Bezdrátová síť WLAN a Bluetooth v jednom řešení

  0:01aktualizováno  0:01
Možná ideální spojení bezdrátových konceptů, zcela určitě však způsob, jak zpřístupnit obě sítě uživatelům a snížit náklady na vývoj produktů, které umí využívat jak předností osobní sítě Bluetooth například pro přenos hlasu a současně WLAN pro rychlý přenos velkých objemů dat.

Texas Instruments nabízí kombinaci

Někteří výrobci již začali nabízet kombinované moduly s bezdrátovou WLAN sítí a současně s Bluetooth, ty však měly nevýhodu, že spočívaly na vícečipových řešeních od vícero výrobců. Jeden výrobce staral o WLAN a druhý měl na starost Bluetooth. Toto řešení nabízí například USI ve svém kombi modulu.

Texas Instruments však nabízí podstatně pokročilejší technologii. Kompletní řešení pro výrobce hardwaru se chystá oslovit trh zařízení sahající od mobilních telefonů, přes chytré telefony a organizéry až po plnohodnotné notebooky a stolní PC.

"Bluetooth/802.11 koexistenční balík" obsahuje balíček z malého a úsporného Bluetooth 1.2 čipu "BRF6100" a současně 802.11 části, a nádavkem patřičný ovládací software. 802.11 část je volitelná dle potřeb: "TNETW1100B" zvládá pouze sítě na 11 MBit/s dle standardu 802.11b, zatímco "TNETW1130" je podstatně zajímavější, je schopen komunikovat na všech třech současných standardech, zajišťuje tak stoprocentní pokrytí při použití libovolné dle 802.11a/b/g pracující sítě.

Mimo to je toto kombinované řešení optimalizováno pro použití bez spoléhání se na dvě samostatné externí antény, díky použití jediné má tak být vhodné i pro nejmenší telefony či organizéry, eventuálně pro ultralehké notebooky, při zachování velmi efektivní správy energie.

Protože se jedná o kombinované řešení, kdy Bluetooth a většina bezdrátových zařízení na bázi 802.11 standardů pracují ve stejném pásmu 2,4 GHz, je zde riziko vzájemného rušení, kolizí a interferencí snižujících výkon. Texas Instruments proto při vývoji kladl důraz na "extrémní" scénář současného použití Bluetooth pro hlasový přenos, který musí zůstat pokud možno nepřerušovaný, a současné zachování vysokého datového průtoku 802.11b (11Mbit/s) či 802.11g (54Mbit/s) sítě.

Díky rafinovaným mechanismům má Bluetooth přiděleno vyšší prioritu a díky dynamickému přizpůsobování se využití kanálů má být zachována i při současném použití obou technologií kvalitu přenosu jak hlasu, tak dat.

Texas Instruments zde tak přibližuje realitě bezproblémové splynutí obou technologií bezdrátového přenosu dat, kdy díky Bluetooth a WLAN má být možné, aby PDA například zvládaly současně telefonování a stahování emailů, aniž by se použité technologie navzájem omezovaly. Pro každou příležitost je pak možné využít optimální přenosové cesty.

V kombinaci s Voice over IP (přenosem hlasu po IP sítích) si lze představit v nedaleké budoucnosti automaticky se volící mechanismus přenosu dat i hlasu, v případě přítomnosti rychlejší WLAN sítě, PDA či telefon automaticky využije WLAN síť a VoIP brány, zatímco v místech, kde není pokrytí vysokorychlostní WLAN, postačí GSM/GPRS. O podobné funkci zatím Texas Instruments uvažuje pro budoucí verzi tohoto řešení. Díky podpoře všech tří současných bezdrátových variant standardu 802.11 (a/b/g) je však již nynější pokročilejší balíček Texas Instruments (s dual módovým, dual bandovým adaptérem TNETW1130) špičkovou volbou pro libovolné Bluetooth a WLAN kombo řešení.

"Bluetooth/802.11 koexistenční balík" začne Texas Instruments výrobcům dodávat jako součást vývojového balíku "WLAN embedded station development kit" (EStaDK). První produkty vzniklé na základě této technologie by se tak měly objevit na trhu již ve třetím čtvrtletí tohoto roku.

Pozn. red.: Díky podobným řešením jako je toto od Texas Instruments se snad podaří v dohledné době zabít dvě mouchy jednou ranou. Za prvé, stále ještě vysoká cena adaptérů a vhodných čipů pro notebooky pro vysokorychlostní bezdrátové sítě, navíc jen málokdy se současnou podporou funkcí Bluetooth, které v mnoha použitích dávají větší smysl nežli WLAN. Druhý problém je právě TI vyřešený problém současné funkce obou technologií ve sdíleném pásmu 2,4 GHz, kdy se mohou vzájemně nesladěné zařízení navzájem srážet do kolen a efektivně zlikvidovat možnost využití obou technologií.

 

Nejčtenější

Unikla hesla rekordních 773 milionů uživatelů. Najdete tam to svoje?

Není heslo jako heslo. Či spíše heslo jako heslo vlastně ani není heslo.

Více než miliarda unikátních kombinací e-mailu a hesla unikla na web v zatím rekordní databázi přístupových údajů....

Nájemný vrah doplatil na svůj koníček, udaly jej chytré sportovní hodinky

Mark Fellows na snímku z desetikilometrového závodu v Manchesteru v roce 2015

Britský běžec a cyklista Mark Fellows byl odsouzen k doživotnímu trestu za dvojnásobnou vraždu. K jeho odhalení a...

Čeští vývojáři vylepšili vláček pro koleje z IKEA. Uhání až 90 cm/s

Intelino tým

Vypadá jako obyčejný vláček, ale můžete ho ovládat přes aplikaci v mobilu nebo jen pokládáním barevných terčíků na...

U Sony mi nacpali mikrofony do uší a já pochopil nadšení slavného rapera

360 Reality Audio

Hudební hvězda Pharrell Williams přišel na tiskovou konferenci Sony na veletrhu CES podpořit nový projekt 360 Reality...

SpaceX začíná zkoušky „superrakety“. Bude se lesknout jako zrcadlo

Stavba pokusné rakety konceptu Starship na raketodromu SpaceX v jižním Texasu.

Fanouškům kosmonautiky přichystal šéf společnosti SpaceX Elon Musk na přelomu roku nečekaný dárek: nové plány na stavbu...

Další z rubriky

Nový notebook Lenovo upozorní, že se vám někdo dívá přes rameno

Lenovo Yoga S940

Nová Yoga S940 se pyšní s AR kamerou se sledováním pohybu očí a sbírkou snadno použitelných funkcí založených na...

Rok s Googlem v obýváku: dokáže šetřit čas, pobavit i naštvat. Česky ne

Google Home ještě neumí česky, ale jinak se jedná o překvapivě schopného...

Digitální asistent Google Home se u nás v domácnosti přes naši počáteční nedůvěru zabydlel. Používáme jej více, než...

Panasonic představil první elektrickou motorku Harley-Davidson

LiveWire EV motocykl značky Harley-Davidson

Japonská společnost Panasonic se stále více profiluje i jako dodavatel technologií pro třetí strany. Na veletrhu CES v...

Najdete na iDNES.cz