Koncem roku 2013 vzbudil na trhu s notebooky velké pozdvižení Acer C720. Tento Chromebook se totiž pyšnil cenou 199 dolarů a přitom to bylo velmi praktické zařízení. Ne nadarmo se z něj v závěru daného roku stal druhý nejprodávanější laptop na americkém Amazonu. Teď se vlastně scénář opakuje, v žebříčku nejprodávanějších notebooků jsou v první pětce dva modely HP Stream – 11 a 13. To jsou pro změnu zařízení s Windows.
Oba notebooky, které ve své době vzbudily tak velké nadšení spotřebitelů, jsme mohli otestovat. V rámci návštěvy veletrhu CES v Las Vegas jsme si právě před rokem pořídili Acer C720, letos byl naším úlovkem právě model HP Stream 13, který se dal v povánoční akci ve značkových prodejnách Microsoftu koupit rovněž za 199 dolarů.
Modely HP Stream se dají koupit už i v České republice, stejně jako nová generace chromebooků od Aceru. Náš Stream 13 stojí v oficiální distribuci 6 790 korun, menší jedenáctipalová varianta zatím dispozici není, ale zato se dá koupit provedení s dotykovým displejem a překlápěním ve stylu 2 v 1. Pro námi zkoušený Stream 13 je na českém trhu soupeřem nový Acer Chromebook 13, jeho cena začíná na 7 990 korunách, menší jedenáctipalcová verze jde koupit už za 5 990 korun a je tak jedním z vůbec nejlevnějších notebooků na našem trhu.
Test i srovnání
Tento článek je testem nového HP Stream 13, ale zároveň jakýmsi srovnáním našich dlouhodobých zkušeností s výtečným chromebookem Acer C720. Ten je novějším modelům, které jsou aktuálně u nás v prodeji, hodně podobný. Mezi levnými notebooky s Windows 8.1 with Bing a Chromebooky s Chrome OS je hodně rozdílů, mají však také překvapivě podobné vlastnosti.
Jednou z nich je fakt, že jsou to v podstatě cloudové terminály, které předpokládají, že většinu svých dat budete mít uloženu někde jinde, než na disku daného notebooku. Ano, i u nás lze koupit velmi levné notebooky (opět většinou s Windows with Bing), které mají klasický harddisk, namísto malého flash úložiště. Jenže to jsou tak trochu levné notebooky ze staré školy – kombinace malé RAM (většinou 2 GB) a pomalého disku totiž znamená, že jsou tato zařízení rovněž pomalá a reakce na uživatelské pokyny tomu odpovídají.
Aby váš nový levný notebook nebyl jen další variací na kdysi krátce populární netbooky, které mnoho uživatelů nakonec přiváděly k vzteku, je cloudová varianta atraktivnější volbou. Právě k netbookům bývají nové levné laptopy často přirovnávány, ale pravda nemůže být realitě vzdálenější. Výrobci si uvědomili, že nemá smysl vyrábět co nejmenší notebooky s nepoužitelnou klávesnicí – od toho jsou tu tablety, ke kterým lze případně přikoupit různé externí klávesnice. Dnešní levné notebooky tak téměř bez výjimky svou velikostí začínají na 11,6 palcích úhlopříčky displeje, což znamená, že jsou kompaktní, avšak do jejich těla se vejde plnohodnotná klávesnice. Lze je tedy používat k běžné práci.
A to vážně – chromebook Acer C720 nám během posledního roku posloužil na spoustě služebních cest, díky jeho dlouhé výdrži baterie a kompaktním rozměrům především na těch kratších „na otočku“, na které jsme vyjížděli nalehko. A z HP Stream 13 jsme odbavovali velkou část našeho zpravodajství z letošního veletrhu CES v Las Vegas.
Na hardwaru záleží
Možná vás to překvapí, ale pro většinu běžných uživatelů bude důležitější než volba použitého operačního systému v případě levných notebooků konkrétní podoba hardwaru. A teď nemáme na mysli kapacitu paměti, velikost RAM nebo konkrétní použitý procesor – i když i to jsou docela důležité parametry. Jde nám spíš o samotnou konstrukci hardwaru jako takového.
Volba konkrétní konstrukce by měla záležet na tom, jak svůj notebook používáte. A u levných strojů už naštěstí existuje volba pro většinu módů použití. Na cesty nalehko je opravdu skvělý malý notebook s 11,6palcovým displejem a nízkou hmotností, jako je třeba právě Acer C720. Na dlouhodobou práci ale bude pro většinu uživatelů jeho displej malý, i proto jsme letos při výběru nového notebooku sáhli po větším HP Stream 13 s displejem o úhlopříčce 13,3 palce. To je dle našeho názoru ideální velikost pro ty, kdo prací s notebookem tráví většinu svého pracovního času a přitom vyžadují vysokou mobilitu. Naopak, pokud s notebookem téměř nehodláte cestovat, jsou nejspíš lepší volbou ještě větší přístroje, které jsou zase neskladné na cestách. I chromebooky už povyrostly k větším úhlopříčkám.
