Budiž levněji - recenze Q Presario 1700

aktualizováno 
Proč by měly být domácí notebooky neforemné kostky, které jsou těžké a mizerně přenosné, zatímco podnikoví manažeři mají k dispozici notebooky lehké a ultralehké? Stará dogmata neplatí - alespoň ne úplně. Presario u nás předvedlo, že i spotřebitelský note

Proč by měly být domácí notebooky neforemné kostky, které jsou těžkéa mizerně přenosné, zatímco podnikoví manažeři mají k dispozicinotebooky lehké a ultralehké? No, důvod by tu byl - marketingovádiverzifikace segmentů aneb - kdo by si ty drahé (nebo alespoň dražší)notebooky pak kupoval?

Ale odlišit profesionální a domácí notebooky lze i jinak. Povedl se snadzázrak? To ne, ale jednu z cest ukázal Compaq na příkladu lehkého modulárníhoPresaria 1700. Náhodou jsem měl příležitost si s ním potykat ještě dřívenež k nám došlo na recenzi - známý si jej koupil, a já si jej přišel"omrknout". Ale není nad to, mít jej pro sebe a sám.

Vstupuje do dveří

I ve velikosti krabic se začínají projevovat ekonomické tendence - zabranýprostor znamená náklady na přepravu a sklad, a tak se krabice, zvláště u těchspotřebitelštěji zaměřených notebooků, zmenšují. Úzká, vysokákrabice, s mazaným zabalením - chvíli mi trvalo než jsem se dostal k adaptérua CDéčkům - fólie jistí vše, takže nejdřív je potřeba překonat lepícípásku a pak ještě fólii.

Notebook sám je zabalen v pěnovém plastu, v plastikovém obalu, takžepokud se Vám krabici nepokusí někdo přímo prokopnout, měl by v ní odolatvětšině nástrah. Po vyjmutí z ní se jeví Presario až subtilní, a nepřirozenělehké - pravda, bylo v tu chvíli bez akumulátoru, ten ležel přiložen vkrabici s příslušenstvím.

ImPresario

Impresivní možná přímo ne, ale přesvědčivý je design zcela určitě- stříbrné víko, s tmavou vlnou šedi jdoucí prostředkem, se zavlněním astříbrno-bílo-červeným logem Compaq uprostřed. Nemohu se ubránit dojmu,že někdo tu musel od někoho kopírovat (DELL od Q? Naopak?) - kulatávystouplá loga zapuštěná do víka jsou asi v módě.

Ve stejných barvách jako víko je proveden i interiér notebooku - tentokrátvšak s převahou černé plochy a stříbrnými doplňky. Po otevření mnezaujaly především dvě věci: opravdu mistrovsky tenké víko, které i přestonabízí dostatečnou odolnost a plochu displeje, a množství malýchpropracovaných detailů - spouštěcí horké klávesy, kolébkový ovladačpod touchpadem či reproduktory v čele opěrky rukou. Pěkně barevně provedené,v rozumné kombinací stříbrné šedi a černé, ani barevné úlety ani přílišnázdrženlivost - podle mého jeden z adeptů na metu Design roku.

Kontrast stříbrné plochy a černého pruhu se na povrchu neomezuje pouzena víko - naopak, na zadní straně, na dně i vpředu pokračuje. Jako černýhad rozděluje tento pruh notebook na dvě symetrické poloviny. Interiérudominují tytéž barvy, ale jako v negativu: čerň, se stříbrnou zvýrazňujícíurčité prvky.

Od vzhledu k vybavení

Díky tomuhle notebooku jsem utrpěl v očích přátel újmu (znáte tenpohled: "Jak o tom může psát, když...":-) aneb kontrolní otázkamého známého: "Má Presario infračervený port?", "Nevím,jak Presario, ale snad kromě těch nejlevnějších výběhových modelů infračervenýport už patří ke standardnímu vybavení stejně jako ty starší, sériovénebo paralelní."

Chyba lávky - Presario nejenže nemá infračervený port, ono nemá dokonceani to sériové rozhraní. PS/2 bylo obětováno jakbysmet. Cimmrmanovský krokstranou: Compaq přišel na to, jak odlišit profesionálnější Armady a masovéPresaria, aniž by ty levnější musel deklasovat nesnesitelnou hmotností.Prostě nepřidal některá rozhraní...

Notebook á la Easy PC

Nač by v době USB byla stará rozhraní, která zabírají prostor, stojípeníze, buď je uživatelé vůbec nepoužijí nebo se dají suplovat něčímobdobným, i když možná mírně dražším. A tak je záď Presaria co dorozhraní překvapivě "chudá": volně přístupné dva USB porty, zaplastovým krytem - integrální součást tmavého pruhu - paralelní, VGA aS-video výstup. Na levém boku audio konektory pro sluchátka a mikrofon spouze jedním PCMCIA slotem, vpravo CD či v našem případě DVD mechanika amodul akumulátoru, který lze bez větších problémů vysunout po odjištěnízápadky. Rohy čela zabírají dva velmi elegantní reproduktory značky JBLverze Pro (fessional?), pojistka víka a toť vše. Nepřipojíte si ani line invstup například z věže, nespojíte se s diářem či GSM telefonem přesinfra, dokonce si nepřipojíte ani sériovou myšku - USB nebo nic. Naštěstípřipojíte alespoň běžné tiskárny, a můžete nerušeně experimentovat sanalogovým videem.

