Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Čipové sady notebooků - srovnání výkonu 2.

Minule jsme si představili jednotlivé soutěžící, dnes jsme pustili proti sobě. Jak se porovnávají mezi sebou různé značky? ...rozdílu jsou až nepřiměřené, vše má svou cenu - a to platí: výkonové rozpětí je zde skutečně značné!

S příchodem rychlejších notebookových disků s kapacitami až 48 GB, čtyřnásobnouAGP sběrnicí, prvními mobilními kartami s výkonnou podporou 3D (např.GeForce2Go) opět zbytek systému srovnal krok sprocesory, které za stolními zaostávaly pouze o pár megahertz. Žel, tutosadu zatím v noteboocích potkáte spíše výjimečně - je otázkou, zda jeto především cenovou politikou Intelu, který stále solidně vydělává nastarší sadě nebo zde hrají roli i produkční kapacity a skutečné možnostiIntelu (či schopnosti či ochota výrobců inovovat patřičně rychle své řady?).

Přesto, jak jsme zjistili i z výsledků našich testů - jasným výhercemnebude žádná z těchto řad. Trh si je rozdělí zcela podle svých vlastníchpravidel, především poměru nabízených vlastností a ceny, kde vlastnosti avýkon neznamenají ani zdaleka totéž.

Nároky

Především šlo o schopnost vyhovět požadavkům běžných aplikací astabilně obsloužit typické operační systémy - Windows 98 Druhé vydání,Windows 2000 a Windows Millenium Edition. V druhé fázi přišly na řadumultimediální aplikace - jak jsme se mohli přesvědčit, pro přehrávánívysoce komprimovaných souborů - např. DVD, ale především MPEG4 alias DivXfilmů - nestačí pouze vysoko taktovaný procesor, slabá grafická karta čipomalá komunikace s pamětí způsobují znatelné cukání.

A jako poslední přišly ke slovu numericky exaktnítesty - pro možnostsnadného porovnání výkonu jsme zvolili na Webu široce oblíbený, všestrannýdiagnostický nástroj (prostě, s oblibou používáme:-) SiSoft Sandra - sbírkuaplikačních modulů, které proklepnou Váš notebook do detailu. Pro naše účelyje zajímavý především modul Memory Benchmark, udávající stabilní, (apokud můžeme posoudit dostatečně) směrodatné a spolehlivé údaje o průtokupaměti - jeho předností je především velmi snadné porovnání i v rámcidomácích podmínek, tento software lze nahrát z desítek "stahovacích"serverů, např. www.downloads.com či přímo"od zdroje" (Sisoftware).

U sady SiS jsme měli netradiční příležitost - mohli jsme tutéž saduvyzkoušet se dvěma různými procesory, ne však jménem: poprvé to byloPentium III na 800 Mhzích a napodruhé nadopované gigahertzové Pentium III. Aač stejné jménem výsledky se lišily, až překvapivě! 

Vzhledem k počtu notebookůpostavených na Intel BX sadě nemá smysl jezde jmenovat jednotlivě, lze si však bez rizika dovolit generalizaci výsledků:rozdíly ve výkonech BX sad napříč takty Pentium III procesorů (odSpeedStep Pentia na 500 Mhz až k 850 Mhz) se lišily zanedbatelně - nanejvýšv řádu procent (přesto jsme tam umístili tuto sadu do tabulky dvakrát - prodemonstraci nezávislosti výkonu sady na taktu procesoru: 500 i 750 Mhzovýnotebook dávají takřka identické výsledky).

Pro srovnání se staršími notebooky poskytujeme i výsledky rok a půlstarého nejrychlejšího Celeronu své doby - procesor pro patici MicroPGA1 na466 Mhz, běžící na čipové sadě BX - ovšem v taktu pouze 66 Mhz. Pro úplnost,sada ALi Aladdin Pro II spolupracovala s Pentiem III na 600 Mhzích.

