Středa 4. října 2023, svátek má František
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 4. října 2023 František

Brokat - digitální podpis pro mobilní telefony

Budeme smlouvy podepisovat prostřednictvím mobilního telefonu? Dostane se technologii WAP čerstvého větru do plachet?

BrokatMobilní digitální podpis, jak je tato technologie nazývána, již brzyumožňuje elektronicky podepisovat smlouvy a vůbec jakékoliv dokumenty prostřednictvímmobilních přístrojů jako například mobilních telefonů. Německá firmaBrokat využila získání tohoto patentu k uzavření smlouvy s mSignkonsorciem. Spojením vznikl silný podnik na poli informačních a mobilníchtechnologií. Cílem je, dosáhnout s mobilním elektronickým podpisem pozicestandardu pro aplikace v oblasti mobilní komunikace. Brokat na svou technologiizískal patent i v USA a dalších významných zemích.

Technologie s vysokým tržním potenciálem

Vzhledem k velice univerzálnosti a očekávanému růstu internetu a mobilnítechniky, má mobilní digitální podpis obrovský tržní potenciál. Brokatpočítá s tím, že mobilní digitální podpis bude velkým stimulem prourychlení růstu objemu elektronických obchodů. Podle slov Stefana Roevera (CEO,Brokat AG) má mobilní digitální podpis pro e-business jako takový zcelafundamentální význam. Poprvé totiž budou mít uživatelé možnost, uzavíratbezpečné obchody přes mobilní telefon, PDA zařízení či jiné podobné udělátko."Princip digitálního podpisu už ze své podstaty představuje bezpečnoutechnologii, která se v této podobě přesouvá i do našich kapes. Společněse specialisty z mSing konsorcia tohoto potenciálu hodláme využít předevšímk urychlení rozvoje elektronického obchodování na celém světě",tolik Stefan Roever.

Bezpečná technologie pro mobilní obchody

BrokatDigital Signature - digitální podpis - je technologie pro zaručeníautenticity dokumentů. Elektronický podpis není podpis takový, jaký jej známe.Je to číslo. Správně by se sice mělo psát, že je to posloupnostznaků, ale pro jednoduchost zůstaňme u toho, že je to číslo. Další jehovlastností je to, že je to velmi dlouhé číslo (nejběžněji 1024bitů, alei 2048). Elektronický dokument může být jakýkoliv soubor uložený ve vašempočítači - je to jakýsi soubor dat - tedy v podstatě - převedeno do řečipočítačů - jsou to jedničky a nuly, tzn. také číslo. Každý uživatel -stejně jako se podepisuje rukou - bude vlastníkem tajného klíče (říká semu privátní klíč), jehož pomocí dokument "podepíše". V okamžikupodpisu vznikne nové číslo na základě složitých matematických operací.Toto číslo je vytvořeno tak, aby z něj bylo velice obtížné - řekněme sito na rovinu - nemožné - získat privátní klíč. Takto podepsaná zprávapoté putuje svému adresátovi. Ten ji poté pomocí veřejného klíčeodesilatele přečte.

Celá technologie digitálního podpisu tedy není založena na tom, že bynebylo možné zprávu po cestě od odesilatele k adresátovi změnit, ale natom, že pokud to někdo udělá, adresát to zjistí, protože změněná zprávajiž nebude stejné "číslo" jako původně podepsaný dokument. V případěpoužití asymetrické kryptografie (tak jak to bylo popsáno; existence dvou klíčů- soukromého a veřejného) má každý člověk svůj soukromý klíč a všichni,kdo od něj chtějí přijímat podepsané zprávy, vlastní veřejný klíčodesilatele. To, že se v celém procesu vyskytují i tzv. certifikačníautority a není to úplně tak jednoduché, jak jsem naznačil, můžeme v tutochvíli pominout.

Vraťme se ale k firmě Brokat. Ta již dnes integrovala technologii mobilníhodigitálního podpisu do svých zařízení, což umožňuje standardizovanoukomunikaci s finančními úřady, elektronickými obchody na internetu,loteriemi či jinými e-comerce poskytovateli.

Možnosti využití

Prostřednictvím služby krátkých textových zpráv (SMS) nebo technologieWAP, kterou je dnes vybavena již většina nových mobilních telefonů, se zmobilního telefonu může lehce stát autentifikační zařízení. Vedle jižcelkem známých možností jako obchodování, správy bankovních účtů, nákupuletenek, vstupenek a podobných komodit, nabízí se pro nově patentovanoutechnologii celá řada různých oblastí použití. Tak např.:

  • Pay per View - v době přenosů širokoúhlých filmů, hudby a sportovních klání stejně tak jako exkluzivních zpravodajských pořadů nabízí tato technologie ve spojení s mobilními telefony třetí generace UMTS možnost za tyto služby pohodlně a bezpečně platit pomocí telefonu.
  • Aukce - nabízející budou schopni své nabídky stvrzovat digitálním podpisem. To je poté zárukou serióznosti a likvidnosti nabízejícího.
  • Výherní soutěže - bez jakýchkoliv časových či prostorových omezení budou moci majitelé telefonů hrát hrát ve virtuálních hernách. V takovou chvíli se jediným omezením stává stav konta :-)
  • e-Government - občané budou moci oslovovat své zástupce v Parlamentu, podávat žádosti o vydání pasu apod. a to vše s prověřením autenticity žádajícího prostřednictvím mobilního telefonu.
  • Smlouvy - podle legislativních úprav týkajících se smluvních závazků, je elektronický podpis rovnocenný podpisu vlastní rukou. Z jeho použití vyplývají stejná práva i závazky.

