Ceny: Paměťový skok

  5:00aktualizováno  5:00
Díky Comdexu o týden později přinášíme informace o cenách některých komponent a výrobků. Děly se veliké věci, především v oblasti pamětí. Jinak se zdá, že do vánočních svátků nás již mnoho překvapení nebude čekat, a tak se lze patrně těšit jen na speciální předvánoční slevy.
Nejzajímavější událost se začala dít zhruba před čtrnácti dny a minulý týden propukla naplno. Jedná se o cenu paměťových modulů, která u většiny formátů vyrazila do nadoblačných výšin.

Procesory

Ceny procesorů se příliš neměnily, a pokud tak pravděpodobně jen v závislosti na vývoji kurzu a patrně se čeká na další termín, kdy se dva největší rivalové na tomto kolbišti pustí do dalšího zlevňování.

Levné a dostatečně výkonné procesory Duron společnosti AMD si udržují svou cenovou hladinu s mírnými desetikorunovými pohyby směrem vzhůru. Jediná větší změna ceny proběhla u frekvence 900 a 1000 MHz, kde se zlevňovalo o přibližně 3 procenta. Většina procesorů Thunderbird do frekvence 1330 se svou cenou příliš nehýbala a pokud ano, tak cena rostla v řádu desetikorun. Vyšší frekvence mírně svou cenu snižovaly. Trochu vzrušení přenesl snad pouze procesor na frekvenci 1400 MHz, který dokázal ze své ceny před třemi týdny shodit téměř 10 procent. Nejnovější dítko od AMD - Athlon XP - pro tuto chvíli patrně odpočívá po předcházejícím výrazném cenovém poklesu a při pomalém snižování ceny o desítky korun, čeká na další kolo výraznějších cenových změn.

Nejnižší řada procesorů Intel je nazvaná Celeron. Tyto procesory si na všech svých frekvencích více méně drží svou cenu pokud pomineme 2-3 procentní zdražení, které je opravdu zanedbatelné. Pentium III je procesor, který bude postupně uvolňovat prostor a trh pro nově vyráběné Pentium 4. Zatím se “trojka“ potácí kolem své ceny z doby před třemi týdny a na frekvencích do 1GHz podražuje v řádu desetikorun s výjimkou 933 MHz boxované verze, která podražila o přibližně 200 korun. Pokles v této produktové řadě tak zaznamenalo pouze 1 GHz Pentium III, a to o více než 100 korun. Pentia 4 v balení PGA zvýšili svou cenu o celých pět procent Verze FCPGA také podražila, ale od frekvence 1,8 GHz se cena neměnila.

Paměti

Jak jsme již naznačili v úvodu a v týdenním ohlédnutí, nejvýraznějších cenových změn dosáhl trh paměťových modulů. K výraznému cenovému nárůstu v neprospěch spotřebitele došlo u všech typů pamětí s výjimkou RD RAM. O tom, že se budou paměti zdražovat, si však již delší dobu před tímto skokem cvrlikali i vrabci na střeše. Co však překvapilo, byla razance s jakou vylétly ceny do nadoblačných výšin. O tom, co přesně to způsobilo a jak se bude situace dále vyvíjet se přou analytici ještě nyní. Jistá je jedna věc, zvýšení cen vyvolalo mimo jiné i snížení skladových zásob. I když si mnozí výrobci zvýšení cen přáli, taktová razance jim může jen uškodit. Většina potencionálních zákazníků totiž bude předpokládat alespoň částečné snížení ceny v horizontu několika týdnů a s případným nákupem bude chvíli otálet. To se může projevit v tzv. výrobě na sklad a následném pádu cen, až se budou chtít společnosti svých zásob zbavit. Na druhou stranu producenti počítačových sestav, kteří jsou klíčovými zákazníky výrobů pamětí, patrně nebudou čekat na levnější paměti a relativně malou položku z celého komplexu součástek počítače prostě nakoupí ihned.

Moduly SIMM, které jsme v minulém přehledu poslali k vodě se také svezly na zdražovací vlně a přidaly ke své ceně v průměru 100 korun. Paměti SD RAM na 100 MHz se také nevyhnuly růstu. Cena 64 MB se zvedla o 300 korun a 128 MB o ještě jedno sto navíc. Nejprodávanější a nejžádanější paměti SD RAM s frekvencí 133MHz zaznamenaly největší nárůst. 128 MB modul navýšil cenu na dvojnásobek své hodnoty před třemi týdny. O 90 procent se zvedla cena 256 MB paměti a 512 MB si pohoršilo o tři čtvrtiny. Paměti DDR SD RAM dopadly o něco lépe. Modul PC2100(266) v provedení 128 MB podražil o 30 procent, 256 MB o 500 Kč a 512 MB o 900 korun.

Výrobci pamětí RD RAM se celkovou situací nenechali naprosto vyvést z rovnováhy a pokračovali v mírném snižování svých produktů. RIMM modul se 128 MB zlevnil o přibližně 10 procent a 256 MB RD RAM ztratilo 4-5 procent.

Flash média

Compact Flash karta o kapacitě 256 MB snížila svou cenu o přibližně 250 korun, což odpovídá zhruba pěti procentům. Ostatní CF média zaznamenaly pokles, ale pouze několikakorunový. Oproti situaci před třemi týdny nyní dostanete většinu paměťových čipů formátu SmartMedia levněji, přičemž u vybraných modulů může sleva dosahovat až 10 procent.

Další produkty

Mírné nárůsty cen zaznamenaly základní desky výrobců ASUS a ABIT, další se spíše pohybovaly na svých cenových hladinách. Grafické karty některých výrobců (ASUS, MSI) nabraly za poslední období několik procent a další setrvávali tvrdošíjně na své ceně. V kategorii pevných disků jsme zaznamenali výraznější pohyb pouze u výrobků společnosti Western Digital. Jejich 40 a 60 GB modely v provedení UltraDMA/100 zlevnili o 5 procent. Na poli optických mechanik, tedy CD a DVD se nedělo nic zvláštního. Při koupi monitorů oproti předchozí situaci můžete vydělat 200 korun na sedmnáctipalcovém přístroji od společnosti Hyundai. Zdražily naopak zobrazovací jednotky AOC, ale jen o desetikoruny.
 

Nejčtenější

Živého kytaristu už dnes na popové desce neuslyšíte, říká věhlasný zvukař

Allen Sides v pražském poslechovém studiu VOIX

Pracoval na skoro tisícovce alb, postavil osmnáct nahrávacích studií a jeho reprosoustavy hrají i ve studiích George...

Jednosměrná letenka na rudou planetu se odkládá. Mars One krachuje

Ilustrace základny na Marsu, jak si ji představují v organizaci Mars One...

Firma Mars One, která slibovala soukromý let na Mars už v roce 2024, zkrachovala. Plány dostat na Mars lidské obyvatele...

Tančík pro vnuka poručíka Grubera. Němci ho nasadili i proti Tálibánu

Lehké obrněné vozidlo Wiesel s 20mm kanonem

V množině bojových vozidel Bundeswehru nalezneme s trochou štěstí i malé, ale o to více zajímavé tančíky Wiesel. Do...

Poslední Hitlerovy narozeniny nestály za nic. Supertanků se nedočkal

3D model stíhače tanků Jagdpanther, přezbrojeného na kanón ráže 128 mm tak, jak...

Na podzim 1944 se třetí říše hroutí a německé zbrojovky se snaží o nemožné. Hledají recept na zázračné zbraně,...

Kapitán nedosáhl na pedály. Začátek proudové éry přinesl zvláštní nehody

B-707 N7071  Braniff

Nová technika není vždy nutně bezpečnější. Dokládá to vývoj v letectví na přelomu 50. a 60. let. Piloti se s novými...

Další z rubriky

Notebook s novinkou od Nvidie o délku převálcoval loňské šampiony

Predator Triton 500

Nová grafická karta Nvidia GeForce RTX2080 se na začátku ledna dostala i do notebooků. Její Max-Q verzi jsme otestovali...

Nový notebook Lenovo upozorní, že se vám někdo dívá přes rameno

Lenovo Yoga S940

Nová Yoga S940 se pyšní s AR kamerou se sledováním pohybu očí a sbírkou snadno použitelných funkcí založených na...

Asus se chlubí nejmenším notebookem se samostatnou grafikou

Čtrnáctipalcový Asus ZenBook v rukou slovenské marketingové manažerky.

Asus u notebooků pro rok 2019 sází na jedné straně na tenký design včetně rámečků kolem displeje a na druhé se chlubí...

Najdete na iDNES.cz