Sobota 11. července 2020, svátek má Olga
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 11. července 2020 Olga

Čermák: Jak se čtou knížky, kterým nešustí listy? První dojmy ze čtečky Kindle 2

  9:41aktualizováno  9:41
"Co to ten pán dělá?" "Asi hraje nějakou hru." "Já chci taky hrát hru." "Z her se blbne," řekla starší paní nahlas, abych ji slyšel. Seděli proti mně v metru. Pak ještě vnukovi řekla: "Mnohem lepší je číst si knížku." Chtěl jsem zvolat, že je to nespravedlnost a že čtu hodnotnou literaturu.

Miloš Čermák

Ale ani to by nebyla pravda. Zrovna jsem si ve své elektronické čtečce Kindle prohlížel kreslené vtipy z posledního čísla časopisu New Yorker.

Amazon představil nový Kindle letos v únoru, já si ho koupil asi o měsíc později. Do Česka ani do žádné jiné země ho Amazon nedoručí, je zatím určen pouze pro americký trh.

Má to své důvody. Spojení s Internetem zajišťuje 3G modul, nikoliv wi-fi. Amazon má smlouvu s mobilním operátorem, který majitelům Kindla poskytuje internetové připojení (síť zvaná Whispernet). Jeho prostřednictvím si lze nakupovat a stahovat knížky či noviny, případně i v omezené míře surfovat na webu. Ovšem mimo území USA tahle funkčnost padá.

Neznamená to, že by uživatelé mimo Ameriku měli smůlu. Mohou si Kindle koupit a používat ho, ale s určitými omezeními.

Jak si ho koupit?

Můžete přes web, dokonce i českou platební kartou. Ale Kindle si musíte nechat doručit na americkou adresu (v mém případě to bylo do hotelu, kde bydlela manželka). Jinou možností je využít služby, která přeposílá tento typ zboží z Ameriky do Česka (například Shipito). Nevím přesně, nakolik je to legální, ale mnoho lidí si takto v dobách levného dolaru (kde ty doby jsou?) kupovalo notebooky nebo fotoaparáty. Většina z nich se ovšem nevyhnula proclení.

Dá se Kindle mimo USA používat?

Ale ano. V základním balení je kabel USB (a zároveň nabíječka), kterým lze Kindle propojit s počítačem. Chová se pak jako běžný flashdisk nebo externí paměť. Na webu Amazonu si můžete koupit elektronické knížky, noviny i časopisy. Ovšem pozor, ty nelze na rozdíl od samotného Kindlu zaplatit českou (či obecně neamerickou) platební kartou. Naštěstí existuje způsob, jak to obejít.

Koupíte si dárkový certifikát (gift certificate), kterým si na účet na svém profilu dodáte potřebnou hotovost. Tím lze pak nakupovat i knihy pro Kindle. Jediné omezení představují časopisy a noviny: ty si lze kupovat po kusech, ale nikoliv si objednat předplatné. K tomu opravdu potřebujete americkou kartu.

Co si o elektronických knihách myslí blogeři

Objednané a zaplacené knížky si stáhnete do počítače a z něj přes USB do Kindlu. Soubory mají copyrightovou ochranu, takže je možné je otevřít pouze v Kindlu, který jste si koupili a zaregistrovali na svém amazonském účtu. Zakoupené tituly najdete na webu Amazonu (Kindle Store / Manage Your Kindle), lze si je stáhnout i vícekrát.

Mimo USA odpadá aktualizace přes web, vždycky je třeba použít počítač a kabel USB. Odpadá i možnost používat Wikipedii či omezené hledání na webu. Využít lze pouze předinstalovaný anglický výkladový slovník.

Jak se na Kindlu čte?

Výtečně. Kindle stejně jako další elektronické čtečky (největším konkurentem je Sony Reader) používají technologii E-Ink. Displej má uhlopříčku patnáct centimetrů, černobílý, s šestnácti odstíny šedi. Není podsvícený, což není nevýhoda, nýbrž naopak. Ze čtení nebolí oči a Kindle lze používat i venku, třeba ve slunečním světle.

Kindle je příjemný do ruky, váží necelých třicet dekagramů, je tenký pouhých devět milimetrů. Působí bytelně, takže člověka nestresuje možnost, že by mu mohl nějakým neopatrným nakládáním ublížit. Ovládání je intuitivní. Klíčová jsou dvě tlačítka nalevo a napravo, po jejichž zmáčknutí se načte další stránka. Na předešlou stránku se lze vrátit tlačítkem vlevo nahoře, symetricky je na druhé straně umístěno tlačítko "home". Tím se uživatel dostane na hlavní menu.

