Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Ceny: Další pád cen DDR pamětí. Ty jsou nyní levnější než SDRAM moduly

Pokleslá nálada musí panovat u výrobců pamětí, jejichž hlavním výrobním programem jsou DDR SDRAM paměti. U těchto pamětí totiž došlo k dalšímu poklesu na nová historická minima. Nyní jsou některé DDR moduly dokonce levnější než SDRAM paměti!
Ačkoliv by se mohlo zdát, že před prázdninami nedojde k nějakým velkým bojům na poli cen, opak je pravdou. Pravděpodobně se konkurenční společnosti snaží před slunnými dny vyprázdnit sklady, neboť během prázdnin, kdy jsou prodeje tradičně slabé, to půjde velice těžko.

Paměti

Ač se výrobci snaží jednat o zvýšení cen, nedaří se jim to. Pamětí je prostě na trhu nabízeno více, než je schopen pojmout, a tak ceny dále klesají. Platí to především v segmentu DDR SDRAM pamětí, které mají největší tržní podíl ze všech druhů. Zlevňování se odráží nejen na cenách okamžitých, ale i v rámci dlouhodobých kontraktů s velkými odběrateli. Uvidíme, jak dlouho to ještě producenti pamětí vydrží než se vzbouří, a my budeme moci očekávat skokový nárůst cen jako ke konci minulého roku.

Navíc se DDR SDRAM pamětem podařilo dostat se na nižší prodejní ceny, než za kolik jsou prodávány méně výkonné SDRAM paměti. Dá se očekávat, že v nejbližší době bude takto nízká cena korigována natolik, aby byly výkonnější DDR paměti zase mírně dražší než pomalejší SDRAM. Co se dalšího vývoje týká, pokud nenastane zásadní zvrat do začátku prázdnin, pak se s největší pravděpodobností s výraznými skoky v cenách setkáme až k jejich konci.

Graf vývoje cen pamětí SDRAMPaměti typu SDRAM se chovaly v minulých dnech značně rozpustile. Na jedné straně poklesy až o téměř 9% a na straně druhé nárůst ceny o více než 2%. V prvním případě zlevňoval modul s kapacitou 512 MB a dostal se tak na cenu kolem 2850 korun. Naopak zdražení potkalo donedávna nejpopulárnější paměť s kapacitou 128 MB, která tak dosáhla cen nad 700 Kč. Tímto zdražením se dal jasný signál zákazníkům, že by měli přejít na paměti s vyšší kapacitou, neboť nejvýhodnější poměr ceny a kapacity nyní nabízí 256 MB modul s přibližnou cenou těsně pod 1300 korunami.

Jak již bylo řečeno v úvodu, ve vývoji cen DDR SDRAM pamětí nastal poměrně zásadní okamžik, neboť díky slevám, je cena některých modulů pod cenou pomalejších a méně výkonných SDRAM pamětí, nemluvě o tom, že takto levné ještě DDR SDRAM paměti nikdy nebyly. Mimo jiné se o tuto situaci zasloužil pokles 128 MB paměti s frekvencí 266 MHz - tyto moduly za posledních 14 dní zlevnily o téměř 6% a prodávají se za ceny kolem 700 korun. Na první pohled se pokles nezdá příliš veliký, ale v kontextu měsíce se jedná o slevu ceny o 1/3.

Graf vývoje cen pamětí DDR SDRAM a RDRAMNejvětší pokles posledních 14 dnů jsme pak zaznamenali u modulu s kapacitou 512 MB a frekvencí 266 MHz. Dvacet procent slevy přiblížilo cenu paměti na dostřel třítisícové hranici. Co se týká rychlejších modelů, vznikla zajímavá situace u 256 MB modulů s frekvencí 300 a 333 MHz. Každý by očekával, že pomalejší paměť bude i levnější, ale opak je pravdou. Rozdíl dokonce činí téměř 20% ve prospěch rychlejší paměti, která je nyní k dostání za cca 2750 Kč.

Vývoj cen rychlejších DDR SDRAM pamětí vzal poněkud vítr z plachet pamětem typu RDRAM. Zatímco jsme v některém z předchozích přehledů konstatovali, že paměti RDRAM s taktem 800 MHz se pohybují na stejné cenové hladině jako DDR paměti se stejnou kapacitou a s frekvencí 333 MHz, nyní to již neplatí. Mimo jiné tomu napomohlo nepatrné zdražení 128 MB RDRAM modulu, které nedosáhlo ani jednoho procenta. Jeho cena se nyní pohybuje nad 1800 korunami. RIMM s kapacitou 256 MHz sice za čtrnáct dnů zlevnil o téměř 3%, ale vzhledem k předchozímu zdražení se v podstatě jednalo jen o návrat do starých kolejí. Jeho cena je nyní přibližně 3300 Kč.

