ATI uvádí integrovanou grafiku nové generace

  0:01aktualizováno  0:01
Kanadský výrobce grafických čipů ATI Technologies uvede čipové sady s integrovanou grafikou, které by měly překonat konkurenci i vlastní starší produkty především v té oblasti, kde integrované grafiky nejvíce pokulhávají - v grafice!

ATI se chystá uvést svůj čip RS300, novou rodinu integrovaných čipových sad, které zahrnují jak základní systémovou logiku (čipovou sadu), tak i grafickou část, která jinak stojí podstatně více ve formě samostatné grafické karty. V těchto čipech je vše integrováno na jednom kousku křemíku, což vede k výrazné úspoře nákladů. Díky tomu stolní počítače i notebooky využívající integrované sady stojí výrazně méně nežli konkurence spoléhající na samostatnou čipovou sadu a dedikovaný grafický čip.

Ačkoliv by vyšší integrace mohla navozovat dojem vyššího výkonu, je tomu u integrovaných sad právě naopak. Jejich grafický výkon a propustnost paměti - dva klíčové parametry každého PC - jsou podstatně horší ve srovnání s neintegrovanými produkty. Díky tomu na valné většině notebooků a stolních PC s integrovanou sadou neběží nejnovější hry či náročné grafické 3D aplikace.

Přesto se právě díky ceně integrované sady velmi dobře ujaly. Především Intel z tlaku na cenu vytěžil nejvíce a patří mu v současnosti cca 60 procent trhu s integrovanými čipovými sadami pro PC s Pentium 4 procesorem.

Nyní by se však mohla situace posunout ve prospěch ATI. Nová sada by měla nabídnout řádově vyšší výkon oproti běžným integrovaným sadám, soudě podle náznakům, které zatím stačily proniknout do branže. ATI má špičkovou grafickou technologii a umí vyvíjet i čipové sady, jak dokázalo s předchozí rodinou integrovaných čipových sad s grafickým jádrem Radeon 7000. Ta demonstruje problémy typické pro tuto oblast: sice se honosila přívlastkem Radeon, ale výkon zůstal někde na úrovni lepších integrovaných sad ostatních výrobců.

Pokud použije současnou generaci své grafické logiky v integrované sadě, zcela spolehlivě se výkonově posune na jinou úroveň než ostatní výrobci integrovaných sad. Jádro na bázi Radeon 9000 rodiny zajistí odpovídající výkon, který by mohl stačit pro základní požadavky méně náročných hráčů i s nejnovějšími hrami současnými a budoucími. Což současné integrované sady neuspokojují.

Jak se zdá podle komentářů analytiků, ATI bude mít problém s prosazením se a odlišením své lepší integrované sady od ostatních - musí spotřebitelům zprostředkovat, proč je jejich řešení lepší než jiné integrované sady. Aniž by při tom narušilo prodej svých vyšších čipů, samostatných grafických řešení rodiny Radeon 9x00.

Současně se musí vymezit oproti konkurenci. Zřejmě neohrozí pozici Intelu, ale bude díky svému jménu velkým konkurentem a značným nebezpečím pro společnosti SiS a VIA, které též vyrábějí integrované sady. Těžko říci, jak zareaguje nVidia - její problém spočívá v licenci pouze pro AMD procesory, zatímco ATI může nabízet podobné sady jak pro AMD, tak pro Intel.

Soudě podle cen, za které lze koupit notebooky s integrovanou sadou ATI současné generace, jako jsou HP Compaq Evo N1015v a N1020v modely, pokud by se našla čipová sada, která by byla schopna těmto notebookům dodat právě to, co jim chybí zřejmě nejvíce - grafický výkon - či alespoň jej pozvednout na podstatně vyšší úroveň než u současných integrovaných sad, zákazníci by to za ty peníze jistě přivítali!

Pozn.r ed.: Fotografie je pouze ilustrační.

 

Nejčtenější

Unikla hesla rekordních 773 milionů uživatelů. Najdete tam to svoje?

Není heslo jako heslo. Či spíše heslo jako heslo vlastně ani není heslo.

Více než miliarda unikátních kombinací e-mailu a hesla unikla na web v zatím rekordní databázi přístupových údajů....

Nájemný vrah doplatil na svůj koníček, udaly jej chytré sportovní hodinky

Mark Fellows na snímku z desetikilometrového závodu v Manchesteru v roce 2015

Britský běžec a cyklista Mark Fellows byl odsouzen k doživotnímu trestu za dvojnásobnou vraždu. K jeho odhalení a...

Čeští vývojáři vylepšili vláček pro koleje z IKEA. Uhání až 90 cm/s

Intelino tým

Vypadá jako obyčejný vláček, ale můžete ho ovládat přes aplikaci v mobilu nebo jen pokládáním barevných terčíků na...

Tito lidé neexistují. Počítač si je vymyslel, napodobí rasu i vlasy

Fotografie neexistujících celebrit generované neuronovou sítí Nvidia na základě...

Podívejte se na fotky lidí, které jste nikdy nepotkali a nepotkáte. Počítač si je totiž vymyslel. Generativní...

SpaceX začíná zkoušky „superrakety“. Bude se lesknout jako zrcadlo

Stavba pokusné rakety konceptu Starship na raketodromu SpaceX v jižním Texasu.

Fanouškům kosmonautiky přichystal šéf společnosti SpaceX Elon Musk na přelomu roku nečekaný dárek: nové plány na stavbu...

Další z rubriky

Po takové pleťové masce zatouží i muž. Je 3D a padne přesně na obličej

Značka Neutrogena představila na veletrhu CES 2019 novou službu MaskiD a s ní...

Značka Neutrogena představila na veletrhu CES 2019 novou službu MaskiD a s ní spojenou aplikaci. Naskenuje vám obličej,...

Česká hvězda NHL v USA ukazuje, jak trénovat hokej i bez ledu

Odborným konzultantem Sense Areny je bývalá hvězda NHL Patrik Eliáš.

Liberecký projekt Sense Arena na trénink hokeje ve virtuální realitě získal výraznou podporu. Odborným konzultantem se...

Už brzy bude mít den „25 hodin“. Trendy, které vás potěší, ale i vyděsí

Přímé přenosy jsou extrémně oblíbené od té chvíle, kdy Facebook funkci Live....

V Česku jsou to zatím jen slova, která plní titulky technologických i zpravodajských webů. Letos se však řada z nich...

Najdete na iDNES.cz