Středa 27. září 2023, svátek má Jonáš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 27. září 2023 Jonáš

Ceny: 17palcové LCD útočí na hranici 10 000 Kč

Červenec přináší do vývoje cena počítačového hardware a periférií zmírnění předchozích rychlých poklesů a v některých případech i zdražování. Uživatel se tak může těšit především z nových produktů, které se pomalu na našem trhu zabydlují.
Ceny grafických karet, LCD panelů a optických mechanik se na začátku července jakoby ukládaly k letnímu odpočinku. Naštěstí se v této oblasti stále nachází mnoho produktů, které lákají ke koupi stále nižšími a nižšími cenami.

Optické mechaniky

Největší vřava v oblasti optických mechanik jako obvykle panuje u přepisovacích DVD mechanik. Už i v České republice se rozšířila nabídka těchto zařízení s 12rychlostním zápisem, případně se schopností záznamu do dvou vrstev (Dual Layer, DL). Ale ani v dalších oblastech není nuda.

Graf vývoje cen přepisovacích CD-RW mechanik 

Například pohled na CD-RW zařízení nám prozradí, že první z těchto přístrojů prorazil hranici 700 Kč ( cca 830 s DPH). Tímto produktem je mechanika z dílen společnosti AOpen, která za měsíc stihla zlevnit o téměř 9 procent. U kombinovaných CD-RW/DVD mechanik se zase ceny pomalu přibližují hranici 1 000 Kč (cca 1 190 Kč s DPH).

Graf vývoje cen DVD mechanik 

U samostatných DVD-ROM mechanik se v uplynulém měsíci převážně zlevňovalo a to nejvýše o 8 procent. Této metě se nejvíce přiblížily hned čtyři mechaniky z námi sledovaných. Jsou jimi Teac, ASUS, Toshiba a Sony. Především Toshibě tento pokles pomohl k upevnění pozice nejlevnější DVD mechaniky.

Graf vývoje cen přepisovacích DVD mechanik 

Mnohem výraznější ale byly poklesy cen v oblasti přepisovacích DVD zařízení. Největší slevy dosáhly hodnoty 14 % a nejlevnější mechaniky se schopností zápisu na DVD média seženete již za ceny, které se pohybují pod hranicí 1 850 korun (cca 2 200 Kč s DPH). Výrazné slevy se přitom dají očekávat i nadále. Jeden z důležitých faktorů je obrovský technologický rozvoj této oblasti. Například životní cyklus přepisovacích DVD mechanik s dvanáctinásobnou rychlostí zápisu se odhadoval na 3 měsíce. A i když v důsledku nedostatku některých komponent pro 16x DVD±R/RW se tyto budou vyrábět o čtvrtletí déle, jen to naznačuje, jaký tlak na tomto trhu panuje.

Grafické karty

Nové produkty v oblasti grafických karet míří do dvou směrů. V tom prvním se jedná o stávající modely, které jsou upraveny pro práci s rozhraním PCI Express a druhý případ jsou zcela nové produkty, které ty stávající budou postupně nahrazovat.

ATI

Graf vývoje grafických karet ATI a Nvidia 

Poměrně zajímavé slevy jsme zaznamenali u grafických karet s čipem Radeon. Dokonce se zde uplatnilo jakési pravidlo, že výkonnější karty zlevňují rychleji. Na desetiprocentní slevu tak dosáhl model 9800 Pro s 128MB operační pamětí, zatímco karty s čipem Radeon 9600 zlevnily o pouhá 3,5 procenta.

Nvidia

U výrobků značky GeForce byla situace poněkud složitější. Ale i zde by se až na výjimku dalo použít předchozí pravidlo o poměru rychlosti zlevňování k výkonu čipu. Tou výjimkou je model FX 5600, který svým zdražením pouze korigoval výrazně zlevnění ze začátku měsíce června. Jinak u těchto karet bylo dosaženi největších slev pouze na úrovni 5 procent.

Matrox

Graf vývoje grafických karet Matrox 

U grafických karet společnosti Matrox se u nejlevnějších a nejméně výkonných variant zdražovalo. Nárůst cen nebyl naštěstí nijak dramatický. Největší zdražení se tak pohybovalo pod čtyřmi procenty a postihlo model Matrox Millennium P650 DualHead.

LCD monitory

Graf vývoje 15 

Zájem uživatelů v oblasti LCD panelů je stále více směrován k vyšším úhlopříčkám. Nejvýraznějším argumentem pro tento vývoj je cena.

