Brouzdejte kdekoliv! UMTS standardně v noteboocích Lenovo

Internet rychlostí UMTS v modelech X60 a T60 - z velmi konzervativní značky IBM se pod vedením Lenovo stává inovátor a předskokan v oblasti mobilních technologií. Lenovo X60 a T60 - i bez UMTS velmi atraktivní modely - si to již míří do Německa ve spolupráci s Vodafone - vzhledem k převzetí Oskara bychom se mohli dočkat podobné nabídky rychleji než si myslíme...

UMTS notebooky Lenovo přichází do Evropy - s Vodafone na špičce

Vybrané modely řady ThinkPad T60 a X60 poskytují již v základní výbavě integrovanou anténu UMTS - obvyklé duo anténního systému s osobní sítí Bluetooth (do 10/100 metrů a do 1 Mbit/s) a vysokorychlostní bezdrátovou lokální sítí WiFi (alias WLAN - do 300 metrů a max. 54 Mbit/s) je od nynějška doplněno standardně i sítí UMTS pro vysokorychlostní bezdrátové přenosy mimo dosah domácí sítě WiFi (kdekoliv s pokrytím UMTS a rychlostí cca 384 kbit/s, do budoucna i několik megabit za sekundu).

Nabízí se otázka, proč už něco takového není na trhu dávno, když už existují datové paušály hodnou dobu. Prozatím se výrobci notebooků ubírali především alternativními cestami s Bluetooth a WLAN, zatímco skutečně univerzální pokrytí - dříve v podobě GPRS a EDGE - zůstávalo spíše doménou mobilních telefonů a pár nadšenců. Sice se na trhu sporadicky objevovaly modely jako například notebook s integrovaným GPRS modulem a externí anténou od Umaxu, ale ani ty si příliš místa na trhu nezískaly.

Nyní však nastupuje úplně jiná generace - rychlosti se díky UMTS konečně stávají použitelnými, pokrytí a ceny též - přeci jen, dříve byla Česká Republika se svými mobilními datovými paušály výjimkou tak daleko, jak jen uživatel dohlédl. S nástupem UMTS se zdá být mobilní paušál stále pravděpodobnějším modelem pro většinu okolních zemí. Spíše je otázkou, jak to bude s vítězstvím, co se pokrytí (a rychlosti) týče. I oproti konkurenci jako je WiMAX či další technologie se však zdá mít UMTS náskok - v době, kdy WiMAX bude mít možná pokrytá centra velkých měst a zajímavé oblasti, už by UMTS mohlo pokrývat podstatně širší oblasti celé země.

Lenovo na špičce - s Vodafonem do útoku

Paradoxně se na této obnovené vlně zájmu veze právě značka, jejiž notebooky prosluly vším ostatním krom inovativního a odvážného zavádění nových technologií. ThinkPad v podání IBM byla značka, která proslula stabilitou, výkonem, spolehlivostí a kvalitou provedení - ale často postrádala nové technologie jako FireWire, S-video, DVI výstupy, čtečky karet a podobné "přívěšky", které činily ostatní notebooky tak zajímavé.

S převzetím značky ThinkPad společností Lenovo se však mnohé mění - první vlaštovkou bylo uvedení širokoúhlých modelů Z60t a Z60m, které si od nás zasloužily vysoké hodnocení - širokoúhlé displeje, trochu méně industriální design a větší výběr barev při zachování ostatních kvalit známých z dob IBM jsou rozhodně správnou cestou pro nový koncern - a pro přežití značky ThinkPad na trhu, kde si stále více prostoru pro sebe zabírají levní výrobci jako Acer či Dell.

Modely T60 a X60 - novinky v portfoliu

Oba nové modely shodně spoléhají na nejnovější sadu intelovských čipů Intel Core Duo - dvoujádrový procesor Core Duo T2400, který má nabízet výkon srovnatelný s nejrychlejšími procesory Pentium 4 či Pentium D, ale při podstatně rozumnější spotřebě. Ta se sice mírně zvýšila oproti jednojádrovým procesorům, ale nijak výrazně se to neprojevilo na době výdrže - nárůst výkonu především v náročnějších aplikacích a budoucích Windows Vista by měl tento nedostatek bohatě vyvážit.

Lenovo ThinkPad X60X60 je model pro moderního cestovatele - ať již (bohatšího) studenta nebo "busy" podnikatele - díky své hmotnosti od 1,22 kilogramu a výšce 2,1 centimetru, s výdrží až 8 hodin (to již ovšem s přídavným, těžším a větším akumulátorem) je to notebook, který brašnu a ruku neutrhne. Nabízí zabezpečení dat pomocí otisku prstu - a jediné, co mu lze z naší strany vytknout, je absence interní optické mechaniky. Modernímu procesoru s taktem 1,83 GHz a 2 MB vyrovnávací paměti sekunduje grafické jádro i950 - to je sice integrované v čipové sadě a se sdílenou operační a videopapamětí, ale výkon by měl být podstatně vyšší než u dřívějších generací. Notebook má faxmodem V.92, 4Mbit infrapřenos, bezdrátovou síť 54Mbit/s 802.11 ve třech standardech A/B/G a gigabitový Ethernetový adaptér. 3x USB 2.0 a FireWire jsou klíčová rozhraní pro připojení externích periferií. Samozřejmostí je ochrana disku proti nárazům - a hořčíková konstrukce obalu notebooku.

Lenovo ThinkPad T60T60 je model nejvyšší třídy pro standardní požadavky - nabízí větší displej pro práci jak v kanceláři, tak na cestách a samozřejmostí je zde integrovaná mechanika. Kupodivu však již není k vidění ve specifikacích hořčíková konstrukce - zde se pravděpodobně kvalitnější vyztužení omezí jen na nejpodstatnější části konstrukce. Naopak zde přijde ke slovu silnější hardware - PCI Express sběrnice s grafickým čipem ATI se excelentně doplňují. Kdo chce ušetřit, může se nadále rozhodnout pro integrované grafické jádro Intel.

HSDPA podpora v ceně - GPRS též

Jakmile bude k dispozici rychlejší technologie HSDPA (High Speed Downlink Packet Access), bude možné rozšířit notebooky Lenovo i o podporu této technologie. Standardně mají notebooky podporovat i technologii GPRS, zatím nám není nic bližšího známé o podpoře EDGE. Ceny notebooků se mají pohybovat cca od 2000 euro za model X60 a od 2100 za model T60. Tato cena by se mohla výrazně snížit, pokud by skutečně podobně jako v Německu začal například Vodafone či jiný z operátorů uvažovat o zahrnutí notebooků do své nabídky dotovaných přístrojů.