Bezdrátové fotoaparáty na bázi Bluetooth?

  0:01aktualizováno  0:01
Bluetooth zařízení jsou konečně na správné cestě. Digitální fotoaparát, který umí přenést snímky do počítače, PDA či telefonu bezdrátově, je tu a poměrně dostupný. Je však bezdrát vždy to správné řešení? Podívejte se s námi na tento fenomén, který plně udeří koncem roku.

Concord Eye-Q Go Wireless přenáší nafocené snímky pomocí Bluetooth

Společnost Concord, kterou budou mnozí jistě následovat, pokud již to jako Sony u některých svých videokamer neudělali, zabudovala do svého digitálního fotoaparátu bezdrátový Bluetooth modul z dílen National Semiconductor. Bez jakéhokoliv kabelu tak může uživatel fotoaparátu přenášet snímky mezi notebookem, tiskárnou, PDA či telefonem, pokud je tento vybaven Bluetooth adaptérem.

Concord Eye-Q je dvoumegapixelový digitální fotoaparát, s pevnou zaměřovací vzdáleností (48 mm ekvivalent u klasického fotoaparátu a F=3,2), se čtyřnásobným digitálním zoomem a bleskem. Nastavení bílé a úroveň osvětlení jsou nastavovány automaticky.

Protože v dodávce je obsažen i USB Bluetooth adaptér, může fotoaparát začít okamžitě po instalaci komunikovat s libovolným počítačem s USB 1.1 rozhraním. Fotoaparát má 1,5palcový TFT displej a ukládá fotografie na SmartCard či MultiMediaCard. Je schopen i videonahrávek ve čtvrtinovém VGA rozlišení. Bez baterie váží 105 gramů a má velikost 86 x 61 x 32,5 milimetrů. Concord Eye-Q má být k dostání v průběhu třetího čtvrtletí, předběžná cena je 199 dolarů, evropská cena zatím nebyla oznámena.

Bezdrátový modul především

Na celém fotoaparátu však nejvíce zaujme jeho Bluetooth modul. Concord Eye-Q má zabudovaný WPAN modul (Wireless Personal Area Network - bezdrátová OSOBNÍ síť, na rozdíl od WLAN - Wireless Local Area Network: bezdrátové LOKÁLNÍ sítě) typu CP3BH19SB od společnosti National Semiconductor, který má mít efektivní dosah cca 10 metrů.

Bluetooth modul má podporovat až sedm současných spojení, například s notebookem, tiskárnou, telefonem a stolním PC. Přenos jednoho dvoumegapixelového obrázku má trvat 38 vteřin, samozřejmě zůstává možnost přenosu dat klasickým USB 1.1 kabelem. Mimo to lze fotoaparát připojit i k libovolné PAL či NTSC televizi.

Trocha hardware

CP3BH19SB je označení pro WPAN modul na bázi rodiny komunikačních čipů CP3000 zmíněné firmy National Semiconductor. Tento modul obsahuje 2,4GHz transceiver (vysílací/přijímací) čip LMX5251 a Bluetooth komunikační čip CP3BT13. Díky tomu je možná implementace kompletního souboru funkcí Bluetooth současně s aplikačním kódem zákazníka. Spojení mezi aplikacemi zákazníka a souborem Bluetooth funkcí probíhá přes aplikační programovací rozhraní (API - Application Programming Interface). Díky specifickým profilům v interní paměti čipu a plné podpoře funkcí Bluetooth si tak návrhář konkrétních řešení vystačí bez systémového řadiče.

Pozn. red.: Na fotoaparátu nás ani tak nezaujala jeho fotočást, ta je spíše podprůměrná, a co se optiky týče, přímo začátečnická. Za tu cenu je to poměrně dost, co se tu od zákazníka požaduje. Naopak, vzhledem k integraci Bluetooth přenosu do poměrně malého balíčku se zde však otevírá pohled na novou třídu zařízení. Tyto zařízení nám výrobci již dlouho slibují, ale stále to trvá, než se objeví první funkční vzorky a konečně i finální produkty.