V oblasti 15palcových LCD monitorů se spíše zlevňovalo, ale objevilo se i pár výjimek, u nichž však zdražení nedosáhlo nijak výrazných hodnot. Naopak se podařilo některým modelům poměrně značně zlevnit. Například Neovo F15 nyní pořídíte o téměř 9 % levněji něž před měsícem.

Graf vývoje 17 

Ještě zajímavější je však vývoj v 17palcové řadě, kde si dovolil zdražit pouze jeden model a všechny ostatní sledované zlevnily o minimálně dvě procenta. Nejlevnějšímu 17palcovému LCD od společnosti AOC se však podařilo zlevnit o pěkných 5 % a tvrdě útočí na psychologickou hranici 10 000 K4 (cca 11 900 K4 s DPH).

 

Všechny ceny zde uvedené jsou bez DPH (pokud není uvedeno jinak). Ceny jednotlivých komponent a další podrobnosti lze najít na našem serveru v sekci srovnání produktů.

  • Nejčtenější

Nový obrněnec z Francie pro 21. století. Průzkumný Jaguar má ničit i tanky

Vzhledem k historii své země, francouzská armáda musela a musí plnit úkoly i na jiných válčištích, než je...

I v Čechách existují anomálie, co se nedají snadno vysvětlit, popisuje ufolog

Premium Jednou z nejhezčích věcí na ufologii je, že se člověk pořád vzdělává, říká ufolog skeptik Vladimír Šiška. „Jednou...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Sonda přivezla vzorky z planetky, která by v budoucnu mohla narazit do Země

Sonda OSIRIS-REx amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír v neděli provedla jedinečný manévr. Ve výšce 102...

Němci se o mobilizaci dozvěděli téměř hned. Co ještě věděli v září 1938?

Seriál Letní putování s Technetem po bývalých polních letištích všeobecné mobilizace roku 1938 končí. Navštívili jsme jen část...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Šance na přežití se blíží nule. Sedm nejtragičtějších leteckých havárií

Letecká technika způsobila v dopravě ještě větší revoluci než železnice o století dříve. Letadla jí sice nemohla...

Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

Při výchově sourozenců nejde být úplně spravedlivý, vysvětluje psycholožka

Premium Do pracovny za ní chodí rodiče, kteří tápají ve výchově ratolestí, řeší komplikované vztahy sourozenců či výchovu...

Jsme firma na zážitky. Ředitel Sparty Křivda o Priskem i novém stadionu

Premium Dodnes ho zabolí nohy, když si vzpomene, jak hrála Sparta naposledy v Edenu. V loňském derby dostala takovou...

Apple možná v úterý představí vedle telefonu a hodinek i nová sluchátka

V úterý večer ukáže společnost Apple řadu nových produktů. Hlavní hvězdou má být nová generace telefonů iPhone, ale...

Tyto „vykopávky“ vyráběl Samsung mnohem dřív, než se stal slavnou značkou

Samsung je dnes synonymem pro prémiovou elektroniku a spotřebiče. Ve firemním muzeu v korejském Suwonu jsme však viděli...

Sekačka s jedovou tryskou a projektor pro lenochy. I to byla IFA 2023

Veletrh IFA 2023 byl trochu jiný než v době před covidem, ale stále jsme na něm mohli najít technologie nebo nápady,...

Šest mýtů a konspirací, ve kterých byste si měli udělat pořádek

Technologické mýty jsou nepravdivé nebo přehnané představy o technice, které se často šíří mezi lidmi a mohou mít vliv...

AURES Holdings a.s.
Pracovník podpory prodeje Brno

AURES Holdings a.s.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 34 000 - 34 000 Kč

Já vím své, říká modelka Taťána Kuchařová k třetí svatbě Brzobohatého

Taťána Kuchařová (35) zavzpomínala na své dětství i dospívání v Opočně a popsala své aktuální plány do budoucna....

Jiří Paroubek se potřetí oženil, expremiér si vzal bývalou poslankyni ČSSD

Po opožděné páteční oslavě svých 71. narozenin se bývalý premiér Jiří Paroubek o víkendu oženil, tentokrát už potřetí....

Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

Žiju se ženou, přiznala farářka ze StarDance Martina Viktorie Kopecká

Farářka Církve československé husitské Martina Viktorie Kopecká (37), která zaujala televizní diváky v soutěži...

Toxická laguna v Rumunsku pohlcuje vše živé. Katastrofa není daleko

V té krajině není nic lidského, a nebýt věže kostela, která ční z bahnité hmoty, ani by tu nic přítomnost člověka...