Možná bude technologie firmy Brokat záchranou skomírající chiméry zvanéWAP. Ta by se totiž mohla stát jakýmsi zprostředkovatelem - nástrojem -mezi telefonem a např. obchodníkem na internetu. Uvidíme.

  • Nejčtenější

Čtvero zásad, jak pořídit fotovoltaickou elektrárnu bez strachu z požáru

Fotovoltaické elektrárny na střechách rodinných domů rostou jako pověstné houby po dešti a v souvislosti s tím se...

Nobelovu cenu za fyziologii a lékařství získal vývoj mRNA vakcíny

Ve švédském Stockholmu začalo v pondělí udělování Nobelových cen. Jako první byla vyhlášena cena za fyziologii a...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KVÍZ: Zbraně na obranu republiky. Čím naše armáda disponovala v roce 1938

Znáte nejen letadla a tanky, ale i další zbraně československé armády, kterými na podzim 1938 mohla bránit ohroženou...

Usnadní práci všem. Balík nástrojů od Microsoftu vám provětrá počítače s Windows

Premium Balík aplikací PowerToys se skládá ze škály užitečných nástrojů a funkcí. Lze je využít k usnadnění a optimalizaci...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ani výbuch všech „atomovek“ se nevyrovná síle dopadu druhohorní planetky

Před 66 miliony let, na konci křídy, skončila jedna geologická éra a také jedna skupina obratlovců. Dinosauři, až na...

Čórky, fet a štěnice. Strávili jsme noc v ghettu Mojžíř, první české no-go zóně

Premium Chodníky jsou rozebrané, dlažební betonové kostky vytrhané, tráva udupaná na prach. Okolo kontejnerů na odpad jsou kupy...

Kšeft za 100 miliard. Gangy vykrádají v Americe obchody, bránit jim se trestá

Premium Bylo jich asi sto, přijeli desítkami aut jako loupeživá karavana a během pár minut vybílili luxusní obchody v centru...

Fakt sorry, on je dokonalý. Český skaut o vstupu talentu, který přemění NHL

Premium Už jeho kousky v přípravě naznačují, že do vesmíru NHL vlétne kometa, která může jednou celou soutěž sežehnout. Jmenuje...

Proč filmové Blu-ray stále stojí za investici do zážitku

Koupit si film na Blu-ray, nebo si filmový obsah raději předplatit a konzumovat ho kdykoliv online prostřednictvím...

Extrémní notebook nerozcupoval herního soka tak, jak by cena naznačila

Proti sobě jsme postavili špičkové notebooky s procesorem Core i9. Jeden je „herní klasika“, druhý se cenově utrhl ze...

Apple možná v úterý představí vedle telefonu a hodinek i nová sluchátka

V úterý večer ukáže společnost Apple řadu nových produktů. Hlavní hvězdou má být nová generace telefonů iPhone, ale...

Šest mýtů a konspirací, ve kterých byste si měli udělat pořádek

Technologické mýty jsou nepravdivé nebo přehnané představy o technice, které se často šíří mezi lidmi a mohou mít vliv...

Kazma ukázal, jak snadno se dal zjistit kód vedoucí k výhře 22 milionů korun

Kazma (38) ukázal, jak relativně lehce se dal zjistit kód vedoucí k výhře jednoho milionu dolarů, v přepočtu 22 milionů...

V 25 letech zemřela pěvkyně Patricia Burda Janečková, podlehla zákeřné nemoci

Ve věku pětadvacet let zemřela v neděli operní a koncertní pěvkyně, muzikálová zpěvačka a herečka Patricia Burda...

To mi máma nikdy neřekla! Archiv StB Janu Kratochvílovou překvapil

Podraz režimu a nucená emigrace. Tak popisuje Jana Uriel Kratochvílová (70) čtyřicet let staré události, které...

Sophii Lorenovou si manžel vyhlédl v šestnácti. Herečka dodnes lituje jediné věci

Historie vztahu herečky Sophie Lorenové (89) a italského filmového producenta Carla Pontiho (†94) byla dramatická....

Jak EU obelhala Německo. Palivo pro zakázané spalováky bude jen teorií

Bylo to jedno z jarních témat evropského autoprůmyslu. Německo tedy podepsalo bianco šek o výjimce pro syntetická...