Ceny: Přepisovací DVD již pod 5000 Kč, výrazné slevy grafických karet a sexy ceny LCD

aktualizováno 
Ceny DVD přepisovacích mechanik se konečně dostaly na hranici, která bude přijatelná i pro vás. Také LCD panely svádějí ke koupi jako nikdy předtím. A rovněž výkonné, i když starší grafické karty svou cenou oslovují čím dále tím více potenciálních zákazníků.
Opravdu pěkné dárečky nám k vysvědčení nachystali výrobci a potažmo také obchodníci s počítačovými periferiemi a součástkami. Alespoň co se týká optických mechanik, grafických karet a LCD panelů.

Přepisovací mechaniky

Pokud si ještě někdo vzpomíná na situaci, kdy se na japonském trhu začaly objevovat první DVD zapisovačky, tak možná zažije malé déja vu. Přibližně v té době se totiž na trhu (a to i na českém) začaly objevovat CD-RW mechaniky za výrazně nižší a již poměrně přijatelnou cenu. Nynější situace je velice podobná. V obchodech s elektronikou se nyní začínají prodávat systémy s nástupci současných DVD a cena DVD přepisovacích mechanik již může někoho přesvědčit, že si místo CD-RW/DVD komba trochu připlatí a pořídí si DVD přepisovačku.

Vývoj cen přepisovacích CD-RW mechanik 

Při pohledu na vývoj cen v oblasti CD-RW mechanik zjišťujeme, že se začíná zahušťovat oblast mezi 1200 až 1400 korunami, kam se tlačí čím dál tím více modelů. Aktuálně tam například po více než 11% měsíčním pádu zamířila mechanika TEAC W552EB, jejíž cena se tak pohybuje kolem 1380 korun. Nejlevnější CD-RW mechanika našeho přehledu je ale AOpen CRW4852, kterou lze získat již za ceny kolem 1225 korun. Věříme, že za měsíc, až se znovu budeme zabývat tímto segmentem, již pokoří 1200korunovou hranici.

Vývoj cen šestnáctirychlostních DVD mechanik 

Ještě více zhuštěný prostor nás čeká u šestnáctirychlostních DVD mechanik, určených pouze pro čtení. Zde se většina modelů natlačila do rozmezí 1050 – 1000 korun. Nejlépe si v této konkurenci vede model z dílen Lite-On, který lze sehnat za cca 1000 korun. Největší snížení ceny za poslední měsíc ale zaznamenala Toshiba, která je s cenou kolem 1010 Kč o cca 11 % levnější než před čtyřmi týdny.

Vývoj cen přepisovacích DVD mechanik 

Do přehledu cen přepisovacích DVD mechanik nám přibyly dva nové modely a hned se zařadily na místa nejlevnějších. Jedná se modely Teac DV-W50E a Toshiba SD-R5002, které podporují formát DVD-R/RW a nyní stojí asi 5500, respektive 4820 korun. Rozhodně bez povšimnutí by neměla zůstat aktuální sleva mechaniky NEC ND-1300A, která zvládá jak DVD-R/RW, tak DVD+R/RW formáty. Za poslední měsíc se její cena snížila o více než 11 % a uživatelé si ji tak mají možnost pořídit již za přibližně 6750 Kč. O téměř 18 % je nyní levnější model SONY DRU500A, jež podporuje stejné formáty jako předchozí NEC. Cena této mechaniky je nyní cca 8500 korun.

Grafické karty

Výrobci grafických karet na jaře mohutně přezbrojovali, a tak i v našem přehledu můžete zaznamenat nové modely.

Ati

Noví koně ve stáji společnosti Ati se mají čile k světu, ale i starší verze mají co nabídnout. Upozornit bychom chtěli především na model Radeon 9100, který za velice málo peněz nabízí hodně grafického výkonu. Jeho aktuální cena je o 18 % menší než ta před měsícem a činí zhruba 1700 korun. Zapomenout bychom neměli ani na grafiku Radeon 9700, která je po čtyřech uplynulých týdnech levnější o cca 16 % a stojí asi 6700 korun.

Vývoj cen grafických karet ATI a Nvidia 

Nvidia

V českých obchodech se již začaly prodávat grafické karty s nejvyššími verzemi čipů GeForce FX. Aktuálně lze například pořídit akcelerátor GeForce FX5800 za již ceny pohybující se na úrovni 9350 korun. Pokud bychom se zaměřili na starší modely, pak nejvíce radosti za poslední 4 týdny přinesla karta GeForce4 MX-440 s 64 MB paměti, která je levnější o téměř 9 % a lze ji pořídit již za méně než 1300 korun.

Matrox a SiS

U Matroxů proběhlo mírné zdražování, které ale nepřesáhlo ani 2 %. Přesto ale vrátilo Parhelii nad psychologickou hranici 10 000 korun. Jediná karta z dílen společnosti Matrox, která nezdražovala, ale naopak zlevňovala, byla Matrox Millennium G550. Její sleva ovšem nebyla nijak výrazná, protože se pohybovala kolem hodnoty 2 %. Nyní je tedy tato karta k dostání za cca 2840 korun.