Abychom trochu osvěžili srovnání i pohledem odjinud, z kategorie procesorůzcela jiných, přidali jsme čipovou sadu Transmety (respektive její kombinaci- LongRun  čip Transmety a druhý, doplňující čip sady od Intelu) z japonského SONY VAIO PictureBooku s procesorem Transmeta CrusoeTM5600 na 600 Mhzích.

Výsledky

Jednoduchá závislost je zřejmá na první pohled, rozdíly ve výkonem mají daleko více na svědomí taktysystémové sběrnice, tj. rychlost s jakou procesor komunikuje navenek s ostatnímisystémy, nežli vlastní takt procesoru - ať mobilní Pentium III 500 či 850,pracujíc na stejné vnější frekvenci komunikaci s pamětí jeho vyššítakt nijak neurychlí.

Kliknutí otevře nové okno s dvojnásobnou velikostí ilustrace.

Představu o výkonu jednotlivých sad si můžete vytvořit sami prostýmporovnáním. Dominance Intelu nad ostatními sadami je více než zřejmá. Přesto,několik zajímavých aspektů tabulka nabízí - je to především zklamávajícía naopak (sice stále pouze dvoutřetinový k iBX, avšak) více jak dvojnásobnývýkon téže SiS 630 sady, u které se liší pouze externí frekvence, s jakouprocesor komunikuje s čipovou sadou - třetinové zvýšení taktunekoresponduje s dvojnásobným růstem propustnosti: že by SiS optimalizovalapro 133 Mhz?

SiS zde těží z taktu stolního procesoru - notebook používal běžnýstolní FCPGA procesor, který komunikuje na 133 Mhzích oproti 100 Mhz běžnýmu mobilních procesorů. Naopak, notebook s téže sadou, avšak pouze 800 Mhzovým(též stolním FCPGA) Pentiem III totálně propadl - porazí jej dokonce i takřkas polovičním taktem pracující staříček testu Celeron 466.

 Kliknutí otevře nové okno s dvojnásobnou velikostí ilustrace.

Tak trochu se nám v hodnocení ztrácí Acer Labs sada - ta se sice bezproblémůpřehoupla přes 100 megabajtovou hranici, nicméně její výkon není nijakohromující ani ve srovnání se zmiňovaným veteránem s BX sadou. 140 a 148MB/s s 600 Mhzovým Pentiem III je zklamáním.

Trochu mimo výše uvedené lze hodnotit jako poloviční úspěchimplementaci Transmety - ta se svou sadou předběhla lety zkušeností vybavenéprofesionály, kterými bezesporu jsou SiS a Acer Labs. Nepochybně k tomu svýmdílem přispívá i Intelovská část čipové sady, nicméně přestoTransmetě gratulujeme.

Do budoucna

Jasným favoritem zůstávají, jak v minulosti, současnoti, tak zřejmě ido budoucna Intelovské sady: zbývá si jen přát, aby Intel vzal na milost133 Mhzový takt - 33ti procentní nárůst by nepochybně přispěl k minimálnělineárnímu nárůstu propustnosti čipové sady. Vzhledem k tomu, že i815EMje postaveno na jádru BX, výkon je s srovnatelný se starší sadou BX, nicméněpřidává rychlejší komunikaci s ostatními zařízeními (grafika - AGP4x,UATA disky,...).

Nadějí do budoucna jsou snahy SiS i ALi - první se snaží se svou sadou730 o ještě vyšší integraci, nicméně nevidím příliš důvodů koptimismu, že by výkon šel ruku v ruce se stále více zařízeními najedinném čipu.

Trochu optimističtější bych byl u nové sady ALi Magic, která má nabízetpodporu i pro nejrychlejší 266 Mhzové DDR paměti. Ta si ve své stolníverzi získala solidní známky v několika testech, zbývá jen doufat, že seněkterý ze známějších výrobců rozhodne ji adaptovat pro svoje notebookovéřady.

Do té doby, pokud si to můžete dovolit, vsaďte na Intel. Pokud hledátelevnější notebook, nemáte tolik voleb: volba mezi SiS a ALi bude volba mezicenou a vybavením - takřka jistě bude notebook s SiS sadou nabízet vícevybavení za podobnou cenu či srovnatelně: jednoduše proto, že je má všechnointegrované za stejnou cenu.

