Celsius H230 = dokonalý notebook? Pracovní stanice Fujitsu Siemens v testu

  0:01aktualizováno  0:01
Jaké to je, mít k dispozici nejvýkonnější stroj pod sluncem? Mít k dispozici výkon 4GHz Pentia 4 a přitom současně hodiny a hodiny provozu? Celsius je kus dobře odvedené práce - kterou si budou chtít dovolit jen nemnozí. Za špičkovou cenu nabízí špičkové možnosti. 2,13GHz Pentium M, PCI Express a ATI FireGL V5000 musí "stačit" - lepší vybavení na trhu totiž není...

Sportovní limuzína v redakci

Je to trošku zvláštní pocit. Asi tak, jako když by do automagazínu přijela na test limuzína s vlastnostmi elegantního sporťáčku. Fujitsu Siemens ukázal v modelu Celsius H230, že dnes je již možné zkombinovat velmi pozoruhodný výkon s optimální mobilitou - i když při tom není šetřeno na nákladech. Za cenu půlky nové Dacie zde uživatel dostane sportovní limuzínu mezi notebooky.

Na první pohled

Nutno však dodat, že na dodávce by mohlo Fujitsu Siemens Computers (FSC) ještě zapracovat - luxusní notebook dorazí ve stejně šedé krabici jako ty nejlevnější výrobky na trhu. Je sice nesporně pravda, že u tohoto notebooku to nebude krabice, která Vás zaujme v lokálním supermarketu a zláká tím ke koupi...

Ale přesto, za ty peníze už by se dalo dát o něco více i na hezčí balení - i to nakonec prodává. Uvnitř lze nalézt vše potřebné a dokonce něco navíc: oproti jiným notebookům je zde standardně přibalen i replikátor portů. Oproti většině notebooků FSC stále spoléhá na běžné dvoukolíkové napájecí kabely - což je chvályhodné, alespoň z pohledu uživatele, protože je lze sehnat podstatně snáze a levněji nežli nyní tak časté vyhraněně notebookové hranoly se třemi vodiči. Pochvalu si zaslouží i rozumně dimenzovaný adaptér - podle velikosti adaptérů lze takřka dělit kategorie notebooků a jejich výrobce: čím levnější, tím větší. Vzhledem k tomu, že adaptér FSC musí dobíjet větší akumulátor a poskytovat o dost větší výkon než náš etalon - kompaktní adaptér IBM řady T4x - a přesto je pouze cca o 1,5 cm delší, klobouk dolů - určitě nebyl levný.

Notebook nás uchvátil - opět ve srovnání s velmi odolným provedením IBM řady T4x nabízí Fujitsu Siemens ještě tvrdší konstrukci víka displeje. O to víc pozoruhodné je, že se jedná o 15palcový displej (ve srovnání s 14palcovým u srovnávaného modelu IBM řady T). I víko displeje tak muselo přijít Fujitsu Siemens nepochybně velmi draho - což lze hodnotit velmi pozitivně ve srovnání s některými jinými displeji high-end notebooků, které však podobné kvality nenabízí.

Chyby v konstrukci

Od IBM by se Fujitsu Siemens mohlo poučit v designu uchycení displeje - pouze jedna, navíc čistě plastová úchytka víka nemusí být při větších tlacích na displej dostatečná. I plochu víka by bylo možné trochu lépe využít - všude po stranách má pouze cca 1cm okraje, což je výborná hodnota, ale u základny by mohl okraj ubrat ze svých více než 2 centimetrů ve prospěch mírně menšího formátu notebooku. Podobně, oproti IBM zde chybí zapuštěné okraje víka: do vnitřního prostoru notebooku se tak může zatoulat mince nebo jiné tenké předměty a škodit zde. (Ovšem tato výtka platí žel pro většinu notebooků.)

Přehledný displejík

Indikační displej na základně je specialita Fujitsu Siemens, stejně jako pět tlačítek použitelných jako bezpečnostní panel. Namísto levnějších stavových diod notebooky Fujitsu Siemens od nepaměti používají přehledný LCD displej, který informuje o stavu napájení, přístupu na disk a dalších podstatných událostech. Volitelná tlačítka pro rychlé spouštění aplikací jsou k dispozici i u jiných notebooků, avšak Fujitsu Siemens jimi umožňuje i kontrolovat přístup k notebooku - namísto hesla lze zvolit kombinaci kláves. Je to elegantní a praktické řešení, které může velmi efektivně zvýšit úroveň ochrany notebooku.

