Asijské novinky

aktualizováno 
Necelý kilogram váží nový notebook od společnosti Fujitsu, NEC vystavuje modely mobilních terminálů, Fujifilm představuje digitální kameru kompatibilní s MP3, NTT přichází s novým videotelefonem; a konečně Toyota vystavuje nový typ osobního automobilu s

TOKYO - NEC představuje atraktivní modely mobilních terminálů. Stalo se tak u příležitosti konání výstavy "TDN@2001", sponzorované společností Tokyo Design Network (TDN) (jedná se o společnou aktivitu návrhářů firem NEC, Canon Inc. a Nissan Motor). NEC zde představil komunikační prostředky, jako například mobilní video-telefon a síťový přehrávač, který pracuje i jako mobilní telefon. 

Mobilní telefon "palette" (na obrázku vlevo) byl vyvinut za předpokladu, že se na trh dostane až za tři až pět let. Jedná se o skládací typ, který je kromě jiného vybaven LCD a kamerou. Spodní část obsahuje dotykový panel LCD s celkem 12 tlačítky. Každé tlačítko je samostatným displejem a ten se mění v závislosti na tom, které funkce majitel právě používá. Klasicky ukazuje "menu" - adresář, telefon, poštu, užití kamery a další. Když uživatel zvolí to tlačítko (a tím i funkci), které chce právě užít, displej všech tlačítek se přepne na zvolené menu. Například když je používán adresář, displej všech tlačítek se přepne a zobrazí fotografie všech přátel a k tomu spojených informací (ty ovšem musí být k dispozici zadané v adresáři). K zavolání jednoho z nich pak stačí zmáčknout příslušné tlačítko s vybranou fotografií. Přístroj umožní svému majiteli i hraní - dokáže změnit pozadí displeje, nebo "upravit" obličej volané osoby. Další samozřejmostí je i zasílání obrázků, zachycených kamerou umístěnou v horní části přístoje. 

Síťový hudební přehrávač "vial", který pracuje jako mobilní telefon, se skládá ze dvou částí. Jedna z nich je pero jako operační zařízení a zároveň hlavní "tělo" a druhou je pak LCD skládacího typu. Datová komunikace mezi "tělem" přístroje a displejem probíhá za pomoci technologie Bluetooth. K tomu, aby uživatel provedl telefonní hovor, stačí použít pera a označit příslušné telefonní číslo. K peru lze připojit sluchátka, takže uživatel může telefonovat bez nutnosti použití displejové části. Jednou ze zajímavostí je i skutečnost, že LCD dokáže zobrazit text vertikálně, nebo horizontálně. 

Další vystavovanou novinkou byl mobilní telefon "Glass Navi" (na obrázku vlevo). Svým vzhledem připomíná dalekohled, nebo chcete-li kukátko a když se uživatel podívá do skleněné části na straně "těla", uvidí velkou obrazovku, která se rovná velikosti 52" (!) displeje. Glass Navi obsahuje funkci volání a dá se na něm sledovat například i televizní pozemní vysílání. Také obsahuje funkci "Global Positioning System" (GPS) a když uživatel hledá určité místo, přístroj mu jej ukáže ve virtuálním 3D provedení. 


TOKYO - Fujitsu představuje mini-laptop o váze pouhých 880 gramů. Nová řada PC výrobků této společnosti se týká série "FMV-BIBLO". Tato série obsahuje pět typů a skládá se ze 14 modelů - ve velikosti je to A5 kompaktní "LOOX S" a "LOOX T"; ve velikosti A4 se jedná o "NE sérii," "NB sérii" a "MG sérii". Všechny modely mají před-instalovaná Windows XP Home Edition. 

Série LOOX má displej o šíři 8.9" a je o 22% tenčí, než tradiční modely; dle slov mluvčího společnosti je svou hmotností (882 gramů) skutečně nejlehčí na světě. Data dokáže přenášet rychlostí 64kbps při užití PIAFS, a nebo 32kbps při užití komunikace "packet-switched data". CPU je 700MHz Crusoe TM5500 mikroprocesor. Tato novinka se bude prodávat za cenu kolem 160.000 jenů (cca. 1.311 USD) u vyššího modelu "S8/70W" a za cenu kolem 150.000 jenů (cca. 1.230 USD) u základního modelu "S8/70". 

LOOX T obsahuje zabudovanou mechaniku DVD-ROM/CD-RW; tu lze oddělit, aby byl přístroj lehčí. CPU je 800MHz Crusoe TM5800 mikroprocesor. Při použití standardní baterie pracuje po dobu 210-220 minut. Model vyšší třídy "T8/80W" se bude prodávat za cenu 200.000 jenů (cca.1.640 USD) a standardní model "T8/80" pak za cenu 190.000 jenů (cca. 1.560 USD). 


TOKYO - Fujifilm představuje digitální kameru kompatibilní s MP3 a s propojením k mobilnímu telefonu. Nový model série  "FinePix" bude k dispozici ve třech barvách - růžové, modré a stříbrné; všechny modely mají zabudovanou funkci přehrávání formátu MP3. "FinePix30i" je schopný nepřetržitého přehrávání hudebních souborů v délce  až 4,5 h a nahrávání o délce 160 minut na 128MB SmartMedia card. Celý výrobek byl navržen tak, aby byl kompaktní a lehký - kamera je široká pouhých 29,5 mm; váží 150g. Obsahuje 1/2.7" CCD a "intelligent image-processor" IC. Má rozlišení 2 miliony pixelů a funkci 2.5 x digitální zoom. Za pomoci propojení speciálním kabelem lze obrazová data přenést do mobilního telefonu a za použití E-mailové funkce (na mobilu) tyto data pak přeposlat. Prodávat se bude za cenu 64.800 jenů (cca. 530 US).

