Budoucnost na Vašem klíně - Mebius Muramasa.

  1:34aktualizováno  1:34
970 gramů, 14 milimetrů tenký, formát téměř A5. 10,4" TFT displej 1024 x 768, WiFi bezdrátová síť, 256 MB DDR paměti. Neslyšný provoz, kolébka kombinovaná s dokovací stanicí. 3,5 hodiny provozu na běžný akumulátor, s druhým až 9,5 hodiny. S elegancí a šarmem nás Sharp vede do budoucnosti, ostré a krásné jako jeho špičkový notebook - tentokrát ne výkonem, ale funkčností a krásou. Jak by mohly vypadat i další, skutečně mobilní notebooky během několika let?

Parodie na současné notebooky a pohled do budoucna výpočetní techniky - Sharp zvládl hned dvakrát zaujmout se svým super tenkým, ultralehounkým Muramasa notebookem, který není k dostání ani v USA a Evropě, a pokud se některý z dovozců "nepochlapí" nad očekávání (šance 1:100), pak si na něj 99 procent z nás nikdy ani nesáhne. Ale to není důvod, proč se na něj nepodívat zblízka - Muramasa totiž není jenom lehčí notebook, Sharp s tímto, zatím pouze pro Japonsko plánovaným notebookem ukazuje směr vývoje mobilní techniky. A ačkoliv právě tento model zřejmě nebude říkat pane nikomu z nás, jeho nástupce za rok dva (buďme optimističtí) možná ano.

Z našeho seriálu o souboji mezi stolními PC a notebooky vyšla jako ideální vítěz kombinace obou zařízení - notebook na cesty a výkonné PC pro domácí a kancelářské povinnosti. Mebius Muramasa je ideálním partnerem v tomto duu pro jakékoliv mobilní povinnosti, na stole bych si k němu dokázal představit jako partnera přinejmenším pracovní stanici - aby alespoň hrubým výkonem vyrovnala jeho subtilní eleganci a dojem téměř uměleckého díla.

Nejhezčí mezi lehkými?

Sharp Mebius Muramasa - nejlehčí mezi lehkými

Už jeho rozměry jsou cokoliv jiného nežli nudné - s 25,1 x 20,6 centimetry je o dva centimetry v každé dimenzi menší nežli formát A4, ideální pro uložení i do nejmenší aktovky či mezi papírová lejstra. S pouhými 13,7 milimetry tloušťky si získal naše mobilitou bijící srdce. A hmotnost je bez nadsázky šokující - plnohodnotný notebook pod jeden kilogram [záznam do notebookové knihy rekordů jistý]. Tím spíše, že se standardním akumulátorem (zahrnut v čistých 970 gramech) má vydržet přes 3 hodiny provozu, se středně velkým připínatelným 5,7 a větším, též zvenčí nasaditelným až 9,5 hodiny.

Sharp Mebius Muramasa - nejlehčí mezi lehkýmiKombinace doby provozu a hmotnosti ukazuje cestu pro notebooky budoucnosti - namísto exponenciálního nárůstu spotřeby energie kvůli větším displejům, větším rychlejším diskům, rychlejším, komplexnějším procesorům s vyššími frekvencemi, a díky tomu požadavku na stále více energie na jedné straně, a lepšího chlazení (a ještě více energie) na druhé straně, kde se klasické notebooky dostávají do pasti, které zkracuje dobu provozu a zvětšuje jejich velikost, Mebius využívá opačného efektu - menší procesor, s nižším taktem, který je chlazen pasivně (!) - pouze díky tepelnými rourám [heat pipes] zvládá notebook vyzářit teplo bez potřeby hlučného větráku. V případě nadměrného vývinu tepla se procesor softwarově zpomalí a sníží přechodně svůj tepelný výkon.

