Ceny: Koupili jste si v poslední době nový procesor? Plačte

aktualizováno 
Dříve než jsme čekali, se projevilo výrazné snížení cen procesorů i na českém trhu. A že to byl značný pád. Největší sleva dosáhla více než 50 %. Také ceny pamětí klesají, i když ne tak razantně.

Paměti

Vývoj cen pamětí je nyní těžké odhadnout. Na některých zahraničních stránkách se objevila informace, že se korejská vláda pokouší tlačit na současné vlastníky společnosti Hynix (třetí největší výrobce paměťových čipů na světě), aby zasedli za jednací stůl s americkým Micronem (druhý největší světový výrobce této komodity) a dojednali fúzi obou společností (anabáze předchozích námluv je popsána zde). Pokud by k tomu došlo, dal by se očekávat nárůst cen pamětí, který by však patrně nebyl příliš veliký.

Dalším faktorem, který má vliv na ceny tohoto produktu, je rychlost přechodu výrobců na produkci modernějších a výkonnějších pamětí. Zatím se zdá, že vše má dostatečné tempo, a tak by na trhu neměl podle dosavadních informací být paměťových čipů nedostatek.

Cenový vývoj SDRAM pamětí budí optimismus. Na současné změny cen lze použít přímou úměru. Čím větší kapacitu paměťový modul má, tím větší slevy dosáhl. O 23 % je nyní levnější 512MB SDRAM paměť. Osmnáct procent ztratil ze své ceny model s kapacitou 256 MB. Aktuální cena po uplynulých čtrnácti dnech je v prvním případě přibližně 2200 korun a u druhé paměti o polovinu menší.

Graf vývoje ceny pamětí SDRAM 

DDR SDRAM paměti v poměru ke slevám u SDRAM, příliš nezlevnily. O necelá tři procenta například poklesla cena u 512MB modulu s taktem 266 MHz, který se nyní prodává za cca 4100 korun. Nejvíce – o celých 5 % - je nyní levnější 256MB modul na frekvenci 333 MHz. Jeho prodejní cena je nyní přibližně 2350 korun.

Graf vývoje ceny pamětí DDR SDRAM a RD RAM 

Jediné paměti, jejichž cena ani v jednom případě neklesla, ale naopak stoupala, se jmenují RDRAM. Zdražení o téměř 5 % postihlo 128MB model s taktem 800 MHz, 256 MB RDRAM nyní seženete o dvě procenta dráže. Prvně zmíněná paměť je tak v prodeji za necelých 2000 korun, zatímco druhou obchodníci nabízí za cca 3700 korun.

Procesory

Před čtrnácti dny zlevňovala své procesory společnost AMD, na začátku září tento krok provedl i Intel. A že to bylo razantní zlevnění - v některých případech slevy dosáhly dvaapadesáti procent. Nás překvapila skutečnost, že se tyto nové ceny poměrně rychle odrazily částečně i v Čechách. Dá se očekávat, že pokles ještě nějaký čas potrvá.

AMD

Procesory Duron až na jednu výjimku zlevňovaly. Tím „hříšníkem“ se stal model s taktem 900 MHz. Nárůst jeho ceny dosáhl téměř čtyř procent a je tak prodáván za cca 1150 korun. Na druhou stranu, nejvíce za uplynulých 14 dní zlevnil procesor s rychlostí 1,2 GHz. Necelých deset procent dolů z předcházející ceny znamená aktuálně cca 1450 korun. V některých obchodech je dokonce tento čip nyní levnější než procesor Duron s frekvencí 1100 MHz.

Graf vývoje ceny procesorů Duron a Celeron 

Stále ještě prodávané Athlony s jádrem Thunderbird v českých obchodech také měnily cenu směrem dolů. Bohužel ani jedenáctiprocentní pokles ceny u 1400MHz čipu za 14 dní nedokázal dostat tento procesor na ceny, za které se prodával před měsícem. V současnosti je tento Athlon nabízen za více než 3250 korun.

Graf vývoje ceny procesorů Athlon XP 

Největší slevy jsme u procesorů od AMD zaznamenali v jejich řadě Athlon XP. Celých 29 % ze své ceny ztratil za dva týdny model označovaný 2200+, který tak nyní obchodníci prodávají za necelých 6 tisíc korun. Další „pěkná“ sleva, kolem sedmnácti procent, postihla čipy 2000+ a 1900+. Prvně zmíněný je možné sehnat již za necelých 3650 korun, zatímco druhý je k dostání za cca 3350 Kč. U všech slabších modelů (od 1900+ níže) byla cena snížena o přibližně 10 %.

Intel

Společnost Intel zareagovala na nové ceny procesorů AMD opravdu razantně. Největší „šrámy“ si z této cenové války odnesly procesory Pentium 4.