Pokud hledáte v našem přehledu ceny RDRAM modulů s frekvencí 1066 MHz, pátráte po něm bohužel marně. Zatím jediní výrobci (Samsung, Kingmax), kteří tuto paměť dodávají, ani zdaleka nestíhají pokrýt světovou poptávku a tak se do Česka dostává pouze velice omezené množství těchto modulů.

Procesory

Uvádění nových produktů, pozvolně se promítající skokové slevy u Intelu a AMD a nepříliš dobré objemy prodeje tlačí dále ceny procesorů dolů. Jako další důsledek těchto slev je také potřeba připočíst posilující hodnotu české měny. Očekáváme, že nyní budou klesat ceny procesorů rychlostí cca 5% za čtrnáct dní a během prázdnin se tento pokles zvolní. Graf vývoje cen procesorů Duron a Celerona

AMD 

Zdá se, že se společnost AMD snaží zbavit nejpomalejších čipů z produktové řady Duron. Jinak si snad ani nelze vysvětlit poměrně razantní pokles cen u modelů s frekvencí 850 a 900 MHz. Oba shodně zlevnily o cca 11% za dva týdny a cena nejpomalejšího na trhu dostupného modelu procesoru Duron se začíná pomalu přibližovat hranici 1000 korun. Nyní se od ní liší o přibližně 150 korun. O 50 MHz rychlejší Duron je ještě o 100 korun dražší a lze jej tedy sehnat kolem 1250 Kč. O sedm procent zlevnil čip s frekvencí 1200 MHz, je to třetí největší pokles, který znamená novou cenu kolem 1750 korun.Graf vývoje cen procesorů Athlon a Pentium III

Staré modely procesorů Athlon s jádrem Thunderbird již také pomalu míří do důchodu, a tak asi ani nepřekvapí, že u modelu s frekvencí 1330 MHz jsme za 14 dní zaznamenali slevu téměř 10%. Ta tento model posunula na cenovou hladinu kolem 2600 korun. Procesor Athlon s frekvencí 1400 MHz naproti tomu zlevnil o necelých 6% a prodává se nyní za ceny kolem 3600 korun.

Až překvapivě výrazně prodejci zareagovali na nedávnou vlnu zlevnění procesorů AMD. Až na jeden totiž všechny modely řady Athlon XP zlevnily o více než 7,5 % . Dnešní titul největšího skokana našeho cenového přehledu si ale odnáší procesor Athlon XP 2100 +, u něhož za pouhých 14 dní došlo ke slevě o téměř 21 procent. Graf vývoje cen procesoru Athlon XPTento procesor se tak dostal na cenu kolem 7250 korun. Dobře si vedl i nejpomalejší námi sledovaný čip Athlon XP s označením 1600 +. Jeho současná cena pomalu atakuje hranici 3000 korun, čemuž dopomohlo její snížení o téměř 10%.

Intel

Před 14 dny se nově v našem přehledu objevil procesor Celeron s upraveným jádrem Willamete. V dnešním přehledu je již o 3% levnější a stojí pod 3400 Kč. Ostatní Celerony se starým jádrem Tualatin zlevňovaly v rozmezí necelých 1-3 procent. Nejvíce zlevnil procesor s taktem 1 GHz, který lze po slevě o necelá 3% pořídit za cenu kolem 2500 korun.

U procesorů Intel Pentium III je nejzajímavější téměř devítiprocentní zlevnění modelu s frekvencí 1130 MHz. Tato sleva vynikne především ve srovnání s ostatními modely, které v podstatě zůstaly na svých cenách z minulého přehledu. U 1130 MHz čipu z měsíčního pohledu dělá sleva pěkných 17% a nová cena tohoto procesoru je cca 5900 korun.

