Ceny: SDRAM pamětí stoupají a stoupají. RDRAM je na historickém minimu

aktualizováno 
Většinu pamětí a procesorů postihly novoroční slevy. Nejvíce se z tohoto pohledu dařilo DDR SDRAM pamětím a procesorovým novinkám z produkce firmy AMD. Bohužel i nadále můžeme sledovat nepříjemný nárůst cen SDRAM pamětí.
V novém roce se asi žádnému z prodejců nechce příliš zvyšovat ceny, a tak se u většiny produktů spíše dočkáváme slev.

Paměti

Již čtrnáct týdnů, tedy přibližně tři a půl měsíce trvá růst SDRAM pamětí. Je to dáno patrně tím, že mnoho výrobců pamětí přešlo na produkci rychlejších DDR SDRAM modulů, a tak současné výrobní kapacity nedokáží zcela pokrýt poptávku po tomto druhu pamětí. Tato poptávka se navíc zvyšuje, tak jak se výrobci základních desek pokouší oživit poptávku po počítačích výrobou modelů pro levná PC.

Graf vývoje ceny pamětí SDRAM 

O téměř třicet procent od poloviny prosince narostla cena u modelů s kapacitou 256 MB a 512 MB, o 25 % je za uvedenou dobu dražší 128MB modul. Aktuální cena 128MB paměti SDRAM tedy dosahuje téměř 700 korun, za 256 MB zaplatíte bezmála 1300 korun a 512 MB vás bude stát kolem 2450 korun.

Graf vývoje ceny pamětí DDR 

Mnohem příznivější je situace u DDR SDRAM. Všechny námi sledované moduly zlevňovaly a dostaly se tak již na své půlroční minimum. Největších slev dosáhly modely s rychlostí 333 MHz. Za 256 MB tedy zaplatíte cca 1850 korun, což je o téměř 16 % méně než před měsícem. Dvojnásobná kapacita pak stojí kolem 3900 korun, to znamená za uplynulé období slevu kolem 13 %. Z nejlépe prodávaných DDR SDRAM pamětí, to jsou ty s rychlostí 266 Mhz, dosáhl největších slev model s kapacitou 512 MB. Jeho současná cena se pohybuje kolem 3700 korun. To znamená, že pokles ceny dosáhl 12 %.

Graf vývoje ceny pamětí RIMM 

Téměř jásat mohou příznivci pamětí RDRAM. Již osmnáctý týden jejich cena klesá, a tak se stalo, že se cena 800MHz modulů pohybuje na historickém minimu. Ještě nikdy jste nemohli 128MB RIMM zakoupit za cca 1500 korun a 256 MB RDRAM pořídit za něco více než 3000 korun. Od posledního cenového průzkumu z prosince cena klesla u 128 MB RDRAM o 6 % a u 256 MB téměř 2,5%.

Procesory

Ceny procesorů se nyní příliš nemění. Všeobecně se čeká, až se AMD a INTEL rozhodnou k dalším slevám, což by se mělo udát ještě v tomto čtvrtletí. Zatím je znatelný trend výrazněji snižovat ceny především u novinek, a to více u AMD než u Intelu.

AMD

U procesorů Duron byl nejzajímavější vývoj u modelů s rychlostí 1100 MHz a 1200 MHz. Prvně zmíněný za přibližně měsíc zlevnil o pěkných 8 % a přibližuje se tak k hranici 1000 korun. To z něj dělá nejvýhodnější procesor z řady Duron, co se poměru cena/výkon týká. Druhý zmíněný čip s rychlostí 1,2 GHz je v prodeji za méně než 1250 korun. Od posledního cenového přehledu zlevnil o 5 %.