Rozdíl v této kategorii bude v integrovaném či samostatném grafickémsystému - měl-li bych volit za stejnou cenu mezi externí, na samostatném čipua vlastní pamětí vybavená ATI Mobility grafikou versus SiS all-in-one čipřešením, rozhodnutí by bylo jasné: již z podstaty věci, pokud se májeden čip starat současně o komunikaci s pamětí, diskem, periferiemi a nadto ještě zpracovávat příval grafických dat procesoru, nemůže rozdělitpráci tak efektivně jako samostatná grafika a čipová sada - zde vede tandemALi Aladdin a ATI Mobility.

Shrnutí na konec

Pravidlo závěrem: pokud požadujete vysoký výkon, pryč ruce od nejlevnějšíchnotebooků - ač nabízí velmi zajímavé specifikace, právě čipová sada jejedním z míst, kde lze ušetřit mimo pohled zákazníka. Zvláště v tétokategorii věnujte zvýšenou pozornost pojmům jako:

  • sdílená grafická a operační paměť (zpomaluje celkový průtok dat - pro obrazová a běžná výpočetní data je přetěžována jediná sběrnice - oproti dedikované sběrnici mezi grafickým čipem a videopamětí),
  • řešení na jednom čipu - šetří peníze, avšak integrace jde většinou na úkor výkonu: samostatné čipy specializované na určité úkony zvládají své úkoly lépe než jeden univerzální,
  • zkuste prozkoumat specifikace notebooku na výskyt některé z výše uvedených sad a zvažte svoje požadavky, versus konkrétní konfiguraci notebooku - jak ukazuje příklad SiS sady, nelze dělat ukvapené závěry, nicméně stojí za to všimnout si skrytých "detailů" jako je systémový takt, či, ač riskujete přílišné zobecnění, pro zběžné zhodnocení může stačit jméno výrobce sady:

S Intelem jste vždy na dobré lodi - iBX a i815 jsou sady, které si zasloužínejvyšší ocenění, ostatním sadám utíkají o celé délky. Naopak, pokudzvažujete levnější varianty, stojí za to si upřesnit požadavky - přiintenzivnějším využívání aplikací, jež spoléhají na grafický výkon,volba SiS je krokem zpět (průměrně náročné hry, DivX/MPEG4 video, 3Drendering, CAD, atp.). Ač i u ALi bude nižší průtok na závadu, jehoabsence v sadě integrovaného videočipu je předností - samostatná grafika(v našem případě ATI) zvládá práci podstatně lépe.

Pro běžnou práci v Office Vám bude postačovat většina zde zmíněnýchsad (snad až na SiS s 90 MB/s!), nicméně pokud uvažujete o vážnějšímvyužívání grafických aplikací, výpočtů v pohyblivé řadové čárce(CAD/CAM/CAE), modelování, rendering scén, komprimaci či přehrávánívideo a zvukových dat, multimédia či hledání a práci s rozsáhlejšímidatabázemi, zkuste si připlatit na Intel nebo alespoň volte sady s výkonemnad 150 MB/s (ALi je zde pomyslnou nejnižší hranicí - SiS s cca 200 MB/s zdemůže být lepší volbou zvláště pro paměťově náročné operace a výpočty).

V budoucnu se budeme snažit publikovat výsledky a další srovnání výkonunových sad, tak jak se nám dostanou k otestování. Doufáme, že naše prvníexkurze do čipových vod málo probádaných (a občas pořádně tlejících)Vás zaujala a snad i přispěla k větší spokojenosti při výběru a koupinového notebooku.

  • Nejčtenější

Podívejte se na letadlo, které bude řídit konec světa. Dovolá se ponorkám

Firma Northop Grumman zveřejnila obrázky plánovaného letounu E-130J pro americké námořnictvo. V případě třetí světové války má za úkol obstarat spojení s raketonosnými ponorkami. Používá k tomu...

