Středa 31. května 2023, svátek má Kamila
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 31. května 2023 Kamila

Brát notebook pod stan je nesmysl. Na co myslet, když vás nepřesvědčíme

  0:01
Dnešním dnem startují letní prázdniny. Radíme, jaké příslušenství přibalit s sebou do batohu, jak se k notebooku chovat v terénu a které stroje jsou na cestování nejvhodnější.

NB pod stan NE | foto: Profimedia.cz

Redakce Technet.cz důrazně doporučuje užít si táborák a nezapomenutelné chvíle s přáteli a žádnou zbytečnou elektroniku pod stan nebrat. Jediné, co je v přírodě užitečné, je mobil a ruční svítilna. Notebook se může hodit tak maximálně v deštivém počasí, kdy se chcete zbavit dětí a pustit jim třeba pohádku. I tyto situace lze ale vyřešit bez elektroniky, která nám zaplňuje životy možná až přespříliš.

Vzít si notebook jen tak pod stan vám navíc způsobí spoustu starostí. Nejenom, že budete muset myslet na jeho pečlivé zabalení, aby se při transportu nepoškodil, mnoho času navíc strávíte také s řešením jeho napájení. Sebelepší notebook totiž ani v 21. století nevydrží přehrávat film déle než 10 hodin.

Balíme

Pokud pojedete na dovolenou autem, zdá se být snadné vložit notebook do standardní brašny a hodit do kufru auta. Možná ale budete mít s sebou hodně věcí a budete mít problém kufr vůbec dovřít. V takovém případě musíte notebook bezpečně zabalit, aby při větším tlaku neprasklo víko displeje.

Vrstvy displeje

Pomůže dobře vypolstrovaná brašna případně batoh na notebook. U nich však budete muset investovat i několik tisíc korun. Jestli se vám nechce utrácet, postačí standardní brašnu nebo batoh za pár stovek "vycpat" třeba dvojicí triček, které budou tlumit nárazy. Celou tuto sestavu pak přibalte například mezi spacáky. Adaptér dejte někam stranou a určitě jej nenechávejte třeba v přední kapse brašny. Mohl by promáčknout víko displeje.

Populární batoh Dicota BacPac Jump

Pro experty jsou určeny pevné hliníkové nebo plastové kufry. Vydrží nárazy, bývají voděodolné a některé jsou i žáruvzdorné. Počítáte-li s pády, podívejte se spíše po plastových kufřících, plast lépe tlumí nárazy. Oba typy kufříků jsou ale spíše pro profíky a na prázdninové cestování je to možná až příliš extrémní řešení.

Odolný kufřík na notebook

Ten, kdo nepojede autem, ale půjde pěšky s krosnou na zádech, si nejspíše notebook vůbec nevezme. Zaprvé se pěkně pronese, zadruhé je těžké jej dostatečně ochránit přes škrábanci a poškozením. Pokud na počítači přesto trváte, doporučujeme malý lehký netbook s hmotností okolo 1 kilogramu. Svede běžet na baterie až 10 hodin a vzhledem ke kompaktním rozměrům hodně vydrží. V krosně by se měl umístit do horní části co nejblíže k zádům.

Zabezpečení

Další úskalí vás čeká při zabezpečení notebooku. Nezapomínejte, že jsme na planetě Zemi a vše, co není pevně přivařené k železobetonové konstrukci, zmizí během jednoho večera.

Notebook ve stanu jen těžko ukryjete a je proto velmi riskantní brát jej s sebou. Pomoci by vám mohl zámek Kensington, což je jednoduchý zámek s ocelovým lankem, který se přicvakává k šasi notebooku. Slot pro tento zámek mají standardně všechny notebooky. Zajistit byste jej mohli například o volant auta, nebo k němu přivázat co nejvíce těžkých věcí. Naneštěstí není moc složité Kensington překonat a notebook ukrást i tak.

Zámek Kensington

Zámek Kensington, cena od 700 Kč

Prodávají se také alarmy s čidlem pohybu. Jediným efektem ale nejspíše jen bude, že vám ostatní táborníci vynadají za nepříjemný hluk a váš notebook stejně nenávratně zmizí. Málokdo totiž ze sirénky pochopí, že někdo něco krade, a bude se s ním chtít hrdinně poprat. Mnoho zlodějů však alarm dokáže odradit. Rozhodně více, než přítomnost Kensingtonu.

Alarm na notebook

Myslete na zabezpečení vašich dat. Nastavte si silné heslo do Windows a pokud máte na disku třeba rodinné fotografie, povolte také šifrování. O notebook sice třeba přijdete, ale k tomu nejcennějšímu, tedy vašim datům, se nikdo nedostane.