TOKYO - NTT přichází s novým videotelefonem. Se společností NTT se v "Asijských novinkách" setkáváme pravidelně. Tentokrát si tento výrobce pro rozmlsané japonské uživatele připravil nový typ ISDN telefonu s názvem "Moppet" - tento videotelefon se v Japonsku začne prodávat již v polovině listopadu tohoto roku. Moppet umožní svému majiteli telefonní video-spojení s majiteli telefonů typu FOMA vybavenými funkcí "video". Kompatibilita je zaručena také s existujícími ISDN videotelefony. Přístroj se skládá z 1/4" CCD kamery a barevného 5" (TFT) LCD; dále obsahuje input/output jacky pro video a audio, což znamená, že uživatel bude například moci použít vlastní videokameru k zachycení a posílání dat, nebo přístroj připojit k televizní obrazovce. Moppet se bude prodávat za cenu 100.000 jenů (cca. 820 USD). 


TOKYO - Toyota vystavuje nový typ osobního automobilu s možností napojení na síť. Stalo se tak u příležitosti konání již 35té "Tokyo Motor Show". 

Vůz společnosti Toyota Motor se jmenuje "WiLL VC" a dokáže používat G-BOOK - síť, kterou Toyota připravuje exklusivně pro použití ve svých vozidlech. Služba G-BOOK umožní majitelům automobilů stahování a přehrávání dat na terminále zabudovaném v automobilu. V nabídce bude například aktuální dopravní zpravodajství, informace, informace týkající se nákupů a informací o restauracích, dále pak zábava - hudba, karaoke, hry a novinky. Služba bude zprovozněna v průběhu příštího roku. 

Downloadování informací bude probíhat dvěma způsoby. První je bezdrátová komunikace za užití pásma používaného pro mobilní telefony. Druhou možností je downloadování informací na  SD memory kartu, kterou je třeba "nabít" vložením do stánkového terminálu E-TOWER (na fotografii stojí vlevo u auta). Tento "stánek", či budka, bude umístěna na vhodných místech - u čerpacích stanic, obchodech apod.  Zařízení dokáže například i obsah číst "umělým hlasem", dokáže také naopak rozeznat hlas majitele vozidla, rozumět  a "odpovědět mu".

Autor:
 

Nejčtenější

Sexuálně nejvýkonnější vyzvědače přebrali československé rozvědce Sověti

Býval agent československé rozvědky v USA Karel Köcher

Československým komunistickým rozvědčíkům se ve špionáži proti Spojeným státům dlouho nedařilo. Nakonec ale zaznamenali...

Našel na půdě 35 let starý Apple II, zapnul ho a dohrál uloženou hru

Spoustu let ležel na půdě, po zapnutí funguje „jako zamlada“.

Newyorský učitel našel u rodičů na půdě starý počítač Apple II. Zkusil ho zapnout a překvapivě mohl pokračovat ve hře,...

Lokální předpověď počasí se razantně zpřesní, možná pomáhá i váš telefon

GRAF

Nejpřesnější lokální předpovědi počasí dnes nabízejí aplikace v našich telefonech - i proto, že s nimi samy pomáhají....

V Perském zálivu spustili největší baterii světa. Virtuální a bez lithia

Sodíko-sírové bateriové systémy japonské firmy NGK. Systém, který se vejde do...

Ve Spojených arabských emirátech byla připojena do sítě největší „virtuální“ baterie světa s obřím výkonem a úctyhodnou...

Severní magnetický pól se vydal na cesty. Co když doputuje až na jih?

Posun severního magnetického pólu

Naši planetu čeká přehození magnetických pólů. Nebude to zřejmě brzy, proč k tomu ovšem vůbec dojde a co může změna...

Další z rubriky

Nový notebook Lenovo upozorní, že se vám někdo dívá přes rameno

Lenovo Yoga S940

Nová Yoga S940 se pyšní s AR kamerou se sledováním pohybu očí a sbírkou snadno použitelných funkcí založených na...

Česká hvězda NHL v USA ukazuje, jak trénovat hokej i bez ledu

Odborným konzultantem Sense Areny je bývalá hvězda NHL Patrik Eliáš.

Liberecký projekt Sense Arena na trénink hokeje ve virtuální realitě získal výraznou podporu. Odborným konzultantem se...

Do hospody daleko? Kapslový pivovar od LG pivo uvaří i načepuje

Vypadá trochu jako pákový kávovar, nalévá se do něj voda a vkládají kapsle, ale...

Vypadá trochu jako pákový kávovar, nalévá se do něj voda a vkládají kapsle, ale teče z něj pivo. Domácí pivovar LG Home...

Rodit bez lékaře? Bulovka otevřela centrum, kde to je možné
Rodit bez lékaře? Bulovka otevřela centrum, kde to je možné

Stále více žen touží rodit doma nebo alespoň v příjemném prostředí s pomocí porodní asistentky. Zatímco v zahraničí jsou takzvané porodní domy běžné, v ČR je tento systém porodnictví dosud v plenkách. Pražská Bulovka se to rozhodla změnit a přišla s řešením.

Najdete na iDNES.cz