Všechna rozhraní

Čtečka SD karet, FireWire, S-video, rozhraní USB, optická mechanika a napájecí konektor ovládají levý bok notebooku. Paralelní a sériové rozhraní, faxmodem a síť Ethernet, VGA výstup, další tří konektory USB, PS/2 rozhraní a bezpečnostní zámek doplňují škálu na zádi notebooku. Dva sloty pro karty - jeden s rozhraním PCMCIA, druhý s podporou výhod sběrnice PCI Express pro nejnáročnější rozšiřující karty - to je unikum, kterým se zatím chlubí jen málo notebooků. Vpředu uživatel najde přepínač bezdrátové sítě, dva audio výstupy včetně podpory kvalitního optického SPDIF připojení a infračervené rozhraní. Pod "kapotou" je schován zbytek vybavení: samozřejmostí je zde rozhraní Bluetooth, stejně jako 54Mbit/s bezdrátová síť 802.11a/b/g. Bluetooth adaptéru Alps chyběla předinstalovaná softwarová sada pro podporů všech funkcí Bluetooth - bývali bychom ji čekali předinstalovanou automaticky. Samozřejmostí u této třídy notebooků je port pro dok - u Celsia na dně notebooku.

Multimédia na úrovni

Žádný trik Fujitsu Siemens neuplatnilo u reproduktorů - ty jsou pouze standardní notebookové "mini", u Celsia umístěné pod klouby displeje. Naopak potěší optická mechanika - perfektně přepisuje DVD disky, podporuje vypalování všech obvyklých formátů CD a DVD s výjimkou málo rozšířeného DVD-RAM. Zklamala nás absence standardně předinstalovaného přehrávače DVD a vypalovacího softwaru - špičková mechanika NEC by si zasloužila více pozornosti, schopnosti na to má více než dostatečné. Poslech tichých DVD bude trochu rušit stabilně jedoucí větrák - ale nijak výrazně, díky tomu, že pracuje bez ustání, si může notebook dovolit tiché nízké otáčky, které nakonec ruší méně než náhlé prudké starty větráků u jiných notebooků.

Modularita špičková

Celsius umožňuje uživateli přístup ke všem uživatelsky upgradovatelným dílům: lze snadno vyjmout optickou mechaniku a vyměnit za druhý pevný disk či dodatečný akumulátor, stejně tak lze snadno vyměnit i primární akumulátor v levém horním rohu základny, po povolení šroubků je přístupný i pevný disk či paměť.

Ergonomie klávesnice

Extrémně velká opěrka rukou je pohodlná při práci, stejně jako velice jemná klávesnice, s měkkým dopadem. Klávesnice doplácí na svou velice příjemnou jemnost méně jasným vedením chodu kláves. Oproti čistě "černobílým" klávesnicím jsou černá písmena na šedém podkladu kláves FSC méně kontrastní. Co do rozložení existují i mírně lepší klávesnice: vadily nám kurzorové klávesy v jednom poli neoddělené od klávesnice a PgDn a PgUp přístupné pouze kombinaci Fn.

Podobně jako u dalších vlajkových lodí známých notebookových výrobců, FSC nabízí pro potěchu uživatele jak plošku-touchpad na opěrce rukou, tak ukazovátko-stick uprostřed klávesnice. Namísto zdvojení tlačítek (jedna sada pro stick, jedna pro touchpad) nabízí FSC jednotný přístup s trojicí kláves pod touchpadem - prostřední tlačítko je pro rychlý posuv v textu a další triky.

Za hranice včerejších možností

Co do výkonu se může Fujitsu Siemens měřit pouze s těmi nejvýkonnějšími notebooky - a co do vybavení též. Nativních 1600 x 1200 bodů jen podbarvuje možnosti výborného displeje. V testu výkonu zabodoval naplno procesor Pentium M s taktem 2129 MHz podporovaný 1024 MB paměti. Prakticky jediná oblast, kde je notebook jen nadprůměrný - a ne mimořádně nadprůměrný - je pevný disk. To je však pravidlem u všech notebooků vyšších tříd - pevné disky notebooků mají své limity i v nejvýkonnějších sestavách.

V testu PC Mark 2002 dosáhl notebook přesvědčivě špičkových skóre:

 • CPU: 7237 bodů je opravdu úžasná hodnota, na úrovni nesrovnatelně energeticky náročnějších a výše taktovaných procesorů Pentium 4 HT na taktech cca 3,0 až 3,6 GHz
 • Paměť:13002 bodů hraničí s nemožným - evidentně zde přišla ke slovu nová čipová sada, zvýšený průtok vlivem dvojitého paměťového kanálu a velmi rychlá sběrnice k procesoru (plus samozřejmě ohromná 2 MB vyrovnávací paměť samotného procesoru)
 • Pevný disk: 852 bodů rozhodně není málo, nicméně ve srovnání s ostatními hodnotami to není rekord, ačkoliv na notebookový disk je to velmi dobrá hodnota

