Ceny: Zapomeňte na 60GB pevné disky, za 80 GB zaplatíte i méně než 3300 korun

aktualizováno 
Příznivé zprávy přinášejí nové ceníky prodejců v oblasti pevných disků a paměťových flash karet. Ceny klesají a zdá se, že jim to ještě chvíli vydrží. V nabídce jsou již 200GB harddisky a ceny některých 128MB paměťových karet atakují hranici 1 300 Kč.
Povánoční ospalá atmosféra je již dávno pryč a konkurenční boj se rozběhl naplno. To se samozřejmě příznivě projevilo na koncových cenách produktů.

Možná jste si již pomalu zvykli, že jsme od nového roku poněkud pozměnili strukturu našeho cenového zpravodajství, a tak vás i v tomto týdnu čekají určité změny.

Paměťové flash karty

Jak jsme slibovali, zařazujeme do přehledu cen paměťových flash karet další druhy. Nově se tak setkáte s formáty xD Picture Card, MultiMedia Card a Secure Digital.

Ceny většiny těchto produktů klesají nebo alespoň stagnují. Ani v blízké budoucnosti se neočekává žádné zdražování, protože na tento trh míří stále více výrobců a ti součastní neustále zvyšují své kapacity.

Paměťové flash karty Smart Media, které má nahradit xD Picture card, dosáhly především u vyšších kapacit velice zajímavých slev. Smart Media s kapacitou 64MB je nyní o 16 % levnější než těsně před vánoci. Za 128 MB pak zaplatíte o 13 % méně, než když byste jej koupili pod vánoční stromeček. V cenovém vyjádření to znamená cca 650 korun za 64 MB a přibližně 1 350 Kč za 128 MB.

Graf vývoje ceny 128MB paměťových karet 

V porovnání se Smart Medii cena Compact Flash (CF) karet spíše stagnovala. O 6 % levnější je nyní 512MB karta, která stojí cca 5200 korun. Pět procent slevy z předvánoční ceny jsme pak zaznamenali u CF kapacit 32 MB a 256 MB. První zmíněnou kartu pořídíte již za necelých 550 korun a druhá je k dostání za téměř 2 350 korun.

Paměťové karty formátu xD Picture Card (xD) jsou stále o několik desítek procent dražší než kapacitně srovnatelné SM karty, které mají nahradit. Přibližně shodná sleva o cca 7 %, u všech tří námi sledovaných modelů, není zatím v honu na SM karty dostačující. Aktuální ceny se tedy pohybují na úrovni 575 korun pro 32 MB, 1 050 Kč pro 64 MB a necelých 2 000 korun pro 128 MB.

Graf vývoje ceny 128MB paměťových karet 

Ještě dražší jsou pak karty MultiMedia Card (MMC). Sleva těchto flash pamětí s kapacitou 32 MB a 64 MB dosáhla téměř 6 %. Cenově se to pak u těchto modelů projevilo hodnotou kolem 600 , respektive 1 150 korun. MMC 128 MB je nyní levnější o cca 1,5 % a stojí kolem 2150 korun.

Zatím nejdražší Secure Digital (SD) karty se snaží cenově zalíbit, seč mohou. Bohužel to stále nestačí. Například 256MB modul zlevnil za měsíc o více než 17 %, což mu vyneslo cenu pod 5 000 korun. Za 128 MB nyní dáte o přibližně 11 % méně než před vánoci, to znamená o něco málo více než 2 000 korun. Cena 1 150 Kč je nyní vyhrazena pro 64MB SD kartu. Dosáhla jí díky slevě cca 8 %.

Pevné disky

Již minulý rok pomalu opustily nabídku modely pevných disků s kapacitou 20 GB a menší. Asi nebude trvat dlouho a z ceníků zmizí i 40GB harddisky. Na druhou stranu jsou již standardně prodávány disky s kapacitou 120 GB a nově se můžete setkat i 200GB kapacitami.

Pohled do budoucnosti se zdá být optimistický. Nejsou žádné signály o tom, že byl nedostatek výrobních kapacit, a tím pádem převýšila poptávka nabídku. Ani ceny vstupních materiálů se nezvedají a neočekává se ani krach některého z významných hráčů na tomto poli, který by narušil konkurenční rovnováhu.

Z našeho zpravodajství možná víte, že disková divize IBM pomalu přechází pod křídla společnosti Hitachi, což by mohlo mít na vývoj cen těchto produktů spíše pozitivní vliv.

