Celá knihovna v kapse: test první čtečky elektronických knih v Česku

  0:07aktualizováno  0:07
Do Česka oficiálně dorazila první čtečka elektronických knih. Vášniví čtenáři, kteří milují techniku, budou nadšeni. Ti konzervativnější asi tak jásat nebudou.

Ebook Bookeen Cybook-Gen3

Po prvním pohledu a osahání přístroje Bookeen Cybook-Gen3 máte pocit, jako byste se vrátili o několik tisíc let zpátky. Do doby, kdy se texty vyrývaly do hliněných tabulek, které se následně vypálily, aby záznamy vydržely. Tato elektronický kniha je vlastně také taková destička, která je ale lehká a je o něco menší než formát papíru A5. Tím ale podobnost končí. Uvnitř destičky se totiž nachází elektronické zařízení, které kromě zobrazování textu nabídne i přehrávání hudby nebo slouží jako čtečka SD karet.

Ebook Bookeen Cybook-Gen3 shora

Většinu plochy zabírá černobílý displej, který pracuje se čtyřmi odstíny šedi. Nabízí neuvěřitelně kontrastní a ostré písmo. I obrázky vypadají, téměř jako by byly vytištěné. Pro ovládání má stačit celkem sedm tlačítek po stranách zařízení, spolupracují s křížovým ovladačem, který má uprostřed potvrzovací tlačítko. Dvě na pravé straně slouží k ovládání hlasitosti, vlevo pak je vstup do hudební knihovny, zapínání a vypínání menu a tlačítko pro krok zpět v navigaci. Poslední pozice je vyhrazena mazání.

Ebook Bookeen Cybook-Gen3 - boční tlačítka

Základní model stojí 9 790 Kč, luxusní verze o téměř 3 000 dražší nabídne navíc napájecí adaptér, kožené pouzdro, 2GB SD kartu, stereo sluchátka s podporovaným 2,5mm jackem a náhradní baterie.

Ebook Bookeen Cybook-Gen3 v pouzdře

Výrobce uvádí, že zařízení zvládne zobrazit až 8 000 stránek. Nám se však vybil již u zhruba jednoho tisíce. Právě v tu chvíli si uvědomíte, jak technologie E-ink (elektronický inkoust) funguje. Na první pohled totiž nepoznáte, že je zařízení vybité. Naposledy otevřená stránka zůstane zobrazená, přístroj jen přestane reagovat. Čtečku pak plně dobijete za zhruba 4,5 Výrobce uvádí, že zařízení zvládne zobrazit až 8 000 stránek. Nám se však vybil již u zhruba jednoho tisíce. Právě v tu chvíli si uvědomíte, jak technologie E-ink (elektronický inkoust) funguje. Na první pohled totiž nepoznáte, že je zařízení vybité. Naposledy otevřená stránka zůstane zobrazená, přístroj jen přestane reagovat. Čtečku pak plně dobijete za zhruba 4,5 hodiny. .

Jak funguje elektronický inkoust?

Vše vychází z technologie firmy E Ink, jejíž řešení tzv. elektronického inkoustu lze nalézt ve čtečkách řady výrobců. Systém je postaven na bázi speciálních tekutých krystalů, které mění svou polohu pouze na povel daný elektrickým impulzem a v této nové poloze zůstávají až do dalšího impulzu.

Základním komponentem elektronického inkoustu jsou miliony miniaturních mikrokapslí o průměru, který je srovnatelný s průměrem lidského vlasu. Každá mikrokapsle obsahuje v čirém roztoku uložené pozitivně nabité bílé částečky společně s černými částečkami, které jsou nabity negativně. Mikrokapsle jsou uloženy mezi elektrodami a jsou vystaveny působení elektrického pole. Začne-li na částečky působit negativní elektrické pole, bíle částečky se přesunou do vrcholu kapsle a stanou se tak na displeji viditelnými. Černé naopak putují do spodu a viditelné nebudou. Otočením celého procesu lze naopak zobrazit černé částice a zneviditelnit bílé.

Technologie elektronického inkoustu pro e-book

Pro výrobu displeje s elektronickým inkoustem je inkoust nanesen na tenkovrstvou plastovou desku a zalaminován tak, aby vytvořil kompaktní obvod. Ten pak představuje strukturu pixelů, kterou je možno elektronicky ovládat. Mikrokapsle jsou nanášeny metodou tisku kapalného nosného média. Pomocí této metody je možné mikrokapsle nanést na téměř jakýkoliv představitelný povrch včetně skla, plastu, látky či dokonce papíru. Díky tomu lze v displej přeměnit snad jakýkoliv dostupný povrch a přenést tak zobrazování informací mimo tradiční elektronická zařízení do světa kolem nás. (zdroj: E-ink/Bookeen)

Poněkud pomalá orientace

Zařízení si dokáže poradit s řadou formátů textových včetně html či PDF a zvládne i české kódování, takže jí nečiní problémy háčky ani čárky. Text lze zvětšovat a vybírat si i různé fonty. Obrázky mohou být v jpg, gif a png do velikosti zhruba 3 megabajty. Hudbu či načtené texty pak lze spouštět v MP3. Firma tvrdí, že pracuje i na podpoře dalších formátů.

První čtečka elektronických knih v Česku zatím nemá české menu, to lze oželit, protože většinu nabídky pochopíte snadno. Poněkud jsme narazili u přehlednosti. Hlavní stránka pro výběr titulů je ještě v pořádku. Například si můžete zvolit mezi zobrazením 5, 10 či 20 titulů na stránku, čemuž odpovídá i množství doprovodných informací, které se zobrazí. Horší je při pohybu textem.

