Až 600 Mbit/s? Konečně sjednocení protivníků na budoucím standardu WLAN?

  0:01aktualizováno  0:01
Během tohoto týdne by mohlo dojít k odsouhlasení prvního návrhu nového bezdrátového standardu 802.11n. Snad by tím mohlo dojít k uzavření sporů mezi různými skupinami - a svět by se posunul blíže skutečně standardnímu řešení pro sítě rychlejší než 54 Mbit/s. Nyní je řeč až o 600 Mbit/s.

802.11n - budoucí generace WLAN odsouhlasena?

V příštím týdnu by měl institut IEEE (Institute of Electrical and Electronics Engineers) odsouhlasit první návrh specifikace bezdrátových sítí WLAN příští generace - po sítích 802.11 "b", "a" a "g" tak s porodními bolestmi, ale přeci přichází na svět standard "n". Či alespoň jeho první verze.

S jeho nástupem by se mělo otevřít pole i výrazně vyšším rychlostem, které již IEEE a výrobci uživatelům dluží. Mezi tím se sice vývoj posunul a někteří výrobci slibují rychlosti až kolem 200 Mbit/s a 108 či 125 Mbit/s je běžným prodejním argumentem, všem těmto řešením však chybí to podstatné - a to vzájemná kompatibilita. 54 Mbit/s je poslední stav věci, na které výrobci našli ještě jakž takž společnou řeč.

Současný stav se odráží i v diskusi ohledně návrhu - podobně jako v dalších odvětvích se vykrystalizovali zastánci výrazně odlišných přístupů, kteří si stojí za svým. Naštěstí, současný návrh specifikace vychází od společného týmu (Joint Proposal Team) a reprezentuje tak snad společnou pozici obou velkých skupin. Velká část specifikace je založena na technologii MiMo (Multiple In Multiple Out) společnosti AirGo Networks, která používá vícero antén a simultáního přenosu pro dosažení lepšího pokrytí a vyšších rychlostí.

Pokud bude první návrh tento týden IEEE odsouhlasen, bude následovat zřejmě celý šik výrobců, kteří oznámí své produkty na bázi standardu 802.11n. Sice již dnes jsou na trhu řešení, která ve svém jméně "n" obsahují, ale jedná se o produkty, které sice mohou využívat některé z technologií pro zvýšení propustnosti, na nichž nakonec bude standard 802.11n založen, ale s největší pravděpodobností nebude již možné tyto Pre-N produkty (či jak se jim též říká) upgradovat na plnohodnotný 802.11n standard. Tato analogická situace zde již byla před zavedením standardu 802.11g, kdy existovala na trhu řešení, jež umožňovala průtok až 22 Mbit/s či více, ale nakonec zůstala jen proprietárními náhražkami, které byly za rok z módy a naprosto nekompatibilní s novým standardem.

Podobně již dnes jsou na trhu tato rozšíření, jejich význam bude však pouze přechodný - vzhledem k jejich maximálním rychlostem do cca 200 Mbit/s nebudou s finálním standardem zcela slučitelné. V současných návrzích řešení je pro 802.11n počítáno s rychlostmi až 600 Mbit/s.

První zařízení certifikované WiFi Aliancí budou pravděpodobně - v případě úspěchu v tomto týdnu - na trhu cca v prvním čtvrtletí roku 2007. Do té doby lze zůstat u různě vylepšovaných současných zařízení 802.11a/b/g.

Poznámka redakce

Nyní je však vidět u dalších poskytovatelů zajímavý posun - viz například Belkin (www.belkin.com), z jehož stránek pomalu mizí technologie 125 HSM (125 Mbit/s High Speed Mode - založená na čipech Broadcom s technologií Afterburner), která slibovala ještě vyšší rychlost než produkty Belkin řady Pre-N (založené na čipech AirGo MiMo). Ovšem, jak se zdá, vývoj jde cestou produktů Pre-N s podporou MiMo - a výrobci již provádí očistné zásahy do svých stránek. Kdo ví, možná jiné než tyto produkty se budou těžko hledat - a kdo se dal na špatnou cestu, ten aspoň bude mít důvod koupit novější zařízení, zanedlouho již snad plně dle standardu 802.11n.

 

Nejčtenější

Dětem škodí obrazovky a displeje. Ale jinak, než si rodiče obvykle myslí

Jak všudypřítomné displeje ovlivňují výchovu dětí? (ilustrační fotografie)

Světová zdravotnická organizace vydala nová doporučení ohledně aktivit vhodných pro malé děti. Nejvíce pozornosti si...

Třímachový zabiják letadlových lodí Suchoj T-4 byl velkým žroutem rublů

Suchoj T-4

Historie letectví se pozoruhodnými stroji jenom hemží. Jedním takovým byl i sovětský bombardér Suchoj T-4. Vznikl pouze...

Poslední vrtulník. Začíná předehra zcela zapomenuté letecké tragédie

Reklama NYA zvoucí k cestování v proudové době.

Byla to budova, kterou by někteří obyvatelé New Yorku nejraději hned po dokončení nechali zdemolovat. Místní bar s...

Aktualizujte si WhatsApp. Kvůli chybě vás mohli útočníci odposlouchávat

Aplikace WhatsApp (ilustrační obrázek)

Nový trik využívající chybu v komunikační aplikaci WhatsApp umožnil na základě zmeškaného hovoru nainstalovat do...

Statisíce posluchačů přišly o svá internetová rádia, náprava je pomalá

DAB rádio Pure Oasis Flow

Mnoha posluchačům internetových rádií zmizely předvolené stanice i jimi přidané streamy. Největší výrobce čipů pro...

Další z rubriky

Vylepšený standard microSD slibuje rychlost přenosu dat 985 MB/s

Nový standard microSD Express.

Tento týden byla představena vylepšená verze paměťových microSD karet popsaná ve specifikaci SD 7.1. Novinka nese...

Prodlouží zasedačku až na druhý konec světa. Videokonference od Logitechu

Na snímku kamera Logitech Rally, Display HUB a reproduktor videokonferenční...

Není to levná záležitost, ale pokud jste při svých jednáních často odkázáni na videohovory, nabízí nový Logitech Rally...

Disky SSD tvrdě útočí, klasické HDD mohou ztratit až 50 procent

Pevný disk

Výrobci klasických pevných disků s pohyblivými magnetickými plotnami se letos budou muset uskrovnit. Podle odhadů by...

České ženy jsou na rodičovské nejdéle, návrat do práce mají nejtěžší
České ženy jsou na rodičovské nejdéle, návrat do práce mají nejtěžší

V Česku máme jednu z nejdelších rodičovských vůbec. Matky dvou dětí stráví doma průměrně 6–8 let, přestože by se mnohdy chtěly vrátit do práce dříve. Jaké jsou u nás rozdíly v rodičovské oproti ostatním evropským zemím?

Najdete na iDNES.cz