Benq periferie: od špendlíku po lokomotivy

  21:55aktualizováno  21:55
Široký záběr je specialitou Benq - bezdrátové klávesnice, myši, síťové adaptéry, telefony. Ve všem sází na svobodu bez kabelů, ať už v jakémkoliv frekvenčním pásmu a smyslu použití. Vždy však v elegantním designu a s přesvědčivými schopnostmi a vlastnostmi. A nebyl by to COMDEX, aby Tchajwanci nepředvedli to nejlepší ze současných technologií.

Benq periferie AEN100Tchajwanský megakoncern Acer se rozštěpil a vzniklo několik samostatných značek, každá se svým portfoliem produktů, orientovaných na specifické oblasti trhu - Acer jako dodavatel kompletních řešení, PC a notebooků, Benq jako výrobce komponent všeho druhu, pomyslete na libovolnou relativně běžnou přídavnou kartu do PC či notebooku, a šance jsou, že Benq má svou vlasntí verzi.

Benq periferie Gigabit LANA na jeho stánku to podle toho vypadá - od nejběžnějších karet, jako jsou nepříliš drahé (inexpensive - neradi tu slyší označení "levné") a spolehlivé 10/100 Mbit/s síťové karty jako AEN100, přes daleko zajímavější gigabitové produkty typu GN1001. K tomu ještě kompletní spektrum switchů, routerů a hubů - na Benq můžete postavit celou síť. Včetně specialit jako ADSL USB modem, který mimo zajímavého vzhledu vyniká snadným připojením k PC.

Benq periferie 11 Mbit WLANOd stolních adaptérů jsme se přesunuli k našim oblíbenějším PCMCIA kartám a notebookovým adaptérům: AWL100 je WiFi certifikovaná 802.11b bezdrátová LAN karta s 64/128mi bitovou ochranou (protokolem WEP). Jenom trošku více "přečuhující" z notebooku nežli někteří konkurentni - má delší plochu pevné antény. Jinak bezdrátová klasika - 11 Mbit/s a CardBus podpora.

Benq periferie 11/54 Mbit WLANCokoliv jiného nežli klasika však byl další exponátek - též PCMCIA karta, tentokráte ovšm "Turbo" bezdrát: 11/54 Mbit/s, jak pro 2,4 GHzové pásmo, tak pro 5 GHz. Nad to kódování stejně jako předchozí 64 a 128 bitovým klíčem, ale nad to i 512bit - čím delší klíč, tím delší doba (zpravidla exponenciálně rostoucí) nutná k prolomení ochrany. CWL100 je schopna operovat duálně, jak dle standardu 802.11b (11 Mbit - 2,4GHz), tak nového, během příštího roku nejdůležitějšího standardu 802.11a (54 Mbit - 5 GHz), který však zatím naráží na problémy s obsazením pásma v některých zemích.

Benq periferie CompactFlash 11 Mbit WLANV malém formátu se prezentuje převlečená AWL100 - pod názvem AWL600 dostanete totéž, ale v CompactFlash formátu. Hned vedle upoutal "vzpřímený" USB adaptér, taktéž bezdrátová síť - trochu velký, ale pokud cena bude přijatelná, určitě se to nechá zkousnout. Jenom jeho formát je méně skladný nežli u jiných adaptérů, které jsme viděli - ty to řeší ohebným kloubem namísto pevného konektoru do pravého úhlu (u mnoha notebooků může vzniknout problém s jeho použitím - za displejem bude vadit rozumnému vyklopení, z boku psaní, atd.). Ani Benq nemá perfektní inženýry.

Benq GSMHned vedle kabelových síťových produktů byly vystaveny též síťová, ale nám jaksi sympatičtější zařízení, více na tělo. Mobilní telefony Benqu, opět pro všechny nároky - od typicky amerických CDMA, přes GMS modely s dual band podporou, titanovým krytem, velkými displeji a polyfonickým vyzváněním - jako M770GT a M560G. Při cenách Benqu je s podivem, že se zatím nenašel žádný schopný český dovozce a že jeho telefony zůstávají jaksi v pozadí pozornosti. Benq perlPerlou byla "Perla" - perleťově bílý (já se neopakuji úmyslně, on takový prostě je:) minitelefonek, taktéž pro GSM, typicky Véčkový - a typicky pro místo konání veletrhu COMDEX, mimo jiné s hrou "Lucky Lottery". K tomu SMS chat, ikonové zprávy a programovatelné rozhraní. Plus tloušťka 19 milimetrů.

Benq periferie iPAQ keyboardKapitolou sama pro sebe jsou klávesnice a myšoidní zvířatka Benqu - skládací klávesnice pro Palm byla "ničena" automatem, který ji skládal a rozevíral bez ustání pořad dokola. Pro iPAQ tu byla k vidění mikroklávesnice, která jej promění v diář s klávesnicí ve standardním QWERTY rozložení stolního počítače. Psaní poznámek, emailů, komunikace je tak obohacena o další dimenzi vstupu - a iPAQ se přibližuje ještě o kusek blíže takřka kompletnímu PC.

Benq periferie mini PC klávesniceJako i u ostatních stánků zde byly k vidění nejroztodivnější tvary klávesnic, zaujala nás SuperSlim zmenšená klávesnice, která si zachovala většinu velikosti, ale spíše než stolní se blížila notebookovým rozměrům - bez numerické části a s koncentrovanějšími poli kláves. Naprosto fantastická svým vzhledem byla černá eliptická klávesnice - klávesy umístěné na ven do elipsy prohnuté kostře. Obloukové prohnutí z ní dělalo velmi zajímavý doplněk - a psalo se na ní i všemi deseti sice zprvu poněkud nezvykle, ale rychle. O pohodlnosti při psaní ve stoje nemohu mnoho říci, ale rád si počkám na posouzení doma - k tmavému notebooku elegantní a snad i smysluplný doplněk.

