Bez prstu nevydá ani bajt: biometrický disk SafeMobile s čtečkou otisků

  0:01aktualizováno  0:01
Firma LaCie představila pevný disk s biometrickou kontrolou přístupu. Teprve když otisk prstu souhlasí s uloženým vzorem, je možné používat uložená data. Externí disk SafeMobile tak napodobuje notebooky nejvyšší třídy - a přidává další vrstvu ochrany dat.

Externí disk s kontrolou otisků prstu

Technologie a technika pro rozpoznávání otisku je zabudována přímo v disku, nespoléhá se na žádnou softwarovou kontrolu na straně PC. Díky tomu odpadá jakákoliv nutnost instalace na hostovském počítači či počítačích. Pro přístup stačí podobně jako u notebooků IBM pouze přejet prstem po senzoru, aby bylo možné odblokovat data na disku LaCie pro přístup z PC či počítače Mac. Až pět uživatelů může být současně registrováno s různými úrovněmi oprávnění (přístup pouze pro čtení, nebo pro čtení a zápis). Existují však i omezení. K prvotní registraci se již bez přístupu k PC nelze obejít - zde je podpora nainstalovaného software nutná.

Díky integraci senzoru citlivého na pohyb prstu - přes úzkou štěrbinu je nutno prstem postupně přejet - doufá LaCie v minimalizaci případných bezpečnostních rizik. Pohyb prstu přes senzor má smazat veškeré stopy a otisky, které by mohly být - v případě klasického, stacionárně orientovaného senzoru - zneužity pro duplikaci otisku a získání neoprávněného přístupu.

Disky LaCie SafeMobile budou nabízeny s kapacitami 40 či 80 GB. Uvnitř rotují disky rychlostí 5.400 otáček za minutu a mohou se pochlubit 8 MB vestavěné vyrovnávací paměti. K napájení má disku postačovat rozhraní USB, přenos dat probíhá též přes rozhraní USB, samozřejmě v rychlejší verzi 2.0, s plnou kompatibilitou s verzí 1.1 (ale pak pochopitelně výrazně nižší rychlostí - teoreticky maximálně 12 versus 480 Mbit/s). Obal má rozměry 139 x 80 x 25 milimetrů a včetně diskumá mít hmotnost 230 gramů. Zatím jsou známy předběžné americké ceny a odhadovaný datum uvedení - konec tohoto měsíce a 150, respektive 200 dolarů. Evropské ceny nebyly zatím upřesněny, lze však předpokládat, že se podobně jako datum uvedení na trh nebudou příliš lišit od amerických údajů.

Komentář redakce

Biometrická ochrana dat rozhodně není neprůstřelná - a otisk prstu není absolutní jistotou nepřístupnosti dat. Každý odborník potvrdí, že samostatně nelze tyto technologie používat pro zajištění opravdu citlivých dat. Taktéž, LaCie se nezmiňuje o šifrování samotného obsahu disku - pokud lze prostě rozlomit obal a vyjmout disk, připojit jej k PC a bez omezení číst data, je tato ochrana též velmi snadno obejitelná.

Nicméně, otisk prstu přidává další vrstvu ochrany - oproti běžným schránkám na disky je tato pořád nesrovnatelně lepší variantou pro ukládání citlivých dat. Ale ochrana musí být víceúrovňová, nejlépe s podporou velmi odolného šifrovacího softwaru na úrovni jak diskových oddílů, tak jednotlivých dat. Pak si lze snadno představit kontrolu přístupu prostřednictvím prstu a komplikovaného hesla - s dalšími detailními možnostmi pro nastavení přístupu. Pouze pak lze však o tomto řešení uvažovat jako o dostatečně bezpečném - samotný otisky prstu při vší snaze takovouto úroveň ochrany zajistit nemůže.

CES 2019

Veletrh spotřební elektroniky CES se koná od 8. do 11. ledna. Tradičně se představí novinky ze světa smartphonů, televizí a ostatních IT odvětví. Sledujte dění z veletrhu CES 2019 online.

Mezi žhavá témata letošního veletrhu patří sítě 5G a autonomní automobily. Samsung představil modulární microLED televizi, LG srolovatlenou OLED obrazovku do podstavce. Vyzkoušeli jsme také první smartphone s ohebným displejem.

Nejčtenější

Čeští vývojáři vylepšili vláček pro koleje z IKEA. Uhání až 90 cm/s

Intelino tým

Vypadá jako obyčejný vláček, ale můžete ho ovládat přes aplikaci v mobilu nebo jen pokládáním barevných terčíků na...

Televizor jako roleta: nové LG se po vypnutí sroluje do podstavce

LG Signature OLED TV R je prvním televizorem, který se po vypnutí sroluje do...

Ve vypnutém stavu je to televizní stolek s vestavěným soundbarem, po zapnutí se z něj vyroluje 65" OLED obrazovka. Nový...

U Sony mi nacpali mikrofony do uší a já pochopil nadšení slavného rapera

360 Reality Audio

Hudební hvězda Pharrell Williams přišel na tiskovou konferenci Sony na veletrhu CES podpořit nový projekt 360 Reality...

SpaceX začíná zkoušky „superrakety“. Bude se lesknout jako zrcadlo

Stavba pokusné rakety konceptu Starship na raketodromu SpaceX v jižním Texasu.

Fanouškům kosmonautiky přichystal šéf společnosti SpaceX Elon Musk na přelomu roku nečekaný dárek: nové plány na stavbu...

Už brzy bude mít den „25 hodin“. Trendy, které vás potěší, ale i vyděsí

Přímé přenosy jsou extrémně oblíbené od té chvíle, kdy Facebook funkci Live....

V Česku jsou to zatím jen slova, která plní titulky technologických i zpravodajských webů. Letos se však řada z nich...

Další z rubriky

Test: šest výkonných notebooků nejen pro hráče. AMD výkonově vede

Test herních notebooků

Vyzkoušeli jsme šestici notebooků určených zejména pro náročné hráče. Dva z nich neudělají ostudu ani v kanceláři nebo...

Pořiďte si vlastní satelitní službu za pár korun. Může hlídat třeba ryby

Nanosatelit společnosti Astrocast má velikost tří standardních cubesatů (3x 10...

Švýcarský projekt Astrocast má na orbitě svou první družici a začal nabízet služby, které si až dosud mohly dovolit jen...

Nový notebook Lenovo upozorní, že se vám někdo dívá přes rameno

Lenovo Yoga S940

Nová Yoga S940 se pyšní s AR kamerou se sledováním pohybu očí a sbírkou snadno použitelných funkcí založených na...

Najdete na iDNES.cz