  Ve výkonu grafiky, speciálně v 3D je zřejmé, že nová generace grafických čipů ATI je výborná - a sběrnice PCI Express jde grafickému systému k duhu:

 • 3D Mark 2003: 5599 bodů při standardním nastavení je hodnota, která je přesně na úrovni našeho minulého rekordu - o pomyslné první místo se tak zde nyní dělí hned dva notebooky
 • 3D Mark 2001: 16958 bodů potěší kohokoliv, kdo uvažuje o hraní náročných her ve standardním rozlišení - při tomto výkonu by s nimi neměl mít nejmenší problémy
 • 3D Mark 2001: 4457 bodů a nejvyšší nativní rozlišení 1600x1200 pixelů při použití nejvyšší kvality (nastavení: 6xAA, triple), to je opět velmi přesvědčivý výsledek
 • 3D Mark 2001: 8564 bodů při použití pouze softwarové podpory namísto hardwarové akcelerace vypovídá ledacos o výkonu procesoru zde použitého - dosahuje prakticky více než poloviny výkonu specializované grafické karty, což je ojedinělé.

  Závěrem

  Tento notebook je unikátní - jeho dostatečná doba výdrže, v některých oblastech bezmála neuvěřitelný výkon, v jiných vždy "alespoň" vysoce nadprůměrný, vysoce odolná konstrukce a vzhledem k možnostem a vybavení velmi kompaktní velikost - to vše dělá z tohoto notebooku skvost současné technologie. Žel, stejně jako se platí za diamanty, i tento šperk má svou cenu - a ne právě nízkou. Ten, kdo si jej bude moci dovolit bez litování utracených peněz, bude velice spokojen - zcela jednoznačně to však není notebook pro každého, a pro každou kapsu. Spíše naopak - pokud však někdo hledá notebookový luxus, Fujitsu Siemens má co nabídnout.

 •  

  Nejčtenější

  Unikla hesla rekordních 773 milionů uživatelů. Najdete tam to svoje?

  Není heslo jako heslo. Či spíše heslo jako heslo vlastně ani není heslo.

  Více než miliarda unikátních kombinací e-mailu a hesla unikla na web v zatím rekordní databázi přístupových údajů....

  Jeden „drát“ by stačil pro celou ČR. Nové elektrické vedení láme rekordy

  Transformátor pro 1 110 kV vedení v Číně, který postavila firma Siemens. Na...

  Provozovatel čínské přenosové sítě spustil nejvýkonnější a nejdelší vedení světa. Putuje jím elektřina o napětí více...

  Nájemný vrah doplatil na svůj koníček, udaly jej chytré sportovní hodinky

  Mark Fellows na snímku z desetikilometrového závodu v Manchesteru v roce 2015

  Britský běžec a cyklista Mark Fellows byl odsouzen k doživotnímu trestu za dvojnásobnou vraždu. K jeho odhalení a...

  Tito lidé neexistují. Počítač si je vymyslel, napodobí rasu i vlasy

  Fotografie neexistujících celebrit generované neuronovou sítí Nvidia na základě...

  Podívejte se na fotky lidí, které jste nikdy nepotkali a nepotkáte. Počítač si je totiž vymyslel. Generativní...

  Jak ze soustruhu. Vypadá neuvěřitelně, ale ledový disk vznikl přirozeně

  V americké řece Presumpscot plave ledový disk

  Na řece Presumpscot v americkém státě Maine vznikl extrémně velký rotující ledový disk. Vypadá možná nepřirozeně, ale...

  Další z rubriky

  Do hospody daleko? Kapslový pivovar od LG pivo uvaří i načepuje

  Vypadá trochu jako pákový kávovar, nalévá se do něj voda a vkládají kapsle, ale...

  Vypadá trochu jako pákový kávovar, nalévá se do něj voda a vkládají kapsle, ale teče z něj pivo. Domácí pivovar LG Home...

  Asus se chlubí nejmenším notebookem se samostatnou grafikou

  Čtrnáctipalcový Asus ZenBook v rukou slovenské marketingové manažerky.

  Asus u notebooků pro rok 2019 sází na jedné straně na tenký design včetně rámečků kolem displeje a na druhé se chlubí...

  Pořiďte si vlastní satelitní službu za pár korun. Může hlídat třeba ryby

  Nanosatelit společnosti Astrocast má velikost tří standardních cubesatů (3x 10...

  Švýcarský projekt Astrocast má na orbitě svou první družici a začal nabízet služby, které si až dosud mohly dovolit jen...

  Najdete na iDNES.cz