Bezdrátové sítě: kterou z variant si vybrat?

  0:01aktualizováno  0:01
Bezdrátové technologie nemohou žít spolu, ale ani bez sebe. Ať WiFi, Bluetooth či GPRS, žádná z technologií nenabízí ideální, neprůstřelné řešení požadavků na bezdrátovou komunikaci. Jak je lze kombinovat a kde leží výhody optimální integrace? Kde se naopak vyplatí spolehnout pouze na jedinou z nich?

Kombinace možností - a konkurenční oblasti

Každá bezdrátová síť, tak jak jsme si je přiblížili ve včerejším přehledu, nabízí své unikátní schopnosti a možnosti: Bluetooth je ideální lokálně osobní bránou k ostatním možnostem, WiFi je přímá náhrada lokální sítě a GPRS jsou sítě telefonní. Je zřejmé, kde se jejich možnosti prolínají, a částečně i kde si budou do budoucna konkurovat.

Kombinace GPRS telefonu a Bluetooth notebooku či PC nabízí výhody ideálně bezdrátové komunikace: lokálně v oblasti pár metrů (není potřeba vědět, kde právě vězí mobil) i celostátně (kdekoliv v dosahu GSM signálu lze přistupovat k Internetu). Nevýhodou je nízká rychlost GPRS, která má do širokopásmového spojení daleko, a má své problémy se spolehlivostí, závislé na síle signálu. Cena je závislá na konkrétním providerovi, platíte za použitou kapacitu.

Kombinace WiFi a Bluetooth nedává příliš smysl - tyto dva standardy si budou konkurovat, pokud půjde čistě o zprostředkování komunikace a připojení k síti či Internetu, trumfy zde budou na straně WiFi ve vyšší rychlosti a větším dosahu. Naopak, Bluetooth přesvědčí svou univerzalitou - na rozdíl od WiFi bude schopen nejen vytvoření sítě mezi PC, ale mezi takřka libovolným myslitelným zařízením a PC, nebo i mezi zařízeními, na bázi pouze 1Mbitové sítě, ale na bázi internetového standardu TCP/IP.

GPRS a WiFi mohou být konkurenti - a doplňovat se zároveň. V dosahu místní bezdrátové sítě můžete využívat 11Mbitové konektivity, ideálně přes pevnou linku, ať již mikrovlnným či jiným pevným připojením, zatímco na cestách si vystačíte v libovolném místě s WiFi. Velice zajímavou možností je experiment Eurotelu s vybranými frekventovanými místy, kde nabízí placený přístup k Internetu.

Triumvirát - neexistuje optimální řešení

Pro dnešní potřeby neexistuje samostatné optimální řešení, každá z nabízených možností má své výhody a zřejmé zápory. Ideální řešení (v rozporu s nadpisem) existuje - ovšem je nejdražší. Protože nelze říci, že by kterákoliv z výše jmenovaných možností měla jasně navrch nad ostatními, spíše naopak - ve větší části běžného použití notebooku se doplňují a nejjistější cestou je nákup všech tří: WiFi a Bluetooth adaptér v notebooku, GPRS v Bluetooth telefonu!

Právě s touto kombinací jsme se vydali na cesty my a ačkoliv nás občas provázely problémy, po většinu času jsme měli k dispozici alespoň některou z možností komunikace: od nejpomalejšího GSM spojení na sotva 9,6 kbit/s, přes GPRS kolem 32 kbit k lokální síti na 1 Mbit/s Bluetooth až ke skvělému 11 Mbit "broadband" vysokorychlostnímu spojení v dosahu některého z přístupových bodů.

Kombinované karty - a od výrobců v noteboocích integrované MiniPCI adaptéry - klesají v ceně, žel ne tak rychle, jak bychom si přáli. Ale lze s jistotou říci, že právě tyto adaptéry budou po masové integraci DVD/CD-RW kombomechanik dalším milníkem ve vývoji notebooků. S jejich skutečně masově levným nástupem můžeme počítat pravděpodobně cca od poloviny příštího roku, kdy většina zatím výstavních exponátů bude běžně k dostání v Evropě a ČR.

 

Nejčtenější

Ochranka prezidenta Putina mate GPS. Lodě se přemístily na pevninu

Obrázek ukazuje pozice rušených lodí na letišti ruského města Gelendžik, ležící...

Americká nezisková organizace C4ADS si všimla, že když se ruský prezident Vladimir Putin přiblíží k přístavu, satelitní...

Hodinky, které zachránily astronautům život, když vše ostatní selhalo

Budoucí legenda. Omega Speedmaster za nedlouho těmto hodinkám nikdo neřekne...

Před čtyřiceti devíti lety se ve vesmíru odehrála jedna z nejnapínavějších událostí. Havárie Apolla 13 mohla lehce...

Neuvěřitelné množství chyb! Jako zázrakem většina lidí havárii přežila

Pohled na kokpit, patrný je splasklý skluz. Boeing 707 společnosti BOAC...

Piloti letu BA712 společnosti BOAC udělali koncem šedesátých let jednu fatální chybu. Neaktivovali hasicí zařízení...

Černé díry mohou ovlivnit celé galaxie, řekl astrofyzik v Rozstřelu

Astronom Jiří Svoboda v diskusním pořadu Rozstřel (12. dubna 2019)

Ve středu astronomové z projektu Event Horizon Telescope ukázali vůbec první fotografii černé díry. Co to pro vědu...

OBRAZEM: „Největší“ letadlo světa se vydalo na svůj první let

První let stroje Stratolaunch (13. duben 2019)

Speciální letadlo Stratolaunch, které bude sloužit jako platforma pro vypouštění kosmických raket, absolvovalo v sobotu...

Další z rubriky

Vylepšený standard microSD slibuje rychlost přenosu dat 985 MB/s

Nový standard microSD Express.

Tento týden byla představena vylepšená verze paměťových microSD karet popsaná ve specifikaci SD 7.1. Novinka nese...

Apple inovoval malý tablet. Trvalo to čtyři roky

Nový iPAd mini podporuje dotykové pero.

Apple poněkud překvapivě uvedl na trh dva nové tablety - malý mini a klasický Air. Oba dostaly nový čip či větší paměť...

Ticho, výkon, kalibrované barvy. Acer uvedl zbrusu novou značku počítačů

ConceptD 500

ConceptD je nová značka stolních počítačů, notebooků a monitorů Acer, určená zejména pro tvůrce obsahu a náročné...

Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH
Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH

r.v. 2017, naj. 55 247 km, diesel
650 000 Kč (s DPH)

Najdete na iDNES.cz