Zvláštní- ve specifikacích notebooků, v libovolném ceníku zjistíte o konfiguracinotebooku takřka vyčerpávající info - typ a takt procesoru, velikost paměti,disku, displeje, grafiky, atd. - ale jeden podstatný údaj tam nenajdete nikdy(resp. alespoň v 95 procentech případů budete hledat zbytečně). Ze stručnostiušetřený údaj však o notebooku napoví mnohé a zdá se, že to není náhodou,že jej mnoho společností neuvádí. Na rozdíl od stolních počítačů se výkonuzákladní desky notebooku nepřikládá velké pozornost, vždy převáží tyzjevnější specifikace jako rychlost procesoru či velikost disku - přesto,právě základní deska je integrální spojnice, osa celého systému. A od nízáleží, jak vyrovnaný výkon bude notebook podávat v procesorově, paměťověči graficky náročných aplikacích.
Protože jsme měli příležitost otestovat poměrně široké spektrumnotebooků různých tříd a značek, mohli jsme si dovolit ten luxus a"zařídit" srovnávací test čistě notebookových čipových sad. Azápasníků nebylo málo - od standardu střední a vyšší třídy sadyMobile BX/ZX z dílen Intelu, přes SiS sady 630 v kombinaci s třemi různýmiřadami procesorů až po sadu z domu Acer - bohužel zatím ne cenami ověnčenýALi Magic, který podporuje DDR paměti i v noteboocích, ale museli jsme se"spokojit" se starší sadou s jádrem Aladdin Pro II.
Představení soutěžících
IntelBX (či mírně obměněná, levnější varianta ZX, či málo častá,pouze pro Celerony určená MX) je relativně stará čipová sada, v poměrechčipové branže, kde sady prochází jistými obměnami bezmála po měsících,je to přímo šampión v přežívání: přes dva roky staré jádro! To všaksvými schopnosti přesvědčilo mnohé i na stolních PC - mezi hlavnívlastnosti, která však omezila spokojený život této sady na desktopech, patřípodpora nanejvýš 100 Mhzové paměťové a systémové sběrnice. Konec konců- Intel teprve VIA donutila k následování do této oblasti a protože vmobilních sadách je Intel nepopíraným králem, zde jeho dominanci nicnehrozilo - a tak až do dnešních dob většina procesorův noteboocích komunikuje externě v taktu 100 Mhz, i když to jsou 850 MhzovéPentia III. Na druhé straně, pro Celerony nabízí tato sběrnice stáledostatek prostoru - ty starší komunikují na pouhých 66 Mhzích, a i tynejrychlejší jsou schopné tak akorát využít maxima této starší sady.
SiSmodel 630 - zkratka Silicon Integrated Systems mluví sama za sebe: maximálníintegrace pokud možno většiny funkcí na několika málo čipech, v případěmodelu 630 na dvou. Ty mimo standardních úkolů jako komunikace po AGP sběrnici,obsluha operační paměti, přístup na pevný disk zajišťují i funkceFastEthernet sítě, mají integrovanou podporu modemu, zvládají syntézuzvuku, suplují řadič USB sběrnice a zahrnují i grafický subsystém. Přednostítéto vysoké integrace je především velmi výrazná úspora nákladů - vmasové výrobě se několik desítek dolarů ušetřených za jednotlivékomponenty projeví až ve stovky dolarů na pultech obchodů. Mezi její přednostipatří především její snadná integrovatelnost a podpora všech běžnýchstolních taktů (66,100 - i nenotebookových - 133 Mhz) a též stolních FCPGA procesorů - ačkolivje nasazována v noteboocích, díky podpoře stolních procesorů umožňuje výrazněušetřit nejen na komponentách, ale i na samotném procesoru - ten totiž můžebýt zcela běžné stolní Pentium III v FCPGA formátu, místo až dvojnásobdražších notebookových MicroPGA2 čipů.
ALi- pod akronymem Acer Labs Incorporated se skrývá systémová odnož Aceru,která se již několik let zabývá vývojem vlastních čipových sad: zestolního světa sem doléhají ozvěny, starší sady neoplývaly příliš výkonema byly natolik přizpůsobeny Windows, že pod jinými operačními systémy(Linux např.) vedly k nestabilitám - naopak, v poslední době jakoby se dostávalydo správné formy, stolní ALi Magic s podporou DDR je jedna ze sad, která jeschopna poskytovat velmi solidní výkon pro platformu nejvýkonnějšíchgigahertzových AMD procesorů. Vtestovaném kousku notebooku Acer TravelMate 202T a TravelMate 522T obstarávala sadaAladin Pro II kromě standardních i funkce zvukové karty, USB řadiče, naopak přenechalnekorunovanému králi notebookové grafiky, čipu ATI Mobility, starost ografický výstup.
Nástinbudoucnosti je sada přezdívaná ještě před svým oficiálním uvedenímMobile Solano, nyní známá jako Intel i815EM - Intel se stále zdráháuvést i do notebooků 133ti megahertzový takt na systémové sběrnici (815EMmá komunikovat pouze na 100Mhz), ale zrychlujekomunikaci s grafickou kartou na 266 Mhz, z nynějších maximálních 133 (AGP4x vs. 2x). Mobile Solano je po dlouhé době prvním vážným pokusem Intelunabídnout solidní náhradu za dosluhující BX/ZX sady. S ní přichází donotebookový úsvit stolních výkonů - kvůli vyšší integraci a velmicitelným termálním hranicím, které musí všechny komponenty respektovat,ztrácely notebooky stále výrazněji na stolní PC především v oblastiprofesionální grafiky - a her.