Největšího poklesu ceny dosáhla dnes v podstatě nejprodávanější SDRAM paměť s kapacitou 256 MB. Celých 13 % dolů z ceny před dvěma týdny znamená, že si nyní můžete tento produkt zakoupit za cca 850 korun. Ani ostatní SDRAM paměti nezahálely a pomalu, ale jistě se blíží svým historickým minimům. Ve většině případů jim do něj zbývá kolem 10 %.
Ačkoliv se velice populární DDR SDRAM paměti snažily seč mohly, mají ke svým nejnižším cenám ještě dlouhou cestu. Například 256MB DDR paměť s rychlostí 266 MHz za posledních 14 dní zlevnila o pěkných 18 %, ale s cenou kolem 2250 korun má ke své nejnižší hodnotě (cca 1750 Kč) ještě co dohánět. I ostatní kapacity z 266MHz skupiny se nenechaly zahanbit a 128 i 512MB moduly jsou nyní o přibližně 15 procent levnější.
Jen maličký krůček od svého historického minima jsou paměti RDRAM s rychlostí 800 MHz. Zúročil se tak jejich soustavný cenový pokles, který trvá již neuvěřitelných 12 týdnů. Za posledních 14 dní se cena 128MB modelu snížila o další 2,5 procenta, takže si jej potenciální zákazník může koupit již za cenu, která je těsně pod hranicí 1700 korun.
Procesory Po slevách, které dva hlavní rivalové na trhu procesorů provedli v polovině měsíce, se situace poněkud uklidnila, ale přesto trvá, co se ceny týče, spíše sestupný trend. Až do vánoc se neočekávají žádné výraznější cenové posuny. Další větší oficiální zlevňování se chystá až na druhý měsíc příštího roku, a tak lze očekávat výkyvy, které do té doby budou cenu spíše korigovat.
AMD
U procesorů Duron jsme největší slevy zjistili u modelů s frekvencí 1 GHz, 1,1 GHz a 1,2 GHz. První dva ze zmíněných zlevnily o přibližně 6 %, zatímco 1200MHz čip by měl být levnější o 7 %. V reálných cenách to pak odpovídá hodnotám cca 1050 korun za 1000 MHz Duron, více než stokorunu pak připlatíte za dalších 100 MHz a konečně cca 1300 korun vás bude stát Duron s taktem 1,2 GHz.
Procesory Athlon XP, které v příštím roce zaujmou pozici Duronů, se také činily. Athlon XP 1800+ je nyní o 8 % levnější než před 14 dny a stojí o 16 % méně než před měsícem. Prodávat by se měl za cca 2500 korun. Sedm procent dolů z předchozí ceny, kterou jsme zaznamenali v půli měsíce, znamená u Athlonu s označením 2000+ novou cenu s přibližnou hodnotou 3000 Kč.
Intel Procesory s logem Intel ve znaku se jako by zalekly velkých poklesů z poloviny listopadu a v podstatě se cenově zabarikádovaly. Až na pár světlých výjimek se tak jejich cena nehýbala o více než 2,5 %. Například u procesorů Celeron zaznamenal největší pokles ceny model s taktem 2 GHz. Ačkoliv jde o pouhá 4 %, je to v podstatě nejvíce ze všech námi sledovaných čipů z produkce Intelu. V obchodech ho patrně najdete s cenovkou hlásající cca 3100 korun. Na druhou stranu ani u jednoho z těchto procesorů jsme neobjevili nárůst ceny.
Jinak je tomu u čipů Pentium 4. Zde se u některých modelů projevil i mírný nárůst, ale ten nepřekročil již zmiňovanou hodnotu 2,5 %. Naopak jediné dva poklesy mezi procesory Pentium 4, které jsou zařazeny do našeho cenového přehledu, nedosáhly ani jedno procento.
Všechny ceny zde uvedené jsou bez DPH. Ceny jednotlivých komponent a další podrobnosti lze najít na našem serveru v sekci srovnání produktů.