Čtvrtek 1. prosince 2022, svátek má Iva
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 1. prosince 2022 Iva

Ceny: Paměti konečně zlevňují

Předminulý týden jsme se v cenovém přehledu ptali, zda zpomalující se pokles cen procesorů nevěstí, že budeme zanedlouho čelit jejich zdražování. Bohužel se naše obavy potvrdily, především u procesorů Intel. Příznivější zpráva přichází z oblasti pamětí.

Zdá se, že letní měsíce nemají na cenový vývoj procesorů a pamětí příliš uklidňující vliv. Ceny těchto komodit se neustále mění, a tak náš předpoklad z počátku prázdnin nebyl příliš správný.

Paměti

Při pohledu na změny cen pamětí si potencionální zákazník oddechne. Po poměrně výrazném nárůstu cen u nejžádanějších modelů se situace uklidnila a my jsme měli možnost zjistit, že v některých případech dosáhly slevy za 14 dní více než 10 %.

Na trhu se objevila nová čipová sada pro paměti RDRAM. Jejím výrobcem je společnost SiS, která tak zlikvidovala dosavadní monopol společnosti Intel.

Po téměř deset týdnů trvajícímu růstu cen SDRAM pamětí jsme se konečně dočkali opačného trendu. Tyto paměti s frekvencí 133 MHz ve všech nabízených kapacitách zlevnily. Největší pokles ceny zasáhl 128 a 256MB modely, tedy ty nejžádanější. Slevy u obou modulů dosáhly shodně hodnoty 12,5 %. U prvně zmíněné paměti to činí aktuální cenu kolem 750 korun. SDRAM s kapacitou 256 MB je pak k dostání za cca 1400 korun, což z ní stále činí nejvýhodnější SDRAM paměť.

Graf vývoje cen pamětí SDRAM 

Poklesy cen postihly také celé spektrum DDR SDRAM pamětí. Je příjemné, že největších slev dosáhly nejprodávanější modely DDR SDRAM pamětí s taktem 266 MHz. O deset procent nižší cena je nyní u 128MB modulu, o celých 12 % poklesla cena u 256MB paměti a 9 % slevy zaznamenal model s kapacitou 512 MB. V aktuálním cenovém vyjádření to znamená cca 1100 korun pro 128MB DDR SDRAM paměť, 2150 Kč za 256 MB a přibližně 4500 korun za 512 MB.

Graf vývoje cen pamětí DDR a RIMM 

Paměti RDRAM již měsíc zlevňují. Je zajímavé, že přes rychlejší pokles ceny 128MB modulů je paměť s dvojnásobnou kapacitou stále cenově výhodnější. Zatímco je tedy 256MB RIMM levnější o téměř 0,5 %, cena za 128 MB RDRAM je oproti situaci před 14 dny o téměř 4 % menší. V prvním případě to znamená cenu kolem 3700 korun a v druhém pod 2000 korun.

Procesory

Jak jsme již na Technetu psali, Intel poněkud pozměnil své plány uvádění nových procesorů na trh (již 26.srpna) a s nimi samozřejmě i data, kdy zlevní starší procesory (první vlna zlevnění 1.září). Reakce AMD na sebe nenechala dlouho čekat. Ta však místo ohlašování rovnou přistoupila k činům. Ceny svých procesorů snížila ke konci července v průměru o 13 %. V nejbližší době tedy můžeme očekávat další snížení cen procesorů tohoto výrobce i na českém trhu.

Intel pomalu opouští 0,18mikronovou technologii výroby, a tak její nabídku opustí Pentium 4 s frekvencí 1,7 MHz a do konce roku patrně i 1,8 a 1,9MHz verze. AMD také ukončuje dodávky Athlonu XP 1500+ a 1600+ a chystá se přejít na 0,13 mikronů. Příští rok již patrně nebude k dostání procesor Duron.

