Nejdokonalejší tablet na světě má super rozlišení. Je určen pro práci

  18:08aktualizováno  18:08
Las Vegas (Od zpravodajů Technet.cz) - Firma Panasonic předvedla na veletrhu spotřební elektroniky CES 2013 v Las Vegas prototyp supertabletu, který má sloužit především profesionálům, například na tvorbu technických výkresů. Ve výbavě tak nechybí stylus. Výkonný stroj běží na systému Windows 8 a ještě ani nemá jméno.

Tablet Panasonic | foto: Jan Kužník, Technet.cz

Firma Panasonic si na svou druhou tiskovou konferenci na veletrhu CES 2013 nechala jedno velmi překvapivé ohlášení (informace i z té první najdete v naší neustále aktualizované on-line reportáži). Oznámila tablet se skvělými parametry.

Tablet Panasonic zůstává i přes své rozměry relativně štíhlý.
Tablet Panasonic zůstává i přes své rozměry relativně štíhlý.

Mezi důležitými porty nám chybělo HDMI.

Prototyp zatím nepojmenovaného tabletu ohromuje dvacetipalcovým displejem (50 cm) s rozlišením 4K (čtyřikrát větší než současné Full HD 1920 × 1080 bodů) i relativně tenkým tělem.

Vysoké rozlišení má své opodstatnění. Počítač je určen především profesionálům, kteří například při tvorbě plánů nebo technických výkresů potřebují na první pohled jasně vidět každý detail. Dokonale na displeji vypadají také fotografie.

Pohledové úhly jsou velmi široké. I když se podíváte hodně z boku, pořád máte pocit, že se díváte na kvalitně vytisknutý obraz s neskutečně živými barvami. Video ve 4K rozlišení jsme vyzkoušet bohužel nemohli.

Tablet Panasonic je určený například pro architekty.

Díky speciálnímu programu na technické výkresy (CAD) mohou spolupracovat architekti po celém světě. Změny udělané na jednom výkresu se automaticky zobrazí všem ostatním. Ti je nemohou smazat, ale lze je okomentovat nebo skrýt. Tablet Panasonic se zdá být pro tento typ spolupráce vhodný i díky přesnému dotykovému stylusu.

Zvláštní je poměr stran obrazovky 15:10. Důvod této volby nám ovšem nebyl schopen vysvětlit ani samotný výrobce. Ale kvůli architektům to nebude. Měli jsme totiž možnost vše konzultovat s přítomnou programátorkou, která se  tvorbou programů pro architekty zabývá.

Rozměr obrazovky odpovídá zhruba dvěma archům A4 vedle sebe (americké rozměry jsou však jiné než evropské). Ano, je to ve skutečnosti jeden list formátu A3, ale sám Panasonic udává velikost displeje jako dvojici listů A4. Technické výkresy však zpravidla také mají jiný poměr stran.

Tablet Panasonic
Tablet je určen především profesionálům.

Tablet běží na plnohodnotných Windows 8 Pro, váží odhadem dva až tři kilogramy a jeho tloušťka se pohybuje kolem jednoho centimetru. Uvnitř tiká procesor Intel Core i5 na frekvenci 1,8 GHz s podporou 4 GB paměti RAM. Na běžný počítač je to zhruba střední třída, ale pro tablet to znamená solidní výkon.

Grafickou stránku věci obstarává karta NVIDIA GeForce. Úložný prostor tvoří SSD disk s kapacitou 128 GB a možností rozšíření prostřednictvím microSD karet.

Novinka vydrží na baterie jen přibližně dvě hodiny, což ale vůbec nevadí. Není totiž určena pro běžné nošení u sebe, ale hlavně pro užití v kanceláři nebo v domácnosti.

Další data nám zástupci firmy nebyli schopni dát k dispozici. A zatím nebyla stanovena ani cena.

Papírově tedy vypadá tablet Panasonicu jako stroj snů. Je také určitě prvním a zatím jediným tabletem se 4K rozlišením. Zda se však při práci nebude příliš zadýchávat (kvůli rozlišení), to ukáže až praxe. Zda a kdy se do ní tablet dostane, nevěděli v tuto chvíli ani v Las Vegas.

Když se o výrobu těchto počítačů japonský gigant už jednou pokusil, dopadlo to bídně. Zůstalo u uvední na trh v Japonsku, odkud posléze tyto placky také zmizely - více v článku z CES 2011 zde. Pak se Panasonic přeorientoval na tablety pro firemní použití - více zde.

Sledujte také naši on-line reportáž z Las Vegas.

Mohlo by vás zajímat: Černobyl

Černobylská havárie se stala 26. dubna 1986 v černobylské jaderné elektrárně na Ukrajině (tehdy část Sovětského svazu). Vzpomínka na tragédii v těchto dnech oživila televizní minisérie Černobyl.

Téma Černobyl v článcích Technet.cz:
Brzda místo plynu a plyn místo brzdy. To byl Černobyl
Havárie neskončí před rokem 2065. Černobyl polyká tuny vody a miliardy eur
Výbuch roztavil beton a tisícitunový poklop létal vzduchem. Černobyl 1986

Nejčtenější

Scéna jako z hororu. Na střeše mrakodrapu vrtule rozsekala cestující

Havárie vrtulníku N619PA na střeše budovy PAN AM 16.5. 1977

Části zdeformované vrtule se do ulic New Yorku řítily jako smrtící neřízené projektily. Vrtulník společnosti New York...

Třímachový zabiják letadlových lodí Suchoj T-4 byl velkým žroutem rublů

Suchoj T-4

Historie letectví se pozoruhodnými stroji jenom hemží. Jedním takovým byl i sovětský bombardér Suchoj T-4. Vznikl pouze...

Osudový omyl. První a poslední přistání proudového letadla v Olomouci

MiG-21F trupového čísla 0618 s nímž v Olomouci tragicky havaroval kadet Omran...

Bylo mu 23 let, když se u Přerova učil létat na vysoce výkonném letounu Mig-21F. Podcenil však zadání úkolu a při...

Kilogram má novou definici. Jeho fyzická podoba ztratila 50 mikrogramů

Kopie originálu kilogram z Paříže v americké laboratoři Sandia. Podobné vzory

Od 20. května začala platit nová definice kilogramu. Ta již nebude mít fyzickou podobu, ale bude odvozená od pevné...

Jarní aktualizace Windows 10 je ke stažení. Microsoft se moc nepředvedl

Světlý motiv v jarní verzi Windows 10  2019

Microsoft uvolnil ke stažení velkou jarní aktualizaci Windows 10. Nečekejte však žádné velké změny. Většina se odehrála...

Další z rubriky

Asusu unikla firemní hesla, navíc řešil napadení své aktualizační služby

Asus ZenBook 15

Programátoři společnosti Asus nechtěně zveřejnili firemní hesla. Firma navíc musela řešit problém s aktualizačním...

Přichází USB 4, jeho součástí bude Thunderbolt 3 a dvojnásobná rychlost

Logo USB 3.1

Specifikace další generace rozhraní USB se dostává do závěrečné fáze a mohla by být hotova zhruba za rok. S čím se...

Chytrá trouba nahradí ledničku. Jídlo uchová čtrnáct dní a není to drahé

Místo ledničky trouba. Novinka, kterou letos představí Haier.

Společnost Haier letos uvede na trh troubu, která svým způsobem funguje jako lednička. Místo toho, abyste hotové jídlo...

Najdete na iDNES.cz