Centrino notebooky již na konci února

  0:01aktualizováno  0:01
Máme pro vás první údaje o tržním uvedení nového procesoru Pentium M! Notebooky již vyrábí ve velkém Acer a Asus, na trhu budou koncem příštího měsíce, do jejich uvedení Intel vrhne 60 miliónů dolarů a frekvence budou začínat na 1,2 GHz. Kompletní notebooky v okamžiku uvedení budou stát od 50 tisíc až k více než 100 tisícům.

Centrino a Intel: 60 miliónů dolarů na uvedení

Acer, Asus, to jsou přinejmenším dva z velkých výrobců, kteří nabídnou nové tenké, úsporné notebooky postavené okolo Centrino jádra od Intelu. Intel sám nezůstane stranou, a ač nebude nástup nového procesoru provázet takový humbuk a déšť stovek miliónů dolarů jako při nástupu Pentia 4, podpoří prosazení nového procesoru na trhu 60 milióny dolarů na marketingové aktivity.

Malý úvod do Centrino světa

Centrino, dříve známé pod kódovým označením Banias, zahrnuje novou čipovou sadu s integrovanou bezdrátovou konektivitou, grafickým procesorem a běžnými funkcemi, jako je řadič paměti, disku, USB, kabelové sítě atd. - to vše na jednom jediném čipu. Tato čipová sada bude mít úzkou vazbu na zcela nový mobilní procesor Intelu, který je Pentium M.

Bez číselného označení, bez dalších přívlastků, prosté mobilní Pentium první generace, které má mít potenciál podstatně vyšší nežli současná konkurence - tj. Pentium 4-M, Athlon XP a Transmeta procesory. Procesor je designově zcela nezávislý na Pentium 4 architektuře, byl od počátku určen pro mobilní nasazení. Po velmi dlouhé době se jedná o první procesor, který je vyvíjen zcela odděleně od stolních procesorů.

Význam nové platformy

Díky integraci všech podstatných funkcí do jednoho čipu si Intel nárokuje vlastně celý notebookový trh - několik málo čipů znamená takřka polovinu veškeré systémové logiky notebooku. Z podstatných částí stačí doplnit již paměť a periferie (disk, optická mechanika), malý podíl podpůrné elektroniky (konektory atd.) a notebook je hotový. Z poloviny z čistě intelovských dílů!

Centrino logoIntel si od tohoto kroku slibuje především tenčí a úspornější notebooky. To je podstatné pro uživatele. Pro výrobce notebooků to znamená zásadní snížení nákladů na vývoj a integraci různých komponent. Pro Intel jako společnost může Centrino být cestou k ovládnutí největší části trhu: bude existovat malá část drahých notebooků s rychlými grafikami a dedikovanými komponentami, a na druhé straně Centrino notebooky "all by Intel".

První produkty na trhu v únoru, kampaň od poloviny března

Podle Economic News první mediální nápor ze strany Intelu přijde 12. března, ačkoliv Asus a Acer začnou s dodávkami notebooků postavených na Centrino čipech již na konci února. Čtrnáct dní má zřejmě dát čas na "prosáknutí" prodejními kanály a zvýšení prezence na pultech.

Díky informacím, které se již stačily prodrat na světlo světa na zahraničních stránkách, již dnes můžeme odhadovat ceny notebooků a jejich vybavení. Zatím známe pouze fyzické frekvence notebooků, ne jejich reálný aplikační výkon. Orientační tabulku vám nabízíme ke zhodnocení zde (Zdroj: The Inquirer):

CenaQ1Q2Q3Q4
$3,000+1.61.71.71.8+
$2,500+1.51.61.61.7
$2,000+1.41.51.51.6
$1,400+1.31.4,
1.3
1.4,
1.3
1.5,
1.4
LV1.101.101.21.2
ULV9009001.01.0

Analýza cen Centrino sestav

Všechny zde uvedené čipy budou postaveny na 0,13mikronové technologii, stejně jako současná Pentium 4-M, výjimkou je 1,8+ čip ve třetím kvartále, který bude mít inovované jádro a jehož struktura již bude 90nanometrová.

