TOKYO - Společnost J-Phone přichází s distribucí 3D obrázků určených pro mobilní telefony.
Jedná se o společný produkt společností J-Phone Group, Bandai Networks Co., Ltd. a HI Corp. Technologie s názvem Mascot Capsule Engine/Micro3D Editace pro J-Phone umožní terminálům mobilních telefonů pohybovat obrázky zobrazenými tří-dimenzionální polygonovou technologií na "standby" displeji a zároveň také podporuje hry vyvinuté na bázi Javy. S komerčním využitím nové technologie začne společnost J-Phone Group v červnu tohoto roku. Zároveň společnost Bandai Networks začne s dodáváním tří-dimenzionálních postaviček určených pro nové modely mobilních telefonů.
Mascot Capsule Engine dokáže zobrazit tří-dimenzionální obrázky rychlostí 4-20 snímků za sekundu. Jedna postavička bude obsahovat cca. 50KB až 70KB. Uživatel si může pohrávat s jejím oblečením, měnit ho a pohybovat s ní jednoduše tím, že si potřebná data stáhne. Ovládání pak bude jednoduše probíhat prostřednictvím tlačítek mobilního telefonu; pro technicky zdatnější uživatele existuje možnost použití pro tento účel originálně napsaného Java programu. Celý produkt by měl být k dispozici zdarma a bude distribuován prostřednictvím oficiální webové stránky společnost J-Phone Group. Do budoucnosti se počítá se spoluprácí se společností Bandai Networks, HI a dalších dodavatelů - ti by měli vyvinout další tří-dimenzionální obsahy určené opět pro mobilní telefony a samozřejmě se nevylučuje budoucí propojení s možnými "e-commerce" výrobky (jak jinak).
TOKYO - NEC vyvinul robota se schopností rozeznání hlasu a obrazu. Robot s názvem PaPeRo - což má být zkratka pro "partner type personal robot" tedy něco jako osobní robot typu partnera, je zaměřen na schopnost komunikace s lidmi - to je umožněno použitím technologie pro rozeznání hlasu a obrazu. Tento robot je již druhým prototypem společnosti NEC; dokáže rozeznat až 10 různých druhů hlasu a spolu se schopností rozeznání vzhledu dokáže rozeznat identitu člověka, který na něj mluví.
PaPeRo je oblých tvarů a je určen pro domácí využití; k jeho vlastnostem patří schopnost vyhledávat lidskou společnost, volat jméno osoby, kterou hledá, provozuje společenskou konverzaci, tančí, říká hádanky a umí také zpívat. Jako očička mu slouží CCD kamera, v ústech jsou pak zabudovány LEDky. Dokáže rozeznat 650 frází a vyslovovat dalších 650; existuje také možnost rozšíření jeho slovní zásoby.
Dokáže také například ovládat televizní přístroj. Na požádání televizor zapne, přepíná programy, nebo na vyžádání třeba sníží hlasitost (viz předvádění právě této funkce na obrázku vpravo). Funguje také jako "záznamník". Stačí jej jen požádat o zachycení zprávy; to také provede a vzkaz "vyřídí" příslušné osobě. Projektový manažer společnosti, pan Yoshihiro Fujita řekl: "Budeme zkoumat, jak s robotem dokáží "spolupracovat" lidé, kteří s technikou nedokáží příliš pracovat - jako jsou například malé děti a starší lidé. Robota lze využít jako společníka, který dává pozor např. na starší osamělou osobu."
K technickým podrobnostem byly zveřejněny následující údaje: PaPeRo je vysoký 385 mm, jeho buclaté "tělíčko" má rozměry 248 x 245 mm a jeho hmotnost je 5 kg; baterie ho udrží v provozu dvě až tři hodiny. Podobně jako u notebooku, obsahuje 500MHz Intel Celeron mikroprocesor a 192 MB paměti. Jeho operačním systémem jsou Windows 98.