Ani u Celeronů se ale Intel nemá za co stydět. Průměrné slevy kolem 15 procent rozjasní nejednu zákaznickou tvář. Jak již je u těchto procesorů zvykem, největších slev dosáhly modely s největším výkonem, či, chcete-li, frekvencí. O 21% byl například zlevněn 1,8 GHz čip s jádrem Willamete. Aktuální cena v USA odpovídá přibližně hodnotě 3150 korun. Naproti tomu 1300MHz Celeron se starším jádrem Tualatin zlevnil o necelých 16 %. Jeho současná cena se pohybuje na úrovni 2450 korun.

Podobný cenový vývoj lze vysledovat i u Pentií III. Tyto procesory s frekvencí 1,3 GHz jsou nyní levnější o cca 27 %, zatímco 1200MHz model zlevnil o 17 %. Cena rychlejšího čipu se nyní pohybuje kolem 7800 korun. Za pomalejší Pentium III koupěchtivý zákazník zaplatí řádově 6600 korun.

Graf vývoje ceny procesorů Athlon a Pentium III 

Kdo si do této chvíle myslel, že čtvrtinová sleva procesoru za 14 dní je téměř zázrak, bude po následujících řádkách patrně v šoku. Společnost Intel zlevnila některé procesory Pentium 4 o více než polovinu! Kdo například v poslední době investoval do tohoto procesoru s taktem 2530 nebo 2400 MHz, bude při pohledu na aktuální ceny patrně proklínat cenovou politiku Intelu. Na druhou stranu, jsme v předchozích přehledech radili s nákupem počkat.

Graf vývoje ceny procesorů Pentium 4

Jak jste již patrně vytušili, největší čtrnáctidenní slevy dosáhl procesor Pentium 4 s taktem 2530 MHz. Snížení ceny o 59 % jej dostalo na cenu kolem 9000 korun. Při pohledu na měsíční statistiky je tento procesor oproti situaci na začátku srpna levnější dokonce o 61 %.

Všechny ceny zde uvedené jsou bez DPH. Ceny jednotlivých komponentů a další podrobnosti lze najít na našem serveru v sekci srovnání produktů.

 
Témata: Frekvence 1, Intel

Nejčtenější

Unikla hesla rekordních 773 milionů uživatelů. Najdete tam to svoje?

Není heslo jako heslo. Či spíše heslo jako heslo vlastně ani není heslo.

Více než miliarda unikátních kombinací e-mailu a hesla unikla na web v zatím rekordní databázi přístupových údajů....

Jeden „drát“ by stačil pro celou ČR. Nové elektrické vedení láme rekordy

Transformátor pro 1 110 kV vedení v Číně, který postavila firma Siemens. Na...

Provozovatel čínské přenosové sítě spustil nejvýkonnější a nejdelší vedení světa. Putuje jím elektřina o napětí více...

Nájemný vrah doplatil na svůj koníček, udaly jej chytré sportovní hodinky

Mark Fellows na snímku z desetikilometrového závodu v Manchesteru v roce 2015

Britský běžec a cyklista Mark Fellows byl odsouzen k doživotnímu trestu za dvojnásobnou vraždu. K jeho odhalení a...

Tito lidé neexistují. Počítač si je vymyslel, napodobí rasu i vlasy

Fotografie neexistujících celebrit generované neuronovou sítí Nvidia na základě...

Podívejte se na fotky lidí, které jste nikdy nepotkali a nepotkáte. Počítač si je totiž vymyslel. Generativní...

Jak ze soustruhu. Vypadá neuvěřitelně, ale ledový disk vznikl přirozeně

V americké řece Presumpscot plave ledový disk

Na řece Presumpscot v americkém státě Maine vznikl extrémně velký rotující ledový disk. Vypadá možná nepřirozeně, ale...

Další z rubriky

Hity z veletrhu elektroniky CES: uspělo umělé maso i inteligence

Rozstřel k veletrhu CES

Největší veletrh spotřební elektroniky CES 2019 v Las Vegas přinesl řadu překvapivých novinek nejen z oblasti...

Česká hvězda NHL v USA ukazuje, jak trénovat hokej i bez ledu

Odborným konzultantem Sense Areny je bývalá hvězda NHL Patrik Eliáš.

Liberecký projekt Sense Arena na trénink hokeje ve virtuální realitě získal výraznou podporu. Odborným konzultantem se...

Do hospody daleko? Kapslový pivovar od LG pivo uvaří i načepuje

Vypadá trochu jako pákový kávovar, nalévá se do něj voda a vkládají kapsle, ale...

Vypadá trochu jako pákový kávovar, nalévá se do něj voda a vkládají kapsle, ale teče z něj pivo. Domácí pivovar LG Home...

Najdete na iDNES.cz