Pátek 30. července 2021, svátek má Bořivoj
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Pátek 30. července 2021 Bořivoj

Asus vs. Acer: souboj levných pracovních notesů o fous vyhrál Asus

  0:01
Mají dnes už skoro nevídané matné displeje, pevná šasi bez zbytečných volánků, dokovací konektory. Jestli přemýšlíte o levném notebooku na práci, určitě se dostanou do vašeho hledáčku.

Asus nebo Acer? | foto: Jiří Zahrádka

Ano, je to tak. Acer a po delší odmlce i Asus vyrábí pracovní notebooky. Brouci Pytlíci vás budou zrazovat od koupě, protože Acer i Asus "jsou prostě šunty." Žádný strach, kvalita se za poslední roky mezi jednotlivými výrobci značně srovnala. Ti dobří postupně polevili, ti horší přidali.

Oproti pracovním notebookům, které jsme testovali začátkem měsíce, jsou dva dnešní kousky o dost levnější. Ceny zde začínají už od 18 000 Kč. Je to způsobeno tím, že mají méně rozhraní a především nízké rozlišení displejů. Zatímco v odkazovaném testu naleznete notebooky s úhlopříčkou 15,6" a rozlišením minimálně 1600 × 900, Asus a Acer při stejné velikosti dodávají rozlišení jen 1366 × 768. Alespoň prozatím, dá se totiž očekávat, že se časem v nabídce objeví i lepší panely.


Rozcestník

Testované notebooky naopak excelují ve výdrži na baterii, Acer vydržel přes 10 hodin. Vzhledem k nízké ceně se ideálně hodí pro domácí podnikatele a menší firmy. Po třech týdnech strávených s Asusem i Acerem bychom se nákupu nebáli, zvláště při zakoupení cenově dostupných záruk s opravou u zákazníka do druhého dne (viz položka On-Site v tabulce).

Ani dnes jsme se nesoustředili na výkon, notebooky se totiž dodávají v nejrůznějších konfiguracích. Spíše nás zajímalo provedení a klíčové vlastnosti při práci. Graf srovnávající výkony procesorů naleznete i s dalšími informacemi ve Velkém testu.

Gafická karta 3DMark06
Intel GMA HD 2 000
ATI Mobility Radeon HD 5470 3 400
Nvidia GeForce GT 330M 7 200

Acer TravelMate TimelineX 8572G

Nejprodávanější výrobce v Česku má na trhu již několik let pracovní notebooky TravelMate. Jsou určeny pro středně náročnou klientelu. Společně s modelem Extensa, svého času nejlevnějším notebookem na trhu, tak pokrývá většinu firemních zákazníků. Firemní notebooky tvoří přibližně 20 % prodejů Aceru v Česku, zbytek jsou domácí notebooky Aspire.

Acer TravelMate TimelineX 8572TG

Testovaný TravelMate patří do nové třídy TimelineX, která označuje notebooky s dlouhou výdrží na baterii při zachovaném vysokém výkonu. Doba, kdy byla dlouhá výdrž synonymem pro notebooky s pomalými nízkonapěťovými procesory, je tak zdá se za námi.

Acer TravelMate TimelineX 8572TG

Design nás příliš nenadchl, starší koncept Profile byl více nápaditý. Provedení je nicméně solidní, šasi je pevné jako cihla, nikde nic nevrže. Až na kovové víko displeje jsou všechny vnější kryty vyrobené z plastu, takže se TravelMate spíše než na časté výlety do terénu hodí na běžnou kancelářskou práci. Stejně jako u Asusu se kovové víko rychle zamaže od otisků prstů a jde těžko vyčistit.

Kladem je obrovská výdrž při běhu na baterii, Acer vydržel běžet nejdéle přes 10 hodin. V běžném pracovním režimu to je okolo 7 hodin. Výrobce toho dosáhl osazením nadprůměrně velké baterie s kapacitou 99 Wh. Bohužel vykukuje z těla notebooku, nadzvedává zadní část a zvyšuje hmotnost. Paradoxně je i tak Acer lehčí než Asus. V nabídce Aceru jinak naleznete levnější modely s menší baterií, konfigurací je obrovské množství.

