Cigarety škodí i vašemu notebooku, Apple kuřákům neuznal záruku

  0:01aktualizováno  0:01
Již minimálně ve dvou případech prý Apple neuznal záruční opravu notebooku, který byl vinou jejich kuřáckých majitelů vystaven "extrémnímu prostředí". Podle některých techniků zdaleka nejde o nesmyslnou stížnost - cigaretový kouř, obsahující dehet, má negativní vliv na funkci počítače.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Server Consumerist píše o dvou souvisejících kauzách, v obou přinesli zákazníci počítač Apple do záruční opravy a tato oprava jim byla zamítnuta. Zatímco Derek obdržel lakonické sdělení, že jeho počítač nelze opravit "kvůli rizikům spojeným s pasivním kouřením" (second-hand smoke), Ruth, která reklamovala iMac svého syna, obdržela podrobnější vysvětlení: na počítači prý technici nemohou pracovat, neboť je kontaminovaný kuřáckým prostředím.

Apple nechce své zaměstnance vystavit kontaktu s nebezpečnou látkou.

Kancelář Steva Jobse, šéfa společnosti Apple, na kterého se Ruth obrátila s žádostí o přezkoumání, později zdůvodnění ještě upřesnila. "Dora (z Jobsovy kanceláře) napsala, že nikotin je na OSHA seznamu nebezpečných látek a Apple nechce vystavit své zaměstnance jakémukoli riziku," vzpomíná Ruth. Její případ nakonec skončil dohodou na novém termínu opravy, počítač byl však shledán "nenávratně poškozen v důsledku dehtu z cigaret". Záruční podmínky Apple sice kouř výslovně nezakazují, ovšem obsahují všeobjímající klauzuli o "extrémních podmínkách".

iMac 24" 2,66 GHz

iMac 24" 2,66 GHz (ilustrační fotografie, Ruth reklamovala starší model)

Consumerist od publikace článku získal další informace o podobných případech. Zpráva, která se prohnala nejen americkými médii (předhánějících se, kdo vymyslí vtipnější titulek: "Chcete skoncovat s kouřením? Kupte si počítač Apple") má i pozitivní dopad - lidé začínají zjišťovat, jakým způsobem cigaretový kouř škodí, případně jaké další vlivy mají na notebook negativní vliv.

Jak zničit notebook snadno a rychle

Jaké jsou negativní vlivy prostředí a drsného zacházení?

V Česku kuřákům notebook opraví

V servisu údajně ihned poznají, zda otevřeli počítač kuřáka či nekuřáka. Zatímco nekuřákův počítač bude obvykle plný jemného prachu, kuřákův bude navíc obsahovat mastnotu a usazeniny.

"Dle zkušeností servisu nese notebook používaný silným kuřákem známky této činnosti (usazeniny)," připouští Bedřich Káňa z českého servisu Asus. "Avšak pokud bychom kouření brali jako rizikový faktor, pak byste notebook ani nemohli brát ven, když je vlhkost vyšší něž určité procento..." Podle něj kouř z cigaret nepoškozuje počítač více než kombinace vlhkosti a prachu.

Podle Tomáše Čecha z českého zastoupení Aceru je notebook náchylný především na poškození pevnými částicemi z kouře: "Zatímco nekondenzující plyny běžně obsažené ve vzduchu a v kouři nemají na elektroniku vliv, pevné částice, usazující se jako prach na elektronických komponentách, mohou mít vliv na jejich funkci." V praxi jsou případy posuzovány individuálně, není zde pravidlo určující, jaká míra zaprášení je ještě v záruce a jaká už ne.

Mezi škody způsobené pevnými částečkami patří zanesený chladič ventilátoru, zkraty základní desky způsobené spečeným prachem nebo nefunkčnost znečištěné klávesnice. "Pokud není možné jednoznačně prokázat, že k poškození došlo prachem, oprava je uznána jako záruční," dodává Tomáš Čech.

Zdroje:

Autor:
 

Nejčtenější

Sexuálně nejvýkonnější vyzvědače přebrali československé rozvědce Sověti

Býval agent československé rozvědky v USA Karel Köcher

Československým komunistickým rozvědčíkům se ve špionáži proti Spojeným státům dlouho nedařilo. Nakonec ale zaznamenali...

Našel na půdě 35 let starý Apple II, zapnul ho a dohrál uloženou hru

Spoustu let ležel na půdě, po zapnutí funguje „jako zamlada“.

Newyorský učitel našel u rodičů na půdě starý počítač Apple II. Zkusil ho zapnout a překvapivě mohl pokračovat ve hře,...

Lokální předpověď počasí se razantně zpřesní, možná pomáhá i váš telefon

GRAF

Nejpřesnější lokální předpovědi počasí dnes nabízejí aplikace v našich telefonech - i proto, že s nimi samy pomáhají....

V Perském zálivu spustili největší baterii světa. Virtuální a bez lithia

Sodíko-sírové bateriové systémy japonské firmy NGK. Systém, který se vejde do...

Ve Spojených arabských emirátech byla připojena do sítě největší „virtuální“ baterie světa s obřím výkonem a úctyhodnou...

Severní magnetický pól se vydal na cesty. Co když doputuje až na jih?

Posun severního magnetického pólu

Naši planetu čeká přehození magnetických pólů. Nebude to zřejmě brzy, proč k tomu ovšem vůbec dojde a co může změna...

Další z rubriky

Asus se chlubí nejmenším notebookem se samostatnou grafikou

Čtrnáctipalcový Asus ZenBook v rukou slovenské marketingové manažerky.

Asus u notebooků pro rok 2019 sází na jedné straně na tenký design včetně rámečků kolem displeje a na druhé se chlubí...

Do Česka míří nová značka notebooků. Huawei uvede hned tři modely

Do Česka míří notebooky čínské firmy Huawei.

Dva notebooky z loňské edice a zatím jediný letošní model. To bude startovací nabídka společnosti Huawei, která se v...

Hity z veletrhu elektroniky CES: uspělo umělé maso i inteligence

Rozstřel k veletrhu CES

Největší veletrh spotřební elektroniky CES 2019 v Las Vegas přinesl řadu překvapivých novinek nejen z oblasti...

Najdete na iDNES.cz