V titulku článku jsme vás chtěli upozornit na nejvýhodnější nabídku v oblasti pevných disků, která se co do poměru GB za korunu pomalu přesunula z 60GB disků k těm s kapacitou 80 GB. Možná nejlepší příklad nabízí disky společnosti IBM. Zde poklesla cena DeskStaru 120 GXP s kapacitou 80 GB o téměř 14 %. Naproti tomu 60GB zlevnil jen o polovinu. Disk s menší kapacitou tak nyní seženete za cca 2 900 korun, zatímco ten větší je v nabídce za cenu kolem 3 300. Pokud oba disky porovnáme z hlediska poměru GB za korunu, zjistíme, že u 60GB disku stojí jeden GB kolem 48 korun a v případě disku s kapacitou o čtvrtinu větší tento poměr vyjde cca 41 Kč/GB.

Graf vývoje ceny HDD o kapacitě 60 GB 

Obdobná situace je i u pevných disků Seagate. Zde však největší slevy dosáhl 120GB harddisk, který je nyní levnější o 11 % a stojí cca 4 800 korun. Barracudy IV s kapacitou 60 a 80 GB zlevnily shodně o 8 % a stojí cca 3 000, respektive 3 300 korun.

Graf vývoje ceny HDD o kapacitě 80 GB 

Dlouhou dobu nejlevnější disky Maxtor – co se slev týká - poněkud zaspaly, ale dá se očekávat, že se každou chvíli probudí. Nejlépe si v tomto ohledu vedly disky DiamodMax s kapacitami 120 a 160 GB. Jsou nyní o 8 % levnější než před vánočními svátky, a to znamená v prvním případě cenu kolem 4 850 a v druhém případě za 160 GB dáte přibližně 7 700 korun.

 

Všechny ceny zde uvedené jsou bez DPH. Ceny jednotlivých komponent a další podrobnosti lze najít na našem serveru v sekci srovnání produktů.

 

Nejčtenější

Jednosměrná letenka na rudou planetu se odkládá. Mars One krachuje

Ilustrace základny na Marsu, jak si ji představují v organizaci Mars One...

Firma Mars One, která slibovala soukromý let na Mars už v roce 2024, zkrachovala. Plány dostat na Mars lidské obyvatele...

Tančík pro vnuka poručíka Grubera. Němci ho nasadili i proti Tálibánu

Lehké obrněné vozidlo Wiesel s 20mm kanonem

V množině bojových vozidel Bundeswehru nalezneme s trochou štěstí i malé, ale o to více zajímavé tančíky Wiesel. Do...

Lokální předpověď počasí se razantně zpřesní, možná pomáhá i váš telefon

GRAF

Nejpřesnější lokální předpovědi počasí dnes nabízejí aplikace v našich telefonech - i proto, že s nimi samy pomáhají....

Kapitán nedosáhl na pedály. Začátek proudové éry přinesl zvláštní nehody

B-707 N7071  Braniff

Nová technika není vždy nutně bezpečnější. Dokládá to vývoj v letectví na přelomu 50. a 60. let. Piloti se s novými...

V Perském zálivu spustili největší baterii světa. Virtuální a bez lithia

Sodíko-sírové bateriové systémy japonské firmy NGK. Systém, který se vejde do...

Ve Spojených arabských emirátech byla připojena do sítě největší „virtuální“ baterie světa s obřím výkonem a úctyhodnou...

Další z rubriky

Hity z veletrhu elektroniky CES: uspělo umělé maso i inteligence

Rozstřel k veletrhu CES

Největší veletrh spotřební elektroniky CES 2019 v Las Vegas přinesl řadu překvapivých novinek nejen z oblasti...

Asus se chlubí nejmenším notebookem se samostatnou grafikou

Čtrnáctipalcový Asus ZenBook v rukou slovenské marketingové manažerky.

Asus u notebooků pro rok 2019 sází na jedné straně na tenký design včetně rámečků kolem displeje a na druhé se chlubí...

Sledování pohybu očí mění virtuální realitu. Novinka HTC se povedla

I baseballový trénink na HTC Vive Pro Eye využívá sledování pohybu oči.

Skoro až nečekané možnosti přináší sledování pohybu očí v novém headsetu pro virtuální realitu HTC Vive Pro Eye. Pomocí...

Najdete na iDNES.cz