I v neustálém snižování cen počítačových komponent dokážou některé poklesy překvapit. Minulý týden se o to postaral Intel, když uvedl čtyřjádrový procesor s cenou pod 10 000 Kč s DPH. Spolu s těmito slevami přišly na trh již potřetí vylepšené procesory Core2Duo. Vyšší frekvence, vyšší výkon, ale nižší ceny.
Konkurenční AMD se však také činí. Podívejme se tedy, jak tyto a další slevy významně ovlivnily koncové ceny počítačových sestav, které se skutečně mohou naplno pyšnit označením herní a multimediální moderní počítačová sestava.
Přečtěte si také: Poradíme vám, jak levně koupit kvalitní počítač na hry i na výuku
Počítačové sestavy – když multimediální znamená multimediální
Na následujících řádcích se zaměříme na počítačové sestavy, které skutečně mohou nést označení multimediální a herní konfigurace. Nebudeme hovořit o pseudo multimediálních a herních počítačových sestavách, které se dnes a denně objevují v mnoha obchodech.
Jako vždy musím uvést obě možné a běžné platformy. V diskusi pod minulým článkem mi bylo vyčteno, že jsem zapomněl na počítače Apple. Apple je však platforma sama pro sebe, i když v nedávné době se vlastně stala také PC x86 kompatibilní. Není však běžnou a cenově srovnatelně dostupnou platformou, a tak ji s dovolením budu v současné době v těchto přehledech ignorovat. Navíc - Apple nenabízí mnoho individuálních konfiguračních možností.
Procesory: drtivý výkon nikdy nebyl levnější
Při pohledu do ceníků se nejednomu z nás protáčejí panenky. Výkonné dvoujádrové procesory lze běžně pořídit do 2000,- s DPH. Střední proud nestojí o moc více, a pokud se podíváme na TOP modely, čelist nám teprve padá hluboko pod stůl.
Pokud budeme ignorovat procesory modelových označení FX či EE, které jsou spíše marketingovými nástroji než reálně prodejními produkty na trhu, pak TOP model firmy AMD, 3,0GHz model AMD X2 6000+ pořídíme za vpravdě směšných 4600,- s DPH. Směšných samozřejmě ve srovnání se získaným výkonem.
Leaderem na poli procesorů je však dnes firma Intel. De facto vládcem mezi dvoujádrovými procesory je model E6850, který taktován na 3,0GHz dalece překonává vše, co se proti němu postaví. A ceny? Na TOP model Intelu nevídaných 7300 korun s DPH. Nicméně to stále není vše.
Na platformě Intel máme nově zajímavé dilema. Za stejnou cenu, co stojí E6850, lze pořídit historicky první čtyřjádrový procesor. Ten je v základu taktován výrazně níže, avšak pokud víte, jak využít jeho síly čtyř jader, s jeho výkonem se nic široko daleko nemůže měřit. Navíc samozřejmě lze tento procesor dále nataktovat, a tak je dle všeho pro počítačové nadšence tím nejvýhodnějším a zároveň nejlepším, co lze dnes do počítače z běžných procesorů osadit. U Intelu tedy máme zajímavý výběr – "Tak lidi, dvoujádro, nebo čtyřjádro?"
Výběr u AMD je jasný, nic lepšího než X2 6000+ mít nemůžete. AMD sice ještě vydá model X2 6400+ taktovaný na 3,2 GHz, ale výkonově pozici Intelu zdaleka neohrozí a ani spotřeba nebude kdovíjaká.
Základní desky: ať je na čem stavět
Začít můžeme známou frází, že na základní desce se nešetří. Ceny nám klesají pozvolna. Na platformě AMD je už pár měsíců velký klid, který ještě pár týdnů vydrží. Pro výkonné počítače tak můžeme vybírat ze dvou možností. Základní desky s čipovou sadou ATI X3200 CrossFire nebo Nvidia nForce590SLi. Vzhledem k ceně se mi jeví jako dobrá možnost uvedená základní deska ASUS 590SLI s dobrou výbavou. Jako alternativu bych doporučil DFI Infinity ATI X3200 nebo levnější ASUS ATI X3200.
TESTY: Testy a recenze základních desek pro procesory AMD i Intel
U Intelu je situace mnohem živější. Na trh nám postupně přichází čipová sada P35 (upravená i965). Velmi se tam také zabydlují vcelku schopné čipové sady NvidiaNforce 650/680 a osamoceně bojuje čipová sada ATI RD600, která však sbírá jedno ocenění za druhým. Ceny jsou však velmi rozdílné a bohužel přínos výkonu jim vůbec neodpovídá – výbava, kvalita a možnosti taktování je to, co si kupujete.
Rozhodl jsem se tedy zvolit cestu průměru. Vybral jsem model s čipovou sadou Intelu P35. Jako alternativu lze doporučit desku ASUS s čipovou sadou NF650i SLI.