Sharp Mebius Muramasa - nejlehčí mezi lehkýmiAle Mebius není jen o high tech - Sharp dokázal, že technika a styl mohou jít ruku v ruce. Mebius se dobíjí v nabíječce, která je současně dokovací stanicí a kolébkou známou z handheldů, s připojením pomocí USB ke stolnímu PC. Notebook tak zde funguje jako prodloužená ruka stolního PC, kombinujíc výhody PC (výkon, velká pracovní plocha, pevný disk, klasické prostředí Windows XP) a handheldů (kapesní velikost, velmi nízká hmotnost, univerzálnost použití, jednoduchost nasazení). Díky tomu může notebook sloužit doslovně jako externí pevný disk stolního PC. (Žel, ze specifikací nevyplynulo, zda domácí kolébka podporuje jen pomalé USB 1.1 nebo verzi 2.0 a 480 Mbit/s! S USB 1.1 by to byl značně pomalý disk...). Namísto kopírování dat mezi stolním PC a notebookem tak lze ukládat data rovnou na jedinný disk Mebiuse, bez komplikovaného propojování po síti a vzájemné synchronizace.

Sharp Mebius Muramasa - nejlehčí mezi lehkýmiTechnické specifikace jsme si úmyslně nechali až nakonec, protože u tohoto notebooku zcela jasně nejde o co nejrychlejší procesor, co největší displej, či jakékoliv jiné trhání klasických "stolních" rekordů - Mebius je ztělesněná mobilita a univerzální funkčnost. Nicméně, ani zde není nad čím uvažovat - úhlopříčka je sice pouze 10,7" (víc se do malého prostoru nevešlo), nicméně s XGA rozlišením 1024 x 768 bodů. Uvnitř tiká Crusoe Transmeta procesor nové generace TM5800, na frekvenci 867 MHz, podporován 256 MB DDR paměti, z nichž je 16 MB použito pro morfovací software procesoru (softwarový překlad běžných dlouhých x86 instrukcí a jejich optimalizaci). K tomu stereo zvuk AC"97 kodeku, s Ultra-ATA 100 řadičem a pevným diskem s kapacitou 15 GB. Disketa i optická mechanika se připojují přes USB 2.0 a je možno je k Mebiovi přikoupit.

Ale zřejmě více toho přikupovat nebudete muset - v nabídce rozhraní je jeden slot PCMCIA typ II, bezdrátová síť 802.11b s 11 Mbit/s kdekoliv a FastEthernet adaptér pro kabelových 10/100 Mbit/s. Klávesnice má být prý údajně s dobrým vedením úderu, 17ti milimetrovými rozestupy, a nemá být hlučná. Poslední, co plyne ze zpráv o novém Sharpu, je jeho softwarové vybavení - Windows XP Home Edition, pomocné utility, aplikace pro videostřih a zálohovací software (vzpomínáte, externí harddisk...).

Sharp Mebius Muramasa - nejlehčí mezi lehkýmiBonbónek pro citlivé duše a ty, co rádi přemýšlí v tichu. Mebius má být schopen co nejtiššího provozu - koncept co nejpříjemnějšího použití byl aplikován i zde: bez hlučícího větráku je i pevný disk přizpůsoben pro co nejméně rušivý provoz. Vysoké doby provozu na akumulátor nebylo dosaženo pouze použitím efektivnějšího procesoru, ale též díky zcela nově vyvinutému typu invertoru (prvek, který se stará o podsvícení displeje, energeticky nejneročnější část displeje a notebooku vůbec).

Od 26.října má být Mebius k dostání v Japonsku - měsíční produkce je omezena na maximálně 5000 kusů, a zatím nebyla sdělena ani předběžná cena. Podle našich (tentokrát naprosto nezaručených) zdrojů by se ta tržní mohla reálně pohybovat okolo 1500 dolarů (50 - 60 tisíc Kč), což není nijak přehnané, vezmeme-li v úvahu, jakou úroveň miniaturizace, funkčnosti a stylu Mebius Muramasa nabízí.

[ Sharp Mebius Muramasa PC-MM1-H1W specifikace ]