Velikost je jedna věc, druhá samotné provedení. Tak třeba naše HP Stream 13 má design vycházející z běžné řady notebooků HP, ten je tu ovšem ozvláštněn použitím modré barvy. Notebook díky tomu vypadá mladistvě, ale asi se nebude kdovíjak skvěle vyjímat na stole v kanceláři velké firmy. Ostatně, i mezi novináři na CESu náš zářivě modrý notebook budil pozornost. To Acer C720 je ze zcela jiného těsta, je to hodně nenápadný, až neskutečně obyčejný notebook s jednoduchými minimalistickými tvary. Taková šedá kancelářská myš. Z této nenápadnosti sice nové chromebooky Acer trochu ztratily kvůli bílé barvě, ale stále jsou konzervativnější volbou. Mezi Bing notebooky ale také najdete řadu konzervativnějších, než je naše HP.
Za kvalitu konstrukce musíme pochválit jak Acer, tak HP. Těla obou notebooků jsou sice z relativně obyčejných plastů, ale v obou případech působí docela bytelně, rok používání není na C720 téměř vidět a Stream 13 se netváří, že by tomu mělo být výrazně jinak.
Skvělé klávesnice
Na notebooku jsou velmi důležitými prvky také klávesnice a touchpad. Tady už narazíme na rozdíly. HP má díky větší úhlopříčce klávesnici mírně větší, plnohodnotnou, Acer má klávesnici menší, ale stále velmi pohodlnou pro psaní. Dokonce mají jeho klávesy trochu lepší odezvu na stisk, na první dojem působí klávesnice jistějším dojmem.
Za pozornost stojí i rozložení klávesnice jako takové. Oba notebooky mají například plnohodnotné klávesy shift po obou stranách a naopak zmenšené šipky nahoru a dolů. Chromebooky nemají klasické klávesy Home, End, PgUp, PgDown a Delete, stejně jako Insert nebo Printscreen. Zato v řadě nad numerickými klávesami najdeme funkční tlačítka namísto kláves Fn. Tím se možná inspirovali i u HP, i tady totiž horní řada funguje primárně pro nastavování parametrů (regulace podsvícení, hlasitosti, ovládání přehrávače nebo letového režimu a podobně. Pokud jste u Windows strojů závislí na funkčních klávesách, opět hledejte levný přístroj s tímto systémem u jiného výrobce. Z dlouhodobého hlediska ovšem těžko volit vítěze, i klávesnice obou notebooků je překvapivě dobrá a předčí mnohé mnohem dražší stroje.
Horší to je v případě HP u touchpadu, ten v praxi dost zaostává, hůře reaguje především na různá gesta, jako by si notebook občas rozmýšlel, co chtěl uživatel vlastně udělat. I jeho stisk je méně jistý. Dá se na to však zvyknout, nicméně pokud vám touchpad HP nesedne, hledejte levný notebook jinde. Naopak chromebook od Aceru má jeden z nejlepších touchpadů vůbec, platí to dodnes (a novější modely nám tak skvělé nepřišly, byť jsou na tom stále lépe než Stream).
V neposlední řadě si pozornost zaslouží displej. U většiny levných notebooků se potkáme s rozlišením 1 366 x 768 pixelů případně podobným. To je na 11,6 palcích zcela v pořádku, na 13,3 palcích úhlopříčky jej můžeme považovat stále za dostatečné. U větších modelů je to však málo a tak v takových případech doporučujeme případně hledat u modelů s vyšším rozlišením. Jenže ne jen rozlišením je je notebook živ.
V ostatních vlastnostech si nemají námi používané levné notebooky moc co vyčítat. Jak HP tak Acer nedisponují zrovna kdovíjakými pozorovacími úhly, u Aceru to alespoň částečně kompenzuje fakt, že víko displeje lze otevřít přeci jenom v o trochu větším úhlu, takže si displej lze ve více pozicích nastavit do ideální polohy. Displej HP má ovšem docela dobrou antireflexní vrstvu, takže se překvapivě chlubí slušnou čitelností venku. Podsvícení je podobně silné u obou strojů, širší regulaci dovoluje Acer, otázkou je, zda situace s prakticky vypnutým podsvícením někdo vůbec využije.
Dlouhá výdrž baterie
Oba stroje ukazují, jak velké mohou být praktické rozdíly v hardwaru různých notebooků. A že tyto rozdíly nemusí vůbec záviset na operačním systému. Rozdíly najdeme i ve výdrži baterie, byť v obou případech opět není zrovna moc důvodů ke stížnostem.
HP Stream 13 dostalo procesor Intel Celeron N2840 s dvoujádrem na 2,16 GHz, jde o procesor s nízkou úrovní odpadního tepla. To znamená jak celkově nízkou spotřebu, tak výhodu snazšího chlazení. Stream 13 si tak vystačí s pasivním chlazení a ani jednou jsme nezaznamenali, že by se notebook jakkoli nepříjemně zahřál.
Acer C720 má procesor Celeron 2995U s dvoujádrem taktovaným na 1,4 Ghz a má vestavěný větráček. Ten je ovšem většinou velmi tichý, kdo ovšem zvuk šumění větráku nesnese, je pro něj Stream lepší volbou. I přes nutnost větrání má delší výdrž Acer – firma udává 8,5 hodiny, při psaní textů jsme dosáhli ovšem i delší, až téměř desetihodinové výdrže na jedno nabití.
HP na tom v praxi tak dobře není, ale výdrž je stále velmi dobrá. V praxi se s ním dostaneme asi na 8 hodin běžné práce, při větším vytížení prakticky výdrž neklesá pod šest hodin. Takže ani tady nejsou důvody ke stížnostem, většinou zvládneme pracovní den se schůzkami bez potíží na jedno nabití.
Život v cloudu
Levné Windows notebooky jsou většinou stejně jako chromebooky určené pro práci v cloudu. Jejich paměť je omezená a na skladování většího množství dat se nehodí. Testované HP Stream je vybaveno 32 GB eMMC úložiště, zatímco Acer C720 (i jiné nové chromebooky) si musí vystačit se 16 GB vnitřní paměti.
To se zdá být výhodou pro svět Windows, ale praxe je trochu jiná. Jednak je Chrome OS prostorově úspornější systém, než Windows a platí to vlastně i pro jeho (často jednodušší) software. Po nainstalování námi používaných aplikací nám tak v HP Stream zbylo asi 8 GB místa, u Aceru to bylo o něco méně – asi 7 GB. Samozřejmě s tím, že mnoho nástrojů používaných na Windows jsme měli zapovězeno případně jsme museli hledat jednodušší alternativy (o tom až později).
Inu, úložného prostoru je prostě v levných noteboocích málo. S chromebookem jsme získali 100 GB úložného místa ve službě Google Drive na dva roky zdarma. K HP je zdarma roční předplatné služby Office 365 (a tedy plnohodnotná licence Office) a k němu dostanete 1 TB dat v úložišti OneDrive. Inu, od Microsoftu dostanete trochu lepší hodnotu, ale není to nic, co nemůže Google snadno vyrovnat.
Samozřejmě jen kopírovat data do cloudu daných firem ovšem nutné není. HP Stream má slot na karty microSD, takže snadno kapacitu rozšíříte na použitelných 64 GB. U Aceru je klasický SD slot, ale jen poloviční, což znamená, že vložená SD karta z něj napůl vyčnívá. To je nepraktické, kapacitu rozšíříte problematičtěji. Třeba miniaturní flashkou, to ale zase znamená, že si u chromebooku C720 zaberete jeden ze dvou USB portů, HP má porty tři.
Samozřejmou volbou je připojení notebooku k síťovému disku. Spousta uživatelů už má doma své vlastní síťové úložiště, takzvaný NAS. U Windows s připojením nebude problém, u Chromebooku opět narazíte. K síťovému disku připojit systém nejde, je nutné na něj přistupovat přes webové rozhraní. To je většinou stále použitelný způsob, ale není tak pohodlný, jako disk připojený přímo do systému. Navíc existují i disky, které mají rozhraní řešené pomocí Javy, která na chromeboocích nefunguje. U nich pak máte smůlu. Jde především o disky WD MyCloud, takže pokud takový máte doma, chromebook pro vás není ideální volbou.
Chromebooky jsou od počátku své existence koncipované jako cloudové stroje, je ovšem trochu ironické, že u Windows jsou možnosti připojení síťových jednotek bohatší. Cokoli připojíte k chromebooku, připojíte i k Windows, naopak to ale zcela stoprocentně neplatí. Řada uživatelů si přitom s Google Drive jako svým hlavním diskem nevystačí, to je pro Chromebooky zásadní nevýhoda.
Praktická použitelnost
Dokonce mnohem větší, než omezená dostupnost softwaru pro chromebooky a jeho omezená funkcionalita, co se týče off-line možností. Mnoho programů pro chromebooky jsou totiž v podstatě jen webové aplikace a jen některé z nich umí fungovat off-line. Opět platí, že na naši běžnou práci to stačí – napsat text či zpracovat fotku jde na chromebooku i bez připojení, třeba cestou v letadle.
Závislost na připojení k internetu je však přeci jenom určitou nevýhodou chromebooků. Už třeba proto, že systém očividně pracuje i s RAM zcela jinak, než Windows. Deset otevřených oken v prohlížeči už dovede 2 GB paměti RAM u C720 docela zaplnit a systém si nahraná data neodkládá na disk (neswappuje). Takže pokud se vrátíte k první otevřené záložce, tu začne z internetu chromebook nahrávat znovu. Pokud jste off-line, je to dost nepříjemné.
Je to trochu o stylu práce a o zvyku, mírně předejít se problému dá tím, že prohlížeč přepnete do off-line režimu. Ale opět platí, že u HP Stream 13 si na nic takového zvykat nemusíte. Má rovněž 2 GB RAM, což v nás budilo ty největší obavy. Pro Windows 8.1 to přeci jenom může být trochu málo. Ale ukázalo se, že pro základní práci porce stačí a HP je na tom lépe než Acer C720. Systém si přeplněnou RAM odloží na eMMC úložiště, které je v praxi hodně rychlé, takže případnou z RAM vyhozenou stránku obnoví systém rychle z disku.
Vůbec nás celkově HP Stream překvapilo svou prakticky rychlostí a pohotovostí, na uživatelské pokyny (krom některé udílené skrz nepříliš povedený touchpad) reaguje svižně a velmi rychle, oproti staršímu služebnímu notebooky s klasickým diskem je mnohanásobně rychlejší. Jednoduché flash úložiště je očividně cestou k dobré uživatelské zkušenosti. Kde samozřejmě HP ztrácí, je oblast výpočetního výkonu, tady nemůže běžným vybavenějším notebookům konkurovat. Třeba hromadné zpracování fotek tu samozřejmě trvá delší dobu, než na tři roky starém služebním PC, ale to se celkově méně příjemně používá. Na zpracování fotek si rádi těch pár desítek sekund navíc počkáme, okamžité reakce na běžné úkony jsou mnohem důležitější.
Chromebook je na tom z hlediska reakcí stejně, možná i lépe. Má ovšem samozřejmě omezení z hlediska softwaru. Většině uživatelů to vadit nemusí, pro běžnou kancelářskou práci chromebook bohatě stačí. Ale třeba už editace většího množství fotek nemusí být na přístroji s Chrome OS úplně příjemná. Pár fotek oříznete a zpracujete v leckterém editoru, který je pro Chrome OS dostupný. Ale zpracování většího množství je už zdlouhavé, především proto, že editory postrádají celou řadu nástrojů. Řešení je na cestě, Adobe připravuje své nástroje pro cloudové použití – jenže tohle řešení nebude ani levné, ani funkční kdykoli a odkudkoli.
Microsoft vrací úder
Chromebooky ukázaly před časem cestu k tomu, jak mají vypadat ideální levná PC. Nepotřebují výkon ani velký úložný prostor. Důležitější je tu fungování webových služeb a rychlá odezva na uživatelské pokyny. Google s Chrome OS zaplnil mezeru, kterou po sobě zanechaly netbooky. Přinesl zařízení, která s cenami nižšími, než mnohé tablety, přináší vyšší praktickou hodnotu, především z hlediska běžné práce.
Microsoftu trvalo, než našel na tento recept odpověď. Ale zdá se, že ji našel. Jeho aktivita s Windows 8.1 with Bing může mít úspěch a dostává klasická Windows PC zpět do hry v nejnižším cenovém segmentu.
Chromebooky si nadále budou nacházet své příznivce a jejich řady bez pochyby porostou. Jsou totiž uživatelsky jednodušší, v podstatě jde o modernější řešení, které více odpovídá současnému směru vývoje spotřebitelské IT techniky. Uživatelé se tu nemusí strachovat kvůli malwaru. Chromebooky jsou obecně vhodnějším řešením pro začátečníky nebo třeba pro firmy, které kompletně fungují na Google Apps. Výhodou je například i to, že do nového Chromebooku se přihlásíte svým Google účtem a rázem máte všechny své aplikace i svá data k dispozici. Učinit tak lze prakticky odkudkoli. Atraktivita chromebooků také poroste s tím, jak poroste propojení Chrome OS s Androidem.
Stroje s Windows 8.1 with Bing jsou takovou jistotou. Jistotou, že uživatel bude mít k dispozici veškerý software, který zná a na který je zvyklý. Jistotu, že bude schopen používat všechna standardní i nestandardní firemní řešení. A také veškerou tu nejistotu v podobě malwaru a dalších