Poznámka pod čarou: Častý dotaz ohledně podpory grafických karet ATI na čipových sadách Nvidia (a obráceně) má naštěstí jednoduchou odpověď. Funkčnost ATI grafiky je úplně stejná na Nvidia čipové sadě jako na Intel čipové sadě nebo vlastní ATi sadě. Stejně tak Nvidia grafika funguje na ATi, Intel i Nvidia čipové sadě.
Grafické karty
Aby bylo možné označit počítačovou sestavu jako multimediální a herní, není možné ji osadit grafickou kartou ala GeForce 7100/7300/8400/8500/8600 nebo ATI Radeon X1300/1550/1650/HD2400/HD2600, jako jsme toho bohužel svědky v mnoha sestavách, jejichž tvůrci se je nerozpakují vydávat za herní sestavy! Klamavá reklama je v tomto případě minimálním prohřeškem.
Skutečně herní grafické karty jsou dnes de facto jen tři (čtyři) modely.
Nejlevnější je GF8800GTS 320MB, která se pohybuje kolem 8000 korun s DPH. Bohužel díky 320MB paměti již v moderních hrách ztrácí. Kolem 10 000 korun lze pořídit ATI Radeon HD2900XT 512MB. V současné době je technologicky nejpokročilejší grafickou kartu, výkonem to ale královna není. Přesto však nabízí mnohem lepší poměr cena-výkon, i samotný výkon než konkurenční GF8800GTS 640MB (což dnes již pravda není atraktivní model). Velmi dobrý poměr cena-výkon a v současnosti i nejvyšší výkon nabízí model 8800GTX(Ultra), a to přesto, že cena startuje až na 14 000 korunách.
Všechny jmenované podporují DX10 a jsou jedinými grafickými akcelerátory, kterým tato podpora je něco platná. Levné modely s podporou DX10 jsou ve hrách DX10 naprosto k ničemu – postrádají výkon. Hratelně lze DX10 hry spustit jen v současnosti od modelu 8800GTS 320MB.
Technologie: SLI a Crossfire |
Jde o systémy propojení dvou a více grafických karet (při určitých podmínkách) pro zvýšení výkonu (který se nově u grafické generace HD2000 pohybuje až +100%), matematické výpočty či výpočty fyziky v počítačových hrách. V praxi však nemají tyto systémy smysl jinak než s nejvýkonnějšími variantami grafických karet. Starosti o tyto technologie či o to, zda a kterou podporuje vaše základní deska, můžete v klidu pustit z hlavy. TESTY: Pravidelné srovnávací testy grafických karet! |
Poznámka pod čarou: Kamenem úrazu současných modelů grafických karet jsou ovladače. Ani jeden výrobce nenabízí bezproblémový výrobek. Jak GF8, tak HD2000 mají problémů více než dost. Situace se dokonce liší systém od systému a problémy se týkají i platformy Linux, kde ATI po letech dohání Nvidii. S vlastní základní funkčností karet by však problém neměl být nikde. Do dokonalosti mají bohužel oba výrobci zatraceně daleko.
Operační paměť, pevný disk a optická mechanika
Zapomínat nesmíme na dostatek operační paměti. Ceny se víceméně drží na stejné úrovni. Dnes již máme na trhu výběr z paměťových modulů typu SDRAM, DDR, DDR2 a nově DDR3. Nás v tuto chvíli zajímají již jen DDR2 a DDR3, s tím, že DDR3 teprve nastupují a minimálně rok na ně máme čas. Ceny jsou totiž extrémní a přínos výkonu na současných taktech 0. Kapacitou, která by nás u multimediálního počítače měla minimálně zajímat, jsou 2GB operační paměti. To je dnes standardní hodnota a dnes ji lze pořídit i lehce nad 2000 korun.
U čtyřjádrového procesoru by na místě bylo použít hned 4GB operační paměti. V tuto chvíli však upozorňuji na skutečnost, že 32bit Windows XP se 4GB operační paměti nefungují! U AMD doporučuji samozřejmě moduly na rychlosti 800Mhz (více nemá u současných AMD smysl), ale pomoci si můžete nízkým časováním cl4-3. U Intelu zase větší frekvence je tím pravým ořechovým. 1066Mhz je tak optimální.
Poznámka pod čarou: Velkou operační paměť nepotřebujeme kvůli operačnímu systému Windows Vista, ten si klidně vystačí i s méně jak 512MB, potřebujeme ji kvůli moderním aplikacím. Využít dnes 4GB paměti není absolutně žádný problém. Myslíte si, že máte paměti dost? Vždy se najde aplikace, hra apod., která vás rychle přesvědčí o opaku. To, že Windows Vista potřebují hodně RAM, je pověst, která vznikla z neznalosti fungování operačního systému Vista.
Pevné disky jsou další komoditou, u které neustále klesají ceny a stále se objevují nové modely. Kapacita nám skutečně roste, 1000GB modely jsou běžnou skutečností a do konce roku již očekáváme možná i 1,5TB modely. Vzhledem k tomu vždy počítám poměr cena-kapacita a dle toho se orientuji. V tabulce tedy máte uvedeny tyto poměry a cenu za 1GB.
