Není to tak dávno, kdy byla na trh uvedena grafická karta nVidia GeForce 5800 Ultra. Kalifornská společnost od ní očekávala, že jednou silnou ranou smete veškerou konkurenci v čele s ATI. Nestalo se tak. Jednou z hlavních příčin bylo chlazení, které nVidia nazvala FlowFX. Otáčky ventilátoru se řídily aktuálním režimem, ve kterém karta pracovala. Při pouhém psaní, nebo jiné činnosti, kdy se pohybujete v 2D prostředí, byla karta relativně tichá. Pokud jste ale spustili jakoukoliv 3D aplikaci, tak se ventilátor roztočil na plné obrátky a hluk byl v mnoha případech nesnesitelný. Proto si také GeForce 5800 Ultra zasloužila přezdívku "vysavač". Jenom pro ilustraci je na následujícím obrázku fotografie tohoto "tichého" řešení.
GeForce 5800 Ultra s chlazením FlowFX
V dnešním článku se vám pokusíme popsat konstrukci chlazení, která je přesným opakem FlowFX. Úpravu jsme provedli na starší kartě Inno3D Tornado GeForce3 Ti200. Aby bylo možné úpravu provést, je dobré mít na grafické kartě chlazení pamětí. Pokud na pamětech pasivy nejsou, nezoufejte, každý lepší obchod by měl takovým zbožím disponovat, případně si můžete součástky objednat na internetu. Jak karta vypadala před změnou, se můžete podívat níže.
Původní GeForce3 Ti200
A co vše budeme potřebovat? Určitě nějaké nástroje jako třeba šroubovák, kombinované kleště, případně svěrák. Původní větráček i s chladičem nahradíme jiným, a proto bude nutné si obstarat alternativní pasiv na grafické jádro. Měl by být dostatečně velký, aby překryl čip beze zbytku, ale na druhou stranu zase ne moc vysoký. Ideální jsou chladiče ze starých procesorů typu 386 nebo pasiv z northbridge. Pro uchycení hliníkového tělesa jsme použili kancelářskou sponu (musela to být ta větší, aby se samovolně neprohýbala). A nakonec jsme modifikovanou sponu uchytili původními západkami do otvorů na grafické kartě.
Pro porovnání: původní chladič a komponenty pro nový
Samotné uchycení nového pasivu na grafické jádro je záležitost velké zručnosti a také trpělivosti. Musíte si dávat pozor na to, abyste nepoškodili čip a chladič nebyl příliš volný. Existuje ještě možnost pasiv na čip přilepit, ale nedoporučujeme to.
Pasiv osazený na grafickém čipu
Nakonec už zbývá jenom osadit na pasivy ventilátor. My jsme použili trochu atypický, rozměry byly totiž 80x80x15mm. Standardní "osmdesátkové" ventilátory mají totiž hloubku 25 milimetrů a takový rozměr může způsobit, že se uzavře možnost osadit první dva PCI sloty. S hloubkou 15mm překryjete pouze první PCI slot a to není zas taková škoda. První PCI totiž sdílí přerušení s AGP portem a toto způsobuje potíže při současném zapojení. Ventilátor se opět snažte přišroubovat co nejpevněji.
Finální vizáž modifikace
Někdo by snad mohl namítnout, že taková karta ztrácí úpravou na kráse. "Modeři" si mohou chladič podsvítit nebo použít okrasnou mřížku na ventilátor. Takto upravená grafická karta má vyšší strop pro přetaktování, je lépe chlazená, prodlouží se její životnost a hlavně je méně hlučná. Při jejím osazení nezapomeňte zapojit ventilátor k napájecímu zdroji přes molex konektor nebo na základní desku. Tišší život s PC vám přeje redakce.