Mobilní digitální podpis, jak je tato technologie nazývána, již brzyumožňuje elektronicky podepisovat smlouvy a vůbec jakékoliv dokumenty prostřednictvímmobilních přístrojů jako například mobilních telefonů. Německá firmaBrokat využila získání tohoto patentu k uzavření smlouvy s mSignkonsorciem. Spojením vznikl silný podnik na poli informačních a mobilníchtechnologií. Cílem je, dosáhnout s mobilním elektronickým podpisem pozicestandardu pro aplikace v oblasti mobilní komunikace. Brokat na svou technologiizískal patent i v USA a dalších významných zemích.
Technologie s vysokým tržním potenciálem
Vzhledem k velice univerzálnosti a očekávanému růstu internetu a mobilnítechniky, má mobilní digitální podpis obrovský tržní potenciál. Brokatpočítá s tím, že mobilní digitální podpis bude velkým stimulem prourychlení růstu objemu elektronických obchodů. Podle slov Stefana Roevera (CEO,Brokat AG) má mobilní digitální podpis pro e-business jako takový zcelafundamentální význam. Poprvé totiž budou mít uživatelé možnost, uzavíratbezpečné obchody přes mobilní telefon, PDA zařízení či jiné podobné udělátko."Princip digitálního podpisu už ze své podstaty představuje bezpečnoutechnologii, která se v této podobě přesouvá i do našich kapes. Společněse specialisty z mSing konsorcia tohoto potenciálu hodláme využít předevšímk urychlení rozvoje elektronického obchodování na celém světě",tolik Stefan Roever.
Bezpečná technologie pro mobilní obchody
Digital Signature - digitální podpis - je technologie pro zaručeníautenticity dokumentů. Elektronický podpis není podpis takový, jaký jej známe.Je to číslo. Správně by se sice mělo psát, že je to posloupnostznaků, ale pro jednoduchost zůstaňme u toho, že je to číslo. Další jehovlastností je to, že je to velmi dlouhé číslo (nejběžněji 1024bitů, alei 2048). Elektronický dokument může být jakýkoliv soubor uložený ve vašempočítači - je to jakýsi soubor dat - tedy v podstatě - převedeno do řečipočítačů - jsou to jedničky a nuly, tzn. také číslo. Každý uživatel -stejně jako se podepisuje rukou - bude vlastníkem tajného klíče (říká semu privátní klíč), jehož pomocí dokument "podepíše". V okamžikupodpisu vznikne nové číslo na základě složitých matematických operací.Toto číslo je vytvořeno tak, aby z něj bylo velice obtížné - řekněme sito na rovinu - nemožné - získat privátní klíč. Takto podepsaná zprávapoté putuje svému adresátovi. Ten ji poté pomocí veřejného klíčeodesilatele přečte.
Celá technologie digitálního podpisu tedy není založena na tom, že bynebylo možné zprávu po cestě od odesilatele k adresátovi změnit, ale natom, že pokud to někdo udělá, adresát to zjistí, protože změněná zprávajiž nebude stejné "číslo" jako původně podepsaný dokument. V případěpoužití asymetrické kryptografie (tak jak to bylo popsáno; existence dvou klíčů- soukromého a veřejného) má každý člověk svůj soukromý klíč a všichni,kdo od něj chtějí přijímat podepsané zprávy, vlastní veřejný klíčodesilatele. To, že se v celém procesu vyskytují i tzv. certifikačníautority a není to úplně tak jednoduché, jak jsem naznačil, můžeme v tutochvíli pominout.
Vraťme se ale k firmě Brokat. Ta již dnes integrovala technologii mobilníhodigitálního podpisu do svých zařízení, což umožňuje standardizovanoukomunikaci s finančními úřady, elektronickými obchody na internetu,loteriemi či jinými e-comerce poskytovateli.
Možnosti využití
Prostřednictvím služby krátkých textových zpráv (SMS) nebo technologieWAP, kterou je dnes vybavena již většina nových mobilních telefonů, se zmobilního telefonu může lehce stát autentifikační zařízení. Vedle jižcelkem známých možností jako obchodování, správy bankovních účtů, nákupuletenek, vstupenek a podobných komodit, nabízí se pro nově patentovanoutechnologii celá řada různých oblastí použití. Tak např.:
- Pay per View - v době přenosů širokoúhlých filmů, hudby a sportovních klání stejně tak jako exkluzivních zpravodajských pořadů nabízí tato technologie ve spojení s mobilními telefony třetí generace UMTS možnost za tyto služby pohodlně a bezpečně platit pomocí telefonu.
- Aukce - nabízející budou schopni své nabídky stvrzovat digitálním podpisem. To je poté zárukou serióznosti a likvidnosti nabízejícího.
- Výherní soutěže - bez jakýchkoliv časových či prostorových omezení budou moci majitelé telefonů hrát hrát ve virtuálních hernách. V takovou chvíli se jediným omezením stává stav konta :-)
- e-Government - občané budou moci oslovovat své zástupce v Parlamentu, podávat žádosti o vydání pasu apod. a to vše s prověřením autenticity žádajícího prostřednictvím mobilního telefonu.
- Smlouvy - podle legislativních úprav týkajících se smluvních závazků, je elektronický podpis rovnocenný podpisu vlastní rukou. Z jeho použití vyplývají stejná práva i závazky.
Možná bude technologie firmy Brokat záchranou skomírající chiméry zvanéWAP. Ta by se totiž mohla stát jakýmsi zprostředkovatelem - nástrojem -mezi telefonem a např. obchodníkem na internetu. Uvidíme.