AMD

O procesorech Duron společnosti AMD se po čtrnácti dnech, které uplynuly od minulého přehledu jejich cen, dá říci, že spí. Alespoň tomu odpovídá opravdu minimální pohyb ceny, který ve většině případů nepřesáhl 2 %. Zajímavé také je, že vyjma dvou modelů všechny ostatní Durony zdražovaly. Snížení ceny o cca 1 % postihlo 900 a 1300 MHz čïp. Naopak největší nárůst ceny jsme zaznamenali u 950MHz procesoru. Ta současná se tak pohybuje kolem 1300 korun.

Graf vývoje cen procesorů Duron a Celeron 

Vývoj cen u starých Athlonů s jádrem Thunderbird snad ani nemohl být jiný. Očekávat se totiž dal přesně ten cenový pohyb, který tyto čipy provedly. Athlon s frekvencí 1330 MHz zlevnil o necelá 2 % na cca 2150. Procesor se stejným jádrem, ale s frekvencí 1400 MHz je nyní levnější o téměř 15 %. Jeho současná cena cca 2750 korun tak mnohem více než před čtrnácti dny odpovídá frekvenčnímu nárůstu oproti pomalejšímu „bratříčkovi“.

Graf vývoje cen procesorů Athlon a Pentium III 

Vlajková loď procesorové flotily AMD – Athlon XP u všech modelů mírně zlevňoval. Největší pokles ceny za 14 dní proběhl u Athlonu XP 2100+, který je nyní o 6,5 % levnější, což při měsíčním součtu dělá slevu kolem 11 % a aktuální cenu pod 8300 korunami. O cca 3 % poklesla cena u čipů s označením 1600+ a 1800+. Pomalejší model je nyní k dostání za přibližnou 2450 korun, rychlejší za cca 3200 Kč.

 Graf vývoje cen procesorů Athlon XP

Intel

Procesory společnosti Intel jsou nyní ve své většině dražší než před dvěma týdny, kdy jsme se na ně dívali naposledy. Patrně se v této situaci vyplatí počkat pár týdnů do plánovaného snižování cen.

Některé Celerony jsou jedny z mála procesorů, které u Intelu zlevňovaly. Nejvíce se snížila cena u 1GHz modelu. Za čtrnáct dní jsme zjistili pokles ceny o 14 %. Druhý největší pokles, o téměř 9 %, jsme zaznamenali u 1,1GHz Celeronu. O necelá 3 % pak poklesla cena procesoru s frekvencí 1200 MHz. To znamená, že procesor Celeron s frekvencí 1 GHz je nyní k dostání za přibližně 1800 korun, za 1,1GHz zaplatíte cca 2200 korun a 1,2MHz čip nyní stojí cca 2500 korun.

U procesoru Pentium III stojí za zmínku pouze 1300 MHz model. Ostatní Pentia III jen mírně podražila. Sleva u 1,3 GHz čipu přesáhla 5 % a to znamená po čtrnácti dnech novou cenu kolem 10600 korun.

 Graf vývoje cen Pentia 4

Procesory Pentium 4 ve své většině zdražily ne více než o 1 %. Dvěma výjimkami se staly nejpomalejší modely s takty 1600 a 1800 MHz. Prvně zmíněný za 14 dní zdražil o více než 3 %. Dostal se tak na přibližnou cenu 5100 korun. S Pentiem 4, jehož frekvence činí 1800 MHz, si zdražení pohrálo méně. Tento procesor je nyní o necelá tři procenta dražší, což jeho cenu posunulo k hranici 6100 korun. 

Všechny ceny zde uvedené jsou bez DPH. Ceny jednotlivých komponentů a další podrobnosti lze najít na našem serveru v sekci srovnání produktů.

 
  • Nejčtenější

Chřestýši pro Ukrajinu. Protiletadlový systém vznikal původně pro JAR

Ukrajinu podporuje dodávkami zbraní celá řada zemí. V pondělí 20. listopadu oznámil francouzský ministr obrany...

