Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Ceny: základní desky pro platformu AMD zlevňují rychleji než motherboardy pro Intel

  5:00
Základní desky pro nové procesory a rychlejší paměti si pomalu ale jistě razí cestu na slunce. Starší modely musí zákonitě s cenou dolů. Pokles sice není tak razantní jako před šesti týdny, ale i dnes jsme našli produkty s více než zajímavými cenami.
Ceny a nabídka základních desek jsou značně závislé na dostupnosti a finanční náročnosti procesorů a pamětí. Vzhledem k tomu, že v průběhu jara se nabídka těchto komponent poměrně výrazně mění, i portfolio základních desek prochází změnami. Přicházejí nové čipové sady a desky s těmi staršími již pomalu odcházejí z trhu. Proto očekáváme, že při příštím přehledu cen základních desek se budeme pravděpodobně částečně zabývat jinými produkty než těmi, které jsme sledovali v poslední době.

Základní desky pro procesory AMD

V segmentu základních desek pro procesory AMD poměrně výrazné slevy dosáhly jak některé základní desky s podporou SD RAM pamětí, tak motherboardy, do kterých lze osadit rychlejší DDR SDRAM paměť. Na cenách je vidět tlak desek s modernějšími čipovými sadami, ale spíše než výraznějšího zlevnění u starších desek lze očekávat jejich stažení z trhu.

To neznamená, že budou odcházet jen desky s podporou SDRAM pamětí, ale očekávat lze i stažení desek se staršími čipsety pro DDR SDRAM. Také příchod nových procesorů urychlí tuto přeměnu.

Základní desky pro procesory AMD a s čipsetem KT133Základní desky s čipovou sadou VIA KT133A, které na platformě AMD spolupracují s SDRAM paměťmi, zaznamenaly v průměru největší pokles. Rekordmanem se pak stala deska ASUS A7V133-C se slevou 14 % a současnou cenou kolem 3200 korun. Druhý největší pokles předvedla deska Microstar MS-K7T Turbo2, jejíž sleva v průběhu jednoho a půl měsíce dosáhla téměř dvanácti procent a s cenou, která pomalu klesá k 2800 korunám. Ještě před 14 dny nejlevnější námi sledovaná deska s výše uvedenou čipovou sadou, kterou však nyní předběhla MS-K7T Turbo2, je Soltek SL-75KAV, které k udržení této pozice nemohla stačila sleva 3 % a cena kolem 2900 Kč.

Základní desky pro procesory AMD s čipsetem AMD 761 Vůbec největší procentuální sleva ze všech sledovaných základních desek byla zjištěna u desky Chaintech 7KJD s čipovou sadou AMD 761. Ta zaznamenala slevu 25 % a svou cenou kolem 2650 korun se stala třetí nejlevnější deskou našeho přehledu. O devatenáct procent si snížením ceny polepšila deska ABIT KG7, která je nyní k dostání za přibližně 3950 korun.

Čipová sada SIS 745 je v dnešním cenovém přehledu zastoupena základní deskou ECS K7S6A. Motherboard byl za posledních šest týdnů zlevněn o téměř 16 % a s cenou pod 2400 korun je zdaleka nejlevnější deskou pro čipy AMD a paměťové moduly DDR SDRAM a v podstatě i celkového přehledu .

Základní desky pro procesory AMD s čipovou sadou KT266AJen o pár korun dražší je deska ECS K7VTA3, která je osazena čipovou sadou KT 266A. Její současná cena je po slevě 14 % přibližně 2450 Kč. Další zástupce tohoto čipsetu je z dílen Shuttle a má typové označení AK31. Od minulého cenového přehledu základních desek zlevnila o 17 % na současnou cenu cca 3200 korun. Jedna z nejdražších desek s KT 266A je ABIT KR7A, který šel s cenou dolů o 7 % na přibližně 4250 Kč.

Základní desky pro procesory Intel

U základních desek pro procesory Intel je nejvíce viděn odklon od starších technologií a masivní podpora nových technologií v podobě Pentia 4. Je to dáno i tím, že téměř každý nový druh procesoru potřeboval nejen novou čipovou sadu, ale pomalu také novou patici. Proto se budeme čí dále tím méně setkávat s deskami pro Pentia III a staré Celerony.

Základní desky pro procesory Intel s čipovou sadou i815Stále méně se tak v našich přehledech budou objevovat desky s čipsetem i815, VIA Pro 694, které jsou určeny právě pro Pentia III a Celerony . Mezi ně patří i motherboard ABIT ST6 s i815 na palubě, která od minula zlevnila o deset procent na přibližně 2850 korun. Levnější jsou již jen desky s čipovou sadou VIA PRO 694. Například ABIT VH6-T je nyní za cenu mírně překračující 2500 korun, k níž mu dopomohla sleva 7 %. O sedm procent také zlevnily desky Microstar MS-815EPT a ASUSmTUSL2-C (obě s i815). První je nyní k dostání za cca 2800 a druhá za necelých 3250 korun.

Základní desky pro procesory Intel s čipovou sadou i845 nebo i850Snad největší počet čipových sad a potažmo druhů základních desek existuje v současné době pro procesory Intel Pentium 4. I cenové rozpětí mezi dvěma různě vybavenými deskami pro tento procesor je veliké. Zatímco například Chaintech 9BJA s čipsetem i845 je po téměř sedmnáctiprocentní slevě za přibližně 3300 korun, ASUS P4B se stejnou čipovou sadou je na cenové úrovni téměř 5500 Kč a to od minulého přehledu zlevnil o 7 %. Nejlevnější deskou pro Pentium 4 s podporou výkonných pamětí RD RAM a čipsetem i850 je MS-850 Pro5 od společnosti Microstar. Jeho současná cena se pohybuje kolem 5250 korun, což je šestitýdenní změna o 6 % směrem dolů.

Podpora DDR SDRAM pamětí u Pentia 4 je mimo jiné spojena s čipsety SIS 645 a VIA P4X266A. Je zajímavé, že jediná základní deskou dnešního cenového přehledu, která podražila, je z tohoto ranku. Jedná se o Microstar MS-645 Ultra, jejíž cena se zvedla o více než dvě procenta a je nyní k dostání za cca 3700 korun. Přesto se stále jedná o jednu levnějších desek s tímto čipsetem. Mnohem zajímavější je však cena u Solteku SL-85DRV3 s VIA P4X266A čipovou sadou. Ta po 15 % slevy dosahuje ceny kolem 3550 korun.

Všechny ceny zde uvedené jsou bez DPH. Ceny jednotlivých komponent a další podrobnosti lze najít na našem serveru v sekci srovnání produktů.

Témata: Intel, trh
  • Nejčtenější

Sověti neuměli zkonstruovat těžký tank. Pomohl jim až německý inženýr

v diskusi je 51 příspěvků

19. května 2024

Když je řeč o sovětských těžkých tancích, výčet zpravidla začíná pětivěžovým typem T-35. Jenže...

Nejzajímavější sluchátka na trhu? Novinka Sonosu je první svého druhu

v diskusi je 17 příspěvků

21. května 2024

Úderem patnácté hodiny skončilo embargo na první sluchátka společnosti Sonos, které po krátkém...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

KVÍZ: Znáte letadla československých pilotů?

v diskusi nejsou příspěvky

24. května 2024

Typů letadel, do kterých usedali českoslovenští letci, bylo nepřeberné množství. Zlomkové množství...

Rusko vypustilo družici schopnou sledovat a ničit jiné satelity, míní Američané

v diskusi je 55 příspěvků

22. května 2024  8:30

Rusko 16. května vypustilo satelit, o němž se americké zpravodajské služby domnívají, že je to...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Kennedy ho vybral jako prvního černocha. Do vesmíru letěl až teď, v 90 letech

v diskusi je 16 příspěvků

21. května 2024  7:42

Do vesmíru ho vybral jako prvního černošského adepta už prezident John Kennedy. Na svůj let ale...

Rozhlas místo rádia. O novém názvu rozhodl jediný článek v Národních listech

v diskusi jsou 2 příspěvky

25. května 2024

Rok po začátku vysílání v Československu nastal konec „radiofonie“ a „broadcastingu“. V květnu 1924...

Druhá světová válka měla i své dinosauří oběti

v diskusi nejsou příspěvky

25. května 2024

Psal se 24. duben roku 1944 a nacistická válečná mašinérie už nebyla schopna zabránit konečné...

KVÍZ: Znáte letadla československých pilotů?

v diskusi nejsou příspěvky

24. května 2024

Typů letadel, do kterých usedali českoslovenští letci, bylo nepřeberné množství. Zlomkové množství...

Umělá inteligence Microsoftu má výpadek. Firmě nefunguje ani vyhledávač

v diskusi jsou 3 příspěvky

23. května 2024  15:56

Nasazení umělé inteligence úzce souvisí s internetovou dostupností. A právě nyní se ukazuje tato...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Nejhorší noční můra, řekla žena, která v botě syna objevila cizí AirTag

Mého syna někdo sleduje. S takovým pocitem několik týdnů žila žena z Floridy poté, co na svůj iPhone začala dostávat...

Párkům odzvonilo. Podnikatel lije do rohlíků svíčkovou a dobývá benzinky

Na pracovních cestách se podnikatel v gastronomii Lukáš Nádvorník přejedl párků v rohlíku. Napadlo ho, že by do pečiva...

Herec Lukáš Vaculík se oženil, dívčí idol 80. let si vzal ředitelku z Primy

Lukáš Vaculík (61) se tajně oženil. Vzal si výrobní ředitelku a producentku FTV Prima Luciu Kršákovou (46). Herec a...

Klavírista Petr Malásek si zlomil obě ruce. Mohlo to dopadnout hůř, říká

Klavírista Petr Malásek (59) spadl z kola a zlomil si obě ruce. V pořadu 7 pádů Honzy Dědka popsal nehodu i jaká je...

Zásnubní šaty elegantní princezny. Spustily Kate efekt, návrhářku zničily

Seriál Když si jeho šaty oblékne některá z členek královské rodiny, obvykle to každý návrhář oslavuje jako životní úspěch....