Starosti s energií

V kempu si vystačíte s adaptérem, zásuvku totiž najdete vždycky a notebook nabijete během pár hodin. Pod stanem v přírodě ale nastává skutečný boj o energii. Celkem máte několik možností, jak jej vyhrát.

Zaprvé si můžete dokoupit solární panel, který bude baterii notebooku dobíjet ze sluníčka. Nedoporučujeme to. Solární články nedodávají příliš velký proud a svedou účinně dobíjet tak maximálně netbook. Záleží přitom hodně na počasí.

Solární nabíječka

Solární nabíječka, cena okolo 4 500 Kč

Lepším řešením je power banka, tedy baterie, která se zvolna nabíjí přes solární článek. Až potom ji připojíte k notebooku a ten se z této banky dobije. Celé řešení má nevýhodu v ceně, solární panel stojí podle výkonu 1500 až 5000 Kč, power banka s kapacitou 50 až 100 Wh dalších 3000 až 5500 Kč. Na jedno nabití protáhne power banka výdrž notebooku tak o 3 až 6 hodin, u netbooku to může být až deset hodin.

Nabíječka s vnitřní baterií Powegorilla

Baterii jinak můžete koupit i samostatně. Více v článku Chcete být opravdu mobilní? Pořiďte si externí baterii pro notebook

A jako poslední řešení může posloužit adaptér do auta. Přizpůsobí napájení ze zapalovače adaptéru notebooku a nabije jej během pár hodin. Je to asi nejelegantnější řešení a stojí okolo 800 až 900 Kč. Jedinou vadou na kráse je, že potřebujete mít auto.

Adaptér pro notebooky do auta

Připojení

Když se neobejdete bez svého Facebooku ani na dovolené a cítíte potřebu všechny informovat o táboráku ve svých statusech, podívejte se k našim operátorům po mobilním internetu. Je pomalý, v neobydlených oblastech často nestabilní nebo dokonce nedostupný, ale celkově na většině území ČR docela funguje.

Modem vám k němu operátoři ochotně dodají. Když podepíšete smlouvu krví na několik let, dají vám jej dokonce jen za symbolickou korunu. Zpravidla vypadá jako dongle do USB, k dostání jsou ještě PCMCIA a ExpressCard varianty. Ještě lepší je zakoupit notebook nebo netbook s vestavěným 3G modemem, nikdy modem neztratíte.

USB modemy pro mobilní připojení k internetuUSB modemy pro mobilní připojení k internetuUSB modemy pro mobilní připojení k internetu

Tarifikaci rozebrali kolegové na mobil.cz v článku Rychlý mobilní internet nabírá dech. Výhodné to opravdu není, ale jako nouzové řešení pro workoholiky nebo závislé postačí.

Jak se k notebooku chovat

Všechny rady, jak se k notebooku chovat, jsme shrnuli ve dvou článcích už dříve. Ten druhý navíc obsahuje instruktážní video, co dělat při polití vodou:

Vyloženě k prázdninovému tématu se hodí rada nenechávat notebook na sluníčku. Zaprvé tím trpí probarvení plastů, zadruhé se mohou začít plasty v horku roztahovat a namáhat tak jednotlivé spoje. Váš notebook by proto mohl být po čase pěkně "rozvrzaný".

Stejně tak škodí notebooku prach, který nasává větráček většinou ze spodní strany. Chcete-li proto položit notebook na zem, dejte pod něj pevnou podložku, která nasávání prachu zabrání.

Který koupit

Výrobci nabízejí hned několik outdoorových notebooků, které se hodí na cestování. Mívají pevné šasi s vnějšími materiály odolnými proti pádům. Většinou to jsou měkké plasty, najít lze ale i modely s plasty vyztuženými uhlíkovými vlákny.

Obecně se hodí na cesty jakýkoli levný netbook. Koupíte jej už za 6 000 Kč, nemusíte se tak o něj moc bát a vydrží opravdu hodně. Pokud se k němu budete chovat jako člověk, poslouží vám i během dalších dovolených.

Dell

Tento výrobce nabízí provedení ATG, které je odolné proti nárazům, pádům, polití a prachu. Vychází ze standardní firemní řady Latitude, zodolnění je ale provedené podle vojenských norem. S cenou více než 40 000 Kč však osloví spíše jen profesionály.

Dell Latitude E6400 ATG

Panasonic

Japonský výrobce nabízí odolnou řadu Toughbook, kterou jsme blíže popsali v tomto článku. Cena opět patří k těm nejvyšším na trhu, za špičkové modely odolné proti mrazu a vysokým teplotám dáte i přes 100 000 Kč.