Velký meteorit ukrýval dva minerály, které jsme doposud na Zemi neviděli

Doposud jsme podobné nerosty mohli najít jako uměle vyrobené v laboratoři nebo v teoretických pracích. Díky poslu z...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zlaté, šedé i modré fajfky. Musk chystá pro Twitter „bolestivý“ systém účtů

Nový majitel sociální sítě Twitter zveřejnil novinky v systému ověřených účtů. Nově se mají dělit na několik kategorií....

PODCAST: Vodu z Dněpru nepijte. Utopilo se v něm hodně ruských vojáků

Podcast Náš spolupracovník Tomáš Kolařík se vypravil do ukrajinského Chersonu záhy po jeho osvobození. Během týdne pobytu ve...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Letci císaře pána jako první potopili ponorku, a nikoho při tom nezabili

Přestože rakousko-uherská monarchie disponovala v porovnání s jinými mocnostmi relativně malými počty letadel a potažmo...

Mávala jsem rodičům z okna a bratr už mi stahoval kalhotky, líčí Dominika

Premium Dominiku v dětství po tři roky zneužíval vlastní bratr. Trauma ovlivnilo velkou část jejího života. Zlom nastal po...

Jím jednou denně a často mi stačí spát jen čtyři hodiny, říká kardiolog Neužil

Premium Mluví rychle, a i když sedí, máte pocit, že je v neustálém pohybu. Jinak by nejspíš nemohl stihnout to, co dělá. Petr...

Když rodinu rozloží ezoterika. Manželka jako by zemřela, líčí otec tří dcer

Premium Pětačtyřicetiletý Karel má s Lucií tři dospívající dcery. Manželé jsou skoro dvacet let. Rodina ale funguje v nouzovém...

Nacpali jsme pracovnu do brašny, včetně dvou monitorů a tiskárny

Ať už vyrazíte do zahraničí za teplem, nebo utečete ke kamnům na chalupu k babičce, můžete tam pracovat v podobném...

Jak americká společnost Atari přišla ke stovky let starému japonskému názvu

Logo Atari mnohým navozuje příjemně hřejivé pocity a vzpomínky. Jedna z nejuznávanějších společností světa totiž...

Nvidia ukázala novu generaci grafik. RTX 4090 má stát 48 tisíc korun

Společnost Nvidia představila novou generaci grafických karet, jejichž název začíná na RTX 40. Nejdříve se objeví...

USB-C kabel vládne všem. Umíte poznat ten správný?

Premium Není kabel jako kabel. Zatímco Evropská unie rozhodla, spotřebitelé to budou mít nadále obtížné. Řeč je o kabelech...

Ivan Trojan si s manželkou vypořádal majetek, bulvár spekuluje o rozvodu

Ivan Trojan (58) a Klára Pollertová-Trojanová (51) si v září podle veřejně dostupných dokumentů vypořádali společný...

Přemýšlím o sebevraždě, říká Obermaierová kvůli plynu a drahým energiím

Herečka Jaroslava Obermaierová (76) prozradila, že má strach z drahých energií a nedostatku plynu. Kvůli tomu dokonce...

Vsadil na neobvyklý nápad, už má 35 zaměstnanců a rostou i do světa

Lukáš Legát začal podnikat před devíti lety. Z původně garážové firmy je dnes společnost s pětatřiceti zaměstnanci,...

Raketa byla Ukrajince, nebo Rusa? rýmuje Nohavica na kanálu Bobošíkové

Problematiku rakety dopadlé na polské území zpracoval ve své nové písni Jaromír Nohavica. „Ta raketa byla Ukrajince,...

Otec zavelel, šetříme! Rodina vypnula elektřinu a topí jednou týdně

Zvyšování cen energií nutí lidi k nečekaným rozhodnutím. Jedna rodina z Londýna se rozhodla vrátit do minulosti. Šetří,...