Ceny: DDR paměti zdražují o téměř 20 %, Athlon XP levnější o 25 %

aktualizováno 
Aktuální ceny u českých prodejců počítačového hardware ukazují, že po dlouhém poklesu se nyní ceny DDR SDRAM pamětí rychlým zdražením dostaly přibližně na hodnoty z 18. týdne. Cenový vývoj tento týden potěší příznivce AMD.
Chcete stavět počítač a prošvihli jste nejlepší cenu DDR SDRAM pamětí? Nezoufejte, po uplynulých 14 dnech můžete výrazně ušetřit na procesorech AMD i Intel.

Paměti

Z vývoje cen různých druhů pamětí by se dalo předpokládat, že jsou jako spojité nádoby. Zatímco ceny DDR SDRAM modulů klesají, ostatní jdou nahoru a naopak. Odpovídá tomu i současný vývoj.

V oblasti SDR SDRAM pamětí jsme ve většině případů zaznamenali zhruba šestiprocentní pokles. Ten se projevil u 64, 128 a 256MB modulů. Jen 512MB paměť je nyní dražší o cca 2 %. Pokud se podíváme na aktuální ceny, pak v podle kapacity od nejmenší 64MB po největší 512MB zaplatí uživatel cca 450, 510, 846, respektive 1730 korun.

Graf vývoje cen pamětí SDR SDRAM 

Jak jsme již předeslali, za 14 dní, které uplynuly od posledního přehledu cen tohoto segmentu, zdražila většina DDR SDRAM pamětí. Jedinou výjimkou jsou paměti s taktem 400 MHz, které zlevnily o přibližně 6 %. Za 256MB 400MHz DDR SDRAM paměť tak nyní zájemce zaplatí asi 990 korun a za dvojnásobnou kapacitu přibližně 1 920 Kč. Z ostatních DDR pamětí postihl největší nárůst ceny 256MB modul s taktem 266 MHz. Ten je nyní o téměř 20 % dražší a stojí cca 830 korun. Podobně je na tom 512MB model se stejnou frekvencí, který v důsledku 18% zdražení stojí asi 1 610 korun.

Graf vývoje cen pamětí DDR SDRAM 

Paměti RDRAM sice zlevňovaly, ale za zmínku stojí jen jeden model. Je jím 128MB modul s rychlostí 1066 MHz, který je nyní o 6 % procent levnější a stojí asi 1 550 korun.

Graf vývoje cen pamětí RDRAM 

Procesory

Na český trh dorazila další vlna zlevnění procesorů Athlon XP. Zahanbit se však nedaly ani čipy se značkou Intel.

AMD

Low-endové procesory Duron stále více opouštějí nabídku v našich obchodech s IT zbožím. Někde se v cenících objevuje již jen 1300 MHz Duron. Uvolněné místo zaplňuje AMD čipy Athlon XP. Poslední vývoj cen u Duronů tomu i odpovídá. Tam, kde je ještě k dostání, mírně zdražil 1100GHz model. Jeho cena se tak pohybuje na úrovni 930 korun. O 4 procenta levnější než před 14 dny je 1,3GHz Duron, který se dá koupit za asi 1 035 Kč.

Graf vývoje cen procesorů Duron a Celeron 

Bouře se přehnala cenami Athlonu XP. Nejvíce zasáhla modely 2600+ a 3000+. První zmíněný je nyní levnější o cca 27 % a druhý zlevnil o asi 22 %. Poněkud se tak zmenšil rozdíl mezi těmito výkonnými procesory a pomalejšími čipy, u nichž slevy nepřesáhly 20 %. V cenovém vyjádření to pak znamená, že za Athlon XP 2600+ a 3000+ zaplatí zájemce 3030, respektive 7850 korun.

Graf vývoje cen procesorů Athlon XP 

V aktuálních cenících procesorů Athlon XP nad 2500+ již zřídka naleznete jiné modely než ty s jádrem Barton, které mají frekvenci FSB 333 MHz. Také se pomalu začínají vytrácet modely 1700+ a 1800+.