Snad náhradou za utrpěná příkoří nabízí Presário solidníkonektivitu: v levém zadním rohu naleznete vedle sebe jak zdířku RJ11, takRJ45 - alias faxmodem V.90 a FastEthernet síť. Obojí v podání značky, zakterou se nemusíte stydět (Compaq:). Modem bych tipoval na Conexantovskouprovenienci, u síťové karty bych se neodvažoval hádat - ale patří k velmiflexibilním síťovým čipům: umožňuje nastavit celou řadu parametrů včetněuplatňování vlastní inteligence a ladění výkonu. A zvládá i náš oblíbený"fígl" - variabilní lokální fyzickou adresu adaptéru, což se hodízvláště v případě vázání přidělení přístupu do sítě na ID síťovékarty (která má být unikátní, ale Compaq čip Vám ji umožní libovolněnastavit).

Výkon a vybavení

Nejen periferiemi živ jest notebook - neméně záleží na jeho vnitřnímvybavení - a zde se nemá Compaq za co stydět: Pentium III na 700 Mhzích, 128MB operační paměti, 14,1 palcový displej a deseti gigabajtový disk patřík tomu, co jej dělá počítačem. O grafiku se stará standardní ATI čipMobility-M1, zatím ne ve variantě 128 - klasika, velmi uspokojivé 2D, a nanotebook i obstojné 3D (rozhodně nesrovnávat s GeForce2, atp. - notebookovéčipy jsou zde o několik tříd níže).

Pentium III je samozřejmě SpeedStep - přepíná mezi úspornými 550 MHzia "stolními" 700 MHz. Čipová sada je také takřka klasikou - IntelBX, etablované takřka jako standard v této třídě. Texas Instruments PCMCIAřadič s našimi kartami spolupracoval bez námitek. Synaptics touchpad, ESSAlegro zvuk, Conexantovský combomodul faxmodem se sítí,... Pokud buduignorovat chybějící infrařadič, PS/2 a sériový port - pak je Presariouvnitř veskrze srovnatelné s kterýmkoliv z oněch tzv. "business"notebooků.

 

Nejčtenější

Ochranka prezidenta Putina mate GPS. Lodě se přemístily na pevninu

Obrázek ukazuje pozice rušených lodí na letišti ruského města Gelendžik, ležící...

Americká nezisková organizace C4ADS si všimla, že když se ruský prezident Vladimir Putin přiblíží k přístavu, satelitní...

Hodinky, které zachránily astronautům život, když vše ostatní selhalo

Budoucí legenda. Omega Speedmaster za nedlouho těmto hodinkám nikdo neřekne...

Před čtyřiceti devíti lety se ve vesmíru odehrála jedna z nejnapínavějších událostí. Havárie Apolla 13 mohla lehce...

Neuvěřitelné množství chyb! Jako zázrakem většina lidí havárii přežila

Pohled na kokpit, patrný je splasklý skluz. Boeing 707 společnosti BOAC...

Piloti letu BA712 společnosti BOAC udělali koncem šedesátých let jednu fatální chybu. Neaktivovali hasicí zařízení...

Černé díry mohou ovlivnit celé galaxie, řekl astrofyzik v Rozstřelu

Astronom Jiří Svoboda v diskusním pořadu Rozstřel (12. dubna 2019)

Ve středu astronomové z projektu Event Horizon Telescope ukázali vůbec první fotografii černé díry. Co to pro vědu...

OBRAZEM: „Největší“ letadlo světa se vydalo na svůj první let

První let stroje Stratolaunch (13. duben 2019)

Speciální letadlo Stratolaunch, které bude sloužit jako platforma pro vypouštění kosmických raket, absolvovalo v sobotu...

Další z rubriky

Ticho, výkon, kalibrované barvy. Acer uvedl zbrusu novou značku počítačů

ConceptD 500

ConceptD je nová značka stolních počítačů, notebooků a monitorů Acer, určená zejména pro tvůrce obsahu a náročné...

Vylepšený standard microSD slibuje rychlost přenosu dat 985 MB/s

Nový standard microSD Express.

Tento týden byla představena vylepšená verze paměťových microSD karet popsaná ve specifikaci SD 7.1. Novinka nese...

Skvělé příslušenství. Na trh míří lehoučké monitory pro práci kdekoli

ThinkVision

Na stánku Lenova a HP na veletrhu MWC 2019 nás zaujaly lehoučké přenosné 14" monitory. Připojíte je jedním USB-C...

Najdete na iDNES.cz