Bezdrátová síť na základní desce

aktualizováno 
Svoboda bezdrátových sítí a možnost se díky jim připojit na internet zlákala mnohé uživatele. Ti dospěli k rozhodnutí, že si zařízení umožňující připojení pořídí. Výrobci základních desek jim vycházejí vstříc a nabízejí možnost, jak ušetřit.
Přestože je standard bezdrátové sítě IEEE 802.11b (Wi-Fi) na světě již téměř pět let, populárním se stal až nedávno, což je zapříčiněno několika faktory. Jedním z nich je výrazně nižší cena koncových zařízení v poměru k prvním produktům. Dalším může být větší šance využít podpory Wi-Fi na daleko více místech než před lety. Sílu bezdrátové sítě si uvědomují i významní hráči na poli počítačů, a tak se například po pěti letech dostalo standardu IEEE 802.11b oficiální podpory i od společnosti Microsoft. Jednoduše a prostě - Wi-Fi má zelenou a spolu s jejími rychlejšími sestřičkami se s ní budeme setkávat stále častěji.

Možná i vy uvažujete o koupi zařízení, které vám bezdrátově propojí počítače v kanceláři či domě. Je k tomu potřeba jeden či více acces pointů (Wi-Fi zařízení, které řídí komunikaci) a pro každý počítač jedna karta nebo USB zařízení, přes které bude počítač s acces pointem komunikovat.

Wi-Fi na board

To, co je v oblasti notebooků již dostupné, se chystá vtrhnout i na klasické stolní počítače. Myšleno je samozřejmě umístění čipu pro Wi-Fi komunikaci přímo na základní desce.

Například společnost Intel nedávno oznámila úmysl přestat se angažovat ve vývoji svých produktů řady AnyPoint (sety pro vytvoření domácí bezdrátové sítě) a místo toho se věnovat technologiím, které jí umožní přímo na desku umístit podporu bezdrátové sítě.

To znamená, že Intel připravuje čipy a čipové sady, které by ve svém důsledku měly přinést další zlevnění bezdrátových sítí. Zlí jazykové tvrdí, že byl k tomuto kroku Intel donucen především slabými prodejními výsledky a silnou konkurencí firem jako LinkSys nebo D-Link. Spíše se ale dá předpokládat, že chce Intel plně využít svého potenciálu a zkušeností, které na poli integrovaných systémů pro PC rozhodně má. První vlaštovka již spatřila světlo světa a další lze očekávat nejpozději příští rok. Předpokládá se, že procesorový gigant umístí podporu Wi-Fi na jižní most (southbridge) nebo dokonce přímo na procesor.

Intel samozřejmě v této aktivitě není osamocen. Další společností, která touží přinést světu „onboard“ podporu bezdrátové sítě, je VIA. K podpoře tohoto kroku provedla v květnu akvizici CDMA divize LSI Logic.

Další společností, která koketuje s bezdrátovým propojením dvou počítačů, je Microstar. U ní se sice nejedná o klasickou bezdrátovou síť, ale i tak nabízí běžným uživatelům do té doby nepoznanou volnost přenosu dat, bez nutnosti připojovat jakýkoliv kabel.

Kam ten svět spěje?

Odpověď na klasickou otázku v nadpisu tohoto oddílu, alespoň co se komunikace týká, může být jednoduchá: k maximálnímu rozšíření bezdrátového přenosu dat, informací apod. Díky integraci bezdrátových sítí přímo na desce se výrazně snižují pořizovací náklady na zřízení domácí bezdrátové sítě. To umožní mnohem výraznější rozvoj bezdrátových aktivit a to vyvolá další snížení výrobních nákladů. Na první pohled samé výhody. Škarohlídové ale mohou podotknout, že se tak jen zvýší úroveň zamoření elektronickým smogem.

Mohlo by vás zajímat: Černobyl

Černobylská havárie se stala 26. dubna 1986 v černobylské jaderné elektrárně na Ukrajině (tehdy část Sovětského svazu). Vzpomínka na tragédii v těchto dnech oživila televizní minisérie Černobyl.

Téma Černobyl v článcích Technet.cz:
Brzda místo plynu a plyn místo brzdy. To byl Černobyl
Havárie neskončí před rokem 2065. Černobyl polyká tuny vody a miliardy eur
Výbuch roztavil beton a tisícitunový poklop létal vzduchem. Černobyl 1986

Nejčtenější

Neudělejte chybu jako Ovčáček. Ověřovací kód nikdy nikomu neposílejte

Pro bezpečí na internetu je důležité nesdělovat soukromé ověřovací kódy, někdo...

Pokud vám přijde zpráva s potvrzujícím kódem, zacházejte s ní jako s tajemstvím. Nepište ji nikam, kam nepatří. Nikomu...

Jsou neskutečně levné a jedovaté. Čínské tonery do tiskáren obsazují trh

Jak vybrat náplň do tiskárny, aby do ní padla jako ulitá? Ne každá je vhodná a...

Především kvůli nízké ceně lidé riskují zdraví a kupují ultralevné tonery do laserových tiskáren od neznámých výrobců....

Proč havarovaly Boeingy 737 Max? Firma spěchala a porušila vlastní zásady

Jak vznikly problémy, které vedly k havárii nejnovějších letadel Boeing 737 MAX

Nejnovější letadla Boeing 737 MAX 8 už tři měsíce nelétají. Při dvou jejich nehodách totiž zemřelo 346 lidí. Stopy...

Nečekaný objev. Našli jsme stopy po posledním boji parašutistů

Stopy po výbuchu granátu, který podle dostupných indícií smrtelně zranil Jana...

Osmnáctého června 1942, ve čtyři hodiny deset minut ráno, začal v Resslově ulici v Praze nerovný boj. Stovky esesmanů...

Astronomové po půl století objevili ztracený lunární modul z Apolla 10

Lunární modul Apolla 10 nad Měsícem (foceno z velitelského modulu)

První mise, která přivezla lidi na jiné kosmické těleso, byla ta s označením Apollo 11. Cestu jí však vyšlapaly...

Další z rubriky

Umělec naplnil notebook viry, chce za něj přes milion dolarů

The Persistence of Chaos - notebook zavirovaný šesti vzorky škodlivého software

Notebook Samsung NC10 posloužil tvůrci Guo O Dongovi jako nositel šesti virů, které mají podle něj na svědomí škody ve...

Prodlouží zasedačku až na druhý konec světa. Videokonference od Logitechu

Na snímku kamera Logitech Rally, Display HUB a reproduktor videokonferenční...

Není to levná záležitost, ale pokud jste při svých jednáních často odkázáni na videohovory, nabízí nový Logitech Rally...

Chytrá trouba nahradí ledničku. Jídlo uchová čtrnáct dní a není to drahé

Místo ledničky trouba. Novinka, kterou letos představí Haier.

Společnost Haier letos uvede na trh troubu, která svým způsobem funguje jako lednička. Místo toho, abyste hotové jídlo...

Najdete na iDNES.cz