Bezdrátový WiFi satelitní Internet za letu. Zdarma!

  0:01aktualizováno  0:01
Na palubě Lufthansy. Je to tady! Konečně lze i nekonečné lety strávit smysluplně: tento dopravce nabízí od nového roku vysokorychlostní připojení na palubě svého Boeingu 747-400. Bezdrátová síť a až 50 notebooků k zapůjčení zdarma během tříměsíčního testovacího provozu. Trasa Frankfurt - Washington se zřejmě stane Mekkou všech nadšenců.

Širokopásmové bezdrátové připojení na Internet - v 10ti kilometrech

Od 15.ledna začne Lufthansa lákat zákazníky neodolatelnou nabídkou - dokážeme si představit, že se cestující budou mimořádně snažit dostat na palubu právě tohoto Boeingu 747-400, se jménem jedné ze spolkových zemí "Sachsen-Anhalt". V rámci čtvrt roku dlouhého testovacího provozu vysokorychlostního připojení k Internetu a lokální síti za letu zde bude zdarma nabízen bezdrátový přístup - a až 50 notebooků pro vyzkoušení.

Na straně síťové se má jednat o WiFi řešení, zřejmě na bázi 802.11b standardu, se snadným upgradem na vyšší rychlosti v případě eventuální integrace na palubu dalších letadel. WiFi se stará o co nejsnažší vytvoření lokální sítě, bez potřeby náročného propojení kabeláží, která by prodražovala integraci - a též přidávala na váze, což je při každém kilogramu navíc poměrně drahé.

Naopak, WiFi je nejsnadnějším způsobem, jak bezproblémově umožnit přístup takřka každému na palubě, bez nutnosti přestavby starších letadel. Lufthansa se tak uvedla jako první aerolinka na světě, která místo na spoléhání se na Airbus či Boeing a jejich nové modely teprve na výrobních linkách, dokázala využít levnějších existujících technologií, které jsou poměrně dostupné a široce užívané - a díky nim zpřístupnit Internet na palubě svých letadel.

Na straně linku mezi letadlem a Internetem přichází ke slovu vysokorychlostní satelitní uplink - žel, bez bližších informací. Zda se jedná o Inmarsat, Iridium či zcela jinou síť pokrývající Atlantik zde nebylo řečeno. Podobně se nelze ve velmi stručné zprávě dočíst ani o hardwarové podpoře na palubě letadla - zda se bude jednat o skutečně živé spojení, či zda se bude část stránek načítat z paměti lokálně umístěného serveru se stovkami gigabajtů nejběžnějších stránek synchronizovaných těsně před odletem.

Fujitsu Siemens Lifebook - první létající notebook s přípojením k Netu

Naopak detailně je zmíněna konfigurace notebooků, které budou zdarma k zapůjčení - Lufthansa (ač létá s Boeingy:) v tomto případě sáhla po lokálním Fujitsu Siemens Computers, a to po modelu Lifebook S6010. Pokud vezmeme v úvahu, že tento model při váze 1,7 kilogramu nabízí modulární šachtu pro CDROM / DVD či DVD / CD-RW mechaniku a 13,3 palcový displej, jedná se o velice vhodný model pro použití při letu. Pentium III-M procesor a především šestihodinový akumulátor mají být dalším plusem na cestě za dokonalým zážitkem z brouzdání Internetem během letu.

Rozhodně budeme sledovat výsledky tohoto experimentu velmi pozorně - za jedno nás popuzují aerolinky, které Vás donutí vypnout mobil ještě před vstupem na palubu letadla (viz České Aerolinie), ačkoliv jej před letem samozřejmě naprosto poctivě vypínáme. A na druhé straně Lufthansa, která je ochotna do svých letadel standardně zabudovávat bezdrátovou síť, která může potenciálně ovlivňovat elektroniku letadla během celého letu. Nepochybně, Lufthansa konzultovala tento krok se svými mechaniky i Boeingem, takže ví, co dělá.

Ovšem, podobně jako se budou někteří elektronikou obtížení či prostě jen dlouhými lety znudění pasažéři snažit dostat na palubu "Sachsen Anhalt" B747, stejně tak si lze představit, že někteří jej budou ze stejného důvodu raději ignorovat. My bychom si jej rádi vyzkoušeli "na živo", na druhé straně, příliš nelitujeme absence během testovacího provozu...