Acer TravelMate TimelineX 8572TG

Výbava je celkem chudá, až nás překvapilo, kde jsou ty časy furiantského rozdávání nejrůznějších portů. Acer v tom byl expert. Na testovaném notebooku však nalezneme pouze čtyři USB a VGA. Hodilo by se alespoň HDMI pro firemní prezentace. Jako nadstandard najdeme v notebooku jen nejnovější Bluetooth 3.0. Nehledejte TPM pro šifrování nebo čtečku čipových karet pro ochranu dat, v notebooku je jen čtečka otisků prstů.

Acer TravelMate TimelineX 8572TGAcer TravelMate TimelineX 8572TG

V oblasti portů a ergonomie se nám líbila jedna drobnost, popsané konektory USB z horní strany. Při práci tak nemusíte nikam zaklánět hlavu a koukat, kde porty jsou. Obrázek vás navede.

Acer TravelMate TimelineX 8572TG

K nejsilnější zbrani Aceru patří nízká míra hlučnosti, i při hraní her nebo náročnějších úlohách si jen tak šumí a nic ho nerozhodí. Po čase, při větší kumulaci tepla v šasi, už začne větráček líně pracovat, ale není to rušivé ani v noci. Zahřívání je rovněž na velmi přijatelné úrovni. K chlazení nejspíše pomáhala velká baterie, která dělala dostatečný prostor pro proud vzduchu mezi notebookem a stolem.

Acer TravelMate TimelineX 8572TGAcer TravelMate TimelineX 8572TGAcer TravelMate TimelineX 8572TG

Pochválit musíme klávesnici, kterou má již Acer ozkoušenou z mnoha předchozích modelů. Vadily nám malé klávesky okolo kurzorových šipek, pro lepší orientaci po hmatu by bylo lepší je úplně vynechat. Ocenili bychom umístění klávesy Del do pravého horního rohu a konečně musíme vytknout i nedostatečné oddělení numerického bloku kláves od zbytku klávesnice. Naprosto stejnou věc ale budeme kritizovat také u Asusu. Celkově nám při psaní vyhovovala klávesnice Aceru více a dělali jsme na ní méně překlepů.

Acer TravelMate TimelineX 8572TG

Jako poslední negativum uvedeme displej, který je nedostatečně podsvícený. Možná jsme už v redakci hodně zmlsaní novinkami, které krásně září a nabízejí pěknou bílou barvu, ale testovaný Acer nám přišel hodně podprůměrný. Bílé plochy měly nádech šedé barvy. Na prohlížení dokumentů a internetu to stačí, ale filmy a hry nevypadají nic moc. Výhodou je alespoň to, že jej lze vyklápět do velkého úhlu. Asus má v tomto minusové body.

Acer TravelMate TimelineX 8572TG

Acer TravelMate TimelineX 8572G-5454G50Mn
 • dvoujádrový procesor Intel Core i5-450M (2,4 GHz až 2,66 GHz Turbo Boost, 3 MB Smart cache, TDP 35 W)
 • paměť 4 GB, 1066 MHz, max. 8 GB
 • disk 500 GB, 7200 ot/min
 • optická mechanika DVD SuperMulti, není ve výměnné šachtě
 • grafika Nvidia GeForce GT 330M, 1 GB DDR3
 • displej 15,6", 1366 × 768, matný
 • rozhraní: 4× USB, VGA, čtečka 5 v 1, dokovací konektor
 • konektivita: wi-fi b/g/n, Bluetooth 3.0, gigabitový ethernet
 • baterie a výdrž: 99 Wh, maximum 10h 20m, průměr 7h
 • hmotnost: 2,63 kg + 544 gramů adaptér
 • cena uvedené konfigurace: 24 500 Kč
 • cena základní konfigurace od 21 300 Kč
 • cena dokovací stanice od 2 100 Kč
 • cena On-Site servisu: od 3 400 Kč za tři roky; možno dokoupit také krytí proti náhodnému mechanickému poškození (platí se spoluúčast 100 € při poškození displeje) nebo záruku s poskytnutím náhradního zařízení po dobu opravy

Asus B53

I když se nám v redakci ani druhý testovaný notebook moc nelíbil, našli se během testování lidé, kteří jeho jednoduchost ocenili. Celkově za vzhled sbíral více kladných ohlasů než Acer, ačkoli nám přišly oba stejně ošklivé. B53 hodně připomíná starší HP ProBook, například uchycením displeje nebo čtečkou otisků prstů v pravém dolním rohu. Toto umístění ale není příliš šťastné, při zvedání otevřeného notebooku dochází k nechtěným dotykům.

Asus B53

Asus doteď nabízel pro byznys spíše prémiové notebooky řady U, které měly kožené čalounění a chromované detaily. S modelem B53, na trhu jinak naprostou novinkou, se snaží proniknout i do nižších vrstev firemní klientely. V nabídce je ještě model B43 se 14" displejem.

Asus B53

Šasi nám nepřišlo tak pečlivě provedené, jako u Aceru. Vše ale mohlo být způsobené tím, že jsme na test dostali předprodukční vzorek sloužící na výstavách. Značné syrovosti z výroby přičítáme i vrzající levý kloub u displeje, v obchodech by již měly být kusy v bezvadném stavu. Negativně hodnotíme víko displeje, které je sice vyrobené z broušeného hliníku a možná dobře vypadá na obrázku, při běžném používání se ale rychle zamaže otisky prstů a velmi špatně se čistí. Zvláště když se vyrábí výhradně v černé barvě.

Asus B53

Při vstupu na trh vždy musíte přijít s něčím, co osloví zákazníky. Buď to může být přijatelná cena, nebo rozsáhlá výbava, popřípadě nějaká zajímavá technologie. Asus zvolil kombinaci velmi lákavé ceny a oproti Aceru až neuvěřitelně rozsáhlé výbavy. Už v nejlevnějších konfiguracích najdeme HDMI a DisplayPort, společně s VGA nabízí notebook připojení až ke třem monitorům zároveň.

Asus B53Asus B53

Nechybí Bluetooth 2.0, eSATA a ExpressCard. Za příplatek můžete svá data zabezpečit čipovou kartou SmartCard, šifrovacím modulem TPM a již zmíněnou čtečkou otisků prstů. V oblasti bezpečnosti potěší i drobnost v podobě krytky vestavěné webové kamery.

Asus B53

Asus také nově nabízí funkci Anti-Theft Computrace LoJack, která má pomoci při pátrání po ukradeném laptopu. Podobnou funkci má již delší dobu Dell.

Naše konfigurace se od té prodejní hodně lišila. Předně lze v Česku koupit jen verze s disky 7200 ot/min, náš byl pomalejší. Rovněž nám chyběla výkonnější grafická karta ATI Mobility Radeon HD 5470, která spolupracuje s běžnou integrovanou Intel GMA HD. Při vyšších výpočetních nárocích se zapíná ATI, v době klidu se automaticky zapíná Intel a spoří energii. My měli jen tu integrovanou. Výkon grafiky ATI je zhruba poloviční než Nvidie u Aceru.

Z dalších vlastností vyjmenujme klávesnici odolnou proti polití vodou a baterii, která garantuje až 900 nabíjecích cyklů bez výraznějšího poklesu kapacity. Podobnou technologii nabídlo před rokem HP u modelů EliteBook.

Asus B53Asus B53Asus B53

Notebook se nám líbil tichým během, i když nedosahoval tak dobrých výsledků jako Acer. Ve vysoké zátěži (benchmarkové testy) už šel větráček do vysokých otáček, ale například při prohlížení internetu nebo psaní dokumentů jsme o Asusu ani nevěděli. V tomto režimu se asi bude B53 používat nejčastěji.

Matný displej zářil o něco více než ten v Aceru, takže měl jasnější bílou barvu. Kontrast je jinak srovnatelný. Je to standardní displej, který ani nepřekvapí, ani nenadchne. Pro kancelářskou práci je ideální.

Jako poslední položku jsme si nechali klávesnici, kterou lehce zkritizujeme. Těžko říci, proč mají designéři takovou potřebu dělat vše spojité, jakoby vyrobené z jednoho kusu materiálu. Klávesnice by měla být především ergonomická a ergonomii by se měl design podřizovat. Bohužel se tak zde nestalo. Numerický blok je od zbytku klávesnice oddělený jen miniaturní mezerou a hodně komplikuje orientaci poslepu.

Asus B53

Pravá šipka je součástí numerického bloku a lze ji špatně nahmatat, lepší by bylo posunutí celého kurzorového kříže o něco níže. Neprakticky je umístěný i Del. Klávesnice je jinak při psaní celkem příjemná, ocenili jsme hlavně její tvrdé podložení.

Asus B53

Asus B53
 • dvoujádrový procesor Intel Core i5-520M (2,4 GHz až 2,93 GHz Turbo Boost, 3 MB Smart cache, TDP 35 W)
 • paměť 4 GB, 1333 MHz, max. 8 GB
 • disk 500 GB, 5400 ot/min
 • optická mechanika DVD SuperMulti, není ve výměnné šachtě
 • grafika integrovaná Intel GMA HD
 • displej 15,6", 1366 × 768, matný
 • rozhraní: 2× USB + 1× USB eSATA combo, DisplayPort, HDMI, VGA, ExpressCard/34, čtečka 4 v 1, dokovací konektor
 • konektivita: wi-fi b/g/n, gigabitový ethernet, modem
 • baterie a výdrž: 60 Wh, maximum 8h 10m, průměr 4h
 • hmotnost: 2,72 kg + 324 gramů adaptér
 • cena uvedené konfigurace: neprodejní, nejblíže B53J-SO104 za 19 400 Kč
 • cena základní konfigurace od 18 000 Kč
 • cena dokovací stanice od 3 200 Kč
 • cena On-Site servisu od 3 200 Kč na dva roky, od 5 300 Kč na tři roky

Zhodnocení

Acer je perfektně tichý, má dlouhou výdrž při běhu na baterie a o něco lepší klávesnici. Oproti hardwaru od Asusu je navíc výkonnější a zahrajete si na něm klidně i novější hry.

Asus má naproti tomu rozsáhlejší výbavu, klávesnici odolnou proti polití vodou a lepší displej. Na trhu je to nováček a má proto zároveň velmi dobrou cenu. Pokud bychom se měli rozhodnout hned teď, vzali bychom si Asus. Acer ještě nestačil na celkem agresivní vstup adekvátně zareagovat a k nové B53 zkrátka nemá rovnocenného soupeře. Z pohledu kancelářského použití si vedou oba notebooky srovnatelně, přičemž Acer nabízí bohatší výběr záručních služeb.

A jak byste se rozhodli vy?

Koupili byste si z testovaných notebooků raději Acer, nebo Asus?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 pondělí 18. října 2010. Anketa je uzavřena.

Asus 1652
Acer 690
 • Nejčtenější

Setkání, která se nekonala. Olympioniky přenáší do studia šikovný trik

V přenosech olympijských studií kanálů Eurosport se střídá jedna sportovní hvězda za druhou, přitom fyzicky od sebe...

Událost vyhubivší dinosaury, přichází průměrně jednou za 500 milionů let

Nové poznatky o kosmickém zabijákovi dinosaurů ukazují, že to byl temný kosmický tulák. Na zkoumání jeho původu se...

Poprava v přímém přenosu. Superzeppelin L 48 podlehl britským stíhačům

Červnový hromadný nálet šesti německých vzducholodí na Británii, v roce 1917, přišel hned na začátku o třetinu své...

První oceánský kabel měl dráty tak dlouhé, že by nás spojily s Měsícem

V létě roku 1866 byl po několika neúspěšných pokusech položen na dno Atlantiku první dlouhodobě fungující telegrafní...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Odstartoval v pořádku, nyní však Rusové řeší problém nového modulu pro ISS

Start nového modulu Nauka (česky Věda) pro ruskou část Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS) proběhl podle plánů, později...

KOMENTÁŘ: Cesta do elektromobilního pekla. Auta přinášejí víc problémů než výhod

Premium Nová doba elektromobilní nás vrátí o půlstoletí zpátky: auto bude luxus, mobilita taky a draze to zaplatíme všichni. I...

Mlčeti zlato. Profesionální vyjednavač vysvětluje, jak jednat s dětmi či šéfem

Premium Každý člověk vyjednává v průměru pětkrát za den. Doma s partnerem, s dětmi, v práci se šéfem, s podřízenými. Radim...

Český vlk z Wall Street jde k soudu. Hlavní roli v kauze Via Chem má miliardář Sisák

Premium Schyluje se k dlouho očekávané soudní bitvě, v níž je hlavní postavou známý český finančník a miliardář Petr Sisák...

 • Další z rubriky

Notebook nejen pro hipstery. Acer Vero má plasty z kontejneru

Na virtuální konferenci představil Acer novinky pro letošní rok a musíme říct, že rozhodně nejsme zklamaní. Vybíráme ty...

Čína se chystá na technologickou válku. V čipech chce nezávislost na USA

V Číně vznikl ambiciózní plán, který může vést k nezávislosti a v dlouhodobém pohledu k dominanci na trhu s čipy a...

Na Wi-Fi záleží. Nový O2 Smart Box zajistí doma ten nejlepší signál

Advertorial Internet se stal nezbytnou součástí lidských obydlí. Jeho nutnost Češi pocítili s ještě větší intenzitou v době...

Z disků WD MyBook Live mizí data. Odpojte je od internetu, zřejmě navždy

Mnozí uživatelé síťových disků MyBook Live od Western Digital minulý týden přišli o svá data – disky někdo na dálku...

LETNÍ SOUTĚŽ: Přidejte svůj tip na výlet a hrajte o jednu z 10 krásných cen
LETNÍ SOUTĚŽ: Přidejte svůj tip na výlet a hrajte o jednu z 10 krásných cen

Vkládejte svoje tipy na výlety s dětmi a vyhrávejte hodnotné ceny po celé léto. Sdílejte svoje oblíbená místa, hodnoťte tipy ostatních, hrajte o...

Dabéři Naked Attraction: Byli jsme v šoku, že něco takového může vůbec existovat

Nahota je televizní evergreen a stále dokáže diváky přikovat u obrazovek. Počátkem devadesátých let to bylo Tutti...

Britney Spears se ukázala nahoře bez. Prý na protest proti otci

Britney Spears (39), která s otcem bojuje u soudu kvůli opatrovnictví a správě jejího majetku, zveřejnila na sociálních...

Ostych a stud před kolegy jsou ztracená energie, míní Vica Kerekes

Slovenská herečka maďarského původu Vica Kerekes (40) přijala nabídku režiséra Tomáše Svobody a zahraje si v jeho...

Neteř princezny Diany se vdala. Vzala si o 32 let staršího miliardáře

Lady Kitty Spencerová (30) se vdala. Neteř princezny Diany si vzala jihoafrického módního magnáta Michaela Lewise (62)....

Královská rodina znovu pohromadě. Palác ukázal společné foto

Členové švédské královské rodiny se po delší době opět setkali. Snímek, na kterém je král Carl XVI. Gustaf (75) s...