Tablet a notebook v jednom za 10 tisíc korun. Asus Transformer T100

aktualizováno 
Je to tablet i malý notebook. Běží na něm Windows 8 a díky nové generaci procesoru Atom je při běžné práci docela svižný. Na akumulátor vydrží deset hodin reálného provozu a za deset tisíc jej dostanete i s kancelářským balíkem Microsoft Office.

Asus Transformer T100 | foto: Václav Nývlt, Technet.cz

Pokud jste nepotlačili zívnutí nad úvodním obrázkem, vězte, že to není taková nuda, na jakou to vypadá.

Asus Transformer T100 je sice klasický "detachable" konvertibilní tablet, u kterého můžete jedním pohybem oddělit tabletovou a klávesnicovou část a z malého počítače vytvořit tablet a naopak, díky procesoru Atom nové generace však T100 nabízí něco, co jsme donedávna od takových zařízení pouze očekávali.

Reálnou desetihodinovou výdrž na akumulátor a výkon, který je pro Windows 8 a běžné aplikace dostatečný a nebude zdržovat.

Asus Transformer T100
Asus Transformer T100

Osamostatnění tabletu a opětovné připnutí klávesnice je dílo okamžiku. Kloub se trochu viklá.

Podrobněji jsme o vlastnostech procesoru BayTrail v tenkém tabletovém těle psali z benchmarkovacího presstripu do Mnichova. T100 je první baytrailová vlaštovka na českém trhu, na paty jí šlapou Lenovo Miix2 nebo třeba Toshiba Excite Pro. Během veletrhu CES ve druhém lednovém týdnu očekáváme záplavu podobně vybavených novinek a představíme je ve zpravodajství přímo z lasvegaského výstaviště.

Zevrubný popis

Odpojením klávesnice přijde tablet jen o tři věci - klávesnici, touchpad a plnohodnotný USB 3.0 port. Nic dalšího v ní není, ani přídavný akumulátor, což je vzhledem k ceně zařízení pochopitelné. Jako "protizávaží" při posazení na desce stolu funguje dobře, při mírném záklonu při posazení na klín má však notebook tendenci zvrátit se na záda.

Asus Transformer T100

Klávesnice je sice malá, ale psát se na ní dá. Škoda, že nemá více USB portů, takže se použití USB rozbočovače nejspíše nevyhnete.

Tablet se konektory příliš nehemží, k microHDMI si musíte dokoupit redukci (není v příslušenství) a microUSB slouží jen pro nabíjení nebo napájení tabletu, k připojení jiných zařízení využít nelze. Škoda. Mimo kombinovaného jacku pro sluchátka a mikrofon je na tabletu ještě slot pro microSD kartu a tlačítka hlasitosti a návrat na hlavní obrazovku Windows.

Klávesnici bohužel chybí podsvětlení, touchpad občas zlobí, každou chvíli jsem nechtěně přehodil aplikaci, což je k vzteku.

Co je uvnitř

Asus T100 je postaven na procesoru Intel Atom Z3740, taktovaném na 1,3 GHz. V benchmarcích dosáhl trochu horších výsledků než nejvýkonnější BayTrail současnosti, ale stále výkonově dramaticky převyšuje loňské Atomy.

Asus Transformer T100
Asus Transformer T100

Na klávesnicové části je pouze USB 3.0 port. Napájecí USB port, microHDMI konektor, čtečka microSD karet a konektor pro sluchátka/mikrofon jsou na tabletu

V GeekBench 3.0 dosáhl 786 bodů při využití jednoho jádra a 2 601 bodů při zapojení všech čtyř jader. V PCMark 07 získal 2 315 bodů, v Cinebench 5,99 snímků za sekundu v testu OpenGL a 1,17 bodů v testu procesoru.

Fotogalerie

Pro lepší představu: zmenšení a přejmenování 259 fotografií z 20 MPix fotoaparátu na webové rozlišení pomocí IrfanView trvalo 3 minuty 5 sekund. Žádné ořezávátko to není.

YouTube video v plném HD rozlišení přehraje plynule.

Systém má k dispozici 2 GB DDR3 operační paměti a 32 GB eMMC paměťovou kartu. Ta je kupodivu docela rychlá, takže není tradičním "úzkým hrdlem" rychlosti miniaturizovaného systému. Naměřili jsme 22,4 MB/s čtení a 17,5 MB/s zápis u 2MB souborů a 92 MB/s čtení a 43 MB/s zápis z 32MB souborů.

V provozu

Co je na testovaném tabletu nejzajímavější? Při běžném provozu s využitím internetu, kancelářských aplikací, streamování rádia a občasného streamu videí jsme se dostali na 9 hodin 20 minut. S menším využitím wi-fi hravě přesáhnete 10 hodin.

Tablet je v prodeji za 9 990 Kč.

 

Nejčtenější

Dětem škodí obrazovky a displeje. Ale jinak, než si rodiče obvykle myslí

Jak všudypřítomné displeje ovlivňují výchovu dětí? (ilustrační fotografie)

Světová zdravotnická organizace vydala nová doporučení ohledně aktivit vhodných pro malé děti. Nejvíce pozornosti si...

Poslední vrtulník. Začíná předehra zcela zapomenuté letecké tragédie

Reklama NYA zvoucí k cestování v proudové době.

Byla to budova, kterou by někteří obyvatelé New Yorku nejraději hned po dokončení nechali zdemolovat. Místní bar s...

Třímachový zabiják letadlových lodí Suchoj T-4 byl velkým žroutem rublů

Suchoj T-4

Historie letectví se pozoruhodnými stroji jenom hemží. Jedním takovým byl i sovětský bombardér Suchoj T-4. Vznikl pouze...

Ryby vidí tmu jinak. Český objev z hloubi moří se dostane do učebnic

Beztrnovka stříbřitá má na poměry hlubokomořských tvorů poměrně nenápadný...

Bioložka Zuzana Musilová z Přírodovědecké fakulty se s kolegy „potopila“ do oblasti, která je Čechům obvykle vzdálená:...

Aktualizujte si WhatsApp. Kvůli chybě vás mohli útočníci odposlouchávat

Aplikace WhatsApp (ilustrační obrázek)

Nový trik využívající chybu v komunikační aplikaci WhatsApp umožnil na základě zmeškaného hovoru nainstalovat do...

Další z rubriky

Jedno kliknutí a obraz zmizí. Protišmírovací displeje chrání soukromí

HP Sure View Privacy Screen - srovnání.

Podívejte se, jak funguje systém Sure View Privacy Screen společnosti HP, který zařídí, aby byl obraz na displeji...

Bláznivý nápad, nebo dobré řešení? Vysunutím klávesnice zlepšíte chlazení

Predator Helios 700

Z nově představených modelů herních notebooků Predator nás nejvíce zaujal Helios 700 s výsuvnou klávesnicí. Tou uhnete...

Vylepšený standard microSD slibuje rychlost přenosu dat 985 MB/s

Nový standard microSD Express.

Tento týden byla představena vylepšená verze paměťových microSD karet popsaná ve specifikaci SD 7.1. Novinka nese...

Najdete na iDNES.cz