Pro Lufthansu to znamená plusy v konkurenčním boji - plánuje zavedení bezdrátového vysokorychlostního Internetového připojení ve všech svých odletových salóncích (nic neříká o ceně) na letištích po světě, a pokud test proběhne k plné spokojenosti, můžeme se během méně jak roku dočkat integrace bezdrátového Internetu na palubě většiny letadel její flotily.

Pokud si již rezervujete let na palubě Internetového Boeingu a v poznámce si zamlouváte jeden z Lifebooků, vězte, že budete mít "k ruce" - zřejmě virtuálně, po Internetu - odborný personál (nebo že by místo někdy i docela sličných letušek nosili občerstvení počítačoví technici?), notebook bude před letem čerstvě dobit, a po každém restartu se automaticky smažou data uložená předchozím uživatelem lokálně na notebooku (je to pro ochranu Vašeho soukromí), ale doufejte, že nezmíněný operační systém - pravděpodobně Windows XP Professional - nebude mít tendenci k častým pádům... A pokud se Vám zapůjčený Lifebook zalíbí, budete mít možnost si jej zakoupit rovnou na palubě (ideální duty-free: "vyzkoušej a kup").

50. výročí přistání na Měsící

Americký kosmický let Apollo 11 splnil svoji misi 20. července 1969. Na povrch Měsíce jako první člověk vstoupil velitel posádky Neil Armstrong. Doprovázel jej Edwin "Buzz" Aldrin, zatímco Michael Collins zůstal na palubě vesmírné lodi.

Téma Apollo 11 v článcích Technet.cz:
O čem si povídali kosmonauti Apolla 11. Poslechněte si tisíce hodin „ticha“
Co kdyby Apollo 11 zůstalo na Měsíci? Pohřbili by je přes rádio zaživa
Vlajky na Měsíci stále stojí. Podívejte se na důkaz ze sondy LRO

Nejčtenější

Samé otázky. Vědci pronikli do neznámých prostor u hrobky zpovědníka krále

Podle jasně čitelného letopočtu na papírku se vzkazem od dělníků, kteří...

Skupina historiků a dalších odborníků v přímém přenosu vyzvedává schránu s ostatky králova zpovědníka Jindřicha...

Zelené peklo Normandie. Problém odhalených spodků vyřešil seržant Culin

Digitálně kolorovaná dobová fotografie lehkého tanku M5 Stuart s improvizovanou...

Během detailního plánovaní vylodění v Normandii a prvních fází následného postupu do nitra Francie se zapomnělo na...

Některé nejlevnější notebooky nedoporučí ani výrobce. Vyzkoušeli jsme je

Test nejlevnějších notebooků

Na rčení „nejsem tak bohatý, abych kupoval levné věci“ zákazníci často zapomínají. Otestovali jsme proto šest levných...

Odstartovala nejsilnější raketa světa. Nese desítky satelitů a plachetnici

SpaceX poslala do vesmíru Falcon Heavy 25.6.2019 v 8:30 našeho času. Na palubě...

V úterý 25. června ráno v 8:30 našeho času znovu odstartovala nejsilnější raketa současnosti, Falcon Heavy. Vynesla...

Smrt nad Kanálem. Zahynuli při letecké nehodě, StB je obvinila z emigrace

V 70. letech 20. století se na obloze potkávaly rozmanité typy letadel, jak...

Kanál La Manche je tichým svědkem desítek nouzových přistání i zřícení letadel. Zahynuli zde českoslovenští hokejisté i...

Další z rubriky

Huawei má problémy i v počítačích. Omezuje výrobu a ruší nový notebook

Trojice notebooků Huawei pro rok 2019. Zprava MateBook 13, 14 a X Pro.

Omezení, které řada amerických firem uplatnila na společnost Huawei, se vedle mobilních zařízení a infrastruktury...

Přichází nový mini počítač Raspberry Pi. Zvládne dva monitory se 4k

Čtvrtá generace minipočítače Raspberry Pi

Na světě je čtvrtá generace jednoduchého počítačového systému Raspberry Pi. Systém nyní pohání výkonnější procesor a...

Některé nejlevnější notebooky nedoporučí ani výrobce. Vyzkoušeli jsme je

Test nejlevnějších notebooků

Na rčení „nejsem tak bohatý, abych kupoval levné věci“ zákazníci často zapomínají. Otestovali jsme proto šest levných...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz