Chraňte si PC otiskem svého prstu. Stačí vám karta velikosti Memory Stick!

aktualizováno 
Společnost Sony se rozhodla jít cestou dalších výrobců paměťových flash karet. Ve velikosti formátu Memory Stick nyní nabízí zcela nepaměťový produkt. Jedná se totiž o čtečku otisku prstů, která může sloužit jako zajímavý doplněk zabezpečení vašeho počítače.
Pamatujete si všechny hesla, PINy a další podobné kódy? Nebo je nosíte napsaná na papírku v peněžence či používáte speciální skrýše a způsoby, jako je například heslo napsané tužkou na desce stolu, popřípadě na spodní straně klávesnice? A zdá se vám, že to není příliš bezpečné? Možná hledáte řešení podobné tomu, které začne od února poskytovat společnost Sony.

Sony PUPPY

Nový produkt z dílen společnosti Sony je v podstatě malá čtečka otisku prstů, která dokáže porovnat sejmutý otisk s tím, který má uložen v paměti, a na základě tohoto porovnání ověřit totožnost uživatele. Díky tomu, že je tento modul na snímání otisků prstů umístěn na kartě, která odpovídá formátu paměťových flash karet Memory Stick, jej lze přenášet a používat v různých zařízeních, jako je PDA nebo PC. Celé zařízení se jmenuje Sony PUPPY a váží kolem 4 g. Samotný snímač otisku prstů má rozlišení 128 x 128 pixelů.

Kontrola otislu prstu na kartě formátu Memory Stick 

Otisk prstu jako elektronický podpis

PUPPY je navíc vybaveno technologií, která umožňuje uživateli používat svůj prst jako pečetidlo. Tato technologie umožní po autorizaci osoby, kterou právě modul podle otisku prstu rozeznal, pracovat s elektronickým podpisem, tak jako by uživatel zadal svůj klíč. Jinak jej lze samozřejmě využít jako autorizační systém, který vám má umožnit místo psaní hesel používat k přihlašování svůj palec.

Výhodou systému je to, že veškeré kódy jsou umístěny přímo v paměti karty. Nemohou tak být z počítače zcizeny, jako při obyčejném zabezpečení systémů pomocí hesel, kdy je zadané heslo porovnávané s tím, které je nějakým způsobem uloženo na disku.

Pokud se vám tato technologie líbí a vy byste rádi takový modul používali ve svých současných přístrojích se slotem pro Memory Stick, bohužel to zatím není možné. Důvod je prostý: v okamžiku, kdy celé toto zařízení na rozpoznávání otisku prstů zasunete do Memory Stick slotu, bude snímací senzor nepřístupný. Sony ale již připravuje čtečku, která tento problém vyřeší. Ta bude k dispozici v okamžiku, kdy se na trhu objeví i Sony PUPPY.

USB senzor

Kdo dává přednost univerzálnějšímu rozhraní, jako je USB, i pro toho má Sony řešení. Zatím je označování FIU-710 a bude prý mít stejné vlastnosti modul pro Memory Stick slot.

Konkurence

Sony není se svým nápadem osamocená. Čtečky otisku prstů, které slouží k autorizaci uživatele a jsou určeny pro sloty paměťových flash karet, již ohlásili výrobci jako Toshiba nebo Matsushita. Podobné systémy tak zanedlouho možná nalezneme u modulů Compact Flash nebo Secure Digital.
 

Nejčtenější

Živého kytaristu už dnes na popové desce neuslyšíte, říká věhlasný zvukař

Allen Sides v pražském poslechovém studiu VOIX

Pracoval na skoro tisícovce alb, postavil osmnáct nahrávacích studií a jeho reprosoustavy hrají i ve studiích George...

Nekupujte náš nový Office 2019, prosí Microsoft. Ukazuje to na dvojčatech

Kampaň Microsoftu s dvojčaty ukazuje rozdíl mezi Office 2019 a Office 365....

Microsoft vytvořil sérii videí, ve kterých ukazuje nevýhody nového produktu. Poněkud překvapivé je, že je to jejich...

Jednosměrná letenka na rudou planetu se odkládá. Mars One krachuje

Ilustrace základny na Marsu, jak si ji představují v organizaci Mars One...

Firma Mars One, která slibovala soukromý let na Mars už v roce 2024, zkrachovala. Plány dostat na Mars lidské obyvatele...

Poslední Hitlerovy narozeniny nestály za nic. Supertanků se nedočkal

3D model stíhače tanků Jagdpanther, přezbrojeného na kanón ráže 128 mm tak, jak...

Na podzim 1944 se třetí říše hroutí a německé zbrojovky se snaží o nemožné. Hledají recept na zázračné zbraně,...

Tančík pro vnuka poručíka Grubera. Němci ho nasadili i proti Tálibánu

Lehké obrněné vozidlo Wiesel s 20mm kanonem

V množině bojových vozidel Bundeswehru nalezneme s trochou štěstí i malé, ale o to více zajímavé tančíky Wiesel. Do...

Další z rubriky

Výrobce grafických karet Nvidia vám chce pomoci s vařením

Nvidia  kuchyni zkoumá, jak využít robota s umělou inteligencí ve spolupráci s...

Nvidia plánuje vyrobit roboty řízené umělou inteligencí, kteří budou moci bezpečně pracovat vedle lidí. Zkusit to chce...

Česká hvězda NHL v USA ukazuje, jak trénovat hokej i bez ledu

Odborným konzultantem Sense Areny je bývalá hvězda NHL Patrik Eliáš.

Liberecký projekt Sense Arena na trénink hokeje ve virtuální realitě získal výraznou podporu. Odborným konzultantem se...

Čeští vývojáři vylepšili vláček pro koleje z IKEA. Uhání až 90 cm/s

Intelino tým

Vypadá jako obyčejný vláček, ale můžete ho ovládat přes aplikaci v mobilu nebo jen pokládáním barevných terčíků na...

Najdete na iDNES.cz