Panasonic Toughbook CF-30

Lenovo

Velmi spolehlivá a konstrukčně skvěle provedená řada ThinkPad také nepatří k tomu nejlevnějšímu na trhu. Ceny však startují již na daleko rozumnějších 18 000 Kč. ThinkPady mají pevné šasi, plasty jsou u vyšších řad vyztuženy uhlíkovými vlákny. Málokteré notebooky se hodí na cestování lépe.

Lenovo ThinkPad X61s

Zubačka Vitznau-Rigi

Sledujte exkluzivní přenos z nejstarší zubačky v Evropě ve Švýcarsku. Dráha vedoucí z Vitznau (435 m n. m.) na vrchol Rigi (1752 m n. m.) je v provozu od roku 1871. Kamera je umístěna ve stanici Staffel (1.603 m n. m.)

Více ze Slow TV:

  • Nejčtenější

Šakal se ukázal Čechům, je adeptem na budoucí útočné vozidlo armády

Britská společnost Supacat na probíhajícím veletrhu obranné a bezpečnostní techniky IDET představuje lehké útočné...

Klíšťata nesplachovat, ve vodě přežijí a mají blízko k intimním partiím, říká vědec

Rozstřel Vrcholí sezona klíšťat. K pravidelným hlášením o počasí a pylové situaci v těchto dnech přibylo další, informace o...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Podívejte se na hi-fi sestavu dražší než váš dům a vážící jako menší auto

V některých oborech opulence nezná hranic a poslechová technika je jedním z nich. Do skoro absurdních výšin to dovedla...

Avia B.534 byla zastaralá už v době Mnichova, ale bojovala ještě v roce 1944

Standardní stíhačkou československého předválečného letectva byla Avia B.534. Tento týden uběhlo 90 let od vzletu...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Existuje riziko vyhynutí, varují už i šéfové firem vyvíjejících AI

Nové prohlášení iniciativy Center for AI Safety přitáhlo pozornost řady odborníků včetně šéfa společnosti Open AI nebo...

Priske exkluzivně. O titulu, datech, jazykové bariéře i manželce v Iráku

Premium Když se zadívá na velké esko ve sparťanském znaku, vrátí se na chvíli do dětství. „Nevím, jak vy, ale já jako kluk...

Pád „letadla“ za 2,3 miliardy. Podvodem vylákali peníze i ze známých sportovců

Premium Klientům slibovali zisk třicet procent. Místo toho nakupovali luxusní auta, zlaté cihly a nemovitosti. Společnost JO...

VELKÝ TEST ELEKTROKOL 2023: Horská kola s pevným rámem

Premium Hardtaily, tedy modely elektrokol s přední odpruženou vidlicí, mají výsadní postavení jako skutečný univerzál. Stále...

Zemřel spoluzakladatel Intelu, který vymyslel Mooreův zákon

Ve věku 94 let zemřel v pátek Gordon Moore, spoluzakladatel společnosti Intel a průkopník polovodičového průmyslu,...

Vysloužilé PC nemusí jen chytat prach. Vdechněte mu druhý život

Podívejte se na možnosti, jak vrátit staré počítače či notebooky zpět do hry. Možností, k čemu by se daly využít, aby z...

Že by to nakonec vyšlo? Modul pro „světelnou wi-fi“ míří do domácností

Přímo na veletrhu MWC 2023 v Barceloně si odbyl premiéru první modul pro datové přenosy standardu li-fi pro spotřební...

Toto potřebujete vědět před nákupem ethernetového kabelu

Síťový datový neboli ethernetový kabel je poměrně jednoduchá součást počítačové sítě. Existuje však několik věcí, které...

Chystá se novinka, kdo spoří v penzijku, odečte z daní až 48 tisíc

Důchody mají být pro budoucí penzisty nižší. Populace stárne a průběžný důchodový systém, do něhož přispívají současní...

Sharon Stone se v 65 letech ukázala v plavkách. Sklízí obdiv i kritiku

Sharon Stone oslavila v březnu pětašedesáté narozeniny. Hollywoodská hvězda je pyšná na svou postavu a na Instagramu se...

Kráska opustila armádu, aby se stala nejpřitažlivější řidičkou kamionu

Osmadvacetiletá Nicolle z Velké Británie si říká Trucker Baddie a je řidičkou kamionu. Dříve pracovala pro armádu, ale...

Svěste džíny na půl žerdi. Do módy se vrací trend ze začátku milénia

Většina z nás je nejspíš ráda, že móda z let 2006 až 2012 zmizela z pultů. Bokové džíny, baleríny, chokery a průhledné...

Podle právníka musel Ondřej s článkem v bulváru souhlasit, říká Kuchařová

PR zastoupení Taťány Kuchařové poskytlo redakci iDNES.cz stanovisko nezávislého právníka. Podle toho musel dát Ondřej...