Dole pod displejem je umístěna klávesnice Qwerty. Američtí uživatelé využijí klávesnici například při surfování na Internetu. Neamerický uživatel má příležitostí mnohem méně, jednou z nich je například vyhledávání v uložených dokumentech. Je možné si také psát a ukládat poznámky.

Je na Kindlu co číst?

Pokud čtete v angličtině, tak jistě. Na Amazonu je dnes kolem 250 tisíc titulů knih. Je to číslo poněkud zavádějící, protože některé knížky jsou k dispozici ve více vydáních. A upřímně řečeno, fajnšmekři mají zatím smůlu. Obecně platí, že k dispozici jsou všechny současné bestsellery a mainstreamové knížky vydané v posledních letech. Ale pokud hledáte například konkrétní román Johna Irvinga (který už není v Americe v tisku), asi budete mít smůlu.

Problém je v tom, že je to stále drahé. Nejen samotný Kindle (k tomu se ještě dostanu), ale i jednotlivé tituly. Plus minus platí, že jedna knížka stojí kolem deseti dolarů. Amazon sice tvrdí, že ve srovnání s papírovým titulem ušetříte deset až patnáct dolarů. To ovšem platí pouze pro vydání v pevné vazbě.

Elektronické knížky stojí přibližně stejně jako paperbacky, což mi nepřipadá fér. V tomto případě přece vydavatelé ušetří za marži knihkupcům a za výrobní náklady, platí pouze pouze marži Amazonu. Nemám to nijak spočtené, ale za "férovou" cenu bych považoval sumu někde mezi třemi a pěti dolary. A podobně se na to jistě dívají i další potenciální zákazníci.

Proč ji vydavatelé nenasadí, aby je získali? V tom mám jasno - myslím, že chrání svůj lukrativní "papírový" byznys.

Výhodnější je to pro čtenáře u novin a časopisů, tedy v části trhu, které dnes už opravdu teče do bot. Elektronických novin dnes napočtete šestadvacet. Čtrnáct amerických (včetně New York Times, USA Today a Washington Post), dvoje německé (Frankfurter Allgemeine a Handlesblatt), dvoje anglické (The Times). irské, italské, španělské, francouzské a čínské (ovšem v angličtině).

Jednotlivý výtisk novin si můžete koupit přibližně za padesát až sedmdesát centů, což je výrazně méně, než byste kdekoliv v Evropě zaplatili v trafice (a navíc pravděpodobně s jednodenním zpožděním). To samé platí u časopisů. Těch je ve virtuálních regálech Amazonu kolem deseti (všechny americké). Například jedno číslo Newsweeku lze koupit na půl dolaru (v trafice zaplatíte 115 Kč), jedno číslo New Yorkeru za dolar padesát (v trafice necelé tři stovky). Objednat a stáhnout si lze i obsah některého ze zhruba 300 blogů. Ale nemyslím, že tuhle možnost mnoho lidí využívá. Blogy tak nějak patří ke čtení na počítači.

Knížky pro Kindle jsou ve speciálním formátu .azw. Kindle však umí číst i jiné formáty, počínaje základními textovými (.doc a .txt) a konče obrazovými (.jpg či .bmp). Umí také webový formát .html a dokumenty v .pdf, i když ty ne vždy zobrazí správně. V Americe si lze dokumenty na Kindle poslat mailem (Amazon si za každý poslaný soubor účtuje deset centů), pro neamerické uživatele opět zbývá jedině možnost nahrát soubor přes USB kabel. Ale aspoň je to zadarmo.

Kolik se toho na Kindle vejde?

Hodně, asi víc knížek, než drtivá většina lidí přečte za celý život. Interní paměť má kapacitu 2 GB, pro knížky a další dokumenty je volných cca 1,5 GB. Podle Amazonu to je zhruba 1 500 knih. Kindle postrádá slot pro SD kartu, takže padá možnost rozšíření paměti. Ale pokud ho budou uživatelé používat opravdu jen pro dokumenty s texty, asi by to nemělo vadit.

Displej není dotykový, v textu se však lze celkem jednoduše pohybovat kurzorem. Tím také můžete označit slovo (jeho význam se automaticky najde v anglickém významu) nebo celou pasáž. K té můžete přidat vlastní poznámku, která se uloží do speciálního dokumentu. To pomůže zejména při čtení odborných knih nebo učebnic, ale staromilské podtrhávání a čmárání poznámek na okraje to nahradit nedokáže.

Jak dlouho vydrží Kindle nabitý?

Čtyři až pět dní, pokud budete číst několik hodin denně. Jinak až dva týdny. Spotřeba je vyšší, když 3G modul nemůže najít signál - tedy mimo jiné vždy mimo Ameriku. Pak Kindle vydrží jen jeden až dva dni. Ale to se dá lehce obejít, pokud modul deaktivujete (tlačítko Menu, položka "Turn Wireless Off").