Graf vývoje ceny procesorů Duron vs. Celeron 

U procesorů Athlon XP jsme objevili jedno zdražení. To se týká modelu s označením 2100+. Jeho cena se po zdražení o 2,5 % pohybuje na hranici 3400 korun. Tento čip byl ale jen výjimkou, neboť ostatní modely zlevňovaly. Nejvíce pak Athlon XP2200 +. Ten je o 8 % procent levnější a obchodníci jej nabízejí za ceny kolem 5200 korun. Podobně se dařilo i procesoru 2400+, který je nyní levnější téměř o 7 %, což znamená cenu kolem 6500 korun.

Graf vývoje ceny procesorů Athlon XP 

Intel

Největší slevu u procesorů Celeron zažil model s rychlostí 2 GHz. Zlevnění se pohybovalo kolem 4 % a tento čip je tak nyní nabízen za cca 3100 Kč. O tři procenta levnější je 2,2GHz Celeron, který lze zakoupit již za přibližně 3900 korun. Slevy u ostatních Celeronů nepřesáhly 2 %.

Graf vývoje ceny procesorů Pentium 4 

Ani čipy Pentium 4 nijak se zlevňováním nespěchaly. Největší poklesy, a to o cca 2,5 %, prodělaly modely s taktem 1800 MHz, 2670 MHz a 2800 MHz. V prvním případě to znamená cenu kolem 5500 korun. U čipů s 533 MHz sběrnicí se procesor Pentium 4 s taktem 2670 MHz dostal zhruba na 11 200 korun a model s taktem 2,8 GHz pořídíte již za cca 14700 Kč.

Všechny ceny zde uvedené jsou bez DPH. Ceny jednotlivých komponent a další podrobnosti lze najít na našem serveru v sekci srovnání produktů.

 

Nejčtenější

Živého kytaristu už dnes na popové desce neuslyšíte, říká věhlasný zvukař

Allen Sides v pražském poslechovém studiu VOIX

Pracoval na skoro tisícovce alb, postavil osmnáct nahrávacích studií a jeho reprosoustavy hrají i ve studiích George...

Jednosměrná letenka na rudou planetu se odkládá. Mars One krachuje

Ilustrace základny na Marsu, jak si ji představují v organizaci Mars One...

Firma Mars One, která slibovala soukromý let na Mars už v roce 2024, zkrachovala. Plány dostat na Mars lidské obyvatele...

Tančík pro vnuka poručíka Grubera. Němci ho nasadili i proti Tálibánu

Lehké obrněné vozidlo Wiesel s 20mm kanonem

V množině bojových vozidel Bundeswehru nalezneme s trochou štěstí i malé, ale o to více zajímavé tančíky Wiesel. Do...

Poslední Hitlerovy narozeniny nestály za nic. Supertanků se nedočkal

3D model stíhače tanků Jagdpanther, přezbrojeného na kanón ráže 128 mm tak, jak...

Na podzim 1944 se třetí říše hroutí a německé zbrojovky se snaží o nemožné. Hledají recept na zázračné zbraně,...

Kapitán nedosáhl na pedály. Začátek proudové éry přinesl zvláštní nehody

B-707 N7071  Braniff

Nová technika není vždy nutně bezpečnější. Dokládá to vývoj v letectví na přelomu 50. a 60. let. Piloti se s novými...

Další z rubriky

Nový notebook Lenovo upozorní, že se vám někdo dívá přes rameno

Lenovo Yoga S940

Nová Yoga S940 se pyšní s AR kamerou se sledováním pohybu očí a sbírkou snadno použitelných funkcí založených na...

Sledování pohybu očí mění virtuální realitu. Novinka HTC se povedla

I baseballový trénink na HTC Vive Pro Eye využívá sledování pohybu oči.

Skoro až nečekané možnosti přináší sledování pohybu očí v novém headsetu pro virtuální realitu HTC Vive Pro Eye. Pomocí...

Notebook s novinkou od Nvidie o délku převálcoval loňské šampiony

Predator Triton 500

Nová grafická karta Nvidia GeForce RTX2080 se na začátku ledna dostala i do notebooků. Její Max-Q verzi jsme otestovali...

Najdete na iDNES.cz