Ceny: Flash karty dále zlevňují. Pevným diskům vévodí Western Digital

aktualizováno 
Potřebujete zvýšit kapacitu úložného prostoru na svém počítači v některém ze zařízení podporující paměťové flash karty? Nenechte si uniknout tento cenový přehled. Ceny sice většinou klesají, ale jako by jim docházel dech.
Vysoké teploty a nízké ceny, to by klidně mohlo být heslem mnohých obchodníků s výpočetní a digitální technikou.

Pevné disky

V našich obchodech si již pomalu začínají zvykat pevné disky s rozhraním Serial ATA, i když základních desek s podporou tohoto standardu je jako šafránu. Sehnat již lze disky s kapacitou ¼ TB.

Podíváme-li se na cenové posuny v oblasti 60GB disků, zjistíme, že máme prvního šampióna, který překonal 2200korunovou hranici. Je jím model od společnosti Western Digital (WD), který v současnosti stojí cca 2195 korun. Tento úspěch se podařil v důsledku téměř 16% poklesu ceny za uplynulý více než měsíc. Podobný pokles jsme u 60MB disků zaznamenali pouze u Maxtoru, který je nyní k dostání za téměř o 100 korun více.

Vývoj cen pevných disků s kapacitou 60 GB 

Ještě lépe si produkty Western Digital vedou v oblasti 80GB modelů. Slevě dosahující téměř 18 procent nedokázal konkurovat žádný další pevný disk. Navíc aktuální cena pod 2350 korunami znamená slušný náskok před pelotonem disků jiných prodejců. Nejblíže se k ní dostal HDD od IBM, který lze pořídit za cca 2470 korun. Ten za sledované období zlevnil o přibližně 12 %. Zajímavé také je, že WD nabízí nejmenší cenový rozdíl mezi 60- a 80GB verzí. Za 20 GB navíc si tak potenciální kupec připlatí necelých 7 %.

Vývoj cen pevných disků s kapacitou 80 GB 

Stejnou pozici si Western Digital vydobyl i v oblasti 120GB pevných disků. S cenou 3125 korun je mezi dalšími disky jediným modelem, který pokořil hranici 3200 korun. Aby 120GB WD této ceny dosáhl, musel ze své předchozí ceny shodit přibližně 20 %. To je mimo 27 % slevy u 250 GB Maxtoru a 21% zlevnění v podání 180GB IBM také největší sleva ze všech námi sledovaných HDD.

Flash karty

V poslední době se na poli paměťových flash karet vyrojilo několik zajímavých informací. Jedna hovoří o tom, že společnosti IBM a Infineon připravují již na rok 2005 uvedení možného nástupce součastných flash karet typu NAND. Může se jím stát MRAM (magnetoresistive random acces memory), která má přinést menší spotřebu a větší rychlost.

To ale neznamená, že by mělo být současným „fleškám“ odzvoněno. Svědčí o tom i poslední zprávy od firem Toshiba a SanDisk. Ty oznámily, že začnou vyrábět paměťové flash karty ve společném podniku s názvem „FlashVision“ pokročilým 90nanometrovým výrobním procesem. To jim umožní dodávat 2 a 4GB čipy již v prvním pololetí příštího roku.

Co se cen současných na trhu dostupných paměťových flash karet týká, zlevňování již sice nyní tak rychlé jako před nedávnem, ale i tak vydělat ten, kdo si počkal. Zajímavá je obchodní politika firem vyrábějících paměťové xD karty. Za dva měsíce se jejich cena téměř nehnula.

Paměťové karty typu Compact Flash po předchozím cenovém zemětřesení poněkud zmírnily svůj pokles a v posledním týdnu se jejich cena dokonce zvedala. Přesto jsou ceny tohoto druhu flash karet velice příznivé. Za poslední měsíc a půl, který uplynul od našeho posledního cenového průzkumu této oblasti, spadla cena 64MB karty o 14 %. Prodejci ji nabízejí za méně než 500 korun.