Dnes nejvýhodnější kapacitou jsou 500 a 320GB modely. Vůbec nejvýhodnější je 500GB pevný disk, který lze sehnat za cenu kolem 3100 korun s DPH, což dává cenu za 1GB nevídaných 6,2koruny.
Zajímavost: V roce 1992 stál 1GB pevný disk 80 000 korun, roku 1996 již 7000 a dnes 1GB prostoru pořídíme za 6,2 koruny, tedy 13 000x levněji než před 15 lety.
To však máme pevný disk, který slouží jako skladiště dat. K multimediálnímu počítači patří ale výkon a ten u pevného disku získáme s 10 000ot Western Raptor. Kapacita 74GB pro systém a aplikace dostačuje, údržba systémového disku je pak díky této kapacitě i snadná. Přínos výkonu proti běžnému pevnému disku je v řádech desítek procent výkonu. Kdo zkusil, tak ví, o čem je řeč, kdo nezkusil, rozdílu neuvěří.
Optická mechanika je pak dnes také jasnou záležitostí, DVD-RW s rozhraním SATA. K multimediálnímu počítači by se dnes již hodila i nějaká ta mechanika pro nový formát HD disků. Nejlevnější HD DVD čtečku však pořídíme kolem 6000 korun, Blu-ray vypalovačka pak přijde na nějakých 15 000 korun. Radost nám tak snad brzy udělá firma LG, která na trh uvede mechaniku, která umí číst i vypalovat na všechny formáty (CD, DVD, HD DVD, Blu Ray). Její cena bude přibližně 13 000 korun a doufejme, že bude rychle klesat.
Počítačová skříň a napájecí zdroj
Jako poslední vyřešíme záležitost, kam vhodně všechny naše drahé komponenty poskládat a jak je napájet. Známou skutečnost, že kvalitní skříň je nutnost a jednou z nejdůležitějších počítačových komponent je napájecí zdroj, snad nemusím znovu připomínat. Kolem 2000 korun je výběr kvalitní počítačových skříní bohatý a každý si najde tu svou.
Počítačový zdroj, to je trochu složitější. Základní výběr je dle počtu wattů, bohužel mnoho výrobců doslova lže a jejich výrobky uvedené hodnoty nikdy nedodají a když, tak ne v potřebné kvalitě. To se týká zejména zdrojů EC, KME, LC a Chill. Těmto značkám se v dražších sestavách raději vyhněte obloukem. Do našich sestav stačí bohatě kvalitní 500W zdroj a těmi dnes jsou víceméně Enermax řady Liberty nebo Infinity a Seasonic M12. Do úvahy můžete vzít i zdroje Corsair, což jsou ale jen přeznačené Seasonic M12.
Chlazení
Zapomenout nesmíme na chlazení. I tyto výkonné sestavy lze bez problémů ochladit tiše. Na procesor rozhodně neumístíme BOX chladiče dodávané spolu s procesory. V tabulce máte dobrou variantu. Pokud byste chtěli to nejlepší ze vzduchových chladičů, pak doporučím Thermalright Ultra-120 eXtreme.
Samozřejmě je ve hře i vodní chlazení, bohužel tovární vodní chlazení se výkonem ani tichostí nevyrovnají kvalitnímu vzduchovému chladiči, který je navíc mnohem levnější. S chladičem na grafické kartě mnoho neuděláme, chlazení základní desky obsahuje dnes tiché pasivní chladiče, tedy bez problémů. Kvalitní počítačová skříň obsahuje několik minimálně 120 x 120mm ventilátorů, které se postarají o chlazení kompletu. To celé pak ovlivní i tichý chod počítačového zdroje.
TEST: Chladiče procesorů v testech a recenzích
Počítačové sestavy – přístup s přehledem
Jako vždy se musím zmínit o způsobu, jak vznikají tyto přehledy počítačových sestav. Jako vždy kladu důraz na kvalitu, kompatibilitu, adekvátní výkon za dobrou cenu a dostupnost. Ceny jsou brány z největších internetových obchodů, jsou s DPH a aktuální ke dni vydání článku.
Bohužel není v našich silách nabídnout vám kompletní počítačovou sestavu, tedy včetně monitoru, klávesnice a dalších periferií. Jejich výběr musí být podřízen individuálním potřebám. Budeme se jim věnovat v samostatných článcích.
Dnes uvedené počítačové konfigurace jsou skutečně multimediálními počítači, vhodné pro provoz nejširší škály aplikací a mají vysokou možnost rozšířitelnosti. Neměl by být problém s použitím všech druhů operačních systémů. Tyto přehledy mají sloužit jako návod, co by v dané cenové kategorii měl zákazník vyžadovat a na co by si měl dát pozor. Příště se podíváme zase na jiné cenové kategorie.
Autor je šéfredaktorem DigitalDoom´s DigiWorld.