Ceny: LCD již pod dvanácti tisíci a 40x CD-RW za méně než dva tisíce

aktualizováno 
Stále nižší ceny LCD panelů nutí i doposud šetřivé uživatele uvažovat nad možností pořídit si místo klasického CRT monitoru panel z tekutých krystalů. Smůlu naopak mají ti, kdo šetřili na DVD přepisovačku – bude jim to trvat poněkud déle.

Poslední vývoj cen přináší někomu zklamání, jinému radost. Zaplesají ti, kteří touží mít na svém stole LCD panel, naopak příznivci DVD+RW záznamu spíše zapláčou.

Optické mechaniky

Zatímco zprávy z Asie, kde je největší koncentrace výrobců optických mechanik a jejich komponent, hovoří, co se snižování cen týká, optimisticky, na našem trhu je situace poněkud horší. Z dlouhodobějšího hlediska se však dá bezpochyby předvídat další pokles cen.

V oblasti přepisovacích CD-RW mechanik naštěstí ceny nestoupaly. Dokonce jsme v některých případech zaznamenali poměrně zajímavé poklesy. Tak například mechanika LITE-ON LTR-40125S je v poměru k ceně před měsícem, kdy jsme tyto produkty naposledy sledovali, o necelých šest procent levnější. Trvá tak neustálý pokles ceny od doby, kdy byla tato přepisovačka zařazena do našeho přehledu. Aktuální cena tak odpovídá hodnotě kolem 1900 korun. To samozřejmě produkt z dílen LITE-ON řadí k nejlevnějším na trhu.

Graf vývoje ceny vypalovacích CD mechanik 

DVD-ROM mechaniky dopadly - z cenové pohledu – podstatně hůře. O více než čtyři procenta si pohoršila šestnáctirychlostní mechanika LITE-ON. Přesto si s cenou kolem 1400 korun udržela pozici nejlevnější DVD mechaniky našeho přehledu. Tři procenta si na své konto připsalo zařízení od Toshiby - je nyní k dostání za necelých 1500 korun.

Graf vývoje ceny DVD mechanik 

Naprostá tragédie nastala v případě DVD+RW přepisovacích mechanik. Jak AOpen DVD+RW 5120A, tak HP DVD-Writer DVD200i výrazně zvýšily svou cenu. Uvolnily tím cestu na výsluní přepisovačce s konkurenčním formátem DVD-R/RW, která se z námi sledovaných DVD mechanik určených k zápisu na DVD disky stala díky osmiprocentnímu cenovému poklesu nejlevnější. Na pultech ji najdete s cenovkou udávající cenu cca 12 750 Kč.

Graf vývoje ceny vypalovacích mechanik DVD 

Mechanika od společnosti Hewlett-Packard zdražila za uplynulý měsíc o neuvěřitelných 25 %, což její cenu vyšvihlo k devatenácti tisícům. AOpen je nyní dražší o necelých 16% a prodává se za cca 14 000 korun.

LCD

Jak jsme hovořili v minulém přehledu cen těchto zařízení, vývoj v oblasti zobrazovacích zařízení, kam LCD bezpochyby patří, je více než překotný. To má samozřejmě příznivý vliv na cenu, i když to klade vysoké nároky na výrobce. Dá se téměř říci, že sotva dokončí jednu výrobní továrnu, už aby ji pomalu přestavovali, aby mohli vyrábět další generaci produktů.

Ze zahraničních burz v poslední době přicházejí zprávy, že se dále zvyšuje poptávka po LCD panelech, ale jejich producenti by se s ní měli umět bez výraznějších časových prodlev vypořádat.

Graf vývoje ceny 15" LCD panelů 

Všechny patnáctipalcové LCD displeje, zařazené do naší databáze sledovaných produktů, zlevnily. Některé více, jiné méně. Největší radost potenciálním uživatelům zajisté přináší kvalitní panel od společnosti Samsung, který se díky jedenáctiprocentnímu poklesu zařadil mezi absolutně nejlevnější LCD na našem trhu. Lze jej nyní pořídit za cenu kolem 12 500 korun. Další zajímavý pokles ceny v tomto segmentu jsme zaznamenali u patnáctipalcového panelu Hyundai. Je nyní levnější o 8 % a budete si jej moci pořídit za cca 13 500 Kč.

 

Všechny ceny zde uvedené jsou bez DPH. Ceny jednotlivých komponent a další podrobnosti lze najít na našem serveru v sekci srovnání produktů.

 

Nejčtenější

Unikla hesla rekordních 773 milionů uživatelů. Najdete tam to svoje?

Není heslo jako heslo. Či spíše heslo jako heslo vlastně ani není heslo.

Více než miliarda unikátních kombinací e-mailu a hesla unikla na web v zatím rekordní databázi přístupových údajů....

Jeden „drát“ by stačil pro celou ČR. Nové elektrické vedení láme rekordy

Transformátor pro 1 110 kV vedení v Číně, který postavila firma Siemens. Na...

Provozovatel čínské přenosové sítě spustil nejvýkonnější a nejdelší vedení světa. Putuje jím elektřina o napětí více...

Nájemný vrah doplatil na svůj koníček, udaly jej chytré sportovní hodinky

Mark Fellows na snímku z desetikilometrového závodu v Manchesteru v roce 2015

Britský běžec a cyklista Mark Fellows byl odsouzen k doživotnímu trestu za dvojnásobnou vraždu. K jeho odhalení a...

Tito lidé neexistují. Počítač si je vymyslel, napodobí rasu i vlasy

Fotografie neexistujících celebrit generované neuronovou sítí Nvidia na základě...

Podívejte se na fotky lidí, které jste nikdy nepotkali a nepotkáte. Počítač si je totiž vymyslel. Generativní...

Skylink znovu zdražuje servisní poplatek i nejlevnější balíček

Logo Skylink

Satelitní platforma Skylink přistoupila po roce ke zdražení tzv. servisního poplatku, který platí uživatelé základní...

Další z rubriky

Po takové pleťové masce zatouží i muž. Je 3D a padne přesně na obličej

Značka Neutrogena představila na veletrhu CES 2019 novou službu MaskiD a s ní...

Značka Neutrogena představila na veletrhu CES 2019 novou službu MaskiD a s ní spojenou aplikaci. Naskenuje vám obličej,...

Asus se chlubí nejmenším notebookem se samostatnou grafikou

Čtrnáctipalcový Asus ZenBook v rukou slovenské marketingové manažerky.

Asus u notebooků pro rok 2019 sází na jedné straně na tenký design včetně rámečků kolem displeje a na druhé se chlubí...

Sledování pohybu očí mění virtuální realitu. Novinka HTC se povedla

I baseballový trénink na HTC Vive Pro Eye využívá sledování pohybu oči.

Skoro až nečekané možnosti přináší sledování pohybu očí v novém headsetu pro virtuální realitu HTC Vive Pro Eye. Pomocí...

Advantage Consulting, s.r.o.
VEDOUCÍ ZÁKAZNICKÉHO SERVISU

Advantage Consulting, s.r.o.
Ústecký kraj
nabízený plat: 35 000 - 45 000 Kč

Najdete na iDNES.cz