Ebook Bookeen Cybook-Gen3 - hlavní menu

Jednak nevidíte, na jaké stránce se právě nacházíte, a můžete to jen odhadovat podle proužku na konci stránky. Je to podobné, jako kdybyste otevírali tlustou knihu jen podle odhadu, kam jste právě dočetli. Každá změna menu je navíc omezena pomalým překreslováním, které je dané technologií E-ink. Právě v těchto chvílích oceníte vlastnost elektronické čtečky, která si v externím souboru ukládá mimo jiné i informace, kam jste právě dočetli, a při dalším spuštění nabídne u vybrané knihy naposledy otevřenou stránku.

Ebook Bookeen Cybook-Gen3 - menu čtení

Na druhou stranu dobře funguje výběr, třídění i záložkování textu.

Podpora MP3 je zde spíš pro poslech namluvených knih,než pro vážně míněný poslech hudby. Kvalita poslechu je i díky přiloženým sluchátkům průměrná.

Zařízení je postaveno na linuxovém jádru a pohání jej 200MHz procesor ARM920T. Systém disponuje 8 MB paměti ROM, 16 MB operační paměti RAM a interní kapacitou úložného prostoru 64 MB. V podstatě se tak jedná mírně upravený přístroj Star eBook STK-101.

Navíce se může chlubit nejnovější modelem displeje od E Ink, který nese označení Vizplex a mimo jiné má nabízet o 20 % vyšší kontrast a rychlejší reakci.

Proč koupit?

kvalitní zobrazení textu
nízká hmotnost a malé rozměry
popora řady formátů

Proč nekoupit?

cena
nelze připojit přímo k internetu
pomalejší práce
nelze využít ve tmě bez osvětlení

Kdy?
v prodeji
Za kolik?
9 790 Kč

Závěr

Je velice příjemné mít u sebe vždy celou svou knihovnu včetně různých encyklopedií či slovníků. Pokud jste vášnivými čtenáři, cybookem budete nadšeni, ale odradit vás může cena. Problematické je čtení v noci, kdy si budete muset přisvítit lampičkou, ale na to už jste samozřejmě zvyklí. S poněkud pomalejším ovládáním se však budete sžívat déle.


Základní parametry:


Bookeen Cybook-Gen3, 9 790 Kč
rozlišení displeje:
600 x 800 bodů
velikost displeje: 6 palců (122 x 91 mm)
počet barev: 4 odstíny šedi
rozměry: 118 x 188 x 8,5 mm
hmotnost: 174 gramů
rozhraní: čtečka SD karet, USB, audio 2,5mm jack
výdrž na baterie: cca 1 000 stránek
podporované formáty: MobipocketTM PRC, PalmDoc, HTML, TXT, PDF, JPG, GIF, PNG, MP3, TTF

50. výročí přistání na Měsící

Americký kosmický let Apollo 11 splnil svoji misi 20. července 1969. Na povrch Měsíce jako první člověk vstoupil velitel posádky Neil Armstrong. Doprovázel jej Edwin "Buzz" Aldrin, zatímco Michael Collins zůstal na palubě vesmírné lodi.

Téma Apollo 11 v článcích Technet.cz:
O čem si povídali kosmonauti Apolla 11. Poslechněte si tisíce hodin „ticha“
Co kdyby Apollo 11 zůstalo na Měsíci? Pohřbili by je přes rádio zaživa
Vlajky na Měsíci stále stojí. Podívejte se na důkaz ze sondy LRO

Nejčtenější

U Prochorovky to bylo jinak. Němci nám kradou tankovou bitvu, zuří Rusko

U Prochorovky se v červenci 1943 odehrála jedna z největších tankových bitev.

Nejslavnější tanková bitva u Prochorovky je ruská propaganda, napsal Die Welt s odkazem na zjištění německých a...

K síti se připojila největší solární elektrárna. Rekord dlouho nevydrží

Pohled na elektrárnu Nur Abú Zabí ze vzduchu

Ve Spojených arabských emirátech k začátku července spustili největší fotovoltaickou elektrárnu na světě. Má maximální...

Amatérský astronom vyfotografoval supertajný americký raketoplán X-37B

Americký raketoplán X-37B na orbitě

Nizozemský pozorovatel satelitů a vědecký novinář Ralf Vandebergh nejspíš udělal nejlepší fotku svého života. Podařilo...

Jeho formule chtěl každý. Autor slavných vystřihovánek slaví devadesátiny

Richard Vyškovský se svým modelem cisternové stříkačky CAS 32 na podvozku Tatra...

Richard Vyškovský je pro laickou veřejnost nepříliš známé jméno, v modelářské komunitě je však doslova celebritou. S...

Největší dobrodružství 20. století začalo o tři čtvrtě sekundy později

Tři Američané právě odstartovali na misi, kterou bedlivě sleduje celý svět.

Ani ostřílený hlasatel vesmírného střediska na Mysu Canaveral nedokáže zakrýt pohnutí. Je 16. července 1969, 9:32 ráno...

Další z rubriky

Abyste se nespálili: hned 17 notebooků se pyšní certifikací RTX Studio

Nálepka na notebooku Quadro RTX Studio

Na náročnější uživatele a zejména tvůrce obsahu míří nová platforma notebooků nazvaná Nvidia RTX Studio. Takto označené...

Unikát od Asusu. Dva displeje v notebooku dávají u ZenBooku smysl

Asus

Hned první notebook představený na veletrhu Computex 2019 v Taipei je dost možná ten nejzajímavější. Asus ZenBook Pro...

Huawei má problémy i v počítačích. Omezuje výrobu a ruší nový notebook

Trojice notebooků Huawei pro rok 2019. Zprava MateBook 13, 14 a X Pro.

Omezení, které řada amerických firem uplatnila na společnost Huawei, se vedle mobilních zařízení a infrastruktury...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz