speedstep technikou a disponuje 15" TFT displejem; 128 MB SDRAM, zabudovaným V.90 modemem a CD-RW/DVD-ROM jednotkou. Mezi další rysy patří  Geforce2-Go-GPU (Graphic Processing Unit), což představuje v současné době na trhu ten nejvýkonnější mobilní grafický procesor. Displej poskytuje komfort 3D grafiky a 286 milionů pixelů za vteřinu. Přístroj o hmotnosti 3,5 kg přijde na trh již v březnu tohoto roku.

Symplon WebPad 

Pokud se rozhodnete pro WebPad Symplon, nebudete již potřebovat myš, ani klávesnici. Používat ho můžete zcela jednoduše - jako u dotykového bankomatu s pomocí rukou (tedy prstu), nebo prostřednictvím dodané "tužky". Přístroj funguje všude "v domě" - do vzdálenosti až 300 metrů od základní jednotky; pouze zůstává nutnost připojení do elektrické zásuvky a připojení do telefonní sítě. Spojení pracuje prostřednictvím ISDN. Přístroj o hmotnosti 1400 gramů lze jednoduše přenášet z místa na místo. Pro nabití potřebuje hodinu, v provozu pak mže být hodiny dvě. Jak jsme již zmínili, funguje zcela jednoduše: zapnete jej a během několika málo vteřin máte k dispozici E-Maily, SMS a faxy, stejně jako zabudovaný kalendář. Symplon se v obchodech objeví v polovině tohoto roku. 

Mitac CAT PDA 

Přístrojů PDA neustále ještě přibývá jako hub po dešti. Výrobek Mitac poskytuje - podobně jako konkurenční přístroje - bezdrátový přístup na síť internetu, možnost "spolupráce" s notebooky, přehrávači MP3 a digitálními kamerami. PDA obsahuje dotykovou obrazovku o velikosti 4,1" a nabízí například i funkci nahrávání hlasu. Operačním systémem přístroje je Linux, mezi technické specifikace patří 16 MB Flash paměť, již dobře známý a také často využívaný Bluetooth modul pro bezdrátovou komunikaci, k tomu ovšem dále ještě USB-Port a infračervené rozhraní. To vše a ještě více umí PDA Mitac - při hmotnosti pouhých 140 gramů. 
 

Autor:
 

Nejčtenější

Unikla hesla rekordních 773 milionů uživatelů. Najdete tam to svoje?

Není heslo jako heslo. Či spíše heslo jako heslo vlastně ani není heslo.

Více než miliarda unikátních kombinací e-mailu a hesla unikla na web v zatím rekordní databázi přístupových údajů....

Nájemný vrah doplatil na svůj koníček, udaly jej chytré sportovní hodinky

Mark Fellows na snímku z desetikilometrového závodu v Manchesteru v roce 2015

Britský běžec a cyklista Mark Fellows byl odsouzen k doživotnímu trestu za dvojnásobnou vraždu. K jeho odhalení a...

Čeští vývojáři vylepšili vláček pro koleje z IKEA. Uhání až 90 cm/s

Intelino tým

Vypadá jako obyčejný vláček, ale můžete ho ovládat přes aplikaci v mobilu nebo jen pokládáním barevných terčíků na...

SpaceX začíná zkoušky „superrakety“. Bude se lesknout jako zrcadlo

Stavba pokusné rakety konceptu Starship na raketodromu SpaceX v jižním Texasu.

Fanouškům kosmonautiky přichystal šéf společnosti SpaceX Elon Musk na přelomu roku nečekaný dárek: nové plány na stavbu...

Tito lidé neexistují. Počítač si je vymyslel, napodobí rasu i vlasy

Fotografie neexistujících celebrit generované neuronovou sítí Nvidia na základě...

Podívejte se na fotky lidí, které jste nikdy nepotkali a nepotkáte. Počítač si je totiž vymyslel. Generativní...

Další z rubriky

Česká hvězda NHL v USA ukazuje, jak trénovat hokej i bez ledu

Odborným konzultantem Sense Areny je bývalá hvězda NHL Patrik Eliáš.

Liberecký projekt Sense Arena na trénink hokeje ve virtuální realitě získal výraznou podporu. Odborným konzultantem se...

Už brzy bude mít den „25 hodin“. Trendy, které vás potěší, ale i vyděsí

Přímé přenosy jsou extrémně oblíbené od té chvíle, kdy Facebook funkci Live....

V Česku jsou to zatím jen slova, která plní titulky technologických i zpravodajských webů. Letos se však řada z nich...

Pořiďte si vlastní satelitní službu za pár korun. Může hlídat třeba ryby

Nanosatelit společnosti Astrocast má velikost tří standardních cubesatů (3x 10...

Švýcarský projekt Astrocast má na orbitě svou první družici a začal nabízet služby, které si až dosud mohly dovolit jen...

Najdete na iDNES.cz