Z tohoto pohledu je tento fotoaparát jednou z prvních vlaštovek skutečně spotřební elektroniky s Bluetooth, na druhé straně odhaluje její nevýhody. Možnost spojit se se všemi představitelnými zařízeními je krásná, do chvíle, než zauvažujete, jak dlouho bude trvat přenos řekněme běžného počtu snímků (24 až 36 ekvivalent běžného filmu). Bezdrátové možnosti jsou pěkné, ale hodí se spíše pro aplikace méně náročné na přenos velkých množství dat, ke kterým digitální fotografie nesporně patří.

Kdo zívá při použití USB kabelu s rychlostí reálných 8 až maximálních 12 Mbit/s, ten bude rychlostí Bluetooth, která je desetinová, skutečně zklamán. Pro přenos jedné či pár fotografií možná, ale pro skutečné využití pro běžné přenosy v této oblasti je Bluetooth dost nepraktické.

 

Nejčtenější

Unikla hesla rekordních 773 milionů uživatelů. Najdete tam to svoje?

Není heslo jako heslo. Či spíše heslo jako heslo vlastně ani není heslo.

Více než miliarda unikátních kombinací e-mailu a hesla unikla na web v zatím rekordní databázi přístupových údajů....

Jeden „drát“ by stačil pro celou ČR. Nové elektrické vedení láme rekordy

Transformátor pro 1 110 kV vedení v Číně, který postavila firma Siemens. Na...

Provozovatel čínské přenosové sítě spustil nejvýkonnější a nejdelší vedení světa. Putuje jím elektřina o napětí více...

Nájemný vrah doplatil na svůj koníček, udaly jej chytré sportovní hodinky

Mark Fellows na snímku z desetikilometrového závodu v Manchesteru v roce 2015

Britský běžec a cyklista Mark Fellows byl odsouzen k doživotnímu trestu za dvojnásobnou vraždu. K jeho odhalení a...

Tito lidé neexistují. Počítač si je vymyslel, napodobí rasu i vlasy

Fotografie neexistujících celebrit generované neuronovou sítí Nvidia na základě...

Podívejte se na fotky lidí, které jste nikdy nepotkali a nepotkáte. Počítač si je totiž vymyslel. Generativní...

Skylink znovu zdražuje servisní poplatek i nejlevnější balíček

Logo Skylink

Satelitní platforma Skylink přistoupila po roce ke zdražení tzv. servisního poplatku, který platí uživatelé základní...

Další z rubriky

Do hospody daleko? Kapslový pivovar od LG pivo uvaří i načepuje

Vypadá trochu jako pákový kávovar, nalévá se do něj voda a vkládají kapsle, ale...

Vypadá trochu jako pákový kávovar, nalévá se do něj voda a vkládají kapsle, ale teče z něj pivo. Domácí pivovar LG Home...

Hity z veletrhu elektroniky CES: uspělo umělé maso i inteligence

Rozstřel k veletrhu CES

Největší veletrh spotřební elektroniky CES 2019 v Las Vegas přinesl řadu překvapivých novinek nejen z oblasti...

Asus překvapil desktopem, který se promění v notebook. A naopak

Jako „mothership“, tedy mateřskou loď, označuje Asus svůj ROG GZ-700, špičkový...

Jako „mothership“, tedy mateřskou loď, označuje Asus svůj ROG GZ-700, špičkový herní desktop přepracovaný do snadněji...

ZE ŽIVOTA: Manželský maraton, nebo překážkový běh?
ZE ŽIVOTA: Manželský maraton, nebo překážkový běh?

Jmenuju se Iva a v listopadu jsem nastoupila do redakce eMimina. Rozhodla jsem se vystoupit z anonymity a podělit se s vámi o svůj příběh, tentokrát na téma manželství. Můj deníček není nijak výjimečný, není ani pesimistický, ani vyloženě optimistický. Možná se v některých slovech taky najdete. :)

Najdete na iDNES.cz