Největší senzací zatím byla tisková konference společnosti Nvidia. Zatímco většina velkých „keynotes“ zde zaplní obří sály konferenčních center, Nvidia zaplnila sportovní arénu, kde normálně probíhají zápasy UFC nebo koncerty největších hvězd. Tak si musel připadat i šéf společnosti Jensen Huang, když představoval nové grafické karty řady RTX5000 a především novinky v oblasti umělé inteligence.
Nás zaujal především Project Digits, což je superpočítač pro výpočty v oblasti umělé inteligence s čipem Grace Blackwell ve velikosti běžného MiniPC, díky kterému můžete mít 1 PFLOPS výkonu i doma na stole. Pro vysvětlení: první superpočítač s výkonem 1 PFLOPS v Evropě byl spuštěn v roce 2010, zabíral sál datového centra a obsahoval 17 480 procesorů Intel Xeon. A dnes, jen o patnáct let později, má stejný výkon krabička, která se vám vejde na dlaň. Což je skvělá zpráva pro ty, co chtějí provozovat vlastní velký jazykový model, nebo ho vyvíjet či testovat.
Umělá inteligence a hry byly klíčovými slovy i u konferencí výrobců procesorů AMD a Intel. Nebudeme zabíhat do podrobností, zajímavější je možná nový čip Qualcommu, který by mohl vést k posunu kategorie AI PC na cenově dostupnější úroveň. Jinak AI PC a Copilot+ PC tu představují prakticky všichni výrobci počítačů a počítá se s tím, že vedle konce podpory systému Windows 10 budou právě možnosti práce s funkcemi poháněnými umělou inteligencí. V této oblasti se čeká hlavně na softwarová oznámení, protože spousta dříve prezentovaných možností zatím zůstala jen v podobě vize či příslibu a není jasné, kdy budou k dispozici běžným uživatelům – ideálně i běžným uživatelům v Evropě.
AI všude, a to nepřeháníme. V televizorech se již delší dobu stará o vylepšení obrazu i zvuku, nové přístroje pro tento rok ji ale leckdy využívají i pro komunikaci s divákem a i hodně nečekané funkce. Samsung se pochlubil systémem, kdy stiskem tlačítka na dálkovém ovladači můžete nechat rozpoznat jídlo, které je vařeno nebo jedeno na obrazovce, a dohledat k němu recept – a třeba ho rovnou odeslat na displej chytré lednice. Televizor může v obraze rozpoznávat i osoby, objekty a lokace a snadno si tak můžete koupit stejnou kabelku jako má hvězda seriálu nebo si na dané místo naplánovat zájezd.
Stranou inovacím ale nezůstaly televizory ani z hlediska obrazu. Stále častěji jsou k vidění modely s MicroLED zobrazovačem, kde obraz tvoří přímo miniaturní diody, a tak dosahuje obrovských jasových výkonů v bílém i barevném světle, ale zároveň umí vykreslit perfektní černou. MicroLED zobrazovače mají panely složené z modulů, takže je lze montovat i v obřích úhlopříčkách nebo netradičních poměrech stran. Překážkou v masovějším nasazením je zatím hlavně vysoká cena. Cenově atraktivnější jsou pak varianty s klasickým LCD displejem, ale RGB podsvětlením. Některé modely dosahují jasového výkonu až 10 000 nitů, což už je hodnota při které – při nesprávném nastavení a použití – mohou slzet oči, ale zároveň napomáhá velmi realistickému zobrazení.
V oblasti chytré domácnosti je patrný sympatický trend její obsluhy přirozenou řečí, k čemuž napomáhá, jak jinak, integrace umělé inteligence. Zároveň dochází k decentralizaci obsluhy, kdy sice chytrý telefon zůstává často logickou volbou a televizor nejpřehlednější volbou, ale není problém kupříkladu zhasnout lampu v ložnici oslovením chytrého vysavače v obýváku. Do hry vstupují osobní roboti, se kterými lze také mluvit přirozenou řečí a kteří dostávají různé formy – u Samsungu například roztomilé pojízdné koule vybavené projektory.
Poměrně velký comeback zde zažívají chytré brýle, velmi často v poměrně nenápadném subtilním provedení a leckdy i s kvalitním zobrazovačem, který doplňuje a rozšiřuje realitu pohledu uživatele. Oblíbené využití je zobrazení automatického přepisu řeči toho, s kým mluvíte, včetně okamžitého překladu do vašeho preferovaného jazyka. K vidění je i řada chytrých prstenů, skvělou zprávou je, že na český trh se svými prsteny vstupuje společnost Oura.
V posledních letech je nedílnou součástí veletrhu CES i elektrická mobilita, autonomní vozidla a s tím i předvádění konceptů, jak budou vozidla budoucnosti vypadat a jak v nich budou fungovat posádka, která se již nebude muset soustředit na cestu. Mimochodem tu na silnicích v běžném provozu potkáváme futuristické autonomní taxíky Zoox, které zatím jezdí úplně prázdné. Není v nich sice řidič, ale zatím ani pasažéři. Třeba se svezeme již příště.