Zajímavé je rozdělení tříd. V tabulce jsou rozděleny notebooky do kategorií hlavního proudu (hezky česky "mainstreamové"), které se liší v cenách. Trend je tu zřejmý, od základních notebooků s relativně lineárním nárůstem ceny a výkonu ve čtvrtletích, a následujících tříd, kde lineární růst výkonu po stovkách megahertz je provázen stále strmějším geometrickým růstem ceny daného typu procesoru, respektive celé sestavy. Všimněme si, že mezi základním notebookem s 1,3 až 1,4gigahertzovým taktem a špičkovým notebookem s 1,7 GHz (t.j. cca 25procentní rozdíl v taktu) je 1 600 dolarů rozdílu (cca padesát tisíc Kč), aneb více jak 50procentní nárůst ceny. Intel zde jasně dává najevo své úmysly se segmentací trhu.

Naopak, oproti nejlevnějším notebookům budou postaveny jen o málo pomalejší mininotebooky založené na úsporných a velmi úsporných variantách Pentium-M procesoru (Low Voltage - LV a Ultra Low Voltage - ULV). Skutečně zajímavé to začne být ke konci roku, kdy přijde na trh 90nanometrové jádro "Dohan" s 2MB vyrovnávací paměti namísto současného jednoho megabajtu.

 

Nejčtenější

Ochranka prezidenta Putina mate GPS. Lodě se přemístily na pevninu

Obrázek ukazuje pozice rušených lodí na letišti ruského města Gelendžik, ležící...

Americká nezisková organizace C4ADS si všimla, že když se ruský prezident Vladimir Putin přiblíží k přístavu, satelitní...

Hodinky, které zachránily astronautům život, když vše ostatní selhalo

Budoucí legenda. Omega Speedmaster za nedlouho těmto hodinkám nikdo neřekne...

Před čtyřiceti devíti lety se ve vesmíru odehrála jedna z nejnapínavějších událostí. Havárie Apolla 13 mohla lehce...

Neuvěřitelné množství chyb! Jako zázrakem většina lidí havárii přežila

Pohled na kokpit, patrný je splasklý skluz. Boeing 707 společnosti BOAC...

Piloti letu BA712 společnosti BOAC udělali koncem šedesátých let jednu fatální chybu. Neaktivovali hasicí zařízení...

Černé díry mohou ovlivnit celé galaxie, řekl astrofyzik v Rozstřelu

Astronom Jiří Svoboda v diskusním pořadu Rozstřel (12. dubna 2019)

Ve středu astronomové z projektu Event Horizon Telescope ukázali vůbec první fotografii černé díry. Co to pro vědu...

OBRAZEM: „Největší“ letadlo světa se vydalo na svůj první let

První let stroje Stratolaunch (13. duben 2019)

Speciální letadlo Stratolaunch, které bude sloužit jako platforma pro vypouštění kosmických raket, absolvovalo v sobotu...

Další z rubriky

Přichází USB 4, jeho součástí bude Thunderbolt 3 a dvojnásobná rychlost

Logo USB 3.1

Specifikace další generace rozhraní USB se dostává do závěrečné fáze a mohla by být hotova zhruba za rok. S čím se...

Vylepšený standard microSD slibuje rychlost přenosu dat 985 MB/s

Nový standard microSD Express.

Tento týden byla představena vylepšená verze paměťových microSD karet popsaná ve specifikaci SD 7.1. Novinka nese...

Ticho, výkon, kalibrované barvy. Acer uvedl zbrusu novou značku počítačů

ConceptD 500

ConceptD je nová značka stolních počítačů, notebooků a monitorů Acer, určená zejména pro tvůrce obsahu a náročné...

Najdete na iDNES.cz