Vývoj cen grafických karet SiS a Matrox 

K určitému cenovému pohybu konečně došlo i u grafik SiS Xabre. Po téměř dvouměsíčním klidu se kartě Xabre 600 dostalo více něž 18% slevy, což jí dopomohlo k překonání hranice 2000 korun. Nyní je tento grafický akcelerátor nabízen za cca 1870 korun. O 11 % si polepšila karta Xabre 400, jejíž aktuální cena je cca 1660 Kč.

LCD

Na posledním vývoji cen LCD panelů je patrně, že jejich výrobci se začínají čím dále tím více orientovat na modely s většími úhlopříčkami. Umožňuje jim to dostupnost pokročilých technologií výroby, jež výrobu větších panelů výrazně zlevňují. Zatímco tedy dochází ke stagnaci cen 15palcových modelů, nalézáme u LCD s úhlopříčkou 17“ poměrně výrazné slevy.

Vývoj cen patnáctipalcových LCD 

Jak jsme tedy již předeslali, nedělo se u patnáctipalcových LCD nic výrazněji vzrušujícího. V panující letargii mohl zaujmout maximálně model Belinea 101536, který je po měsíci o další cca 3 % levnější. Cena tohoto přístroje je nyní přibližně 7727 korun. Nově zařazený Neovo F15 úspěšně zaútočil na čelní pozice a je s cenou těsně pod 7100 korun nejlevnějším patnáctipalcovým panelem našeho přehledu.

Vývoj cen sedmnáctipalcových LCD 

Stejná pozice patří LCD se značkou Neovo i v sedmnáctipalcové řadě. Cena kolem 11100 je v tomto segmentu nejnižší. Přiblížily se jí pouze modely Belinea 101715 a Hyundai L70B. Dříve zmíněné LCD zlevnilo za měsíc o téměř 4 % a Hyundai pak o více než 6 %. Aktuální ceny těchto modelů tedy jsou cca 11830 Kč v případě Belinei a asi 11670 u Hyundaie.

Všechny ceny zde uvedené jsou bez DPH. Ceny jednotlivých komponent a další podrobnosti lze najít na našem serveru v sekci srovnání produktů.

 

Nejčtenější

Unikla hesla rekordních 773 milionů uživatelů. Najdete tam to svoje?

Není heslo jako heslo. Či spíše heslo jako heslo vlastně ani není heslo.

Více než miliarda unikátních kombinací e-mailu a hesla unikla na web v zatím rekordní databázi přístupových údajů....

Jeden „drát“ by stačil pro celou ČR. Nové elektrické vedení láme rekordy

Transformátor pro 1 110 kV vedení v Číně, který postavila firma Siemens. Na...

Provozovatel čínské přenosové sítě spustil nejvýkonnější a nejdelší vedení světa. Putuje jím elektřina o napětí více...

Nájemný vrah doplatil na svůj koníček, udaly jej chytré sportovní hodinky

Mark Fellows na snímku z desetikilometrového závodu v Manchesteru v roce 2015

Britský běžec a cyklista Mark Fellows byl odsouzen k doživotnímu trestu za dvojnásobnou vraždu. K jeho odhalení a...

Tito lidé neexistují. Počítač si je vymyslel, napodobí rasu i vlasy

Fotografie neexistujících celebrit generované neuronovou sítí Nvidia na základě...

Podívejte se na fotky lidí, které jste nikdy nepotkali a nepotkáte. Počítač si je totiž vymyslel. Generativní...

Skylink znovu zdražuje servisní poplatek i nejlevnější balíček

Logo Skylink

Satelitní platforma Skylink přistoupila po roce ke zdražení tzv. servisního poplatku, který platí uživatelé základní...

Další z rubriky

Pořiďte si vlastní satelitní službu za pár korun. Může hlídat třeba ryby

Nanosatelit společnosti Astrocast má velikost tří standardních cubesatů (3x 10...

Švýcarský projekt Astrocast má na orbitě svou první družici a začal nabízet služby, které si až dosud mohly dovolit jen...

Asus se chlubí nejmenším notebookem se samostatnou grafikou

Čtrnáctipalcový Asus ZenBook v rukou slovenské marketingové manažerky.

Asus u notebooků pro rok 2019 sází na jedné straně na tenký design včetně rámečků kolem displeje a na druhé se chlubí...

Česká hvězda NHL v USA ukazuje, jak trénovat hokej i bez ledu

Odborným konzultantem Sense Areny je bývalá hvězda NHL Patrik Eliáš.

Liberecký projekt Sense Arena na trénink hokeje ve virtuální realitě získal výraznou podporu. Odborným konzultantem se...

Najdete na iDNES.cz