První bankomat na českém území začal sloužit 15. ledna 1989 na pobočce tehdejší České státní spořitelny na Václavském náměstí (Můstek). Zpočátku byl určen jen pro zaměstnance spořitelny, postupně byly bankomatové karty nabízeny širšímu spektru uživatelů.
Pro výdej peněz byl tehdy použit vlastní standard karet, kdy k identifikaci sloužilo číslo sporožirového účtu vyražené přímo na kartě. Automat nebyl připojen k bankovní síti. On-line bankomaty byly v Československu spuštěny až v roce 1992, například. v pražském Hiltonu (tehdejším Atriu).
Zatímco před dvaceti lety klientům sloužily tři peněžní automaty, nyní mají lidé v Česku k dispozici na 3 500 bankomatů. Ve srovnání s cizinou se zdá, že ještě máme co dohánět: Španělsko má bankomatů přes 60 tisíc, Británie, Francie a Německo po padesáti tisících. Naopak třeba Belgie má jenom něco přes sedm tisíc bankomatů.
Dá se očekávat, že trend rostoucího počtu bankomatů poroste spolu s možnostmi, které bankomaty zákazníkům nabídnou. Nabíjení kreditu SIM karet nebo zjišťování zůstatku na účtu je už klasikou. Novinkami je třeba změna PIN nebo vklad hotovosti do bankomatu. Mluví se ale i o dalších změnách a možnostech.
Historie bankomatů ve světěPrvní mechanický bankomat pro gangstery S myšlenkou výběru hotovosti bez interakce s živým zaměstnancem banky přišel ve třicátých letech turecký vynálezce žijící v Americe Luther George Simjian. Do nápadu se vrhl naplno - zaregistroval celkem dvacet patentů týkajících se tohoto konceptu - a povedlo se mu přesvědčit banku Citicorp (současné jméno), aby projekt roku 1939 ozkoušela. Po půl roce provozu však společnost oznámila, že experiment pro nezájem klientů, a tedy malou využívanost, ruší. "Zdá se, že jedinými lidmi, kteří automaty používali, bylo několik prostitutek a gamblerů, kteří nechtěli jednat tváří v tvář s úředníky u přepážky," zapsal si Simjan. Bankomaty si na svou druhou a úspěšnější premiéru počkaly až do roku 1967, kdy byl první elektronický bankomat instalován bankou Barclas v Londýně. Za vynálezce je označován John Shepherd-Barron, ovšem na vývoji se podílelo více lidí. Využili například číslo PIN, kterým byl výběr z bankomatu chráněn. První bankomat se podobal tomu dnešnímu, ovšem karty (vouchery) k výběru byly jednorázové. Také suma byla pevně dána - bankomat vydal po vložení jednoho voucheru jednu z připravených obálek s deseti librami. Elektronický bankomat, který byl konečně on-line, spustil v roce 1968 Donald Wetzel v texaském Dallasu. Bankomatům a jejich rozšíření pomohla výrazně společnost IBM, která v roce 1973 distribuovala po Británii bankomaty IBM 2984 a další typy. |
Budoucnost bankomatů
Obliba platební karet u nás stoupá. Česko se ovšem využíváním bankomatů liší od zemí s delší tradicí platebních karet, kde nad výběry z bankomatu převažují platby u obchodníků. Rozdíl se však stírá, protože růst objemu plateb za zboží a služby u obchodníků narůstá v tuzemsku silnějším tempem než objem bankomatových operací.
Na druhou stranu má Česko kvůli zpoždění v rozvoji karet a bankomatů v porovnání s vyspělými státy výhodu.
"Oproti západním zemím s podstatně delší tradicí jde u nás o podstatně novější, moderní zařízení. Z toho důvodu mohou bankomaty v ČR poskytovat stejné nebo i lepší služby," upozornil Milan Zátka ze Sdružení pro bankovní karty.
Ze statistik se zdá, že počet a objem výběrů vytrvale stoupá, stejně jako průměrná částka, kterou si lidé naráz vybírají.
Ať už si vybíráte peníze v bankomatu nebo kartou platíte u obchodníka, banka vydělává v každém případě. V jejím zájmu tedy pravděpodobně je udržet v chodu oba způsoby transakcí.
Jaké jsou nápady na další využití bankomatů?
-
biometrie - místo čtyřmístného kódu PIN bychom mohli za pár let přikládat prst, dlaň nebo rohovku (využití oka pro biometrickou identifikaci se u bankomatů nejspíše neujme, mnohem pravděpodobnější je čtečka prstů) . Experimentuje se i s rozpoznáváním obličejových rysů.
-
propojení s internetem - proč se omezovat na výběr peněz. Bankomat propojený s internetem může přece sloužit i k rezervaci lístků do kina, nákupu v internetovém obchodě... Jen bych nechtěl stát za takovým člověkem ve frontě.
-
propojení s mobilním telefonem - to by teoreticky mohlo vyřešit propojení s mobilním telefonem. Na obrazovce mobilu si vyberete a objednáte. Bankomat vám pak po identifikaci vytiskne to, co jste si objednali, třeba zmíněný lístek do kina. Není ale podle mého důvod, aby pak celá platba neproběhla on-line, bez použití bankomatu, a ověření v kině by pak proběhlo na základě kontrolního čísla nebo čárového kódu.
-
proplácení šeků - u nás se šeky nikdy neujaly, ale v zahraničí by tuto funkci jistě ocenili. Technologických překážek je ale mnoho, lidé zkrátka nepíšou OCR-friendly a nula navíc by mohla přijít bance draho.
-
nouzový PIN - zatím pouze teoretická funkce by umožnila zavolat policii v případě, že jste např. lupičem nuceni k nedobrovolnému výběru v bankomatu. Stačilo by zadat nouzový PIN.
-
příspěvek na charitu - bankomat zajistí vaši verifikaci a autorizovaný přístup k účtu. Není problém, abyste mohli rovnou přispět na některou z vybraných charit. (více o nových způsobech přispívání na charitu)
-
hry a propagace - nepletete si to s Las Vegas?