Výrobce uvádí, že kapacita baterií je po 500 nabitích stále na úrovni cca 80 procent kapacity. Znamená to, že se většina lidí obejde bez výměny baterií. Ale i ta je možná, ovšem zatím opět pouze v Americe. Stojí 60 dolarů.

Proč si Kindle koupit?

Je to skvělá věc. Zejména na cesty. Čtení je příjemné, pocitově se blíží čtení z papíru. Přístroj se dobře drží v ruce, "listování" je pohodlné. Kindle předčí knížku pro toho, kde si chce číst v letadle nebo ve vlaku. Je to i dobrá volba na dovolenou, kam si člověk jinak bere spousty paperbacků, a to navíc s rizikem, že některé ho nebudou bavit. Do Kindlu si lze "naskládat" mnohem větší zásobu, a navíc nezabere v kufru prakticky žádné místo.

Čím se knížce nevyrovná?

To je jednoduchá otázka, na kterou je obtížná odpověď. Z čtení na Kindlu nemáte stejný pocit, jako když držíte v ruce knížku. Papírová knížka je skutečný předmět, s kterým něco prožijete, sami si ho osaháte a spojíte s ním konkrétní vzpomínky.  Každou papírovou knížku člověk "očte" jinak, k listování starými knížkami patří třeba zrnka písku z pláže nebo skvrna od kafe, kterou jste kdysi sami udělali. Kindle je naproti tomu stále stejná bílá škatulka, které se displeji můžou střídat romány, matematická skripta nebo komiks.


Souvisí s tím asi i nedostatek orientace, který jako čtenář textů na Kindlu pociťuju. Knížky nemají stránkování, místo toho je dole čárka ukazující procento přečteného textu (podobně jako je třeba u videa). Ono to není úplně na škodu, protože knížka se vždy "otevře" tam, kde jste skončili - ale i tak mi stránkování chybí. Problematické je to i v momentě, kdy se chcete vrátit k nějaké pasáži. U papírové knížky ji obvykle najdete intuitivně, protože si vizuálně pamatujete, kde přibližně v knížce byla. Na Kindlu tohle nefunguje.

Ale to jsou zřejmě jen potíže člověka, který papírové knížky miloval skoro čtyřicet let a který je na ně zvyklý. Asi nebude zas tak velký problém si zvyknout na knížky elektronické. A nové generace čtenářů už to bude brát jako něco zcela přirozeného - a obdobné problému budou možná mít, když vezmou do ruky naopak knížku papírovou.

Proč je tedy Kindle ještě na půlce cesty k ideálnímu "nosiči" elektronických knih?

Protože ještě opravdu není ideální. Nepochybně dojde na technologická vylepšení: barevný displej, možná i trochu větší, případně i nějakým způsobem "rozložitelný" - tak, aby Kindle bylo možné opravdu nosit v kapse. To dnes nejde, anebo ta kapsa musí být hodně velká.

Američtí recenzenti "požadují" lepší web. Ten dnešní umožňuje jen základní surfování, nefunguje například flash, nelze si stahovat videa. Osobně si myslím, že to nevadí, ba naopak bych to tak nechal - sledování videa je nenáročná, snadná zábava. A to je příliš velká konkurence pro čtení, ke kterému je třeba soustředění a pozornost.

Skepticky se dívám i na funkci umožňující převod textu na řeč. Knížky tak je možné nejen číst, ale také poslouchat. Ten současný hlas je však příliš počítačový a nepřirozený, je to opravdu spíš k zlosti než k užitku. A stejně tahle funkce vyvolala velký poprask, údajně proto, že porušuje autorská práva (takzvané audioknihy mají zvláštní copyright, za který dostávají spisovatelé další honorář). Funkci teď lze použít jen u knih, kde ji vydavatelé sami povolí. Osobně mi to však nevadí, protože bych ji nepoužíval.

Bariérou je cena, ta je stále velmi vysoká. Blíží se ceně takzvaných netbooků nebo mininotebooků, na kterých lze také číst (byť samozřejmě zdaleka ne tak komfortně), a přitom jsou to plnohodnotná pécéčka. Myslím, že do budoucna by se ceny čteček měly dostat někam ke stovce dolarů. Pak bude třeba je začít brát vážně. I když už ani teď nejsou jen kuriozitami: Amazon prodal půl miliónu kusů, Sony asi 350 tisíc.

Ale to se stane, o tom jsem přesvědčen. Asi mé představy nesplní ještě Kindle 3, možná to nebude ani Kindle 10. Třeba to vůbec nebude Kindle, minulý týden jsem četl, že Rupert Murdoch bude investovat do podobného zařízení. Murdoch je v posledních dvaceti letech dobrým barometrem médií: v roce 1995 zavelel k pochodu papírových novin na web, o deset let později utratil pro mnohé nesmyslných 580 miliónů za MySpace.