Světová vědecká elita varuje před vytvořením „zrcadlových bakterií“

Vědci usilovně pracují na vytvoření umělých buněk. Před jedním druhem však varují a chtějí ho vyškrtnout ze svých plánů. Rizika spojená s vytvořením „zrcadlových buněk“ považují za příliš vysoká.

Neuvěříte, co Acer namlel do šasi nového notebooku Vero

Las Vegas (Od zpravodaje Technet.cz) Po plážích se jich válejí miliardy, hromady jich denně vyhodí z luxusních restaurací. Průmyslově je lze využít pro úpravu pH vody nebo z nich vyrábět materiál podobný betonu. A nově je tchajwanský...

Majitel Amazonu vyzývá Muskovu SpaceX. První let rakety ale odložil

Zakladatel Amazonu Jeff Bezos chce dobývat vesmír podobně jako Elon Musk. Jeho firma Blue Origin provozuje nosiče New Shepard a chystá se stavět na oběžné dráze soustavu komunikačních družic Kupier,...

OBRAZEM: Americký obr na kolejích, jehož minul úspěch velkým obloukem

Je logické, že mnohem více prostoru dáváme na Technetu lokomotivám proslaveným v tom dobrém slova smyslu, tedy strojům úspěšným, než lokomotivám, které se nepovedly. A tak aby ani vyložené propadáky...

Muskova raketa vynesla českou družici, speciální kamera odhalí skládky i kácení

Nový pohled na Česko i zbytek planety přinese družice TROLL vyrobená brněnskou kosmickou společností TRL Space. Díky hyperspektrální kameře „uvidí“ i tam, kam běžné satelity nedohlédnou, a umožní tak...

14. ledna 2025  16:24,  aktualizováno  20:20

Čistá fikce, popřel TikTok zvěsti, že jeho americkou část převezme Elon Musk

Čínská sociální síť TikTok čelí zatím asi nejvážnější hrozbě svého zákazu v USA. Stane se tak, pokud se jí nepodaří prosadit odložení platnosti zákona zakazujícího činnost této sítě. Agentura...

14. ledna 2025  8:09

Jednu část notebooku možná neovládáte tak dobře. Zjistěte, co vše je možné

Touchpad, hladký obdélník nacházející se pod klávesnicí notebooku, patrně používají všichni. Kromě klasického pohybu kurzoru a klikání však umí spoustu dalších užitečných gest. Pojďme se podívat na...

14. ledna 2025

Odkud pochází syfilida? Nová studie ukončuje staletí sporů o původu nemoci

Premium

Kde se zrodila bakterie Treponema pallidum pallidum vyvolávající syfilidu? Letitou „přehazovanou“, kdy se za místo vzniku choroby střídavě označovaly Evropa a Amerika, by měla ukončit nová genetická...

14. ledna 2025

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Eva Adamczyková je maminkou. Olympionici prozradili jméno miminka

Snowboardistka Eva Adamczyková (31) a herec Marek Adamczyk (37) se stali rodiči. Narození jejich prvního potomka na...

Miluna ze Slunce, seno nestárne. Schmalzová oslavila 30 let po boku milionáře

Petra Schmalzová (57), za svobodna Pyšová, se proslavila jako nezapomenutelná hostinská Miluna v trilogii Zdeňka Trošky...

Jako znásilnění, říká Shieldsová o intimní operaci, kterou si nepřála

Herečka, spisovatelka a modelka Brooke Shieldsová (59) se ve svém právě vycházejícím životopise svěřila mimo jiné se...

Po operaci jsem přibrala sedm kilo, ale cítím se nejvíc sexy, říká Pořízková

Modelka českého původu Pavlína Pořízková (59) po loňské výměně kyčelních kloubů přibrala. Všimla si toho, až když jí to...

Sporťák Jan Smetana už má po odchodu z České televize novou práci

Na konci prosince oznámil, že po 23 letech končí v České televizi. Moderátor Jan Smetana (42) se stane novou posilou...