Tablet a notebook v jednom za 10 tisíc korun. Asus Transformer T100

aktualizováno 
Je to tablet i malý notebook. Běží na něm Windows 8 a díky nové generaci procesoru Atom je při běžné práci docela svižný. Na akumulátor vydrží deset hodin reálného provozu a za deset tisíc jej dostanete i s kancelářským balíkem Microsoft Office.

Asus Transformer T100 | foto: Václav Nývlt, Technet.cz

Pokud jste nepotlačili zívnutí nad úvodním obrázkem, vězte, že to není taková nuda, na jakou to vypadá.

Asus Transformer T100 je sice klasický "detachable" konvertibilní tablet, u kterého můžete jedním pohybem oddělit tabletovou a klávesnicovou část a z malého počítače vytvořit tablet a naopak, díky procesoru Atom nové generace však T100 nabízí něco, co jsme donedávna od takových zařízení pouze očekávali.

Reálnou desetihodinovou výdrž na akumulátor a výkon, který je pro Windows 8 a běžné aplikace dostatečný a nebude zdržovat.

Asus Transformer T100
Asus Transformer T100

Osamostatnění tabletu a opětovné připnutí klávesnice je dílo okamžiku. Kloub se trochu viklá.

Podrobněji jsme o vlastnostech procesoru BayTrail v tenkém tabletovém těle psali z benchmarkovacího presstripu do Mnichova. T100 je první baytrailová vlaštovka na českém trhu, na paty jí šlapou Lenovo Miix2 nebo třeba Toshiba Excite Pro. Během veletrhu CES ve druhém lednovém týdnu očekáváme záplavu podobně vybavených novinek a představíme je ve zpravodajství přímo z lasvegaského výstaviště.

Zevrubný popis

Odpojením klávesnice přijde tablet jen o tři věci - klávesnici, touchpad a plnohodnotný USB 3.0 port. Nic dalšího v ní není, ani přídavný akumulátor, což je vzhledem k ceně zařízení pochopitelné. Jako "protizávaží" při posazení na desce stolu funguje dobře, při mírném záklonu při posazení na klín má však notebook tendenci zvrátit se na záda.

Asus Transformer T100

Klávesnice je sice malá, ale psát se na ní dá. Škoda, že nemá více USB portů, takže se použití USB rozbočovače nejspíše nevyhnete.

Tablet se konektory příliš nehemží, k microHDMI si musíte dokoupit redukci (není v příslušenství) a microUSB slouží jen pro nabíjení nebo napájení tabletu, k připojení jiných zařízení využít nelze. Škoda. Mimo kombinovaného jacku pro sluchátka a mikrofon je na tabletu ještě slot pro microSD kartu a tlačítka hlasitosti a návrat na hlavní obrazovku Windows.

Klávesnici bohužel chybí podsvětlení, touchpad občas zlobí, každou chvíli jsem nechtěně přehodil aplikaci, což je k vzteku.

Co je uvnitř

Asus T100 je postaven na procesoru Intel Atom Z3740, taktovaném na 1,3 GHz. V benchmarcích dosáhl trochu horších výsledků než nejvýkonnější BayTrail současnosti, ale stále výkonově dramaticky převyšuje loňské Atomy.

Asus Transformer T100
Asus Transformer T100

Na klávesnicové části je pouze USB 3.0 port. Napájecí USB port, microHDMI konektor, čtečka microSD karet a konektor pro sluchátka/mikrofon jsou na tabletu

V GeekBench 3.0 dosáhl 786 bodů při využití jednoho jádra a 2 601 bodů při zapojení všech čtyř jader. V PCMark 07 získal 2 315 bodů, v Cinebench 5,99 snímků za sekundu v testu OpenGL a 1,17 bodů v testu procesoru.

Fotogalerie

Pro lepší představu: zmenšení a přejmenování 259 fotografií z 20 MPix fotoaparátu na webové rozlišení pomocí IrfanView trvalo 3 minuty 5 sekund. Žádné ořezávátko to není.

YouTube video v plném HD rozlišení přehraje plynule.

Systém má k dispozici 2 GB DDR3 operační paměti a 32 GB eMMC paměťovou kartu. Ta je kupodivu docela rychlá, takže není tradičním "úzkým hrdlem" rychlosti miniaturizovaného systému. Naměřili jsme 22,4 MB/s čtení a 17,5 MB/s zápis u 2MB souborů a 92 MB/s čtení a 43 MB/s zápis z 32MB souborů.

V provozu

Co je na testovaném tabletu nejzajímavější? Při běžném provozu s využitím internetu, kancelářských aplikací, streamování rádia a občasného streamu videí jsme se dostali na 9 hodin 20 minut. S menším využitím wi-fi hravě přesáhnete 10 hodin.

Tablet je v prodeji za 9 990 Kč.

Nepřehlédněte:

Nejčtenější

Smrt přišla rychleji než zvuk. První rakety V-2 udeřily 8. září 1944

raketa V-2

Nebylo proti nim obrany a podle planých nadějí návykovými látkami „udržovaného“ vůdce třetí říše měly srazit zarputilé...

Kdy ani ochranný oblek nepomůže. Co dokáže granát nebo zákeřná motýlí puma

Podívejte se s námi k pyrotechnikům PČR

„Pokud mě uvidíte utíkat, snažte se mě předběhnout.“ Vtip, který laika pobaví, ale z pohledu pyrotechnika je otřepaný a...

Proč byli někteří dinosauři tak velcí? Měli něco, co savci ne

Jedním z evolučních důvodů gigantických rozměrů sauropodů byla pasivní obrana...

Největší suchozemští tvorové všech dob, pravěcí sauropodi, byli výrazně větší než všechna zvířata, která známe z naší...

Konec krádeží kol? Invoxia představila stopovací zařízení pod sedlo

Invoxia Bike Tracker

Vypadá jako obyčejná odrazka na kolo. Ukrývá však v sobě stopovací zařízení, které vás upozorní, pohne-li se vaše kolo...

Redaktor vibouch! Nevibouch! Jak to bylo v Černobylu podle Oprásků

Opráski z historje svjeta - Černobyl

Od jaderné katastrofy v Černobylu uplynulo letos třicet tři let. Kremelský režim výbuch nejprve tajil a posléze...

Další z rubriky

Notebooky Toshiba se vrací. Jmenují se Dynabook a vyrábí je Sharp

Dynabook

Nabídka na českém trhu se opět rozroste o zajímavé notebooky pro náročnější uživatele. Místo značky Toshiba na nich...

Novinky od Lenova: notebook s výdrží 20 hodin i tablet k zavěšení na zeď

Lenovo Yoga S740

Lenovo v Berlíně představilo inovovanou řadu konvertibilních notebooků Yoga, ale i chytrý displej s Google asistentem....

Nejdéle sloužící internetová kamera přestane vysílat po 25 letech

Nejdéle sloužící webová kamera končí po 25 letech

V kampusu univerzity v americkém San Franciscu začala v roce 1994 přenášet obraz kamera, která slouží s menšími...

Advantage Consulting, s.r.o.
TECHNICKÝ ŘEDITEL – STROJÍRENSTVÍ

Advantage Consulting, s.r.o.
Královéhradecký kraj
nabízený plat: 80 000 - 100 000 Kč

Najdete na iDNES.cz