Možná si moje generace na elektronické knihy nezvykne nikdy a ty papírové odejdou až s námi. Ale že se tak dřív nebo později stane, je jisté.

Přechod na DVB-T2

Od 27. 11. probíhá postupný přechod na vysílací standard DVB-T2. Kvůli koronavirové pandemii vláda rozhodla o odložení zbývajících přechodů na vysílání DVB-T2. Diváci si tak musí pořídit televizi s podporou kódování H.265 (HEVC) nebo starší televizi doplnit vhodným set-top boxem.

  • Nejčtenější

Nejjasnější kometa za třináct let. Na obloze ji uvidíte i bez dalekohledu

Oficiálně se jmenuje C/2020 F3, ale má také civilnější pojmenování Neowise. Po dlouhé době je to tak jasná kometa, že...

Pořídí si Česko „neviditelné“ stíhačky? Problém je cena za hodinu letu

V roce 2027 končí pronájem stíhacích strojů Gripen. Jaká je možnost, že místo nich pořídíme „neviditelné“ stroje F-35?

Co nahradí gripeny? Ve hře jsou všichni kromě Číny a Ruska

Páteří české protivzdušné obrany jsou dnes letouny JAS 39 Gripen. Jejich pronájem končí v roce 2027, což vzhledem k...

Obří výpadek služeb T-Mobile způsobily dvě chyby v diskovém poli

Přesně před týdnem se T-Mobile potýkal s velkým výpadkem služeb. Nefungovala samoobsluha, aplikace, web, infolinka,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

České letectvo došlo od migů ke gripenům. Co bude po nich?

České letectvo se musí začít chystat na dobu „po gripenech“. O tom, jak by mohla vypadat, naznačuje něco i dohoda o...

Snažím se naučit mít jizvy po popálení ráda, říká Týnuš Třešničková

Premium Byl to okamžik. Vteřina, v níž ji ožehly plameny. Vlasy, krk, ruce, obličej... Ten krásný obličej, který ji živí. Jedna...

Největší slabiny ojetých dodávek. Přinášíme přehled nejporuchovějších vozů

Premium Dodávky byly stvořeny pro práci. Najedou mnohem více kilometrů než osobní auta, a to v náročných podmínkách. Ne všechna...

VELKÝ TEST ZOO: přehled cen, zvířat i atrakcí. Přijeďte, pomůžete!

Premium Mají otevřeno 365 dní v roce, ať praží slunce, nebo se žení čerti. Na několik týdnů je zavřel až koronavirus. Chcete...

  • Další z rubriky

Nový obrazový snímač vás rozpozná od psa a pozná, že nemáte roušku

Nový čip IMX500 je první, který kombinuje obrazový snímač se signálovým procesorem, obrazovým procesorem a rychlou...

Notebooky Honor přicházejí na trh. Zaujmout chtějí cenou a magickou funkcí

Otestovali jsme čtrnáctipalcový MagicBook 14, se kterým značka Honor vstupuje na český trh. Stejně jako u chytrých...

Apple uvedl novinky. Poprvé jeho počítače dostaly čipy ARM

Společnost Apple v pondělí v podvečer zahájila svou pravidelnou každoroční vývojářskou konferenci. Letos byla kvůli...

Japonsko má nejvýkonnější počítač na světě. Je postaven na čipech Arm

Žebříček nejvýkonnějších superpočítačů světa má nového krále. Je jím japonský systém nazvaný Fugaku, který je postavený...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Princ George je vztahovačný a drzý, tvrdí jeho kmotra

Šestiletý princ George se na oficiálních fotkách tváří jako andílek a britská královská rodina mu pečlivě buduje image...

Penis a ženský orgasmus. Dvacet centimetrů je optimální, říká studie

Na délce záleží a platí, že větší znamená lepší. Ovšem jen do jisté míry. Největší šanci na uspokojení ženy dává...

Maďarka tvrdí, že nemůže pracovat, protože je příliš sexy

Plastiky dvaadvacetiletou Barbie Barbaru Lunu Siposovou z Maďarska stály v přepočtu přes tři miliony korun. Nyní nemůže...

Výpovědi už se nevyhnete. Nový zákoník práce přinese i spravedlivější dovolenou

Premium Poslední velká novela zákoníku práce za uplynulých devět let začne z podstatné části platit od začátku příštího roku, v...

Úspěšný šéf Škody po pěti letech náhle končí, prohrál boj o moc

Mladoboleslavská Škoda Auto oznámila, že Bernhard Maier po téměř pěti letech v čele společnosti opustí k 31. červenci...