ModelPC-MM1-H1W
LCD10.4-inch, XGA resolution
CPUTM5800 867-MHz Crusoe™ processor from Transmeta Corporation
Memory256 MB (fixed; system uses 16 MB), DDR SDRAM
Hard diskApprox. 15 GB*1 (Ultra ATA/100)
CD-ROM
CD-R/RW
DVD-ROM
External; optional
3.5-inch floppy disk driveExternal; optional
Sound featuresConforms to Audio Codec "97 (AC"97), built-in monaural speaker, headphone/audio OUT jack
Modem-
Wireless LANBuilt in (conforms to IEEE 802.11b)*2
LAN interface100Base-TX/10Base-T
Card slotPC card type II x 1
ExpandabilityUSB port (USB 2.0) x 2; Cradle connection jack
Accessory equipmentCradle (interfaces: USB connector, AC Power Adapter IN), Display conversion cable
Battery life (based on JEIDA Measurement Procedure 1.0)Standard: Approx. 3.2 hours*3
Maximum: Approx. 5.7 hours*3 (with optional medium-capacity battery pack loaded)
Maximum: Approx. 9.5 hours*3 (with optional high-capacity battery pack loaded)
External dimensions (W x D x H) (excluding protuberances)Main unit: 251 x 206 x 13.7 mm (min) to 19.6 mm (max)
[9.9" x 8.1" x 0.5" (0.8")]
Cradle: 125 x 240 x 80 mm (4.9" x 9.4" x 3.1")
WeightMain unit: Approx. 950 g (33.5 oz)
Cradle: Approx. 770 g (27.2 oz)
Installed OS*4Windows® XP Home Edition
SoftwareMebius Pocket, Mebius Broadband Park, Mebius Video Titler, Internet Shinchakubin, HD Kakumei/BackUp Lite, and more

50. výročí přistání na Měsící

Americký kosmický let Apollo 11 splnil svoji misi 20. července 1969. Na povrch Měsíce jako první člověk vstoupil velitel posádky Neil Armstrong. Doprovázel jej Edwin "Buzz" Aldrin, zatímco Michael Collins zůstal na palubě vesmírné lodi.

Téma Apollo 11 v článcích Technet.cz:
O čem si povídali kosmonauti Apolla 11. Poslechněte si tisíce hodin „ticha“
Co kdyby Apollo 11 zůstalo na Měsíci? Pohřbili by je přes rádio zaživa
Vlajky na Měsíci stále stojí. Podívejte se na důkaz ze sondy LRO

Nejčtenější

VIDEO: Do nezdaru na Měsíci zbývaly sekundy, astronauty zachránila propiska

K 50. výročí přistání na Měsíci připravilo Planetárium Praha maketu modulu...

Jen příprava na start z Měsíce trvala astronautům čtyři hodiny. Tak složitá byla situace dvojice Američanů, kteří...

Jeho formule chtěl každý. Autor slavných vystřihovánek slaví devadesátiny

Richard Vyškovský se svým modelem cisternové stříkačky CAS 32 na podvozku Tatra...

Richard Vyškovský je pro laickou veřejnost nepříliš známé jméno, v modelářské komunitě je však doslova celebritou. S...

„Stanuli jsme na Měsíci jménem celého lidstva.“ Nové fotky z Apolla 11

Přistání člověka na Měsíci bylo nejsledovanější událostí v historii lidstva....

Přistání člověka na Měsíci bylo nejsledovanější událostí v historii lidstva. Přesto se najdou fotografie, které jste...

Největší dobrodružství 20. století začalo o tři čtvrtě sekundy později

Tři Američané právě odstartovali na misi, kterou bedlivě sleduje celý svět.

Ani ostřílený hlasatel vesmírného střediska na Mysu Canaveral nedokáže zakrýt pohnutí. Je 16. července 1969, 9:32 ráno...

Co kdyby posádka Apolla 11 zemřela na Měsíci? Bílý dům s tím počítal

Pohled na veškeré vybavení, které astronauti na povrchu zanechali: vlajka,...

Pro případ neúspěchu mise Apollo 11 měl prezident Nixon připravený smuteční projev, který by přečetl světu. Těla...

Další z rubriky

Takto si Microsoft představuje nejlepší počítač „vše v jednom“

Microsoft Surface Studio 2

Špičkový 4K displej naklopíte naplocho těsně nad desku stolu, nebo vytáhnete do výšky očí. Můžete jej ovládat prsty,...

Šílené výtvory oslavují výročí: detektiv Pikaču, vodopád i tank

Thermaltake slaví na Computexu své dvacetileté výročí a předváděl k teto...

Známý výrobce počítačových skříní, ventilátorů a dalších komponentů na letošním Computexu slaví dvacet let existence....

Umělec naplnil notebook viry, chce za něj přes milion dolarů

The Persistence of Chaos - notebook zavirovaný šesti vzorky škodlivého software

Notebook Samsung NC10 posloužil tvůrci Guo O Dongovi jako nositel šesti virů, které mají podle něj na svědomí škody ve...

Najdete na iDNES.cz