Apple uvedl novinky. Poprvé jeho počítače dostaly čipy ARM

  • 10
Společnost Apple v pondělí v podvečer zahájila svou pravidelnou každoroční vývojářskou konferenci. Letos byla kvůli pandemii jen virtuální a vedle softwarových novinek se očekávalo i několik hardwarových kusů.

Jen pár minut poté, co v pondělí skončil Večerníček, začala největší vývojářská akce společnosti Apple. Od devatenácti hodin tak všichni zájemci o novinky společnosti Apple mohou zjistit, co firma chystá na následující měsíce. 

Vývojářská konference se zkratkou WWDC (Worldwide Developers Conference) většinou ukazuje novinky v operačních systémech (macOS, iOS či nově iPadOS) a dalším softwaru, včetně různých služeb. Ale vždy zbude místo i na novinky v oblasti hardwarového vybavení. Loni byl takto představen velice drahý a výkonný počítač Mac Pro a nový displej Pro Display XDR. 

Pracovní stanice Mac Pro představená v roce 2019

I letos se podle některých spekulací očekávalo, že se objeví nový počítač. Nejvíce se hovořilo o 24" all-in-one iMacu, který by mohl vedle řady jiných novinek vůbec poprvé nabídnout úsporné procesory na bázi architektury ARM. Bude to již několikáté přepřahání. To předchozí ohlásil ještě Steve Jobs v roce 2005, když oznámil přechod z PowerPC vyráběných IBM k Intelu. Ještě před tím počítače Apple používaly procesory od Motoroly.

Zapojení čipů ARM do ekosystému počítačů od Applu by nemuselo být příliš násilné. Vývojáři s ním nyní již pracují v mobilních zařízeních iPhone a především iPad, který loni dostal vlastní operační systém, jež ho má přiblížit právě k funkcionalitě počítačů. 

Snímek z pozvánky na vývojářskou konferenci Applu

Spekulovalo se také, že se objeví i nový 13,3" MacBook Pro, který by také mohl obsahovat ARM čip vyráběný 5nm technologií. Napovídal by tomu obrázek, který Apple spojil s pozvánkou na konferenci.

Také se hovořilo o představení systému AirTags, což je tracker, který nějakým způsobem připevníte k předmětům a můžete sledovat jejich polohu. Podle některých zvěstí měl být představen již loni, ale nakonec z toho sešlo. 

Mezi novinkami v oblasti softwaru se očekávolo především oficiální představení operačních systémů s číslem 14, tedy iOS 14, iPad OS 14 a tvOS 14. Nechyběl však také macOS 10.16. Ten měl nést označení jako Big Sur, což je také označení pobřežní oblasti v Kalifornii. 

Jak to vše nakonec dopadlo, jsme se dozvěděli až po skončení úvodní prezentace, která začala v 19:00 našeho času a vy jste ji mohli sledovat v tomto článku. Informace o novinkách jsme přinesli v samostatných článcích.

Aktualizace: Tento článek o očekáváních před konferencí jsme převedli do minulého času.