Od svého vzniku v roce 1967 představil CES na 700 tisíc produktů. Patřily mezi ně technologické inovace, které změnily svět, jako byl například videorekordér (1970), DVD (1996), digitální rozhlas (2000) a pevné disky Blu-ray (2002), stejně jako nejnovější technologie 3D tiskáren, tablety a 4K/Ultra HD televizory.
Pořadatel veletrhu CESAsociace spotřebních technologií (CTA) je obchodní sdružení, které reprezentuje trh spotřební elektroniky s hodnotou 287 miliard dolarů. Sdružuje více než 2 200 společností, z nichž 80 procent tvoří malé a střední podniky a start-upy. Další patří mezi nejznámější světové značky. Pro všechny CTA zajišťuje nejrůznější služby včetně obchodního zastupování, průzkumů trhu, technického vzdělávání, atd. |
Kulatý 50. ročník veletrhu CES nabídne produkty více než 3 800 vystavovatelů, které zaberou plochu 223 000 čtverečních metrů. Do Las Vegas se v lednu chystá víc než 165 tisíc účastníků, z toho přes 50 tisíc odborníků ze 150 zemí světa. My budeme na místě samozřejmě také. Zpravodajství od Jana Kužníka a Václava Nývlta budete moci sledovat již od třetího ledna 2017, kdy ve Vegas začíná akce nazvaná CES Unveiled.
Ve speciální pozici se tentokrát ocitne 37 firem, které na CESu vystavují kontinuálně už více než 40 let. V rámci oslav padesátého výročí veletrhu je hodlá pořadatelská agentura CTA na výstavišti zviditelnit. Mezi průkopníky, kteří vystavovali již na prvním ročníku akce v roce 1967 v New Yorku, patří firmy 3M, Lenovo, Memorex (nyní pod názvem MEM-CE), Philips, Sharp, Sony, Toshiba, Voxx International a Westinghouse. Pouze společnost Panasonic však nevynechala za celých padesát let ani jedinkrát. Prvního ročníku CES v roce 1967 se zúčastnilo 117 vystavovatelů a 17 500 návštěvníků.
Co bude nového?
Velký prostor na veletrhu CES 2017 dostane automobilový průmysl a jeho transformace. Spojení chytrých technologií a automobilů v čele s autonomními vozidly podpoří premiéra konceptu Faraday Future.
Hlavní technologické trendy nadcházejícího roku podle představitelů veletrhu CES bude představovat hlasové ovládání a s tím související pronikání umělé inteligence do našich životů (například v podobě různých hlasových asistentů), rozšiřující se internetová konektivita, transformace dopravy a příchod virtuální reality.
Například hlasové ovládání se má stát novým rozhraním a v mnoha oblastech nahradit klasické grafické uživatelské rozhraní (GUI). Napovídá tomu i vývoj posledních let, kdy se rozpoznávaní řeči výrazně zlepšilo a u angličtiny se dokonce hovoří o stejné schopnosti rozpoznat řeč, jakou má člověk. Ještě v roce 2013 se přitom chybovost pohybovala kolem 23 procent.
Takzvaný Vocal Computing, tedy hlasová interakce s různými přístroji, nás nemine ani v domácnostech. Trendem mají být například robotické vysavače ovládané hlasem.
Chytrá domácnost podle odhadů pořádající Asociace spotřební elektroniky (CTA) dosáhne už letos hodnoty 25 miliard amerických dolarů (cca 615 miliard korun), zhruba tolik by měly činit celkové prodeje v tomto segmentu. Boom se očekává kolem jednoúčelových chytrých zdravotních a fitness zařízení, chytrých hodinek a různých systémů na sledování aktivity, jako jsou například fitness náramky. V roce 2020 se jich má prodat více než 72 milionů.
Co všechno přinesl letošní ročník veletrhu a zda se očekávání za ten rok naplnila, si můžete zkontrolovat v sérii článků CES 2016.