Vývoj cen paměťových flash karet s kapacitou 64 MB 

Pozici největšího cenového bojovníka nyní převzaly paměťové karty MultiMedia Card (MMC). Navíc mezi sebou přivítaly nový přírůstek v podobě 256MB karty. Nejvíce – o 27 % - zlevnila 64MB MMC. O 22 % je nyní levnější 128MB model. V cenovém vyjádření to znamená cca 630, respektive 1225 korun.

Paměťové karty typu Secure Digital (SD) se zabarikádovaly na svých dobytých pozicích z minula. Za zmínku tak stojí pouze 16% pokles ceny 128MB modelu, který může zájemce získat již za asi 1330 korun.

Vývoj cen paměťových flash karet s kapacitou 128 MB 

Další slevy jsme zaznamenali u karet Smart Media (SM). Největší zlevnění zasáhlo tento druh karty s kapacitou 32 MB. Ten je nyní o 10 % levnější než před více než měsícem. Oba modely s vyšší kapacitou, tedy 64 a 128MB, jsou nyní levnější o cca 5 %. Aktuální cena 32MB SM karty je cca 290 korun. A u dalších zmíněných cena činí přibližně 440, respektive 770 korun.

U karet xD Picture Card (xD) má smysl zmínit pouze 256MB model, který je nyní levnější o cca 7 % a stojí tak asi 3750 korun, což je v porovnání s konkurencí poměrně hodně.

 

Všechny zde uvedené ceny jsou bez DPH. Ceny jednotlivých komponent a další podrobnosti lze najít na našem serveru v sekci srovnání produktů.

 

Nejčtenější

Unikla hesla rekordních 773 milionů uživatelů. Najdete tam to svoje?

Není heslo jako heslo. Či spíše heslo jako heslo vlastně ani není heslo.

Více než miliarda unikátních kombinací e-mailu a hesla unikla na web v zatím rekordní databázi přístupových údajů....

Jeden „drát“ by stačil pro celou ČR. Nové elektrické vedení láme rekordy

Transformátor pro 1 110 kV vedení v Číně, který postavila firma Siemens. Na...

Provozovatel čínské přenosové sítě spustil nejvýkonnější a nejdelší vedení světa. Putuje jím elektřina o napětí více...

Nájemný vrah doplatil na svůj koníček, udaly jej chytré sportovní hodinky

Mark Fellows na snímku z desetikilometrového závodu v Manchesteru v roce 2015

Britský běžec a cyklista Mark Fellows byl odsouzen k doživotnímu trestu za dvojnásobnou vraždu. K jeho odhalení a...

Tito lidé neexistují. Počítač si je vymyslel, napodobí rasu i vlasy

Fotografie neexistujících celebrit generované neuronovou sítí Nvidia na základě...

Podívejte se na fotky lidí, které jste nikdy nepotkali a nepotkáte. Počítač si je totiž vymyslel. Generativní...

Skylink znovu zdražuje servisní poplatek i nejlevnější balíček

Logo Skylink

Satelitní platforma Skylink přistoupila po roce ke zdražení tzv. servisního poplatku, který platí uživatelé základní...

Další z rubriky

Asus překvapil desktopem, který se promění v notebook. A naopak

Jako „mothership“, tedy mateřskou loď, označuje Asus svůj ROG GZ-700, špičkový...

Jako „mothership“, tedy mateřskou loď, označuje Asus svůj ROG GZ-700, špičkový herní desktop přepracovaný do snadněji...

Sledování pohybu očí mění virtuální realitu. Novinka HTC se povedla

I baseballový trénink na HTC Vive Pro Eye využívá sledování pohybu oči.

Skoro až nečekané možnosti přináší sledování pohybu očí v novém headsetu pro virtuální realitu HTC Vive Pro Eye. Pomocí...

Po takové pleťové masce zatouží i muž. Je 3D a padne přesně na obličej

Značka Neutrogena představila na veletrhu CES 2019 novou službu MaskiD a s ní...

Značka Neutrogena představila na veletrhu CES 2019 novou službu MaskiD a s ní spojenou aplikaci. Naskenuje vám obličej,...

Najdete na iDNES.cz