Intel

Poslední oznámené snížení cen procesorů Intel se již projevilo na českém trhu a další se očekává až na podzim.

Velice poslušně zlevňovaly procesory Intel Celeron. Platila zde přímá úměra: čím vyšší rychlost, tím větší sleva. Z tohoto vyplývá, že za 2,4GHz čip uživatel nyní zaplatí o cca 22 % méně a na 2,3GHz Celeronu ušetří jen 14 %. V praxi to pak znamená asi 2 550 Kč za rychlejší a přibližně 2 360 korun za pomalejší procesor.

Graf vývoje cen procesorů Pentium 4 

V nabídce modelů Intel Pentium 4 se nyní objevují modely s 800MHz FSB a technologií Hyper-Threading. Ty zatím stojí o přibližně 5-10% více než 533MHz čipy. I v důsledku nasazení procesorů s jádrem Barton klesá cena starších čipů s 533MHz sběrnicí. Největší poklesů se v uplynulých 14 dnech dočkaly modely s taktem 1800 MHz a 2,53 GHz. Dříve zmíněný je levnější o necelých 7 %, zatímco druhé Pentium 4 zlevnilo o 6 %. Procesor s frekvencí 1,8 GHz se tak kvapem blíží 4 000 hranici, od níž je vzdálen asi 120 korun. Čip s rychlostí 2530 MHz se prodává za přibližně 5 660 Kč.

 

Všechny zde uvedené ceny jsou bez DPH. Ceny jednotlivých komponent a další podrobnosti lze najít na našem serveru v sekci srovnání produktů.

 

Nejčtenější

Unikla hesla rekordních 773 milionů uživatelů. Najdete tam to svoje?

Není heslo jako heslo. Či spíše heslo jako heslo vlastně ani není heslo.

Více než miliarda unikátních kombinací e-mailu a hesla unikla na web v zatím rekordní databázi přístupových údajů....

Nájemný vrah doplatil na svůj koníček, udaly jej chytré sportovní hodinky

Mark Fellows na snímku z desetikilometrového závodu v Manchesteru v roce 2015

Britský běžec a cyklista Mark Fellows byl odsouzen k doživotnímu trestu za dvojnásobnou vraždu. K jeho odhalení a...

Jeden „drát“ by stačil pro celou ČR. Nové elektrické vedení láme rekordy

Transformátor pro 1 110 kV vedení v Číně, který postavila firma Siemens. Na...

Provozovatel čínské přenosové sítě spustil nejvýkonnější a nejdelší vedení světa. Putuje jím elektřina o napětí více...

Tito lidé neexistují. Počítač si je vymyslel, napodobí rasu i vlasy

Fotografie neexistujících celebrit generované neuronovou sítí Nvidia na základě...

Podívejte se na fotky lidí, které jste nikdy nepotkali a nepotkáte. Počítač si je totiž vymyslel. Generativní...

SpaceX začíná zkoušky „superrakety“. Bude se lesknout jako zrcadlo

Stavba pokusné rakety konceptu Starship na raketodromu SpaceX v jižním Texasu.

Fanouškům kosmonautiky přichystal šéf společnosti SpaceX Elon Musk na přelomu roku nečekaný dárek: nové plány na stavbu...

Další z rubriky

Rok s Googlem v obýváku: dokáže šetřit čas, pobavit i naštvat. Česky ne

Google Home ještě neumí česky, ale jinak se jedná o překvapivě schopného...

Digitální asistent Google Home se u nás v domácnosti přes naši počáteční nedůvěru zabydlel. Používáme jej více, než...

Nový notebook Lenovo upozorní, že se vám někdo dívá přes rameno

Lenovo Yoga S940

Nová Yoga S940 se pyšní s AR kamerou se sledováním pohybu očí a sbírkou snadno použitelných funkcí založených na...

Pořiďte si vlastní satelitní službu za pár korun. Může hlídat třeba ryby

Nanosatelit společnosti Astrocast má velikost tří standardních cubesatů (3x 10...

Švýcarský projekt Astrocast má na orbitě svou první družici a začal nabízet služby, které si až dosud mohly dovolit jen...

Najdete na iDNES.cz