Benq periferie stolní myšMyši byly poslední zastávkou - kulaté, oblé, s kolečkem, prohlé, optické a z větší části bezdrátové, trendy jsou zde jasné. Každá myš své kolečko nebo dvě, každá myš s optickým rozlišováním, do budoucna i včetně bezdrátového spojení. Věčně krátký ocas-kabel již není v módě, a bez ustání špinící se kulička tím spíše ne. M300 a M301 jsou klasické domácí bezdrátové myši, s rádiovým spojením, 256 různými kanály proti rušení, třístovka jen pro praváky, 301 se zdá býti univerzální. Fantastický mini průvodce pro uživatele notebooků je (až na poněkud spornou světle modrou barvu) M102 Mini Optical, která má kabel z dobrého důvodu - bezdrátové připojení u notebooku nedává na cestách smysl, pokud to nemá býti Bluetooth.

Bluetooth ještě dlouho ne

A právě Bluetooth klávesnice a myši se staly horkým tématem, nad kterým jsme se v závěrů "chytli" se zástupci Benqu. Z čistě uživatelského hlediska je každé proprietární, nestandardní zařízení, které navíc vysílá na frekvencích, které mohou rušit jiná zařízení (ač by po schválení příslušnými úřady neměla) dalším rizikem. Naopak, Bluetooth a jeho standardní protokol jsou jasně lepší variantou - univerzální standard, jednotný, s jednotným schvalovacím řízením, vyhrazeným pásmem - a jednotný pro myš, klávesnici, telefon, tiskárnu, s jediným vysílačem na straně PC či notebooku pro všechna zařízení na straně druhé.

Jenže za bezdrátové technologie zodpovědný vývojář mne přesvědčil, že se o Bluetooth kanceláři je ještě hodně daleko. Diskuse se točila okolo cenového rozdílu běžné rádiové klávesnice či myši a Bluetooth verze téhož.

"Podívejte se na to takhle. Asi dva výrobci vyrábí použitelné Bluetooth čipy. Výrobců běžných rádiových čipů je asi padesát, s širokým výběrem specifických funkcí, možností a cenových hladin. Dokud nebude větší nabídka čipů pro Bluetooth, rozdíl v ceně bude značný - proto existuje jen pár výrobců, kteří prodávají - za vysoké ceny - Bluetooth bezdrátové klávesnice a myši. Zatím, alespoň v nejbližším období, je Bluetooth příliš drahá varianta - a uživatelé dostanou podstatně větší hodnotu ve shodné funkčnosti s běžnými rádiovými zařízeními. Jakmile však bude k dispozici široká nabídka levných Bluetooth čipů - a ona bude - pak bude situace vypadat jinak. Ale nečekejte tento posun nijak brzo."

Na druhý dotaz, ohledně interoperability Bluetooth klávesnic a myší s jinými Bluetooth osobními zařízeními jako PDA nám stejně jako nikdo jiný zde odpověď nedal. Zajímalo nás, zda Bluetooth klávesnice by byla schopná bez dalších ovladačů komunikovat s PDA zařízeními jako nové iPAQy - to by z iPAQa a Bluetooth klávesnice plné velikosti dělalo velice atraktivní tandem. Žel, odpověď neznáme.

 

Nejčtenější

Jednosměrná letenka na rudou planetu se odkládá. Mars One krachuje

Ilustrace základny na Marsu, jak si ji představují v organizaci Mars One...

Firma Mars One, která slibovala soukromý let na Mars už v roce 2024, zkrachovala. Plány dostat na Mars lidské obyvatele...

Lokální předpověď počasí se razantně zpřesní, možná pomáhá i váš telefon

GRAF

Nejpřesnější lokální předpovědi počasí dnes nabízejí aplikace v našich telefonech - i proto, že s nimi samy pomáhají....

Tančík pro vnuka poručíka Grubera. Němci ho nasadili i proti Tálibánu

Lehké obrněné vozidlo Wiesel s 20mm kanonem

V množině bojových vozidel Bundeswehru nalezneme s trochou štěstí i malé, ale o to více zajímavé tančíky Wiesel. Do...

V Perském zálivu spustili největší baterii světa. Virtuální a bez lithia

Sodíko-sírové bateriové systémy japonské firmy NGK. Systém, který se vejde do...

Ve Spojených arabských emirátech byla připojena do sítě největší „virtuální“ baterie světa s obřím výkonem a úctyhodnou...

Našel na půdě 35 let starý Apple II, zapnul ho a dohrál uloženou hru

Spoustu let ležel na půdě, po zapnutí funguje „jako zamlada“.

Newyorský učitel našel u rodičů na půdě starý počítač Apple II. Zkusil ho zapnout a překvapivě mohl pokračovat ve hře,...

Další z rubriky

Asus se chlubí nejmenším notebookem se samostatnou grafikou

Čtrnáctipalcový Asus ZenBook v rukou slovenské marketingové manažerky.

Asus u notebooků pro rok 2019 sází na jedné straně na tenký design včetně rámečků kolem displeje a na druhé se chlubí...

Hity z veletrhu elektroniky CES: uspělo umělé maso i inteligence

Rozstřel k veletrhu CES

Největší veletrh spotřební elektroniky CES 2019 v Las Vegas přinesl řadu překvapivých novinek nejen z oblasti...

Notebook s novinkou od Nvidie o délku převálcoval loňské šampiony

Predator Triton 500

Nová grafická karta Nvidia GeForce RTX2080 se na začátku ledna dostala i do notebooků. Její Max-Q verzi jsme otestovali...

Najdete na iDNES.cz