Graf vývoje cen procesorůV cenících se konečně objevily nové procesory Intel Pentium 4 s rychlejší 533 MHz sběrnicí. Jejich cena v podstatě odpovídá podobně taktovanému modelu s 400 MHz sběrnicí (rozdíl cca 100 korun se kompenzuje mírně vyšším taktem procesoru – 2200, (400 MHz FSB) x 2260 (533MHz FSB)). Největších slev za poslední dva týdny dosáhly procesory s taktem 1800 MHz a 2400 MHz. Oba procesory shodně zlevnily o 4,5%. Pomalejší je možno nyní sehnat za ceny kolem 6250 korun, zatímco rychlejší Pentium 4 stojí téměř 15500. Pokud se podíváme na vývoj za uplynulý měsíc, pak zjistíme že nejvíce zlevňoval procesor s taktem 2200 MHz. Jeho cena za čtyři týdny spadla o téměř 42%. Nyní se pohybuje kolem 9500 korun.

Všechny ceny zde uvedené jsou bez DPH. Ceny jednotlivých komponentů a další podrobnosti lze najít na našem serveru v sekci srovnání produktů.
Témata: Duron, Intel, Samsung
  • Nejčtenější

Za celosvětový kolaps IT systémů může nečekaně absurdní chyba

Nepovedená aktualizace bezpečnostního softwaru společnosti Crowdstrike způsobila pád počítačů a serverů s operačním systémem Windows do „modré obrazovky smrti“. Ani po restartu se nespustí. Některé...

19. července 2024  11:01,  aktualizováno  18:52

OBRAZEM: Jugoslávské karavany byly zcela jiný level než ty z NDR, PLR a ČSSR

V roce 1965 se ve slovinském městě Novo Mesto začala psát historie továrně vyráběných jugoslávských a následně slovinských karavanů. Tak vznikla značka Adria, jejíž život se potom přenesl přes rozpad...

23. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Mistr vedlejších rolí Krška hrál geniálně alkoholiky a muže zlomených osudů

Herec Vladimír Krška, který se narodil před 100 lety, byl téměř čtyři desítky let členem souboru pražského Divadla na Vinohradech. Na jeho scéně vytvořil na osmdesát rolí.

22. července 2024

Vyzkoušeli jsme 3D tiskárnu pro děti. Je to hračka, která tiskne hračky

Pod značkou Kidoodle míří na trh 3D tiskárna určená přímo pro děti. Spoustu hotových modelů připravených k tisku k ní výrobce přibalil, tisknout však můžete i vlastní výtvory. Má své mouchy, ale...

19. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Jak dlouho budou naše stopy na Měsíci ještě patrné? 55 let od Apolla 11

O tom, jak důležitý okamžik nastal v oblasti vesmírného výzkumu před 55 lety, když člověk poprvé přistál na Měsíci, máme možnost se opakovaně přesvědčovat i v současnosti, kdy se ukazuje, že i s...

20. července 2024

Staré necky v druhé světové válce. Pigboaty plují proti samurajům

Předcházející díly naší zábavné prázdninové série pojednávaly o vzniku a službě nejstarších amerických ponorek – takzvaných pigboatů. Některé čluny pozdních tříd zůstaly ve službě až do čtyřicátých...

24. července 2024

OBRAZEM: Jugoslávské karavany byly zcela jiný level než ty z NDR, PLR a ČSSR

V roce 1965 se ve slovinském městě Novo Mesto začala psát historie továrně vyráběných jugoslávských a následně slovinských karavanů. Tak vznikla značka Adria, jejíž život se potom přenesl přes rozpad...

23. července 2024

NASA ruší projekt roveru, který měl hledat vodu na Měsíci

Už minulý rok měla na Měsíc vyrazit pojízdná laboratoř Viper, jejímž cílem mělo být hledání vody a ledu na naší přirozené oběžnici. Neustálé zdržování a růst nákladů vedly nakonec k tomu, že se celý...

22. července 2024  18:01

Mistr vedlejších rolí Krška hrál geniálně alkoholiky a muže zlomených osudů

Herec Vladimír Krška, který se narodil před 100 lety, byl téměř čtyři desítky let členem souboru pražského Divadla na Vinohradech. Na jeho scéně vytvořil na osmdesát rolí.

22. července 2024

Za celosvětový kolaps IT systémů může nečekaně absurdní chyba

Nepovedená aktualizace bezpečnostního softwaru společnosti Crowdstrike způsobila pád počítačů a serverů s operačním...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s odbavováním letů,...

Ruská kráska Sofja Lebeděva šla donaha v seriálu Vikingové: Valhalla

Bývalá gymnastka Sofja Lebeděva (30) potěšila fanoušky seriálu Vikingové: Valhalla, když se v jedné ze scén nového dílu...

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské svatbě rozvádí. Dcera...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí...