CES 2003: Sony uvádí nový 'síťový' walkman s 256 MB

  0:01aktualizováno  0:01
Nástupce legendárního walkmanu. Je to jen další z mnoha MP3 přehrávačů nebo zařízení stejně revoluční jako před čtvrtstoletím walkman? S interní pamětí 256 MB, atraktivním designem a čtečkou Sticků se vymyká standardu. Ale o kolik? Porovnejte s námi Sony a „obyčejný“ MP3 přehrávač.

S novým NW-MS70D rozšiřuje Sony svou řadu "Network Walkman" o zařízeníčko, které je schopno uložit až 256 MB dat a přehrává hudbu v interním Sony formátu ATRAC3. ATRAC3 konkuruje oblíbenému MP3 formátu podobně jako Microsoftí WMA - stejně jako Microsoft Sony zdůrazňuje vyšší kvalitu výsledku při nižších nárocích na prostor. A pokud interní paměť nestačí, je možno ji rozšířit díky miniaturním Memory Stick Duo médiím a integrované čtečce.

ATRAC3plus umožňuje přehrávat hudbu v rozmezí od 48 do 132 kbit/s, díky tomu umožňuje uložit takřka 12 hodin hudby v přijatelné či čtyři hodiny ve velmi vysoké kvalitě. Mimo svůj vlastní formát však digitální walkman podporuje i cizí formáty jako běžné MP3, Windows Media Audio a nekomprimované WAV soubory (to může být "zajímavé" - i se čtvrt gigabytem kapacity pak může walkman pojmout jen cca 20 minut hudby).

Zabudovaná čtečka MagicGate Memory Stick Duo umožňuje další rozšíření, až o maximálně 128 MB, do budoucna i více, jakmile se na trhu objeví další miniaturní karty s vyšší kapacitou. Walkman se dodává včetně dokovací stanice, které se připojuje na PC přes USB a v ní se walkman též dobíjí. Při plném nabití udává Sony výdrž až 33 hodin nepřetržitého přehrávání.

Notebooky.cz - Network Walkman

Ovládání tohoto nástupce kazetových walkmanů je přehlednější díky podsvícenému displeji. Pokud zrovna sedíte u PC, spíše než podsvícení vás bude zajímat software - Sonic Stage Jukebox se stará o přenos hudby do walkmanu a její organizování, nikde však není řečeno, jak se chce vypořádat s jednou do očí bijící nevýhodou nového walkmanu. Tím je jeho rozhraní - USB ve verzi 1.1, t.j. s maximální přenosovou kapacitou kolem 1 MB/s, realisticky ještě o pár desítek procent nižší. Komprimace zde nepomůže, MP3, WMA i ATRAC3 hudba je vysoce komprimovaná sama o sobě, a tak si při nahrávání hudby počkáte - nežli se nahraje kompletní repertoár skladeb zabírající 256 MB, uplyne pět minut jako voda. Nic strašného, ale není to jen "zasunout, nahrát a jít".

Na novém Sony se nám líbí jeho kapacita (konečně stačí i ve vyšší kvalitě na několik hodin přehrávání), široká kompatibilita s konkurenčními datovými formáty, jeho dlouhá udávaná výdrž, čtečka karet a atraktivní, lehce hypertechnický vzhled pro 21.století.

Nevýhodou je naopak trochu nepochopitelná integrace pomalého rozhraní. A druhá nevýhoda je typická Sony cena - bude se pohybovat na úrovni kolem deseti tisíc Kč, což je ve srovnání s konkurencí opravdu hodně. Sony tak může posloužit jako vzor pro ostatní konkurenci, ale také představuje BMW mezi MP3 přehrávači - připlatíte si za špičku v provedení i co do jména. Dovolme si závěrem malou analýzu schopností ve srovnání s obyčejnými MP3 přehrávači.

V porovnání například se zcela klasickým Smartdisk MP3 přehrávačem vychází Sony v mnoha ohledech lépe, ale jeho cena jej sráží - poloviční 128 MB varianta takřka "no-name" přehrávače vychází na cca 4 000-4 500 Kč, namísto dokovací stanice se připojuje rovnou na USB port počítače a energii mu dodává obyčejná AAA baterie, nenabízí čtečku externích karet a zvládá pouze čisté MP3 soubory, nabízí maximálně dvě hodiny kvalitní hudby a už po 12 hodinách hraní vypustí duši. Pracuje však i jako externí disk-USB klíčenka. A ovšem, za méně jak polovičku.

 

Nejčtenější

Ochranka prezidenta Putina mate GPS. Lodě se přemístily na pevninu

Obrázek ukazuje pozice rušených lodí na letišti ruského města Gelendžik, ležící...

Americká nezisková organizace C4ADS si všimla, že když se ruský prezident Vladimir Putin přiblíží k přístavu, satelitní...

Hodinky, které zachránily astronautům život, když vše ostatní selhalo

Budoucí legenda. Omega Speedmaster za nedlouho těmto hodinkám nikdo neřekne...

Před čtyřiceti devíti lety se ve vesmíru odehrála jedna z nejnapínavějších událostí. Havárie Apolla 13 mohla lehce...

Neuvěřitelné množství chyb! Jako zázrakem většina lidí havárii přežila

Pohled na kokpit, patrný je splasklý skluz. Boeing 707 společnosti BOAC...

Piloti letu BA712 společnosti BOAC udělali koncem šedesátých let jednu fatální chybu. Neaktivovali hasicí zařízení...

Černé díry mohou ovlivnit celé galaxie, řekl astrofyzik v Rozstřelu

Astronom Jiří Svoboda v diskusním pořadu Rozstřel (12. dubna 2019)

Ve středu astronomové z projektu Event Horizon Telescope ukázali vůbec první fotografii černé díry. Co to pro vědu...

OBRAZEM: „Největší“ letadlo světa se vydalo na svůj první let

První let stroje Stratolaunch (13. duben 2019)

Speciální letadlo Stratolaunch, které bude sloužit jako platforma pro vypouštění kosmických raket, absolvovalo v sobotu...

Další z rubriky

Microsoft ukončí podporu svého chytrého náramku. Uživatele odškodní

Součástky fitness náramku Microsoft Band

Není mnoho firem, které by odškodňovaly uživatele za to, že končí s podporou jejich pět let starých produktů. V oblasti...

Jedno kliknutí a obraz zmizí. Protišmírovací displeje chrání soukromí

HP Sure View Privacy Screen - srovnání.

Podívejte se, jak funguje systém Sure View Privacy Screen společnosti HP, který zařídí, aby byl obraz na displeji...

Ticho, výkon, kalibrované barvy. Acer uvedl zbrusu novou značku počítačů

ConceptD 500

ConceptD je nová značka stolních počítačů, notebooků a monitorů Acer, určená zejména pro tvůrce obsahu a náročné...

Najdete na iDNES.cz