Centrino-bijec v nové verzi: 1 MB cache a 2,2 GHz

  8:30aktualizováno  8:30
S novým modelem AMD rozšiřuje řadu mobilních 64bitových procesorů o špičkový kousek. ML-40 nabídne uživateli maximální frekvenci 2,2 GHz (více než Pentium M) a plný 1 MB vyrovnávací paměti, spolu s plně duplexním 1600MHz spojením Hypertransport.

Představení Turion64 ML-40

AMD Turion64 se má postavit proti intelovskému procesoru Pentium M - má být taktéž jako Intel schopno nasazení v lehkých a tenkých noteboocích, a stále ještě nabízet velmi dlouhou dobu provozu na akumulátory. Podle výsledků prvních testů se mu to i daří - i když malinko méně dobře nežli procesoru Pentium M: díky 64bitové podpoře nabízí tento procesor často vyšší výkon, ale současně si trošku více "cucne" z akumulátoru. A nebo naopak - při stejné spotřebě má mírně nižší výkon nežli srovnatelné Pentium M.

S novým špičkovým modelem se však AMD snaží o změnu - s 1 MB vyrovnávací paměti je sice na poloviční hodnotě oproti přímé konkurenci nejvyššího procesoru řady Pentium M s 2,13 GHz, nicméně má mírnou výhodu ve vyšším taktu 2,2 GHz, ale hlavně se může pochlubit plně duplexním přenosem HyperTransport v taktu 1600 MHz. To by mu mělo pomoci srovnat rychlost s Intelem, co se propustnosti dat mezi procesorem a zbytkem systému, především pamětí, týče.

Samozřejmostí je u AMD 64 bitová technologie, podporovaná plnou škálou multimediálních rozšíření jak AMD, tak Intel. 3DNow! Professional, Intel SSE2 i SSE3 najde vlastník tohoto procesoru přibalené "na palubě". Nový procesor je vyráběn technikou se strukturami velikosti 90 nanometrů, a bude dodáván v pouzdru MicroPGA se 754 vývody. Automaticky je též podporována funce NoExecute Flag pro rozšíření ochrany proti některým virům a podezřelým aplikacím.

Nejzajímavější však na tomto procesoru bude jeho spotřeba - Thermal Design Power - tohoto procesoru Turion64 ML-40 je odhadován na 35 Wattů, což je sice skok oproti dřívějším méně vybaveným modelům (s menší 512KB pamětí a nižším taktem) o 10 Wattů, přesto však zůstává na tolerovatelné úrovni a v praxi bude záviset na schopnostech regulace spotřeby podle požadovaného výkonu.

Jako první notebook s tímto procesorem se má trhu představit HP Compaq nx6125 - ML-40 tak bude mít hned od počátku oporu v jednom z největších prodejců, a další (například Acer) na sebe zřejmě nedají dlouho čekat. Brzdou prodejů tohoto procesoru bude jeho cena - vzhledem k unikátnímu výkonu, kterým pravděpodobně překoná i 2,13 GHz Pentium M, AMD nasadilo cenovku hodně vysoko: 525 dolarů při odběru 1.000 kusů není zrovna málo a dosahuje úrovně podobných procesorů Intel.

Bližší popis a specifikace procesoru a jednotlivých použitých technologií (s "nezbytným", leč pochopitelným marketingovým balastem) jsou k vidění na stránkách AMD [link zde].

CES 2019

Veletrh spotřební elektroniky CES se koná od 8. do 11. ledna. Tradičně se představí novinky ze světa smartphonů, televizí a ostatních IT odvětví. Sledujte dění z veletrhu CES 2019 online.

Mezi žhavá témata letošního veletrhu patří sítě 5G a autonomní automobily. Samsung představil modulární microLED televizi, LG srolovatlenou OLED obrazovku do podstavce. Vyzkoušeli jsme také první smartphone s ohebným displejem.

Nejčtenější

Čeští vývojáři vylepšili vláček pro koleje z IKEA. Uhání až 90 cm/s

Intelino tým

Vypadá jako obyčejný vláček, ale můžete ho ovládat přes aplikaci v mobilu nebo jen pokládáním barevných terčíků na...

Televizor jako roleta: nové LG se po vypnutí sroluje do podstavce

LG Signature OLED TV R je prvním televizorem, který se po vypnutí sroluje do...

Ve vypnutém stavu je to televizní stolek s vestavěným soundbarem, po zapnutí se z něj vyroluje 65" OLED obrazovka. Nový...

U Sony mi nacpali mikrofony do uší a já pochopil nadšení slavného rapera

360 Reality Audio

Hudební hvězda Pharrell Williams přišel na tiskovou konferenci Sony na veletrhu CES podpořit nový projekt 360 Reality...

SpaceX začíná zkoušky „superrakety“. Bude se lesknout jako zrcadlo

Stavba pokusné rakety konceptu Starship na raketodromu SpaceX v jižním Texasu.

Fanouškům kosmonautiky přichystal šéf společnosti SpaceX Elon Musk na přelomu roku nečekaný dárek: nové plány na stavbu...

Už brzy bude mít den „25 hodin“. Trendy, které vás potěší, ale i vyděsí

Přímé přenosy jsou extrémně oblíbené od té chvíle, kdy Facebook funkci Live....

V Česku jsou to zatím jen slova, která plní titulky technologických i zpravodajských webů. Letos se však řada z nich...

Další z rubriky

Panasonic představil první elektrickou motorku Harley-Davidson

LiveWire EV motocykl značky Harley-Davidson

Japonská společnost Panasonic se stále více profiluje i jako dodavatel technologií pro třetí strany. Na veletrhu CES v...

Do hospody daleko? Kapslový pivovar od LG pivo uvaří i načepuje

Vypadá trochu jako pákový kávovar, nalévá se do něj voda a vkládají kapsle, ale...

Vypadá trochu jako pákový kávovar, nalévá se do něj voda a vkládají kapsle, ale teče z něj pivo. Domácí pivovar LG Home...

Sledování pohybu očí mění virtuální realitu. Novinka HTC se povedla

I baseballový trénink na HTC Vive Pro Eye využívá sledování pohybu oči.

Skoro až nečekané možnosti přináší sledování pohybu očí v novém headsetu pro virtuální realitu HTC Vive Pro Eye. Pomocí...

Najdete na iDNES.cz